Skocz do zawartości

A-S1100 na Caspian M2 lub cos innego


PKej

Recommended Posts

Czesc, jestem tutaj nowy wiec witam wszystkich serdecznie.

Po okolo 4 latach postanowilem wymienic moja Yamahe AS1100 na cos innego i mocno zastanawiam sie na co. Zasugerowalem w tytule Caspiana M2 bo na ten wzmacniacz moge sie zamienic bez zadnych doplat. Mam w zwiazku z tym pytanko o roznice w brzmieniu miedzy tymi wzmacniaczami, czy bedzie to jakies upgrade czy tylko skok w bok?

Moje kolumny to Martin Logan Motion 60XT, odtwarzacz Denon DCD-1520ae a stoi to wszystko w 20m2.

Muzyka to raczej Jazz, Blues, Rock, Clasic i od czasu do czasu jakas rozrywkowa.

Czy ten Caspuan poradzi sobie z tymi glosnikami? Czy bas nie bedzie zbyt rozlazly i zalewajacy reszte pasma?

Jestem otwarty na inne propozycje jednak wtedy musial bym najpierw sprzedac Yamahe i z pewnoscia cos dolozyc. Myslalem tez o Naim Supernite 2.

Jakies pomysly, podpowiedzi? Ktos porownywal bezposrednio te dwa wzmacniacze?

Pozdrawiam

PKej

 

Edytowano przez PKej
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, Roksan Caspian M2 jest ciekawą opcją, na pewno inną. Twoje kolumny mają dość mocno zaznaczoną górę, czego Yamaha nie gasi, a wiele głosów twierdzi, że może podkreślać. Caspian uspokoi ten obszar i tak, poluzuje nieco bas. Doda za to przyjemnej barwy w średnicy, zmieni też prezentację sceny. Z mojego doświadczenia Yamaha jest dokładniejsza w tym zakresie, ale Caspian oferuje większą przestrzeń. Zależy od gustu :) 

W razie czego zapraszamy do kontaktu celem przetestowania Roksana.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luzniejszy bas nie bardzo mi odpowiada, sadzilem ze bedzie twardszy i krotszy niz ten z Yamahy. Powiem szczerze ze gora w tych glosnikach jest co prawda bardzo detaliczna/dokladna, ale nigdy mi jakos nie przeszkadzala.

Mysle ze ze wzgledu na ten poluzowany bas bede musial sobie darowac Caspiana.

Co innego w takim razie? Cos z twardym, mocnym basem? Tylko nie takim jak z Primare, bo jest on dobrze kontrolowany ale jest takie wrazenie ze jest troche slaby.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto go sprawdzić i tak, jest szansa, że po prostu inaczej to odbierzesz ode mnie :) 

Zachęcam do obejrzenia naszego filmu ze wzmacniaczami do 10 tys PLN, może coś z niego Cię zainteresuje ;) Do tego dodałbym Audiolaba 9000A, jeszcze nie był dostępny w momencie tworzenia filmu. Film o tej serii obejrzysz pod tym linkiem

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Przejście na wzmacniacz za 10 tysięcy złotych nic tu w zasadzie nie zmienia. Poziom AS1100 jednak coś już wskazuje. Żeby zrobić jakiś zauważalny skok, aby poczuć zauważalne przejcie, to należałoby podpłynąć bardziej pod 15 tysięcy. 

Czy potrzebujesz funkcji sieciowych na pokładzie? Czy bardziej interesuje Cię surowy pod względem wyposażenia wzmacniacz?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, PKej napisał:

Czy bas nie bedzie zbyt rozlazly i zalewajacy reszte pasma?

Nie ma się co łudzić, że poprawisz tu coś wzmacniaczem. No chyba, że ten wzmacniacz będzie miał korekcję akustyki (np. Dirac Live). Albo poprawa ustawienia kolumn/miejsca odsłuchowego w pokoju. Albo wzmacniacz z DSP,. Albo zmiana kolumn na bardziej pasujące charakterystyką basu do akustyki pomieszczenia. 

Bo na bas to nawet aranżacją akustyczną ciężko wpłynąć. Trzeba się bardzo postarać.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Nie ma się co łudzić, że poprawisz tu coś wzmacniaczem. No chyba, że ten wzmacniacz będzie miał korekcję akustyki (np. Dirac Live). Albo poprawa ustawienia kolumn/miejsca odsłuchowego w pokoju. Albo wzmacniacz z DSP,. Albo zmiana kolumn na bardziej pasujące charakterystyką basu do akustyki pomieszczenia. 

Bo na bas to nawet aranżacją akustyczną ciężko wpłynąć. Trzeba się bardzo postarać.

