Skocz do zawartości

Pomoc w konfiguracji pomieszczenia pod kino domowe.


Mateusz Nazwiskowy

Recommended Posts

Witam, 

Słowem wstępu: W domu miałem małe pomieszczenie raptem 11m2 przygotowane pod filmy, male kino domowe. Aktualnie mam remont generalny domu i jako że kino domowe zdalo egzamin to zostanie wygospodarowany większy pokój:) Aktualnie ze starego zestawu posiadam: 5.0 Polk T531, onkyo 656, Magnat 302a, oraz projektor sony HW65.

W planach mam wymienić cały zestaw ale niestety nie na raz bo pewnie remont mnie wykończy. Na początek trafi tam stary sprzęt i będzie sukcesywnie wymieniany na nowy pewnie gdzies co 3-4 miesiące będę dokupować kolejne elementy. Aktualnie jestem na etapie rozprowadzania kabli. Przymierzam się pod docelowy zestaw 7.2.4. Myślę, że łączna kwota jaką chce przeznaczyć to 20-25k będzie ok? 

- Kable 4mm2 czy 2.5mm2 powinny wystarczyć? I pytanie czy przyszłościowo ciągnąć po 2 pary na głośnik (jakieś biamp czy coś)? 

- Jakie głośniki polecacie? 90% filmy 9% gry i 1% muzyka :D Nastawienie na filmy, chodzi mi o efektowne granie. Ogolnie lubie ciepłe brzmienia jak jest dosyć mięsiście takie V bardziej - wydaje mi się bardziej efektowne, lepiej się nada pod filmy?

- Pytanko w jakiej kolejności wymieniać sprzęt? zacząć od ampli? czy najpierw kolumny wszystkie i sub?

 

z góry bardzo dziękuję za pomoc

 

 

 

KINO.PNG

Edytowano przez Mateusz Nazwiskowy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Mateusz Nazwiskowy napisał:

Myślę, że łączna kwota jaką chce przeznaczyć to 20-25k będzie ok?

Może zabraknąć, chociaż pewnie się da. Potrzebujesz 11 kanałowego avr przyjmij ok 7k. 2 subwoofery to jakieś 6 do 10k. Zostaje ok 10 na 11 kolumn/głośników. Jakieś kompromisy trzeba będzie poczynić np. zacząć od 1 subwoofera.

 

Twój układ pokoju nie jest odpowiedni pod 4 Atmosy. 2 tylne powinny być za słuchaczem a nie nad nim. Powinieneś odsunąć kanapę do przodu.

Załóż też że subwoofery nie muszą zagrać najlepiej tam gdzie planujesz je ostawic.

 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Mateusz Nazwiskowy napisał:

W planach mam wymienić cały zestaw ale niestety nie na raz bo pewnie remont mnie wykończy. Na początek trafi tam stary sprzęt i będzie sukcesywnie wymieniany na nowy pewnie gdzies co 3-4 miesiące będę dokupować kolejne elementy. Aktualnie jestem na etapie rozprowadzania kabli. Przymierzam się pod docelowy zestaw 7.2.4. Myślę, że łączna kwota jaką chce przeznaczyć to 20-25k będzie ok?

Jak na start kwota wydaje się ok. Wszystko zależy w jaką półkę mierzysz.

17 minut temu, Mateusz Nazwiskowy napisał:

- Kable 4mm2 czy 2.5mm2 powinny wystarczyć? I pytanie czy przyszłościowo ciągnąć po 2 pary na głośnik (jakieś biamp czy coś)? 

2.5mm z powodzeniem wystarczy. Jak się już tak rozpędzasz i chcesz więcej kabli to pociągnij je dla jeszcze bardziej rozbudowanej konfiguracji (9.4.6, albo dla auro3d). Nie widzę sensu biampingu w audio do kina domowego, już nawet nie będę dopytywał, czy chciałeś ten biamping dla wszystkich kanałów. Ale ogólnie tak - chyba nikt jeszcze nie żałował, że pociągnął za dużo przewodów 😉

27 minut temu, Mateusz Nazwiskowy napisał:

- Pytanko w jakiej kolejności wymieniać sprzęt? zacząć od ampli? czy najpierw kolumny wszystkie i sub?

