Skocz do zawartości

Pierwsze nagłosnienie pod TV / kino domowe w salonie


Michciu

Recommended Posts

Witam wszystkich, jestem nowy na forum, jak dotad nigdy nie interesowałem się zbytnio sprzętem Audio, jedyne doświadczenia jakie mam z nie "stockowym" sprzętem to głosniki komputerowe (obecnie Microlab B-77 z ktorych jestem zadowolony...)

Urządzam salon w mieszkaniu i zacząłem poważnie zastanawiać się nad nagłośnieniem dla TV (szczerze ostatnio u znajomego gdy włączył TV i dzwięk nie szedł z samego TV ale takze z głośników rozstawionych w pokoju to efekt zrobił na mnie wrażenie...)

Salon jest niemalże kwadratowy, około 25 m^2, układ chyba (bo żona nie wydała jeszcze finalnego werdyktu :D) będzie następujący:

image.png.d2f8915c1e4a0aef29699f98468bda2d.png

I teraz pytanie - czy jest sens wogóle o czymś myśleć jeśli nie chce wydać 6-7 k (a jak na szybko zerknalem to takie sa ceny zestawów...)

Czy jest sens kupic coś powiedzmy do 1500-2000 zł? Czy odczuje wtedy poprawe względem tego co oferuje TV? (obecnie mam TCL50C725 z głosnikami ONKYO ale pewnie kupimy coś większego bo salon jest spory). Nie jestem wymagający ale wiadomo, ze film czy czasem jakaś muzyka lepiej zabrzmi na dedykowanych głośnikach niż małych głośniczkach z TV. To salon w bloku wiec odpada głosne słuchanie.

Kompletnie nie mam pojęcia czy celować w soundbar pod TV, czy zestaw głośników, czy może zwykłe komputerowe miały by sens? Będę wdzięczny za rady lub za wskazanie budżetowych zestawów wartych rozważenia.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Michciu napisał:

I teraz pytanie - czy jest sens wogóle o czymś myśleć jeśli nie chce wydać 6-7 k (a jak na szybko zerknalem to takie sa ceny zestawów...)

No sam sobie odpowiedziałeś. Jeśli nie zamierzasz wydać więcej jak 2000zł to budując sobie kino jesteś skazany na używki, i to niezbyt świeże. O ile w przypadku kolumn nie jest to tragedią, tak kupno starszej elektroniki wiąże się z brakiem współczesnych standardów obrazu i dźwięku. Coż. Soundbar to tylko belka pod TV która udaje dźwięk przestrzenny i to jest jakiś progres względem audio z samego TV, ale szału się nie spodziewaj. Część modeli ma dokładane zewnętrzne głośniki surround, może w tą stronę próbuj?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 2K będzie ciezko. Kupisz owszem amplituner z dekoderami HD za 700 zł powiedzmy. Bez najnowszych HDMI to oczywiste ale to będzie wyeksploatowany sprzet.

Zgadzam się z kolega wyzej. Kolumny spoko. Kupisz sprawne nawet ładne. Ale budżet nieco za mały.

Ja doradzam dozbierać do używanego. A jak nie chcesz to kupić stereo w tym budzecie. I tez używane .

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Michciu napisał:

I teraz pytanie - czy jest sens wogóle o czymś myśleć jeśli nie chce wydać 6-7 k (a jak na szybko zerknalem to takie sa ceny zestawów...)
 

