Skocz do zawartości

System dzielony vs lepszy amplituner


Murciano

Recommended Posts

Witam Szanownych forumowiczów!

Pozwalam sobie na założenie tego wątku, bo pomimo, że sporo szukałem to nie udało mi się nigdzie znaleźć takich rozważań. Widzę, że branża jest obecna, więc jestem bardzo ciekawy Waszych opinii.

Przy okazji małego remontu domontowałem sobie 2 głośniki pod atmosa (mam kable pod 5.1.2 i więcej nie planuje) i powoli przymierzam się do wymiany swojego starego systemu (wysłużony jeszcze w bloku Pioneer 1018 + Jamo C405 + Jamo SUB 360). Obszar odsłuchowy to z grubsza 6 m x 6 m otwarty na kuchnie (szeregówka, w sumie z kuchnią i schodami ponad 70 m2). Pomieszczenie niestety jest b. słabe akustycznie i niewiele z tym zrobię - jest otwarte z boku na kuchnie i schody + kafelki na podłodze i nie mam miejsca na prawdiłowe rozmieszczenie tylnych surroundów, więc finalnie pewnie pójdę w dipole.

Muzyka 60/65%, kino 35/40% i zależy mi, żeby stereo jakoś tam brzmiało, ale audiofilem nie jestem (różnicy w kablach nie słyszę, najczystszego prądu w czwartki tym bardziej :))

Jako, że jestem z pokolenia V :) wychowanym na Altusach 140, to w obecnym systemie najbardziej brakuje mi basu (ale nie takiego z SUBa przy filmach tylko bardziej nazwijmy go "klubowym"). Bardzo lubiłem brzmienie rocka w starych JBL (modelu nie pamiętam, ale to było z 15 lat temu) i to jest dla mnie taki wyznacznik "fajnego basu".

Przechodząc do meritum - wymianę mam zamiar rozpocząć od amplitunera, żeby jak najszybciej uruchomić atmosa i tutaj mam pytanie o kierunek jaki przy moich preferencjach lepiej byłoby obrać. Z jednej strony polecane i, bardzo drogie, są Arcamy AVR5 (ale tu nie ma dirac) czy AVR10, chwalony jest też Onkyo RZ50 z Dirac. Z drugiej strony można nawet w mniejszych pieniądzach pojść np. w Pioneer LX305 (z Dirac) + Pioneer A-50 lub Yamaha V6A + Yamaha S701 (chwalony przez mojego imiennika Piotra YPAO). Zależy mi na prostocie obsługi, więc wolałbym nie mieszać brandów.

Nie mam miliona monet, więc szukam złotego środka. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich forumowiczów,

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Kolumn posłuchaj Magnat transplus1500🤔

Nie no bez żartów - to już minęło. Te paczki mają stać w salonie 🤪. Dalej mam skrzywienie na skraje pasma, ale jednak obecnie jestem już bardziej w spectrum i wiem, że od grania można oczekiwać więcej niż tylko jazgotu (zresztą sąsiedzi by nie pozwolili 🤷‍♂️)

I póki co pytam o elektronike, a nie o kolumny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, PanKlor napisał:

Skoro jest to istotne kryterium to może amplituner plus koncowka mocy. Obsługujesz wtedy de facto jedno urządzenie a nie dwa. 

Dzięki za odpowiedź.

Co do usability zupełnie nie wiem co prostsze + nie wiem co da lepszy efekt jakościowo. Wydawało mi się że taki wzmacniacz stereo w tej konfiguracji pełni rolę właśnie końcówki mocy na 2 kanały (i ten pioneer i ta yamaha mają pre outy na 2 kanały, ale już nie na wszystkie).

 

I teraz pytanie - czy Ty doradzasz taką końcówkę pod wszystkie kanały? bo jeśli tak to pewnie przydałby się aplituner kompletem pre-outów (czyli pewnie min. denon x3800) i pytanie jaka końcówka?

