Skocz do zawartości

ATMOS w małym salonie? :)


Mateusz Górniak

Recommended Posts

Witam, stałem sie posiadaczem projektora Optomy P1, i jakis czas uzywam stare naglosnienie Philips Fidelio E6 ktore juz swoje przeszło, myslałem nad zmiana naglosnienia na atmos w pokoju w kształcie prostokątu o wymiarach 3,20 szerokosc na długosc 4,90, i teraz moje pytanie, budzet do 7500zl albo 1500 funtów :D mieszkam w (UK) i wiem ze z takim pomieszczeniem nie zaszeleje, myslałem nad Marantz NR1711 + jakis ciekawy setup głosników małych ktore mogłbym rozwiesic w salonie? duzo osob poleca soundbary ale nie widzi mi sie to dlatego bo uzywajac stare poczciwe E6 lubiałem satelity klasc za siebie i czuc klimat filmu..niestety bez atmos :( ... szukam rad, co wy byscie do takiego pomieszczenia poradzili w takim budzecie? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chociaż trochę zależy Co na jakości dźwięku, odpuść sobie soundbar. Nawet w tak małym salonie możesz zbudować system z Dolby Atmos. Jeśli masz możliwość zainstalowania głośników Atmos w suficie, to rewelacja, jeśli nie, to możesz postawić nastawki Dolby Atmos na kolumnach przednich. 

Spójrz na amplituner Yamaha RX-V6A, który rozbudowałbym o kolumny Klipsch. Pamiętaj także o subwooferze,  może to być nawet najmniejszy model, ale w kinie jest niezbędny.

Zapraszam najlepiej do naszego salonu na odsłuchy, mamy przygotowaną salkę kinową z pełnym Dolby Atmos, warto posłuchać i porozmawiać z nami, doradzimy.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Q21 napisał:

Jeśli chociaż trochę zależy Co na jakości dźwięku, odpuść sobie soundbar. Nawet w tak małym salonie możesz zbudować system z Dolby Atmos. Jeśli masz możliwość zainstalowania głośników Atmos w suficie, to rewelacja, jeśli nie, to możesz postawić nastawki Dolby Atmos na kolumnach przednich. 

Spójrz na amplituner Yamaha RX-V6A, który rozbudowałbym o kolumny Klipsch. Pamiętaj także o subwooferze,  może to być nawet najmniejszy model, ale w kinie jest niezbędny.

Zapraszam najlepiej do naszego salonu na odsłuchy, mamy przygotowaną salkę kinową z pełnym Dolby Atmos, warto posłuchać i porozmawiać z nami, doradzimy.

 

Mozna prosic wycene z przesyłka do UK? Plus okablowanie :) czytalem opinie i mysle ze fajnie by sie sprawdzily tymbardziej ze to maly salon wiec napewno bym to postawil na podstawkach :) pozdrawiam serdecznie 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Q21 napisał:

Jeśli chociaż trochę zależy Co na jakości dźwięku, odpuść sobie soundbar. Nawet w tak małym salonie możesz zbudować system z Dolby Atmos. Jeśli masz możliwość zainstalowania głośników Atmos w suficie, to rewelacja, jeśli nie, to możesz postawić nastawki Dolby Atmos na kolumnach przednich. 

Spójrz na amplituner Yamaha RX-V6A, który rozbudowałbym o kolumny Klipsch. Pamiętaj także o subwooferze,  może to być nawet najmniejszy model, ale w kinie jest niezbędny.

Zapraszam najlepiej do naszego salonu na odsłuchy, mamy przygotowaną salkę kinową z pełnym Dolby Atmos, warto posłuchać i porozmawiać z nami, doradzimy.

 

Gdybyście prowadzili poważne doradztwo  ( pseudo spece z q21) ,  to nigdy byście nie polecili nastawek Dolby Atmos na kolumnach przednich potencjamemu klientowi , bo odbity dźwięk od ściany w ogóle nie zdaje egzaminu .

Zamiast odradzać tego typu rozwiązanie , które jest tylko marketingowym bełkotem  , to  jeszcze zachęcacie kogoś,  w tym przypadku  : Mateusza na wyrzucenie kasy w błoto. Mniejsza już z kasą.  Gorsze w tym przypadku było by jego rozczarowanie . 

 

Mateusz zapomnij o nadstawkach i odbitym dźwięku od sufitu . Albo fizyczne głośniki odpowiadające za Dolby Atmos , albo wcale. 

Q21- dobrze , że chociaż soundbara żeście nie polecali  .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Q21 napisał:

możesz postawić nastawki Dolby Atmos na kolumnach przednich

Nie proponujcie na forum tej opcji w typowych ofertach bo my będąc użytkownikami kina na codzień mamy alergię na tą "technologię".

