Skocz do zawartości

Kolumny głośnikowe Kenwood KL-7090


Karol64208

Recommended Posts

Również dobrze radzą sobie z lampą. Gość ma kilka zestawów kolumn i to mnie zaintrygowało i dało możliwość odsłuchania w jednym pokoju kilku zestawów🙂, można powiedzie że jest maniakiem w pozytywnym znaczeniu.

Spędziłem u niego dwa dni😉, przesympatyczny Anglik.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Przyszedł czas na podjęcie decyzji, w zasadzie już podjąłem😏.

Myślę że doskonale się obroniły w porównaniu do innymi podobnych konstrukcji. Dźwięk jaki się wydobywa z nich jest zaskakująco pozytywny miły dla słuchacza.

Słuchając różnych gatunków muzy, wykonawców i instrumentów od gitar ..... przez fortepian .....organ do elektroniki, dźwięk jest tonalnie przestrzenny, trójwymiarowy.  Przypisać zasługi można na pewno wielkości przetworników które dają większą przestrzeń , ale nie zapominam o systemie 5-ci drożnym kolumn a to na pewno poprawia znacząco tonalność dźwięku.

Pozostały negocjacje z właścicielem 🤭

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.09.2023 o 22:01, Chyba Miro 84 napisał:

Poprzednie kolumny sprzedajesz, czy zostawiasz sobie?

Nie, pozostają, są wzorcem dla testów.

KL-e też pozostają🙂 jak długo nie wiem, mam trzy jednostki do sprawdzenia z tamtego okresu. Muszą tylko pojawić się na wyspie, chyba że wyciągnę rękę w kierunku U.S. to jednak jest duże ryzyko.

Jak pisałem wcześniej  KL-e zaskoczyły mnie przede wszystkim  klarownością i przestrzenią w wysokich tonach i równowagą w paśmie.

Mam kilkanaście vinyli nagranych dosyć mocno w basie, tak mi się zdawało i brzmiało na P-20. Po przesłuchani ich na 7090 bas pięknie się rozłożył  w przestrzeni i tonalnie.

Są też minusy, raczej nie do tranzystorowych wzmacniaczy, chyba że będzie używana korekcja dźwięku, natomiast świetnie zgrały się z lampą.

Drugim "minusem" 😏jest ich dynamika, muszę dorobić drugie z wejście -20dB do końcówki mocy lampowej. Godzinach nocnych musiałbym potencjometr w preamp ustawić na drugim stopniu a to nie jest wskazane dla sygnału.

Pozdr.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę, czy może ktoś doradzić jak domowym sposobem odnowić skrzynie kolumn, nie mam pomysłu jak to zrobić🤔

Jak widzę, na forum jest dużo fachowców w tej branży😉

Z góry dzięki za pomysły.

W końcu mają 50 lat i niestety są ślady użytkowania, zarysowania, otarcia lakieru itp.

Kupiłem też pędzelek z mosiężnym włosem do przeczyszczenia styków przełącznika tonów i konektorów.

IMG_20230918_084706_913.jpg.6277655d7ef617af3979796441f68e28.jpg

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może skusisz sie na położenie nowego forniru🤔

43 minuty temu, Karol64208 napisał:

W końcu mają 50 lat i niestety są ślady użytkowania, zarysowania, otarcia lakieru itp.

A jesli odnowić stary fornir, to może chociaż zrob zdjecia tych defektów w przybliżeniu i z pewnej odległości,  wtedy ktos widząc to może  coś doradzi 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.09.2023 o 11:42, Karol64208 napisał:

 

Jak pisałem wcześniej  KL-e zaskoczyły mnie przede wszystkim  klarownością i przestrzenią w wysokich tonach i równowagą w paśmie.

 

Drugim "minusem" 😏jest ich dynamika, muszę dorobić drugie z wejście -20dB do końcówki mocy lampowej. Godzinach nocnych musiałbym potencjometr w preamp ustawić na drugim stopniu a to nie jest wskazane dla sygnału.

Pozdr.

 

Karol, jak już wcześniej pisałem znam doskonale te kolumny i wiele innych modeli kabuki. Zeby byla jasnośc po renowacji czyli po sprawdzeniu zwrotnic. To co napisaleś o klarownością I przestrzeni. Tam sà stare do tego niskiej jakości wysokotonowce. Klarowność o której piszesz, to prawdopodobnie podbarwienia. Nie może być mowy o wysokiej jakości wysokich tonów w żaden sposób. To fizycznie niemożliwe.

Jaka równowagą w pasmie? Cechą kabuki jest właśnie brak tej równowagi.

Jest cała masa dobrych kolumn vintage ale napewno nie są to kabuki.

Nie wiem o jakiej dynamice piszesz, prawdopodobnie chodzi Ci o skuteczność kolumn.

Jedyną rzeczą z którą mogę się zgodzić to to, że "pasują" bardziej do wzmacniaczy lampowych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie mówię, że dźwięk się nie podoba Karolowi. Ostrzegam forumowiczów, że to co Karol napisał jest jego subiektywnym osadem tego co już zostało przewalkowane na tysiące sposobów na forach audio i był czas 40-60 lat na zweryfikowanie tych informacji. Jeszcze 10-20 lat temu kolumny tego typu walały się po strychach lub można je było kupić za 400-300zł. Sam miałem przez chwilę jeden z wyższych modeli sansui. Ale to było dawno i bardziej kierował mną przy ich kupnie design + to, że były kompleksowo odnowione niż ich dźwięk.