I czy wg Ciebie to zagra w stereo lepiej niż taki pioneer a-50 czy yamaha s701 (stereo np. ze spotify).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwólcie koledzy że się wtrącę, moim skromnym zdaniem zdecydowanie lepszy efekt wniesie w stereo integra z wejściem na końcówkę niż sama końcówka, która i tak będzie „napędzana” sygnałem z przedwzmacniacza amplitunera kina i może coś delikatnie wniesie, ale nie zrobi zasadniczej różnicy w jakości dźwięku w porównaniu do typowego wzmacniacza stereo.  Ja bym obstawiał w tym układzie amplituner pod kino, a pod żródła stereo integra z wejściem na końcówkę wówczas słuchając np. CD, gramofonu etc. wystarczy uruchomić źródło i wzmacniacz zyskując na jakości. Do odsłuchu kina czy ścieżek wielokanałowych też wpłynie to pozytywnie bo odciąży amplituner o 2 kanały frontowe. Oczywiście co do konkretnych modeli powiem jak zawsze - jak jest możliwość przed zakupem odsłuchać różne konfiguracje, ale z tym bywa różnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Murciano napisał:

 

I teraz pytanie - czy Ty doradzasz taką końcówkę pod wszystkie kanały? bo jeśli tak to pewnie przydałby się aplituner kompletem pre-outów (czyli pewnie min. denon x3800) i pytanie jaka końcówka?

Jak Ci budżet pozwala, to procesor kina plus zewnętrzne końcówki mocy to najwyższy level w kinie domowym. Denon oraz Marantz pozwalają ze swoimi amplitunerami zrobić typowy procesor bo w przypadku konfiguracji na zasilanie zewnętrzne zostaje wyłączona cała sekcja wzmacniacza. Najczęściej jednak mając amp z preout, to zasilamy zewnętrznie dwa frontowe kanały, co daje spore korzyści dla pozostałych kanałów w kinie. Te fronty możesz napędzać dwojako - przez końcówkę mocy zupełnie bezobsługowo (trigger), lub przez integrę z trybem grania jako końcówka. Niektórzy zewnętrzną końcówką napędzają jedynie kanały Atmos.

U mnie jest amplituner Denon, zasila wszystkie kanały oprócz frontów za które odpowiada Atoll AM200. Trochę to było wymuszone w systemie 7.2.4,  bo procesor dekoduje max 11 kanałów a wyjść wzmocnionych jest "tylko" 9.

6 minut temu, tomek72 napisał:

Pozwólcie koledzy że się wtrącę, moim skromnym zdaniem zdecydowanie lepszy efekt wniesie w stereo integra z wejściem na końcówkę niż sama końcówka, która i tak będzie „napędzana” sygnałem z przedwzmacniacza amplitunera kina i może coś delikatnie wniesie, ale nie zrobi zasadniczej różnicy w jakości dźwięku w porównaniu do typowego wzmacniacza stereo.  Ja bym obstawiał w tym układzie amplituner pod kino, a pod żródła stereo integra z wejściem na końcówkę wówczas słuchając np. CD, gramofonu etc. wystarczy uruchomić źródło i wzmacniacz zyskując na jakości. Do odsłuchu kina czy ścieżek wielokanałowych też wpłynie to pozytywnie bo odciąży amplituner o 2 kanały frontowe. Oczywiście co do konkretnych modeli powiem jak zawsze - jak jest możliwość przed zakupem odsłuchać różne konfiguracje, ale z tym bywa różnie.