Mozliwe, jednak zmieniajac wzmacniacze na przelomie kilku ostatnich lat doswiadczylem duzych zmian w brzmieniu bez ingerencji w akustyke czy ustawienie kolumn. Z moich obserwacji wynika ze wzmacniacze lampowe a w szczegolnosci te na el34 graja mocno rozlazlym basem, malo kontrolowanym i nie sadze zeby akustyka pomieszczenia czy ustawienie glosnikow mialy jakies znaczenie.

Akustyka czy ustawieniem kolumn to ja moge to korygowac ale chyba raczej nie zmieniac, bo jezeli jakis wzmacniacz nie ma odpowiedniej wartosci Damping Factor to inne ustawienie kolumn nie wplynie na kontrole basu a raczej na jego ilosc w poszczegolnych podzakresach.

Moze sie myle ale na logike biorac, to tak to bedzie wygladac?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, PKej napisał:

jezeli jakis wzmacniacz nie ma odpowiedniej wartosci Damping Factor to inne ustawienie kolumn nie wplynie na kontrole basu a raczej na jego ilosc w poszczegolnych podzakresach.

Myk w tym, że praktycznie każdy tranzystor ma DF na poziomie wystarczającym do dobrego kontrolowania kolumn. 

24 minuty temu, PKej napisał:

wzmacniacze lampowe a w szczegolnosci te na el34 graja mocno rozlazlym basem, malo kontrolowanym i nie sadze zeby akustyka pomieszczenia czy ustawienie glosnikow mialy jakies znaczenie.

Wzmacniacze lampowe do inny temat. Moje uwagi dotyczyły wzmacniaczy tranzystorowych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie to skok do przodu. Brzmienie jest lepsze.

Jak masz możliwość wymiany 1:1 do zdecydowanie bym to sprawdził przed ostatecznym wyborem.

9 godzin temu, PKej napisał:

bo jezeli jakis wzmacniacz nie ma odpowiedniej wartosci Damping Factor to inne ustawienie kolumn nie wplynie na kontrole basu a raczej na jego ilosc w poszczegolnych podzakresach.

 

9 godzin temu, Kraft napisał:

Myk w tym, że praktycznie każdy tranzystor ma DF na poziomie wystarczającym do dobrego kontrolowania kolumn. 

Jak rzadko ale tu się zgadzam z Jarkiem. Ta wartość bodajże od 20 paru nie ma już żadnej wiekszej wartości.

Czy masz 40 czy 400 to już będzie to samo.

12 godzin temu, PKej napisał:

Interesuje mnie tylko i wylacznie wzmacniacz, nie musi miec nawet DACa na pokladzie. Chodzi o to zeby zagral lepszym basem, lepiej kontrolowanym, bardziej punktowym i jeszcze bardziej zroznicowanym.

Caspian zagra takim basem. Lepszym od Yamahy. Ale także zrobi to Naim Supernait 2 który był zestawiany obok Caspiana często. A jego da się dorwać w dobrej cenie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

Będzie to skok do przodu. Brzmienie jest lepsze.

Jak masz możliwość wymiany 1:1 do zdecydowanie bym to sprawdził przed ostatecznym wyborem.

 

Jak rzadko ale tu się zgadzam z Jarkiem. Ta wartość bodajże od 20 paru nie ma już żadnej wiekszej wartości.

Czy masz 40 czy 400 to już będzie to samo.

Caspian zagra takim basem. Lepszym od Yamahy. Ale także zrobi to Naim Supernait 2 który był zestawiany obok Caspiana często. A jego da się dorwać w dobrej cenie.

 

To jak to wkoncu jest? Q21 pisze ze Caspian ma bas bardziej poluzowany, inni ze ma lepszy. I skoro ten damping factor nie ma znaczenia to dlaczego bas jest inny w Caspianie?

Pytam bo w sobote mam mozliwosc odsluchu Caspiana, ale musze jechac 350km w jedna strone i nie bardzo wiem co mam zrobic, czy warto sobie glowe zawracac.

1 godzinę temu, ADAM7 napisał:

Zmieniłem Yamahę As 1000 na mf m6si i jestem zadowolony, znaczna poprawa basu. Teraz mf jest tańszy nowy można kupić za 11 tys. 

Dzieki za sugestje. 👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, PKej napisał:

Ok, rozumiem. Tak jak pisalem za Caspiana moge zamienic Yamahe 1:1 ale mam tez mozliwosc sprzedania Yamahy i zakupu Naima Supernite 2, ale musial bym dolozyc €500. Warto tyle dokladac do Naima?