Zasieg forum jest duży i może warto, żeby ktoś kiedyś czasem nie pokierował się nim bez weryfikacji informacji. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.09.2023 o 17:33, Rega napisał:

Fornir, klej i żelazko. Lub inna opcja fornir, klej i prasa ściskająca.

😀to masz na myśli żeby całe je okleić, czy tylko górę?

Dnia 27.09.2023 o 18:15, terracan1929 napisał:

Na początek spróbuj wypolerować kolumny wełną stalową.

s-l1600(5).jpg.685aa050dd6d53f18f741e67fcb5e31a.jpg

coś takiego.  następny krok to lakier czy jeszcze coś innego?

9 godzin temu, audiowit napisał:

Karol napisał jest jego subiektywnym

to prawda 😉, każdy test na słuch to subiektywne oceny, obiektywną może być tylko pomiar techniczny, ale on z kolei nie powie nam jak odbiera dźwięk jak go słyszy🤔.

Nie jest to pierwszy zestaw który słuchałem w tym pokoju na tym samym sprzęcie i z tą samą muzą.

Ktoś jak lubi dźwięk skupiony, odtwarzany z małych przetworników to ciężko jest mu się przestawić na przestrzeń dźwięku i tonalność.

10 godzin temu, audiowit napisał:

Nie może być mowy o wysokiej jakości wysokich tonów w żaden sposób. To fizycznie niemożliwe.

tu się nie zgodzę.

10 godzin temu, audiowit napisał:

To co napisaleś o klarownością I przestrzeni.

nie będę pisał ile przesłuchałem zastawów, ani też nie napiszę że są to najlepsze kolumny, ale to że mnie pozytywnie zaskoczyły.

Potwierdzam przestrzeń i tonalność dźwięku w całym paśmie  i przejrzystość wysokich tonów, jak byś stał koło grajków.

10 godzin temu, audiowit napisał:

Jaka równowagą w pasmie? Cechą kabuki jest właśnie brak tej równowagi.

no nie wiem, pomiary+ odsłuch......wręcz odmienne mam zdanie. 

Może ktoś słuchał na słabym sprzęcie😔

4 godziny temu, misiekx napisał:

W przyszłym tygodniu albo za dwa, przyjadą do mnie takowe - Sansui Sp-x7700

Miałem je na liście do odsłuchu ale mi odradzono. Napisz jak już je przesłuchasz i z jakim wzm.

Pozdr.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Karol64208 napisał:

Miałem je na liście do odsłuchu ale mi odradzono. Napisz jak już je przesłuchasz i z jakim wzm.

Nie ma problemu. Właśnie dostałem wiadomość że przyjadą za 2 tygodnie, trudno wytrzymam. 

Sam jestem nastawiony ciut sceptycznie ale powiem tak, a będę się powtarzał. Najważniejsze co nam się podoba a nie czy gra naturalnie, neutralnie, równo czy jakoś jeszcze. Ja nigdy nie szukam czegoś co jest tak określane a przynajmniej nie jest to dla mnie główne kryterium. Wykresy może mieć skopane i krzywe jak Alpy, najważniejsze żeby mnie to grało u mnie w domu i w moim systemie. 

Ps. Słuchał ich (sansui sp-x7700) mój dobry kokega. Facet który słyszał dużo więcej ode mnie i ma ogromne doświadczenie w audio. Powiedział mi, że to świetne kolumny. Może nie do wszystkiego i trzeba je dobrze ustawić, ale jednak 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, misiekx napisał:

Wykresy może mieć skopane i krzywe jak Alpy, najważniejsze żeby mnie to grało u mnie w domu i w moim systemie. 

Bo może to właśnie przepis na "ukazanie" emocji w muzyce. Ileż to razy pisano tutaj o pewnych przetwornikach że pomiary perfekt, a dźwięk... taki se...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Ileż to razy pisano tutaj o pewnych przetwornikach że pomiary perfekt, a dźwięk... taki se...

Przeglądając parametry techniczne z przed 50 - 40 lat to był to pewien wyznacznik jakości, obecnym nie ufam i faktycznie daleko od prawdy.

21 minut temu, misiekx napisał:

Sam jestem nastawiony ciut sceptycznie

nie nastawiaj się, daj sobie kilka dni na dostosowanie słuchu. Do czego podłączysz, do lampy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Rega napisał:

Na YT masz dziesiątki filmów jak to zrobic. 

Dzięki za info, ale też myślę na lekkim odnowieniu, może bardziej zabezpieczeniu przed dalszą degradacją z zachowaniem ducha czasu tak zwanej "patyny"🙂oczywiście jak to można odnieść do drewna, vintage😀

3 minuty temu, misiekx napisał:

30 lat na karku. Nie ja, wzmacniacz 😂

mój JA-Siu ma już 45 wiosenek i działa🤔

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...