To już indywidualnie trzeba rozpatrywać. Ja odpuściłem wzmacniacz z opcją by-pass. Za dużo by u mnie było przełączania i szukania źródła. Bo jak kino i TV to amplituner, jak muzyka to trzeba pamiętać by połączyć się z integrą, zapomnisz przełączyć z powrotem to nie będzie dźwięku w przednich kanałach itd. No co kto lubi i na co się godzi.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.09.2023 o 07:11, Butler napisał:

Jak Ci budżet pozwala, to procesor kina plus zewnętrzne końcówki mocy to najwyższy level w kinie domowym. Denon oraz Marantz pozwalają ze swoimi amplitunerami zrobić typowy procesor bo w przypadku konfiguracji na zasilanie zewnętrzne zostaje wyłączona cała sekcja wzmacniacza. Najczęściej jednak mając amp z preout, to zasilamy zewnętrznie dwa frontowe kanały, co daje spore korzyści dla pozostałych kanałów w kinie. Te fronty możesz napędzać dwojako - przez końcówkę mocy zupełnie bezobsługowo (trigger), lub przez integrę z trybem grania jako końcówka. Niektórzy zewnętrzną końcówką napędzają jedynie kanały Atmos.

U mnie jest amplituner Denon, zasila wszystkie kanały oprócz frontów za które odpowiada Atoll AM200. Trochę to było wymuszone w systemie 7.2.4,  bo procesor dekoduje max 11 kanałów a wyjść wzmocnionych jest "tylko" 9.

To już indywidualnie trzeba rozpatrywać. Ja odpuściłem wzmacniacz z opcją by-pass. Za dużo by u mnie było przełączania i szukania źródła. Bo jak kino i TV to amplituner, jak muzyka to trzeba pamiętać by połączyć się z integrą, zapomnisz przełączyć z powrotem to nie będzie dźwięku w przednich kanałach itd. No co kto lubi i na co się godzi.

Dziękuję za odpowiedzi. Nie wszystko zrozumiałem (różnica integra vs końcówka mocy vs wzmacniacz nie jest dla mnie jasna, ale poczytam, bo to na pewno da się znaleźć, a nie chce rozmyć wątku).

Powiedzmy, że na elektronikę mam max budżet ok 12/13 tys. czyli, dla ustalenia uwagi, mogę kupić np.

Arcam AVR 11

Natomiast mi finalnie bardziej zależy na stereo i pytanie co byście w tym budżecie wtedy doradzili?

Tak jak wspomniałem zależy mi na usability - nie chce przełączać i cudować z kablami - mam szafe z wentylacją, ale nie chce do niej co chwila zaglądać 🤪 (idealnie sterowanie przez aplikacje i stereo streamowaneze spotify/tidal)

Czy opcja jak Butler jest wtedy najlepsza jeśli chodzi o jakość dźwięku? Z ciekawości jak wtedy streamujesz tudal/spotify? Jakiś wii pro czy przez amplituner?

Przepraszam jeśli coś piszę laicko - sporo czytałem, ale nie wszystko mi się złożyło w głowie (na tyle sporo, że wiem że finalnie i tak muszę odsłuchać, a najlepiej u siebie).

Natomiast chce wiedzieć o co pytać i co bezwględnie powinienem odsłuchać.

A i mi wystarczy 5.1.2.
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Murciano napisał:

Nie wszystkoe zrozumiałem (różnica integra vs końcówka mocy vs wzmacniacz nie jest dla mnie jasna

Albo koncowka mocy, albo wzmacniacz zintegrowany (integra).

Jeśli stereo to dla Ciebie dźwiekowo wezwzględny priorytet, to kup słabszy amplituner, byle miał preout na przednie kanały. Do tego wzmacniacz zintegowany by odpowiadał za muzykę. Wszelkie źródła muzyki wówczas by musiały być podłączone pod wejście tego wzmacniacza. Nie zapomnij by miał tryb pracy jako końcówka (do kina). Fizycznie kabli w tym setupie nie musisz przełączać, tam będzie jedynie żonglerka pilotami co dla mnie osobiście odpada funkcjonalnie.

Opcja 2 to np. Wspomniany Arcam albo Anthem, ale czy dźwiękowo wypadnie w muzyce lepiej niż średniej klasy wzmacniacz 2ch, tu już spora dyskusja może być.