Ja rozumiem że czasem się nie da w sufit coś zamontować, ale upfiring to opcja ostateczna a nie alternatywa.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, fluid81 napisał:

bo odbity dźwięk od ściany w ogóle nie zdaje egzaminu .

Jak na agresywny ton swojej wypowiedzi mający pewnie nadać słuszności głoszonych tez masz tylko odrobine racji. Przy spełnieniu pewnych warunków takie rozwiązania spełniają oczekiwania użytkowników. 

Czy należy to polecac w pierwszej kolejności- pewnie nie bez upewnienia się gdzie ma to grać. Czy jest lepsze niż normalne glosniki - pewnie nie. Czy gra i może sprawiać radość - tak. Mam u siebie oba rozwiązania, oba sprawiają wrażenie dźwięku dochodzącego z góry a przecież o to chodzi, czyż nie? 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Butler napisał:

Ja rozumiem że czasem się nie da w sufit coś zamontować, ale upfiring to opcja ostateczna a nie alternatywa.

Przecież jasno napisali, że 'Jeśli masz możliwość zainstalowania głośników Atmos w suficie, to rewelacja, jeśli nie, to możesz postawić nastawki Dolby Atmos na kolumnach przednich.', czyli opcja ostateczna. Po co kolejne bicie piany na ten temat?

 

9 godzin temu, fluid81 napisał:

Gdybyście prowadzili poważne doradztwo  ( pseudo spece z q21) ,  to nigdy byście nie polecili nastawek Dolby Atmos na kolumnach przednich potencjamemu klientowi , bo odbity dźwięk od ściany w ogóle nie zdaje egzaminu .

Ilu słuchałeś instalacji z takimi nadstawkami? Tak z ciekawości pytam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nastawki Dolby Atmos to wersja ostateczna, która oczywiście jest znacznie gorsza niż zamontowane w suficie głośniki. Sprawdza się jedynie w małych zamkniętych pomieszczeniach, a właśnie takie ma autor posta. Co do odsłuchu to zapraszam do naszego salonu. Jedna z naszych sal odsłuchowym o powierzchni około 20m2 jest wyposażona w kompletny system głośników podtynkowych Sonus faber włącznie z wbudowanymi w sufit głośnikami Atmos. Możemy jako alternatywa pokazać różnice pomiędzy nastawkami Atmos, a tymi wbudowanymi w sufit. Oczywiście różnica jest, ale nawet opcja z nastawkami w naszym pomieszczeniu (a autor posta ma nawet jeszcze mniejsze i łatwiejsze pomieszczenie) jest przyzwoita. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Q21 napisał:

Możemy jako alternatywa pokazać różnice pomiędzy nastawkami Atmos, a tymi wbudowanymi w sufit. Oczywiście różnica jest, ale nawet opcja z nastawkami w naszym pomieszczeniu (a autor posta ma nawet jeszcze mniejsze i łatwiejsze pomieszczenie) jest przyzwoita. 

Z czego macie zrobiony ten sufit? Jeżeli jest podwieszamy to pewnie powoduje to pogorszenie efektu w przypadku glośników upfiring. To nie jest kwestia wielkości pomieszczenia a bardziej odległości do miejsca odsłuchu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, przemeklbn napisał:

Przecież jasno napisali, że 'Jeśli masz możliwość zainstalowania głośników Atmos w suficie, to rewelacja, jeśli nie, to możesz postawić nastawki Dolby Atmos na kolumnach przednich.', czyli opcja ostateczna.

Grzecznie zwróciłem uwagę żeby trochę więcej uwagi poświęcić słowie "ostateczność" zamiast "można". Stopniowanie tych słow jest to trochę odmienne, ktoś składający kino machnie ręką... - Eee tam, można nadstawki, to po co pruć sufit. - A to przecież tak nie działa.

1 godzinę temu, przemeklbn napisał:

Po co kolejne bicie piany na ten temat?

Chyba pomyliłeś adresy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Butler napisał:

Eee tam, można nadstawki, to po co pruć sufit. - A to przecież tak nie działa.

Ależ owszem to może tak działać. Forum odwiedzają różni ludzie. Dla każdego z nas prucie sufitu vs jakość dźwięku vs estetyka pomieszczenia będzie miało inną wartość (nie tylko w pieniądzu). 

 

  

13 minut temu, Butler napisał:

Grzecznie zwróciłem uwagę żeby trochę więcej uwagi poświęcić słowie "ostateczność" zamiast "można".

  

13 godzin temu, Q21 napisał:

Jeśli masz możliwość zainstalowania głośników Atmos w suficie, to rewelacja, jeśli nie, to możesz postawić nastawki Dolby Atmos na kolumnach przednich. 