Pisałeś, że chcesz 7.2.4 to chyba ten onkyo tego nie oferuje. Pytanie czy wszystko chcesz zrobić w krótkim czasie, czy to długoterminowy plan

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, PanKlor napisał:

Może zabraknąć, chociaż pewnie się da. Potrzebujesz 11 kanałowego avr przyjmij ok 7k. 2 subwoofery to jakieś 6 do 10k. Zostaje ok 10 na 11 kolumn/głośników. Jakieś kompromisy trzeba będzie poczynić np. zacząć od 1 subwoofera.

 

Twój układ pokoju nie jest odpowiedni pod 4 Atmosy. 2 tylne powinny być za słuchaczem a nie nad nim. Powinieneś odsunąć kanapę do przodu.

Załóż też że subwoofery nie muszą zagrać najlepiej tam gdzie planujesz je ostawic.

 

Dziękuję za odpowiedź,

Kanapy za bardzo bym nie chciał wysuwać do przodu, może trocchę tylko. Takie głośniki jak załączyłem zamontowane w narozniku sciana sufit za kanapą nie ratują sytuacji ?

A subwoofery gdzie byłoby najoptymalniej zainstalować? jak widziałem jakieś wskazówki dolby to na przodzie były

klipsch.jpg

27 minut temu, przemeklbn napisał:

Jak na start kwota wydaje się ok. Wszystko zależy w jaką półkę mierzysz.

2.5mm z powodzeniem wystarczy. Jak się już tak rozpędzasz i chcesz więcej kabli to pociągnij je dla jeszcze bardziej rozbudowanej konfiguracji (9.4.6, albo dla auro3d). Nie widzę sensu biampingu w audio do kina domowego, już nawet nie będę dopytywał, czy chciałeś ten biamping dla wszystkich kanałów. Ale ogólnie tak - chyba nikt jeszcze nie żałował, że pociągnął za dużo przewodów 😉

Pisałeś, że chcesz 7.2.4 to chyba ten onkyo tego nie oferuje. Pytanie czy wszystko chcesz zrobić w krótkim czasie, czy to długoterminowy plan

Dzięki za odpowiedź, 

Ogólnie to tak jak pisalem myślę, że co 3 miesiące kolejna para kolumn. To onkyo oferuje 7.2 albo 5.2.2 (Atmos / DTS:X). I pytanie czy najpierw najlepiej dołożyć kolumny i jak tak to jakie czy 7.2 czy 5.2.2 da mi lepszy efekt na pierwszą zmianę i wtedy lepiej wymienić ampli i dokladać resztę czy najpierw wymienić kolumny stare i potem ampli ? :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Mateusz Nazwiskowy napisał:

Takie głośniki jak załączyłem zamontowane w narozniku sciana sufit za kanapą nie ratują sytuacji ?

Zobacz na zalecenia dolby ma być 45 stopni do tyłu i do góry za słuchaczem. Może być na łączeniu ściany i sufitu. Im bliżej kątów referencyjnych tym lepiej.

 

7 minut temu, Mateusz Nazwiskowy napisał:

subwoofery gdzie byłoby najoptymalniej zainstalować?

Tam gdzie będą najlepiej grały. ;) Tego Ci nikt nie powie (da się to policzyć w modelowym pomieszczeniu ale Twoje takie nie jest). Po zakupie sprzętu najlepiej pojeździć subwooferem po pomieszczeniu i szukać najlepszego miejsca. Odsłuchy warto zweryfikować pomiarami. Poczytaj trochę o tym jak rozchodzą się niskie częstotliwości w pomiesczeniach (mody). 

11 minut temu, Mateusz Nazwiskowy napisał:

I pytanie czy najpierw najlepiej dołożyć kolumny i jak tak to jakie czy 7.2 czy 5.2.2 da mi lepszy efekt na pierwszą zmianę i wtedy lepiej wymienić ampli i dokladać resztę czy najpierw wymienić kolumny stare i potem ampli ?