Opcja 3 to set podobny do mojego, dla mnie w muzyce to gra wystarczająco dobrze i obsługa jest prosta.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczne od amplitunera.

Masz faktycznie dwie drogi.

Amplituner kinowy z PRE OUT. Yamaha 6A, Denon X3800, Pioneer 305. Te były w dobrej cenie. Pierwsze dwa na Amazonie , Pioneer u nas w PL.

I do nich dobierasz fajna integre dobraną pod kolumny nie na zasadzie Yamaha to Yamaha i tak dalej.

Druga opcja to Arcam. 5tka nie ma Diraca ustawiasz ustawienia manualnie.

11 już ma. Te amplituenry grają tak samo. Wciągająco. Dzwiek jest lepszy. Bardziej nasycony.

Ale tez cena wyższa.

Co do kolumn.

Jesli lubisz V to Klipsch RP seria 6000 albo 8000, Magnat Signature seria 7, Heco Revolution 7, Monitor audio Bronze 500

17 minut temu, Murciano napisał:

Powiedzmy, że na elektronikę mam max budżet ok 12/13 tys. czyli, dla ustalenia uwagi, mogę kupić np.

Arcam AVR 11

Natomiast mi finalnie bardziej zależy na stereo i pytanie co byście w tym budżecie wtedy doradzili?

Tak jak wspomniałem zależy mi na usability - nie chce przełączać i cudować z kablami - mam szafe z wentylacją, ale nie chce do niej co chwila zaglądać 🤪 (idealnie sterowanie przez aplikacje i stereo streamowaneze spotify/tidal)

Nie chowaj takiego amplitunera do szafki. Absolutnie. On się bedzie przegrzewał.

Jeśli 11 to może na fronty Heco R7 a na reszte seri Aurora. Albo Monitor audio Silver 300/500 a na reszte Bronze?

 

2 minuty temu, Butler napisał:

Opcja 2 to np. Wspomniany Arcam albo Anthem, ale czy dźwiękowo wypadnie w muzyce lepiej niż średniej klasy wzmacniacz 2ch, tu już spora dyskusja może być.

Zalezy jakiej średniej klasy ale tak.

To jest mniej wiecej dzwiek pokroju SA20

3 minuty temu, Butler napisał:

Opcja 3 to set podobny do mojego, dla mnie w muzyce to gra wystarczająco dobrze i obsługa jest prosta.

Agree.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, PanKlor napisał:

Mam podobny układ jak Butler (Denon plus Atoll AM100) muzyki słucham z Amazon Music (Heos) lub spotify. Oba zrodla bezprzewodowo do amplitunera. 

Czyli powiedzmy porównujemy 3 systemy mieszczące się w budżecie:

- Arcam AVR 10/11

- Denon x3800 + Atoll AM100

- Pioneer lx305 + Atoll AM100

Co wg Was zagra lepiej w stereo ze spotify/tidal?

Rozumiem, że oba urządzenia muszą być przy tym streamowaniu włączone? i de facto muzyke przetwarza amplituner? 

Dorzuciłem pioneera, bo to najtańszy Dirac (do x3800 trzeba dokupic diraca i jest sam w sobie droższy) i zastanawiam się czy warto dopłacać do Denona?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Butler napisał:

No to chyba ten problem z głowy.

ok :)

Nie zwróciłem uwagi.

5 minut temu, Murciano napisał:

Czyli powiedzmy porównujemy 3 systemy mieszczące się w budżecie:

- Arcam AVR 10/11

- Denon x3800 + Atoll AM100

- Pioneer lx305 + Atoll AM100

Co wg Was zagra lepiej w stereo ze spotify/tidal?

Rozumiem, że oba urządzenia muszą być przy tym streamowaniu włączone? i de facto muzyke przetwarza amplituner? 

Dorzuciłem pioneera, bo to najtańszy Dirac (do x3800 trzeba dokupic diraca i jest sam w sobie droższy) i zastanawiam się czy warto dopłacać do Denona?

