Skocz do zawartości

Kolumny do Marantz PM6007 w niewielkim salonie


Shoemaker

Recommended Posts

15 godzin temu, Shoemaker napisał:

Aha 🙂 To musiałbym przetestować jak te kolumny się zachowają w odległości kilku cm od tylnej ściany. Chociaż tylko prawa kolumna by tak miała bo lewa stoi obok ściany przed drzwiami do pokoju. W tym przypadku nie wiem czy nie lepiej pójść w jakieś kolumny z bass reflexem z przodu jak np te Elaci.

Ważna jest odległość kolumn od ściany, a nie to gdzie znajduje się BR.

Te z tylnym BR mogą zagrać lepiej niż te przednim.

17 godzin temu, Artur Brol napisał:

Bardzo mozliwe ze warto ale czy tak jest musisz sam sprawdzic. Ta roznica w cenie z niczego sie nie wziela.

Zaciekawił mnie ten post, ponieważ odsłuchiwałeś kolumn dużo droższych od Twoich obecnych, a jednak wybrałeś te tańsze czyt. Pylon Audio.

Skąd w takim razie ta różnica w cenie się bierze, że przy marce Pylon Audio się to sprawdza, a już przy innych markach nie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, lysy napisał:

Zaciekawił mnie ten post, ponieważ odsłuchiwałeś kolumn dużo droższych od Twoich obecnych, a jednak wybrałeś te tańsze czyt. Pylon Audio.

Skąd w takim razie ta różnica w cenie się bierze, że przy marce Pylon Audio się to sprawdza, a już przy innych markach nie?

Trafiony zatopiony chciałoby się powiedzieć 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie, ja kupilem pylony przed wszystkimi testami bo znalazlem je za pol ceny w Hollandii. Zamowilem i okazalo sie ze naprawde dobrze graja.

Testy przeprowadzilem w salonach, po tym jak mnie w kieszeni sie ciezko zrobilo i stwierdzilem ze trzeba troche miejsca zrobic.😏

Ale rzeczywiscie te kolumny sa naprawde dobrej jakosci - jakby to opisac.

Jedynymi kolumnami ktore z moimi Pylonami Diamond 25 w domu testowalem, byly MA Gold 100 5g - cena wraz z standami wieksza niz nowe pylony Diamond 25 - teraz, mniej wiecej taki sam dzwiek uslyszalem w tym tescie, jaki do mnie dotarl w tescie - MA Gold 100 5G vs Olympica Nova 1. 

Sam od razu celowalem w Sonus Faber, Monitor Audio, Dynaudio i teraz mam chrapke na Gato FM30.

Niedawno pojechalem do Belgii - salon z Electa Amator, Minima Amator i Olympica Nova1.

Trzeba przyznac, ze Olympica odpadla od razu - jednak nie napisze ze dzien do nocy, bo tak nie bylo. Dzwiek chyba w zwiazku bardziej sztywna obudowa, byl jakby troche pelniejszy, dociazony. I to nie tylko w Electa Amator ale i w tym mniejszym - Minima Amator tez. Pomimo roznicy w wielkosci i cenie. moze tak to ujme - juz mialemw planie zamowic Minime Amator, bo znalazlem tanszy komplet wz Wloszech ale wtedy, jak zwykle, narodzilo sie pytanie - a co jak Gato FM 30 bedzie lepsze ? No i w koncu zostalem z Pylon i nie spieszy mi sie do wymiany.

Tak dobre sa te Pylonki Made in Poland.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tylko to co widac, mialem na mysli. Nigdy ich nie testowalem - ani Polk , ani Monitor 18.

Wiec tez nie bardzo rozumiem o co jestem tutaj oskarzony .😢

Napisalem tylko zeby sprawdzic te Pylony bo moga byc lepsze od Polk Audio. Nie napisalem ze sa lepsze. Oczywiscie ze sprzet tanszy wcale nie musi byc gorszy ( Polk Audio) , jednak biorac pod uwage fakt ze Polk,  jesli sie nie myle przybywa z USA - koszty transportu itp - i wciaz jest tanszy ? Warto chyba przed zakupem posluchac obydwu. Jesli to mozliwe oczywiscie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lysy napisał:

Ważna jest odległość kolumn od ściany, a nie to gdzie znajduje się BR.

Te z tylnym BR mogą zagrać lepiej niż te przednim.