 Kolega już na to pytanie odpowiedział, ale ja uzupełnię, żebyś miał na start rozeznanie w cenach. Te 6-7tys. za nowy zestaw to jest taka wstępna budżetowa półka, od której można zacząć się bawić w 'kino domowe'.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 2 kzł. nic dobrego nie kupisz niestety. Może jakiś soundbar typu Sonos Beam gen2, zagra to oczywiście nieporównywalnie lepiej, niż telewizor, ale to nie będzie prawdziwe kino, a w stereo niestety ogromne kompromisy.
Jeśli od razu nie chcesz wydać dużej kwoty, moja propozycja to na początek zakup przyzwoitego amplitunera kina domowego np. Yamaha RX-V4A lub Onkyo TX-SR494 DAB oraz dwóch dobrych kolumn podłogowych na przód. Może to być bardzo dobra polska konstrukcja Pylon Audio Pearl 25, Indiana Line Nota 550X lub Argon Audio Alto 55MK2. Taki zestaw zapewni Ci już bardzo dobre stereo, a także komfortowo obejrzysz film. A zawsze w przyszłości możesz dokupić sobie głośnik centralny, głośniki efektowe i subwoofer i stworzysz pełne kino domowe. 

Zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania oraz oczywiście indywidualne, atrakcyjne oferty cenowe dla forumowicza. 

W wolnej chwili zapraszam do obejrzenia naszego filmu o budowie systemu kina domowego:

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, bardzo dziekuje za chęć pomocy - poniekąd uświadomiliście mnie, w uzywany sprzęt chyba nie ma co sie bawic mając zerową wiedzę jak ja, no cóż nie sądziłem ze taki zestaw to koszt drugie tyle co już jakiś przyzwoity TV:D Napewno zerkne na filmik podeslany przez Q21.

A moze jest gdzies jakis material, tutorial moze tu na forum dla totalnie zielonych opisujacy krok po kroku co z czym laczyc, o co chodzi w standardach DOLBY/ ATMOS itp? jaki zestaw np 5.1 pod co? Bo widze ze to głębszy temat niż "kupno glosnikow i podlaczenie"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Michciu napisał:

Panowie, bardzo dziekuje za chęć pomocy - poniekąd uświadomiliście mnie, w uzywany sprzęt chyba nie ma co sie bawic mając zerową wiedzę jak ja, no cóż nie sądziłem ze taki zestaw to koszt drugie tyle co już jakiś przyzwoity TV:D Napewno zerkne na filmik podeslany przez Q21.

A moze jest gdzies jakis material, tutorial moze tu na forum dla totalnie zielonych opisujacy krok po kroku co z czym laczyc, o co chodzi w standardach DOLBY/ ATMOS itp? jaki zestaw np 5.1 pod co? Bo widze ze to głębszy temat niż "kupno glosnikow i podlaczenie"

Materiału jest dużo w sieci, ale jeśli potrzebujesz pomocy w doborze, konfiguracji, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami lub najlepiej zapraszamy na miejsce do naszego salonu. Marzy wszystkie urządzenia, kolumny, wszystko zobaczysz „na żywo”, posłuchasz. Zapraszam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Michciu napisał:

A moze jest gdzies jakis material, tutorial moze tu na forum dla totalnie zielonych opisujacy krok po kroku co z czym laczyc, o co chodzi w standardach DOLBY/ ATMOS itp? jaki zestaw np 5.1 pod co? Bo widze ze to głębszy temat niż "kupno glosnikow i podlaczenie"

Eee tam. Banały :)

Po pierwsze zaznajom się z formatami dźwięku. W 99,9% to są dwie konkurencyjne marki spod szyldu DOLBY oraz DTS.

AC3 (Dolby Digital) - najstarszy  format, ale nadal powszechny w użyciu szczególnie w starszych amplitunerach w systemach do 5.1.  E-AC3 (Dolby Digital+) - to już nowszy format, pozwala na 7.1 i większy bitrate (ilość danych w jednostce czasu) niż poprzednik. TrueHD - To najnowszy bezstratny format dźwięku, jest to w tej chwili najlepsza jakość od Dolby w domowych warunkach, także jest tu 7.1. Pominąłem pośrednie jak Pro Logic., Pro Logic IIx, EX. Tych praktycznie się już nie spotyka, dokładały one dodatkowe kanały jak przednie górne czy tylny środkowy zanim powstał TrueHD.