Tak i tak.

Ciezki wybór.

Szedł bym w Arcama jednak.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Piotr Sonido napisał:

ok :)

Nie zwróciłem uwagi.

Tak i tak.

Ciezki wybór.

Szedł bym w Arcama jednak.

 

A to mnie zaskoczyłeś... 😂🤣

Bo tak w sumie to zmieściłby się nawet zestaw

- Denon 3800 (jeśli amazon wróci) + Atoll AM200 (czyli zestaw a'la Burtler)

a Ty w tych pieniądzach doradzasz jednak Arcama - mogę prosić o jakieś kilka słów uzasadnienia?

i jeszcze jedno - sporo było dyskusji o lepszych/gorszych pre-out + było info, że denon inaczej przetwarza pre-out. Czy to jest wg Was tak, że np. pre-out w Denon x3800 jest lepszy niż ten w pioneer lx305 lub w Yamaha v6a (tu było szczególnie dużo wątków o pre- out)

Plus była też gdzieś dyskusja o jakiejś fabryce która spłonęła i że akurat denon x3800 ma gorsze pre-outy niż miał 3700. Prawda to?

Pytam bo w dzielonym systemie to jakość pre-out ma jak rozumiem zasadnicze znaczenie.

Tak szczerze to po tej dyskusji to ja się skłaniałem do wybrania tańszego ampli (denon x3800/Pioneer lx305/Yamaha v6a), zobaczenia jak to gra i wtedy ewentualnie dokupienia np. takiego Atolla.

To ma też tę zalete, że nie musiałbym kupować wszystkiego na raz. No tylko wtedy chciałbym mieć rozsądną baze pod rozbudowę.

No chyba, że ten Arcam kasuje wszystko - a taka wersja AVR5 jest nawet podejrzanie tanio dostępna na olx.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Murciano napisał:

- Denon 3800 (jeśli amazon wróci) + Atoll AM200 (czyli zestaw a'la Burtler)

No prawie bo ja mam serię 4 Denona :) 

6 minut temu, Murciano napisał:

Pytam bo w dzielonym systemie to jakość pre-out ma jak rozumiem zasadnicze znaczenie.

Tu trudny temat. Spróbuj gdzieś podjechać do salonu i posłuchać obu konfiguracji. Ja nie mam zastrzeżeń. Skoro wertujesz sieć w poszukiwaniu informacji to pewnie natchnąłeś się na negatywne wpisy o ARCAM. Sporo osób narzeka na soft. Tu czegoś nie widać, tam trzeba zrestartować itd. Niby pierdoły, ale irytują w trakcie korzystania. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Murciano napisał:

a Ty w tych pieniądzach doradzasz jednak Arcama - mogę prosić o jakieś kilka słów uzasadnienia?

Zapewne dlatego, że @Piotr Sonido osobiście słuchał tego Arcama, a inni dyskutanci - nie.

18 minut temu, Murciano napisał:

Tak szczerze to po tej dyskusji to ja się skłaniałem do wybrania tańszego ampli (denon x3800/Pioneer lx305/Yamaha v6a), zobaczenia jak to gra i wtedy ewentualnie dokupienia np. takiego Atolla.

Chyba najprościej wybrać się do jakiegoś salonu, gdzie można coś odsłuchać i wyrobisz sobie sam zdanie. Weź też pod uwagę, że amplituner z wyższej półki zwykle ma też inne elementy z właśnie wyższej półki, nie tylko te dotyczące wzmacniania, co powinno się przekłądać na brzmienie. Przynajmniej tak logika mówi 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Butler napisał:

No prawie bo ja mam serię 4 Denona :) 

Tu trudny temat. Spróbuj gdzieś podjechać do salonu i posłuchać obu konfiguracji. Ja nie mam zastrzeżeń. Skoro wertujesz sieć w poszukiwaniu informacji to pewnie natchnąłeś się na negatywne wpisy o ARCAM. Sporo osób narzeka na soft. Tu czegoś nie widać, tam trzeba zrestartować itd. Niby pierdoły, ale irytują w trakcie korzystania. 