U mnie odległość od tylnej ściany przy Polkach będzie wynosiła 6cm, bo kolumna ma głębokość 35cm a komoda ma 41cm od ściany licząc. Zakładając że ta obudowa Power Port ma 5cm no to odległość od samej kolumny wynosiłaby 11cm. Na domiar złego z tyłu jest blisko ściana - a po prawej stronie jest ścianka od barku (nie chcę go likwidować specjalnie dla poprawy akustyki).  Lewa kolumna ma więcej luzu bo stoi na stołku - z tyłu nie ma ściany tylko drzwi i odległość jest już jakieś 20cm większa + po lewej stronie do ściany jest około 1m. Czy to ma szansę dobrze zagrać? Czy może powinienem raczej poszukać mniejszych podstawek typu Dali Oberon 1 lub Wharfedale 12.2?

Do Elaców nie jestem do końca przekonany, bo obawiam się że góra będzie zbyt przygaszona. W moich Indianach tak jest - średnica jest dosyć wyraźna jak dla mnie ale wszelkie niuanse i detale w wyższych częstotliwościach gdzieś uciekają (jak porównuję ten sam utwór na słuchawkach).

25 minut temu, Artur Brol napisał:

I tylko to co widac, mialem na mysli. Nigdy ich nie testowalem - ani Polk , ani Monitor 18.

Wiec tez nie bardzo rozumiem o co jestem tutaj oskarzony .😢

Napisalem tylko zeby sprawdzic te Pylony bo moga byc lepsze od Polk Audio. Nie napisalem ze sa lepsze. Oczywiscie ze sprzet tanszy wcale nie musi byc gorszy ( Polk Audio) , jednak biorac pod uwage fakt ze Polk,  jesli sie nie myle przybywa z USA - koszty transportu itp - i wciaz jest tanszy ? Warto chyba przed zakupem posluchac obydwu. Jesli to mozliwe oczywiscie.

 

Jeśli o mnie chodzi, to chętnie wsparłbym polską produkcję Pylonów, ale dla mnie są one trochę za drogie.. Nie wiem też, czy dobrze dogadałyby się z moim wzmakiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Shoemaker napisał:

Byłaby taka możliwość we Wrocławiu? A jak te Elaci brzmią w porównaniu do Polk Audio S20E? Podejrzewam, że frontowy bass reflex będzie miał wpływ na niskie częstotliwości, natomiast jak wygląda góra?

ELAC jest łagodniejszy. Nastawiony na średnice i przekaz bardziej liniowy. Polki wiecej emocji mniej naturalności. Co kto lubi.

 

3 godziny temu, Artur Brol napisał:

Pylon ma 9 serii w swojej ofercie. Moze ktoras z nich trafi w gusta i z cena? Zerknij. Nigdy nie wiadomo. 😊

Nie wszystkie sa jednak fajne.

Pearl spoko. Diamond bardzo spoko.

Jasper za drogie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Artur Brol napisał:

No to moze cos z Pearl ? Albo z drugiej reki z Diamond?

Perl Monitor to najtańsze kolumny od Pylon, czy zagrają lepiej niż droższe Elaci/Polki? Diamondy rzeczywiście mają bardzo pochlebne opinie - więc z drugiej ręki mógłbym coś poszukać, ale też nie wiem jak to zagra w moich warunkach (odległość od tylnej ściany ~ 10cm). To rozmieszczenie kolumn trochę ogranicza wybór w moim przypadku.

 

2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

ELAC jest łagodniejszy. Nastawiony na średnice i przekaz bardziej liniowy. Polki wiecej emocji mniej naturalności. Co kto lubi.

Rozumiem. Zanim zdecyduję, to pewnie przejdę się po salonach i odsłucham jedne, jak i drugie kolumny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Rafał S napisał:

Diamond tuż przy ścianie? Nieee. Ja bym celował w używanego Elaka Carinę. Wcale nie ma zgaszonej góry. Moim zdaniem wyraźniejszą niż Pylon Diamond 18.

Mówiąc o zgaszonej górze, myślałem o Elac Debut Reference B6. Sprawdziłem Carinę, to faktycznie bardzo ciekawa kolumna i nawet w opisie podają, że moża stać blisko ściany. Komplet można dostać za około 4tyś.. Może faktycznie warto dopłacić i cieszyć się dobrym dźwiękiem przez wiele lat.. 🙂 O ile by się nie znalazły jakieś używki w dobrym stanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak jeśli chodzi o Carinę to ma ona dosyć spore wymagania prądowe - 30-150W, oraz są to kolumny 6omowe o dość niskiej efektywności (85db). Nie wiem czy mój Marantz będzie w stanie wydobyć z nich to co najlepsze, z mocą 45W (8om), na kanał. Tak jak napisali w tym artykule: https://www.audiostereo.pl/magazyn/recenzje/recenzje-kolumny/elac-carina-bs2434-r1100/: "Przy Elacach mamy bowiem do czynienia z kombinacją 85 db i 6 Ω, co przy rekomendowanej przez wytwórcę mocy wzmacniacza z zakresu 30-150 W powinno nader czytelnie dać nabywcy do zrozumienia, iż powinien posiadać piec bliższy górnej, aniżeli dolnej granicy.".