Kup dobry amplituner i takie glosniki na jakie masz teraz budżet. Poprowadź kable pod swoje 7.2.4. Tam gdzie Ci nie starczy kasy użyj tymczasowo obecnych głośników.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obojętnie jakie głośniki zastosujesz odsunięcie kanapy zawsze ci polepszy scenę dźwięku. Tylne będą dalej od ucha. Zyska umiejscowienie tylnego atmosa. A i przy basie będą same plusy. Tym bardziej, że bas jest często najtrudniej ustawić. U mnie np na czas seansu sofa odsunięta jest od ściany na 80cm. A mam tylko 5.2.4. I nie zapomnij zadbać o akustykę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, STELVIO napisał:

Obojętnie jakie głośniki zastosujesz odsunięcie kanapy zawsze ci polepszy scenę dźwięku. Tylne będą dalej od ucha. Zyska umiejscowienie tylnego atmosa. A i przy basie będą same plusy. Tym bardziej, że bas jest często najtrudniej ustawić. U mnie np na czas seansu sofa odsunięta jest od ściany na 80cm. A mam tylko 5.2.4. I nie zapomnij zadbać o akustykę. 

żeby ją odsunąć metr pewnie musiałbym zrezygnować z lewej leżanki :/ 

Co do akustyki to za kanapą na ścianie będą lamele na filcu, na suficie będzie opaska opuszczonego sufitu o szerokości 30cm na oświetlenie, a na resztę sufitu w środku będzie przyklejona pewnie pianka, jeszcze nie wiem jaka. Na podłodze dosyć gruby dywan i pewnie rzucę na ściany jeszcze jakieś absorbery czy coś

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :) Co do pozycji kolumn, to koledzy już podpowiedzieli. W kwestii zestawu, to jak zawsze ;) Zależy. Przemyślałbym na pewno klasycznie Klipscha, to jedne z najczęściej wybieranych zestawów do kina. Budżetu jednak może nieco braknąć, ale przy aż tak pokaźnym przedsięwzięciu niestety trzeba liczyć się z kosztami, zacząłbym na pewno od jednego suba. Drugi dokupisz z czasem.

Więc tak, RP-6000F II, do tego RP-504C II, RP-140D (jako surroundy), a na sufit optymalnie RP-500SA II, ale biorąc pod uwagę budżet, zasugeruję R-40SA. Spokojnie na front możesz też wybrać RP-600M II, czyli konstrukcję podstawkową. Jako kontra do tego sprawdziłbym Monitor Audio, Focala, Dali :) 

W kwestii amplitunera zasugeruję Denona AVC-X6700H - większość sprzętów tańszych od niego to 7 kanałowe lub 9 kanałowe wzmaki, a to bardzo fajny sprzęt. Zjada nam już niemal połowę budżetu. 

W razie czego zapraszam do kontaktu, chętnie pomożemy i przygotujemy atrakcyjnę wycenę na zestaw ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Q21 napisał:

W kwestii amplitunera zasugeruję Denona AVC-X6700H - większość sprzętów tańszych od niego to 7 kanałowe lub 9 kanałowe wzmaki, a to bardzo fajny sprzęt. Zjada nam już niemal połowę budżetu. 

To fajna propozycja ale kolega bedzie miał szafkę na sprzęt więc pewnie da się trochę zaoszczędzić kupując x3800 (4kPLN) i jakąś końcówkę (2-3 kPLN) żeby mieć wzmocnionych 11 kanałów. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mateusz NazwiskowyPamiętaj, że w kd najważniejszy jest centralny. Na nim nie oszczędzaj. Ten centralny co zaproponował @Q21 jest odpowiedni moim zdaniem. Zaproponowany Denon X6700H to też prawidłowa propozycja i chyba jedyna która ma sens, żeby wszystko mieć w jednym urządzeniu. Kup najpierw AVR a później dobieraj zestawik. W każdym razie ja tak bym zrobił. BTW, po co Ci 4 subwoofery na 11 m^2? Fakt, w takim zestawieniu kanał LFE może wędrować po każdym subwooferze w zależności od akcji w filmie i to jest fajne, ale nie wiem, czy na 11 m^2  te 4 suby nie będą za blisko siebie. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, PanKlor napisał:

To fajna propozycja ale kolega bedzie miał szafkę na sprzęt więc pewnie da się trochę zaoszczędzić kupując x3800 (4kPLN) i jakąś końcówkę (2-3 kPLN) żeby mieć wzmocnionych 11 kanałów. 