Tuż przed podjęciem ostatecznej decyzji, spróbuj wziąć jeszcze na warsztat HEGLA H190 https://www.tophifi.pl/stereo/wzmacniacze-zintegrowane/hegel-h190-czarny.html

Ten wzmacniacz, doda troszkę ciepła, plastyczności, mocnego basu i dobrze kontrolowanego. Sądzę, że warto go jeszcze sprawdzić w systemie ;)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, PKej napisał:

To jak to wkoncu jest? Q21 pisze ze Caspian ma bas bardziej poluzowany, inni ze ma lepszy. I skoro ten damping factor nie ma znaczenia to dlaczego bas jest inny w Caspianie?

Pytam bo w sobote mam mozliwosc odsluchu Caspiana, ale musze jechac 350km w jedna strone i nie bardzo wiem co mam zrobic, czy warto sobie glowe zawracac.

Dzieki za sugestje. 👍

Musical M6i to pamiętam sprzed 10 lat jak kosztował około 6 tysięcy :)  jak tu czytam, że teraz jest "w promocji" za 11 ... to sobie myślę ale z ludzi głupków robią..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, ADAM7 napisał:

Zmieniłem Yamahę As 1000 na mf m6si i jestem zadowolony, znaczna poprawa basu. Teraz mf jest tańszy nowy można kupić za 11 tys. 

No to zmiana była tutaj zupełnie w drugą stronę.

21 godzin temu, PKej napisał:

To jak to wkoncu jest? Q21 pisze ze Caspian ma bas bardziej poluzowany, inni ze ma lepszy. I skoro ten damping factor nie ma znaczenia to dlaczego bas jest inny w Caspianie?

Pytam bo w sobote mam mozliwosc odsluchu Caspiana, ale musze jechac 350km w jedna strone i nie bardzo wiem co mam zrobic, czy warto sobie glowe zawracac.

Q21 może nieć swoje zdanie. Ja Caspiana znam także z prywatnej strony. I miałem go z kilkoma kolumnami. Poluzowany bas? Nie jest to brzmienie ultraszybkiego Primare ale poluzowany? No nie.

Nie tylko DF świadczy o brzmieniu basu :/

21 godzin temu, PKej napisał:

Pytam bo w sobote mam mozliwosc odsluchu Caspiana, ale musze jechac 350km w jedna strone i nie bardzo wiem co mam zrobic, czy warto sobie glowe zawracac.

Warto

14 godzin temu, Miras23 napisał:

Musical M6i to pamiętam sprzed 10 lat jak kosztował około 6 tysięcy :)  jak tu czytam, że teraz jest "w promocji" za 11 ... to sobie myślę ale z ludzi głupków robią..

M6i to nie M6si i w Yamaszce jest dokładnie to samo.

+100% do ceny.

No głupki :P

13 godzin temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Sprzęt na przestrzeni lat zdrożał, ale w przypadku marki MF to dość mocno.

Wszyscy w tej kwestii powariowali. Wórć! Testowali klientów. Bo to nie była kwestia

12 godzin temu, SIpo napisał:

Inflacja.

I teraz widzimy to na każdym kroku.

Korekty ceny. W niższej cenie, I inne synonimy tego samego.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i po odsluchu i porownaniu Caspiana do Yamahy.

Nie zamienilem. Ladnie gra Roksan ale niestety oszukuje. Jak dla mnie zbyt podbarwiony dolny zakres srednicy przez co wokale wydaja sie nienaturalne. Byc moze to tez wina mocno podbitego wyzszego basu ktory sie na ta srednice wylewa. Mozliwe ze z jakimis chudo grajacymi glosnikami da sie uzyskac rownowage w tym zakresie, ale z rowno grajacymi tak jak moje brzmi to troche zbyt kolorowo, jak dla mnie oczywiscie. Mialem tez lekki problem z regulacja glosnosci w Caspianie. Chodzi o to ze przy malych poziomach glosnosci kanaly graja nierowno, prawy gra troche glosniej do pewnego poziomu, tak ze nocne odsluchy odpadaja. Drugi problem to to, ze przy niskich poziomach glosnosci dzwiek jest plaski i matowy, bez wyrazu, brak dynamiki.

Poszukiwania trwaja wiec dalej.

Edytowano przez PKej
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, PKej napisał:

Jak dla mnie zbyt podbarwiony dolny zakres srednicy przez co wokale wydaja sie nienaturalne. Byc moze to tez wina mocno podbitego wyzszego basu ktory sie na ta srednice wylewa. Mozliwe ze z jakimis chudo grajacymi glosnikami da sie uzyskac rownowage w tym zakresie, ale z rowno grajacymi tak jak moje brzmi to troche zbyt kolorowo, jak dla mnie oczywiscie

Hejka.

Ten fragment przeczytałem 4 razy. Nic z tego nie kapuje o czym Ty piszesz. 