Być może w tej półce cenowej jakieś Kefy byłyby lepszym wyborem?

Edytowano przez Shoemaker
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Shoemaker napisał:

Jednak jeśli chodzi o Carinę to ma ona dosyć spore wymagania prądowe - 30-150W, oraz są to kolumny 6omowe o dość niskiej efektywności (85db). Nie wiem czy mój Marantz będzie w stanie wydobyć z nich to co najlepsze, z mocą 45W (8om), na kanał. Tak jak napisali w tym artykule: https://www.audiostereo.pl/magazyn/recenzje/recenzje-kolumny/elac-carina-bs2434-r1100/: "Przy Elacach mamy bowiem do czynienia z kombinacją 85 db i 6 Ω, co przy rekomendowanej przez wytwórcę mocy wzmacniacza z zakresu 30-150 W powinno nader czytelnie dać nabywcy do zrozumienia, iż powinien posiadać piec bliższy górnej, aniżeli dolnej granicy.".

Być może w tej półce cenowej jakieś Kefy byłyby lepszym wyborem?

Może zmierz sobie aplikacją w telefonie, jak głośno słuchasz. Puść jakiś ulubiony popowy kawałek, ustaw typową głośność, a potem przystaw telefon na metr do jednej z kolumn. Pomierz z minutę. Zobacz jaka wychodzi średnia głośność, a jaki w piku. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Shoemaker napisał:

Nie wiem czy mój Marantz będzie w stanie wydobyć z nich to co najlepsze, z mocą 45W (8om), na kanał.

Musiałbyś go zabrać do salonu i posłuchać. Sama moc to jedno, ale równie ważne jest, jak ta moc jest oddawana. Marantze mają chyba przyzwoite zasilanie, co też będzie miało swój wpływ.

@KrólKiczu Seba, przypomnij, proszę jaki masz model Marantza i ile watów? Nigdy nie skarżyłeś się na problemy z napędzaniem ATC, a przecież to równie trudne paczki, co te Cariny, jeśli nie trudniejsze (rzeczywista skuteczność podobno niższa od deklarowanej przez producenta)...

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Shoemaker napisał:

"Przy Elacach mamy bowiem do czynienia z kombinacją 85 db i 6 Ω, co przy rekomendowanej przez wytwórcę mocy wzmacniacza z zakresu 30-150 W powinno nader czytelnie dać nabywcy do zrozumienia, iż powinien posiadać piec bliższy górnej, aniżeli dolnej granicy."

A co na to matematyka? Te Carinny mogą zagrać z maksymalną głośnością 94 dB. Potrzebują do tego 40 W przy 4 omach ... i to by było na tyle.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Shoemaker:

https://audio.com.pl/testy/stereo/wzmacniacze-stereo/3389-marantz-pm6007

Informacje producenta dotyczące mocy wyjściowej nie zwrócą na PM6007 uwagi użytkowników potrzebujących większej porcji watów, ale proszę tego wzmacniacza na tej podstawie nie wykluczać, bo wedle naszych pomiarów, przeprowadzanych wedle uznanych norm, sytuacja jest pod tym względem znacznie lepsza, a powody, dla których producent jest tak ostrożny w swoich deklaracjach, pozostają nieznane.

Zamiast 45 W przy 8 Ω i 60 W przy 4 Ω, dostajemy odpowiednio 65 W i 100 W – przy wysterowaniu jednego kanału PM6007 idzie łeb w łeb z A40, natomiast w stereo jest już o kilka watów lepszy, oddając 2 x 64 W i 2 x 81 W.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, jeśli chodzi o taki codzienny poziom głośności, to nie podgłaśniam zbyt mocno, z uwagi na małe dzieci w domu. Raczej określiłbym, że przeważnie gra to umiarkowanie głośno, a nawet cicho (żona zawsze przycisza..). Z resztą jak jestem sam i zapuszczę sobie na chwilę jakiś metalowy kawałek już tak naprawdę głośno, to robi się jazgot i nie da się słuchać, bo dźwięk zbytnio odbija się od ścian. Jak uda się znaleźć chwilę to zrobię pomiary głośności. Czyli z przytoczonych do tej pory podstawek to Cariny wydają się najlepszą opcją do rozważenia? Czy może szeroko zachwalane Kefy LS50? Elac DBR 6.2 są dużo tańsze, ale ta ilość basu w moim pomieszczeniu mogłaby przytłoczyć, no i jakość dźwięku pewnie nie ta. Chciałbym żeby przede wszystkim dobrze zagrały z klasycznym rockiem, ale aby też w miarę dobrze słuchało się jakiejś klasyki czy jazzu, od czasu do czasu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...