Jeżeli ma to być w zasadzie jedynie do kina to lepiej mieć dobrze wzmocnione wszystkie kanały. Nie widzę tutaj sensu kupowania jakiejś końcówki specjalnie pod stereo. Wymagania jasno zdefiniowane: muzyka 1%

Edytowano przez przemeklbn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, przemeklbn napisał:

Jeżeli ma to być w zasadzie jedynie do kina to lepiej mieć dobrze wzmocnione wszystkie kanały. Nie widzę tutaj sensu kupowania jakiejś końcówki specjalnie pod stereo. Wymagania jasno zdefiniowane: muzyka 1%

Jest też określony budżet. Rozwiązanie z końcówką dające 11 kanałów jest tańsze niż amplituner z 11 końcówkami. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, STELVIO napisał:

Końcówka nie ma być pod muzę. Tylko do kina. Po prostu w ten sposób można pare stówek zaoszczędzić. 

 

Przed chwilą, PanKlor napisał:

Jest też określony budżet. Rozwiązanie z końcówką dające 11 kanałów jest tańsze niż amplituner z 11 końcówkami. 

Słusznie, moja uwaga dotyczyła brzmienia, a nie budżetu. Budżet mniejszy, ale efekt inny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo wszystkim dziękuję za zaangażowanie i odpowiedzi :) 

Podsumowując zacznę od zmiany ampli chociaż może jakbym dostał rozbicie na raty 0 to wszystko od razu bo i tak na jedno by wyszło :D

Kable to 2.5mm2

Denon x6700 brzmi fajnie - widziałem go gdzieś za 8k.

Co do suba to zostać przy tym co mam czy cos innego od razu?

Pytanko o głośnik centralny czy go wieszać czy może na podłodze leżeć?

Co do atmosów to co myślicie o pro 16rc czy 18rc? Coś czuję, że mi się budżet zwiększy :D 

Czy te atmosy mogą być zamontowane przy ścianie? chce je osadzić w tej podwieszanej opasce za kanapą zaraz przy ścianie. 

I pytanko czy znacie jakieś fajne miejsca z dużym wyborem do odsłuchu. Jak najbliżej Piły (64-920)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Mateusz Nazwiskowy napisał:

Co do suba to zostać przy tym co mam czy cos innego od razu?

Magnat 302a to super sub w swoich pieniądzach. Chcesz by coś faktycznie zagrało dużo lepiej to czeka się wydatek kilku tysi np. SVS PB2000 albo jakiś Klipsch z nowej serii.

10 godzin temu, Mateusz Nazwiskowy napisał:

Pytanko o głośnik centralny czy go wieszać czy może na podłodze leżeć?

Może wisieć, może stać, może leżeć, może lewitować. Ale na wysokości odsłuchu. Pamietaj że mając projektor możesz pokusić się o ekran transparentny akustycznie i dać głośniki za nim.

10 godzin temu, Mateusz Nazwiskowy napisał:

Co do atmosów to co myślicie o pro 16rc czy 18rc? Coś czuję, że mi się budżet zwiększy

Mam 4x Pro-18RC. Wielkie kolumbryny z 8" głośnikiem do dużych pomieszczeń ponad 30m2, następnym razem brałbym mniejsze 6,5"

10 godzin temu, Mateusz Nazwiskowy napisał:

Czy te atmosy mogą być zamontowane przy ścianie? chce je osadzić w tej podwieszanej opasce za kanapą zaraz przy ścianie. 

Jeśli zachowasz kąty do odsłuchu to tak. Ja mam tylne Atmosy na spojeniu sufitu i ściany a sofę odsuniętą prawie 1m.