Akurat o Arcam nie znalazłem 😜

Salony mam zaplanowane na październik jak skończę remont, bo narazie to głównie mogę coś przykryć kurzem.

Denona serie 3 ma dobry znajomy, Marantza inny i pomimo, że ludzie narzekają na Heos to akurat dla mnie to nie był problem.

To co bardziej mnie martwi to słaba akustyka pomieszczeniai po prostu zastanawiam się czy warto wywalać kasę na coś droższego czego realnie mogę nigdy nie usłyszeć - w salonach byłem i słyszałem piękną scene, w muzyce poważnej skrzypce i kontrabas, no ale u mnie na kafelkach to tak nie będzie. Dlatego kuszący dla mnie wydaje się system dzielony. Najpierw kupiłbym rozsądny ampli, a potem wypożyczył takiego np. Atolla. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Murciano napisał:

Przechodząc do meritum - wymianę mam zamiar rozpocząć od amplitunera, żeby jak najszybciej uruchomić atmosa i tutaj mam pytanie o kierunek jaki przy moich preferencjach lepiej byłoby obrać. Z jednej strony polecane i, bardzo drogie, są Arcamy AVR5 (ale tu nie ma dirac) czy AVR10, chwalony jest też Onkyo RZ50 z Dirac. Z drugiej strony można nawet w mniejszych pieniądzach pojść np. w Pioneer LX305 (z Dirac) + Pioneer A-50 lub Yamaha V6A + Yamaha S701 (chwalony przez mojego imiennika Piotra YPAO). Zależy mi na prostocie obsługi, więc wolałbym nie mieszać brandów.

Cześć, moim zdaniem lepiej zacząć od drugiej strony, czyli od wyboru kolumn, lub ogólnie rzecz biorąc całości. Wybierając teraz wzmacniacz kina domowego, możesz sprawić, że najciekawsze pod Twój gust opcje kolumn odpadną. 

Zakładając jednak, że lubisz V-kę to możesz pójść w kolumny Klipscha, którym moim zdaniem starczy Onkyo TX-RZ50, nie mówiąc o Arcamie AVR11. To oczywiście bardzo dobre opcje, uniwersalne, bardzo dobrze poradzą sobie w kinie, ale nie dadzą aż takich fajnych efektów w stereo. Oczywiście pamiętając o tym, jak proste są kolumny Klipscha w napędzeniu. Podobnie będzie z tańszymi Monitor Audio Bronze 500, które też łatwo napędzić i w takim zestawieniu sobie poradzą. 

Chcąc pójść jednak w zestaw z np. Monitor Audio Silver 500, Dali Oberon 7, System Audio Saxo 60, to lepszą opcją może być system dzielony w mojej opinii. Zależnie od konkretnych kolumn różne konfiguracje będą odpowiednie. Raz właśnie Denon X3800H, innym razem Marantz Cinema 60. Jako końcówka może być Atoll AM100/AM200, Rega Elex MK4, Fezz Torus 5040/5060, Audiolab 7000A, albo po prostu Atoll IN100.

Opcji jest bardzo dużo, więc po prostu zapraszam do kontaktu i na odsłuch. Mamy na miejscu salę odsłuchową z kinem domowym na bazie kolumn Sonus Fabera, gdzie można porównać wzmacniacze i sporo się dowiedzieć. Wszystko przy dobrej kawie :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję i planuję Was odwiedzić.

Natomiast oczywistym jest, że za cały komplet to się jednak nazbiera spora kwota, więc planowałem sobie "miarkować przyjemności". Mogę jakiś czas przeżyć bez spójnego kompletu 5.1, więc może ampli + fronty. 

Zobaczę, ale to już rzeczywiście muszę podjechać - w sumie nie mam tak daleko do Pabianic.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...