Czy zechciałbyś 1x swój tekst przeczytać i w max dwóch zdaniach napisać, spróbować inaczej to opisać. Chciałbym to zrozumieć. 
W jakich utworach, w których momentach, w jakim paśmie itp

Co rozumiesz przez dolny zakres średnicy?? Poproszę o zrzuty z pomiarów, o ile takowe posiadasz.

 

Czy Ty posiadasz specjalistyczne urządzenie, by tak dokładnie określić w którym dokładnie miejscu występują te „podbarwienia”??

 

W innym wypadku uznam Twoje wnioski z porównania za jakąś „papkę” audiofilską. A młodzież czyta i się uczy😳


Z tą regulacją głośności zrozumiałem. 
 

3 godziny temu, PKej napisał:

Drugi problem to to, ze przy niskich poziomach glosnosci dzwiek jest plaski i matowy, bez wyrazu, brak dynamiki.

Nie wiem jakie te „niskie poziomy”. Miałem -naście różnych tranów i zaobserwowałem, że konstrukcje w klasie A a szczególnie użycie końcówek mono troszkę tutaj poprawiły, zwłaszcza dynamikę. 
Zachęcam Cię tak już całkiem na końcu do poczytania o krzywych Fletchera-Munsona. One fajnie ilustrują, tłumaczą możliwości naszego narządu słuchu. Opisują zależności czułości narządu słuchu od częstotliwości a także poziomu dźwięku. Nie każdy z nas słyszy tak samo, to jasne, ale w dużym uproszczeniu i przy pewnych stałych jednak tak samo.

pozdrawiam

Adam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, AudioTube napisał:

Hejka.

Ten fragment przeczytałem 4 razy. Nic z tego nie kapuje o czym Ty piszesz. 

Czy zechciałbyś 1x swój tekst przeczytać i w max dwóch zdaniach napisać, spróbować inaczej to opisać. Chciałbym to zrozumieć. 
W jakich utworach, w których momentach, w jakim paśmie itp

Co rozumiesz przez dolny zakres średnicy?? Poproszę o zrzuty z pomiarów, o ile takowe posiadasz.

 

Czy Ty posiadasz specjalistyczne urządzenie, by tak dokładnie określić w którym dokładnie miejscu występują te „podbarwienia”??

 

W innym wypadku uznam Twoje wnioski z porównania za jakąś „papkę” audiofilską. A młodzież czyta i się uczy😳


Z tą regulacją głośności zrozumiałem. 
 

Nie wiem jakie te „niskie poziomy”. Miałem -naście różnych tranów i zaobserwowałem, że konstrukcje w klasie A a szczególnie użycie końcówek mono troszkę tutaj poprawiły, zwłaszcza dynamikę. 
Zachęcam Cię tak już całkiem na końcu do poczytania o krzywych Fletchera-Munsona. One fajnie ilustrują, tłumaczą możliwości naszego narządu słuchu. Opisują zależności czułości narządu słuchu od częstotliwości a także poziomu dźwięku. Nie każdy z nas słyszy tak samo, to jasne, ale w dużym uproszczeniu i przy pewnych stałych jednak tak samo.

pozdrawiam

Adam

Przepraszam, ale musze zignorowac Twoje pytanie. Jezeli nie rozumiesz co to jest podbity wyzszy bas lub dolna srednica nie bede w stanie wytlumaczyc Ci o co mi chodzi. Nie posiada zadnych pomiarow bo nie sa mi one do porownania wzmacniaczy potrzebne. Albo brzmi tak jak lubie, albo nie.

4 godziny temu, Artur Brol napisał:

@PKejMyslales o Gato Audio ?

Nie rozpatrywalem, nie wiem czy to dobry kierunek do glosnikow ktore posiadam. Nigdy tez nie sluchalem.

Jak to gra?

4 godziny temu, AudioTube napisał:

 

Nie wiem jakie te „niskie poziomy”. Miałem -naście różnych tranów i zaobserwowałem, że konstrukcje w klasie A a szczególnie użycie końcówek mono troszkę tutaj poprawiły, zwłaszcza dynamikę. 
Zachęcam Cię tak już całkiem na końcu do poczytania o krzywych Fletchera-Munsona. One fajnie ilustrują, tłumaczą możliwości naszego narządu słuchu. Opisują zależności czułości narządu słuchu od częstotliwości a także poziomu dźwięku. Nie każdy z nas słyszy tak samo, to jasne, ale w dużym uproszczeniu i przy pewnych stałych jednak tak samo.

pozdrawiam

Adam

Chodzi o to ze Yamaha gra pelnym dzwiekiem i rownym w dwoch kanalach juz od najnizszych poziomow glosnosci a Roksan ma z tym problemy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...