7.1.4.thumb.PNG.953a66baf70011ad9d1b635df5dc5cd2.PNG

1738520624_pooeniewysokocigonikw.PNG.d6bfe3d43c946634d18da9961677ccfa.PNG

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie i odpowiedzi :) 

45 minut temu, Butler napisał:

Magnat 302a to super sub w swoich pieniądzach. Chcesz by coś faktycznie zagrało dużo lepiej to czeka się wydatek kilku tysi np. SVS PB2000 albo jakiś Klipsch z nowej serii.

Może wisieć, może stać, może leżeć, może lewitować. Ale na wysokości odsłuchu. Pamietaj że mając projektor możesz pokusić się o ekran transparentny akustycznie i dać głośniki za nim.

Mam 4x Pro-18RC. Wielkie kolumbryny z 8" głośnikiem do dużych pomieszczeń ponad 30m2, następnym razem brałbym mniejsze 6,5"

Jeśli zachowasz kąty do odsłuchu to tak. Ja mam tylne Atmosy na spojeniu sufitu i ściany a sofę odsuniętą prawie 1m.

 

 

Co do suba to rzeczywiście będzie trzeba coś dokupić, rozumiem że ten Magnat też mogę zostawić na razie jako drugi? nie pogryzą się? :D 

Co do sufitowych to dobrze wiedzieć, u mnie dokładnie taki sam montaż będzie musiał być przy ścianie, w zależności jak mi wyjdzie z kanapą to będzie kąt 55~62 stopnie - trzeba iść na jakiś kompromis i będzie trzeba z tym żyć :D 

Dzięki za poradę, wezmę pewnie Pro-16RC wtedy

Co do centralnego to mogę mieć z tym problem bo są bardzo głębokie :/ pewnie podwieszę go pod ekranem i delikatnie przechylę do góry? aby był skierowany na wysokość odsłuchu w głównym miejscu siedzącym.

 

26 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Jaki jest budżet na ta inwestycje?

Te odbijające to już zapomniany temat mam nadzieje? :)

Tak, oczywiście zapominamy, u mnie z resztą by totalnie nie zdały egzaminu bo na suficie będzie pianka :) te głośniki chciałem zamontować na spojeniu sufitu ze ścianą, ale skoro można atmosy montażowe zamontować zaraz przy ścianie to nie ma takiej potrzeby :)

Budżet to szczerze mówiąc ciężko powiedzieć, bo mam skłonności do przekraczania założonych budżetów :) Ogólnie to planowałem 20-25k, aleee np jeżeli warto to np 20-25k na zestaw 7.1.2 i potem dokupic jeszcze jednego suba i 2 atmosy (bo widzę, że porządne suby trochę kosztują, więc lepiej jeden dobry i potem najwyżej drugi jak będzie brakowało mocy) albo na upartego nawet 5.1.2 i na razie mogę moje stare wykorzystać jako boczne np. 

 

A co myślicie o tej konstrukcji jako boczne? Klipsch RP-402S ? One są dosyć płytkie. Bo jak nie to już na tym etapie fajnie by było zrobić sobie wnęki na głośniki boczne.

 

Edytowano przez Mateusz Nazwiskowy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Mateusz Nazwiskowy napisał:

rozumiem że ten Magnat też mogę zostawić na razie jako drugi? nie pogryzą się?

Nie powinny się pogryźć, kwestia konfiguracji. Ale nie stawiaj ich obok siebie. Najlepiej w relacji vis a vis przód/tył, lewa/prawa, lub na przeciwległych narożnikach. System odwdzięczy Ci się równiejszym przebiegiem częstotliwości, zredukuje się wpływ pomieszczenia na tzw. mody.

20 minut temu, Mateusz Nazwiskowy napisał:

Co do sufitowych to dobrze wiedzieć, u mnie dokładnie taki sam montaż będzie musiał być przy ścianie, w zależności jak mi wyjdzie z kanapą to będzie kąt 55~62 stopnie - trzeba iść na jakiś kompromis i będzie trzeba z tym żyć :D 

Jasna sprawa, kompromisy... :D Tak u mnie.

20230116_224318.jpg.a5921f134d5bce3d22f47521fc6677e3.jpg

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...