Przecież nastąpiło wyraźne stopniowanie proponowanych rozwiązań. Ja rozumiem, że sklepy są po to żeby sprzedawać ale flekowanie tutaj Q21 jest jednak nie na miejscu. Ostateczność to w niektórych przypadkach brak Atmosa a nie głośniki upfiring 😛

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Butler napisał:

No ale dźwiekowo to absolutnie nie jest równoważne przecież. Nie ma opcji by upfiring jakościowo zbliżył się do fizycznych głośników nad głową.

Idąć tym tokiem rozumowania na ulicach powinniśmy mieć tylko min. 300 konne auta z napędem na wszystkie koła. 😉 

Mam jedno i drugie (powiedzmy, że na łączeniu sufitu ze ścianą ale grają bezpośrednio na miejsce odsłuchu). W demie z helikopterem bardziej przeszkadza mi różnica w barwie dźwięku przód/tył niż jakość/głośność tegoż dźwięku. System był budowany "na raty" i pewne rozwiązania (kablowe) odkryłem niedawno. Czy dołożę głośniki na przednią ścianę? Może kiedyś, w tym momencie absolutnie nie jest do dla mnie priorytetem. 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, JakubAndryszczak napisał:

Też zastanawiam się nad projektorem zamiast TV. Jak to się sprawuje? Jesteś w stanie podrzucić zdjęcie/video jak to w praktyce działa?

Pewnie :) Napisz do mnie na https://www.facebook.com/mateusz.gorniak.9 to zrobie ci video na messengerze i pokaze co i jak :)

Oki doki poczytałem wasze wypowiedzi na temat atmosa, co mi sie bardzo marzy bo mam wkoncu pieniazki na taki sprzet, a ze mowicie tylko i wylacznie głosniki fizyczne to nie ma problemu, bo w przyszłym roku bede remontował cały salon (pod kino domowe 70-80% i reszta jako salon), chce zrobic podwieszany sufit oraz wyciszyc troszke sciany by efekt byl lepszy kina, w takim razie znajde tutaj kogos kto mogłby mnie odpłatnie nawet poprowadzic co najlepiej i jak robic? :) jakie kable, jak to robić albo podać linka na YT gdzie jest to pi razy oko wytlumaczone? i wtedy sam sie w necie rozczytam i podłapie temat :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Mateusz Górniak napisał:

Pewnie :) Napisz do mnie na https://www.facebook.com/mateusz.gorniak.9 to zrobie ci video na messengerze i pokaze co i jak :)

Oki doki poczytałem wasze wypowiedzi na temat atmosa, co mi sie bardzo marzy bo mam wkoncu pieniazki na taki sprzet, a ze mowicie tylko i wylacznie głosniki fizyczne to nie ma problemu, bo w przyszłym roku bede remontował cały salon (pod kino domowe 70-80% i reszta jako salon), chce zrobic podwieszany sufit oraz wyciszyc troszke sciany by efekt byl lepszy kina, w takim razie znajde tutaj kogos kto mogłby mnie odpłatnie nawet poprowadzic co najlepiej i jak robic? :) jakie kable, jak to robić albo podać linka na YT gdzie jest to pi razy oko wytlumaczone? i wtedy sam sie w necie rozczytam i podłapie temat :)

W temacie podprowadzania zdecydowanie kieruj się  do Butler-a ! 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, fluid81 napisał:

znajde tutaj kogos kto mogłby mnie odpłatnie nawet poprowadzic co najlepiej i jak robic?

Odpłatnie? Weź nie żartuj

Będziesz remontować salon, wówczas będzie to moment o którym wszystko będzie decydować. Zrobisz że będzie ładnie, ale nie przemyślisz kwestii akustycznych to choćbyś władował pierdylion euro w audio, fajnie to grać nie będzie.

Sufit. Pamiętaj o zasadach układania konstrukcji stelaża. Nic na sztywno ze ścianami i sufiem, wszędzie gdzie będą wkręty podłóż gumy bądź przekładki akustyczne. Miejsca gdzie przykręcasz wieszaki również. Wolną przestrzeń wypełnij wełną mineralną. Określ zawczasu gdzie mają być Atmosy by Ci głośniki nie wyszły później w miejscu stelaża. Przed ułożeniem G-K przylej taśmę akustyczną na profilach. Rozważ coś takiego https://www.rigips.pl/produkty/plyty-perforowane?page=1.