Atmos - Dźwięk obiektowy, coś co może być zawarte zarówno w E-AC3 jak i w TrueHD. To zakodowane w tych ścieżkach obiekty (ich współrzędne w przestrzeni i sam dźwięk) które nasze amplitunery w swoich procesorach przydzielają na poszczególne głośniki by zasymulować ich położenie wobec Ciebie. To nie są kanały.

DTS - Podstawowy format, altrnatywa dla AC3 oraz E-AC3. DTS-HD Master Audio to format bezstratny podobnie jak TrueHD w Dolby. Było też DTS-ES, ale to nisza jak Dolby ze swoim EX.

DTS-X - to niemal to samo co Atmos, tylko rzadzej spotykane.

W serwisach VOD dźwięk dostajemy na razie co najwyżej w E-AC3 i jest on gorszej jakości jak TrueHD będący na płytach BluRay. Z tego też powodu Atmos z płyt jest wyższej jakości niż z VOD.  Sony w drodze wyjątku ma swój Bravia Stream oparty na DTS. W opisie systemów masz trzy cyfry. Pierwsza to głośniki warstwy podstawowej na wysokości odsłuchu. Przednie, central, surround. Druga liczba to ilość subów. Trzecia to ilość głośników warstwy górnej, tzw. Atmosy. Jak są tylko dwie liczby to Atmosów brak. Tu masz bardzo przejrzysty poradnik od DOLBY jak rozmieścić głośniki https://www.dolby.com/siteassets/technologies/dolby-atmos/atmos-installation-guidelines-121318_r3.1.pdf Zaznajom się też z pierwszymi wpisami w tematach przypiętych na stałe w dziale kina domowego na naszym forum.

Jak to przetrawisz i ogarniesz to będzies mieć wystarczającą wiedzę by prawidłowo złożyć i skonfigurować system. ;)

 

 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.09.2023 o 14:34, Michciu napisał:

A moze jest gdzies jakis material, tutorial moze tu na forum dla totalnie zielonych opisujacy krok po kroku co z czym laczyc, o co chodzi w standardach DOLBY/ ATMOS itp? jaki zestaw np 5.1 pod co? Bo widze ze to głębszy temat niż "kupno glosnikow i podlaczenie"

Omawiane to jest w każdym watku o kinie.

Butler to omawia gdzie sięda. I podziwiam go że mu się chce tyle razy psiac to samo.

Czytaj forum.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, S4Home napisał:

Kina w tym budżecie nie zbudujesz, ale przy dobrym researchu możesz kupić używane stereo, które szybko sprawi, że uznasz tę decyzję za słuszną. Lepiej obejrzeć film na względnie fajnych kolumnach stereo niż nie mieć nic bo nie masz 6k na 5.1.

o to jest dobra rada!

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.09.2023 o 11:40, nietoperz420 napisał:

Ja mam 77 cali na prawie 4 metrach i dla mnie jest za mały 

Bo to maly rozmiar jak na taka odleglosc 80 cali mozna nawet ogladac z 3 metrow. Przy 4 metrach to juz spokojnie od 100 cali w zwyz. Tylko ze takie rozmiary to tylko projektor mimo wszystko bo ceny tv kosmiczne , w sumie mozna powiedziec ze nawet dostepnosc ekranow powyzej 90 cali jest bardzoooo slaba.

Edytowano przez matinek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.09.2023 o 15:25, Q21 napisał:

Może jakiś soundbar typu Sonos Beam gen2, zagra to oczywiście nieporównywalnie lepiej, niż telewizor

@Q21 Przepraszam, że tak się wtrące troszkę do nie swojego tematu. Poprostu jestem ciekaw dobrej opini. 

Który z tych poniższych soundbarów będzie taki  najlepszy do salonu 20 metrów kwadratowych  ? I do oglądania filmów i do słuchania muzyki. 

1) Sonos Beam gen2

2) Sonos arc + sonos sub gen3

3) Yamaha Ysp-5600

4) Sony HT-S2000

5) Yamaha Yas207 

6) Yamaha Yas209

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...