Skocz do zawartości

Kącik komputerowy wątek.


Recommended Posts

4 godziny temu, gienas napisał:

Mnie SilentLoop 2 od BeQuiet tak z miesiąc przed końcem gwarancji zaczłą jęczeć gorzej od wiatraka. Wymienili na nowy, ale wróciłem do wiatraka

SL2 czy SL1? Pierwsza wersja była faktycznie skopana. Szybko się pozbyłem. Arctic wjechał niedawno.

1 godzinę temu, Bogusław 66 napisał:

To wszystko ... 

Jak puściłem ten stress test w prime95 (most heat) to było zdecydowanie więcej. 70 kilka z tego co pamiętam (5900X).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, PanKlor napisał:

Jak puściłem ten stress test w prime95 (most heat) to było zdecydowanie więcej. 70 kilka z tego co pamiętam (5900X).

z Prime95 dziwna sprawa.  Procek prawie 90 / 6 śmigieł na max / chłodnica zimna

Podejrzewam ze mam zapowietrzony układ. 

Ta buda ma ramkę do mocowania chłodnicy i wiatraków na górze, ma tez dwie pozycje montażu, całkiem w poziomie i pod lekkim kątem.  Może musze odejść od poziomu i podnieść jeden koniec chłodnicy.

Albo jakoś przegonić pompkę niechaj przepompuje płyn

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa nie jest prosta.

Obecnie 3 wiatraki spięte w gniazdo 4 pin CPU Opt.  Po testach widzę, że to gniazdo reaguje nie na temperature procka a jego obciążenie wspierając dodatkowy wiatrak, gdy używa się na wieży. Dlatego nie ma możliwości wpływać na profil ani w biosie ani przez soft. To, dlatego pogoniły na max przy 100% obciążenia procesora.

Rozważam przejście na potrójny kabel od motopompki ARCTIC bo o ile chłodnica 240 grzała się równo to 360 już nie ma równomiernego rozkładu ciepła. Podejrzewam zbyt mały przepływ chłodziwa co by tłumaczyło takie temperatury na procku..

3 dodatkowe śmigła podłączyłem po najmniejszej linii oporu tam, gdzie było walne gniazdo Fan .... a to błąd.

MOBO daje mi 3 x Fan w tym jedno sterowane z czujnika temperatury który ja włożyłem w żeberka od GPU (gdy przekroczy 60 Stopni dolny wiatrak przechodzi na "On").

Myślę ze przy chłodnicy 360 lepiej zasilać pompkę z dedykowanego wejścia AIO

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wpięty jeden kabel od AIO w CPU. 3 wiatraki na froncie w jedno miejsce (mobo), 1 tylny w drugie (mobo). Żadnych problemów ze sterowaniem. CPU OPT nie sprawdzałem ale nie sądzę, żeby to był problem. Soft pozwala na konfigurowanie dowolnego złącza w zależności od dowolnej rejestrowanej temperatury. Np. front mam ustawiony w zalezności od CPU/GPU Max a AIO tylko od CPU. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprzednio z CPU OPT pracował jeden wiatrak (tył) i było oki, 3smigła to za dużo, bo jak pisałem nie mam wpływu na jego prace.

A widać/słychać ze o wejście FAN OPT sugeruje się obciążeniem procesora co zresztą jest logiczne, gdy używamy tego złącza zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem, czyli do wieży chłodzenia powietrznego z dwoma śmigłami.

Bede dalej walczył z "wiatrakami".

Ale profilaktycznie zamówiłem już smar Noctua gdyby trzeba było podnosić pompkę by zamienić kabelek.

U mnie jeszcze walka z oświetleniem. 

https://i.postimg.cc/hvmmLFx1/P-20240318-084805.jpg

Poprzednio wszystko przepuściłem przez rozdzielnie Asusa https://i.postimg.cc/QMRxpFqv/P-20240318-085146.jpg tam jest możliwość ściemniania oświetlenia. Teraz jest za jasno i za dużo do podłączenia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bogusław 66 napisał:

Poprzednio z CPU OPT pracował jeden wiatrak (tył) i było oki, 3smigła to za dużo, bo jak pisałem nie mam wpływu na jego prace.

Obciazenie 3 vs 1 nie powinno mieć takiego znaczenia. Softu Asusa nie znam ale każdy inny pewnie poradzi sobie bez problemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie martwię się obciążeniem wejścia, bo jeszcze kolejne/dodatkowe 3 wiatraki wytrzyma.

Irytuje mnie reakcja tego wyjścia na obciążenie procesora a nie jego temperature. jeden wiatrak był cichy ... przy trzech jest szum, niepotrzebny szum. trzeba to zmienić.

Myślę ze rozdzielę sterowaniem AIO.  większe możliwości ustawień poszczególnych składowych.

Zrzutekranu2024-03-18121935.png.66e5f5df5613ed69bfdcfe5910d7d1a5.png

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Bogusław 66 napisał:

Poradzę sobie .... ma być tak jak ja chcę a nie jak wyszło.

 

Nie wątpię. Tylko zwracam uwagę, że generujesz sobie sztuczne przeszkody używając konkretnego softu. Inne oprogramowanie spokojnie pozwoli Ci sterować dowolnym fan headerem w zależności od wybranego parametru. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ciągle pracuje nad profilem "tryb cichy"

Dwa wiatraki pod GPU są sterowane z czujnika temperatury który wpierw był w żeberkach grafiki, ale ta grafa sama sobie dobrze radzi z temperaturami i to było złe miejsce wiec przeniosłem go blisko rdzenia, teraz jest szybsza reakcja. wentylatorów.

https://drive.google.com/file/d/16eccGothD0w-P9gHPzOapbrKH8c4FDMg/view?usp=sharing

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Nie udało mi się wykonać planu na oświetlenie RGB

Buda Asusa ma przycisk z przodu do zmian podświetlania oraz wyprowadzony kabel połączeniowy.  

rozdzielacz jest dedykowany i znajduje się w pakiecie 3 wiatraków od Asus  https://www.amazon.pl/dp/B0BJW3QKZ9?psc=1&ref=ppx_yo2ov_dt_b_product_details

Ten rozdzielacz na 4 wyjścia i 4 przyciski do regulacji jasności, koloru, szybkości oraz Mode

Wybierasz program 1 i ustawiasz wszystko tak jak ma świecić, potem program 2 i ta sama procedura itd.  tak się ustawia indywidualnie podświetlenie.

Po spięciu wszystkich RGB od wentylatorów przez dwójniki ostatnie miejsce zajmuje chłodnica i jej poczwórne podświetlenie, tu niestety pomimo podpięcia 12V do rozdzielacza nie starcza już prądu na odświetlenie chłodnicy. Dołożyłem wiec jeszcze jeden rozdzielać również wspomagany przez 12 V ale nic to nie dało. W chodnicy pala się tylko w zależności od koloru jeden lub dwa podświetlenia na wiatrakach.  I dlatego mój misterny plan poszedł w pixxxx....

a miało być tak pięknie 

 

Edytowano przez Bogusław 66
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...