Ściany. Jeśli będzie sucha zabudowa, powyższe uwagi identyczne. Unikaj twardych materiałów. Kamień, beton, granit itp. niemile widziany. Wybierając elementy elewacyjne postaraj się wybrać takie które mają głęboką strukturę rozpraszającą dźwięk. Np. Lamele fajnie sie sprawdzają, są ciekawe wzory korka architektonicznego, nawet gipsowe panele imitujące np. cegły są przyjazne. Nie przesadzaj z wykładaniem ustrojów akustycznych, jak przegłuszysz to też nie będzie dobrze. Przy dopieszczaniu pomieszczenia warto mieć swobodę w miejscach pierwszych odbić od głośników, czasem trzeba będzie umieścić jakiś element akustyczny (absorbery, rozpraszacze - w zależności z czym będzie problem)

Podłoga. Miękki gruby dywan. Raczej nie gołe panele. Kafelki, gres to kiepski ruch.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- w UK masz lepsze ceny

- tak możesz zastosować Atmos w takim pomieszczeniu ale raczej 5.1.2

- weź inny model niż slim

- miałeś Philipsa który nie miał żadnych dekoderów. Więc nawet podstawowe 5.1 zrobi robotę.

9 godzin temu, Butler napisał:

Odpłatnie? Weź nie żartuj

Ty się śmiej. A powinieneś.

Bo to działa. Jest u nas na rynku.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Oki doki Panowie, pod dłuzszej analizie. forach, opini, oraz godzinach na yt jak i szukaniem informacji dotyczace kina do mojego malego salonu czyli 16m2 gdzie wysokosc to tylko 2.20m zaweziłem wybór do:

- Klipsch RP zestaw on wall 640 + TX-RZ50

badz

-Zestaw Monitor Audio 6G(white) na front 100 na podstawkach, centralny 150, i teraz pytanie co na tył? 50? czy 100 tez na podstawkach? na boki myśle nad 50 nad podstawkach, oraz na sciane powiesic FX do tego subek SVS 1000? starczy na taki pokoj? czy brac 2000 PRO ?? + TX-RZ50

Głownie jestem przekonany co do Monitor Audio ze wzgledu na charakter grania czyli łagodny a nie ostry jak Klipsh jak i design ktory bardziej mi pasuje, zalezy mi tez na łagodnym fajnym basie w filmach kodowanych w Atmos w ktorych subek zejdzie tak nisko że to bedzie rozkosz dla moich uszu jak w prawdziwym kinie  :)

AMP myslalem nad paroma opcjami w tym ARCAM AVR10 ale wiem iz chce sobie zrobic fajny atmosik ktory bedzie mial te 7.1.2 badz 7.1.4 i wybór zawęziłem do Onkiyo 7100 oraz TX-RZ50 gdzie finansowo stać mnie na ten RZ50 gdzie plusem jest Dirac Live ktorego nie ma w Denonach ani Arcamie..

Czy ten zestaw w zupelnosci starczy na dluzszy czas ogladania filmow na Optomie P1 Cinemax? Jakie wasze zdanie? 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Mateusz Górniak napisał:

AMP myslalem nad paroma opcjami w tym ARCAM AVR10 ale wiem iz chce sobie zrobic fajny atmosik ktory bedzie mial te 7.1.2 badz 7.1.4 i wybór zawęziłem do Onkiyo 7100 oraz TX-RZ50 gdzie finansowo stać mnie na ten RZ50 gdzie plusem jest Dirac Live ktorego nie ma w Denonach ani Arcamie..

 

Dirac jest w w/w Arcamie, jest też dostępny w nowych Denonach, ale tam musisz dokupić na niego licencję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, przemeklbn napisał:

Dirac jest w w/w Arcamie, jest też dostępny w nowych Denonach, ale tam musisz dokupić na niego licencję.

A w Onkio jest juz z licencja tak? i moge smialo korzystac oaz dostrajac naglosnienie tak by bylo jak najlepiej ?:) czy tez musze licencje wykupywac i na to samo wyjdzie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tył FX :)

Monitor Audio gra łagodniej od Klipsch ale to nadal granie rozjaśnione. dokładne.

18 godzin temu, Mateusz Górniak napisał:

AMP myslalem nad paroma opcjami w tym ARCAM AVR10 ale wiem iz chce sobie zrobic fajny atmosik ktory bedzie mial te 7.1.2 badz 7.1.4 i wybór zawęziłem do Onkiyo 7100 oraz TX-RZ50 gdzie finansowo stać mnie na ten RZ50 gdzie plusem jest Dirac Live ktorego nie ma w Denonach ani Arcamie..

W Arcamie jest Dirac.

Ale nie ma 9 kanałów.

Więc jeśli chcesz 7.1.2 to faktycznie RZ50 albo Denon X3800. Jest tańszy na Amazonie.

17 godzin temu, Mateusz Górniak napisał:

A w Onkio jest juz z licencja tak? i moge smialo korzystac oaz dostrajac naglosnienie tak by bylo jak najlepiej ?:) czy tez musze licencje wykupywac i na to samo wyjdzie?

Tak w Onkyo i Arcamie masz licencje na pokładzie. W Denon i Marantz musisz doliczyć +1000 zł za licencję i mikrofon

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...