Skocz do zawartości

Lampowiec w szafce


Recommended Posts

Cześć, zacznę od tego, że jestem kompletnym laikiem, więc nie bijcie ;)

Otóż mam monitory Indiana Line 262 i powoli przymierzam się do wzmacniacza lampowego. Wiem, że grzeją one na potęgę i powinny być wystawione na swobodny obieg powietrza. Z drugiej strony jest taka mnogość modeli, mocy itd, że nie zaszkodzi zapytać czy sa jednak takie, które można uwięzić w przeszklonej z frontu szafce na pólce o wymiarach 45x45x30cm i... nie spłonąć? Czy jednak (o ile nie znajdę miejsca ze swobodnym chłodzeniem) powinienem jednak przestać śnic i skierować się ku hybrydom i tam szukać takiej, która brzmieniem będzie zbliżona do lampowca?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, marcinos80 napisał:

powinienem jednak przestać śnic i skierować się ku hybrydom i tam szukać takiej, która brzmieniem będzie zbliżona do lampowca?

A rozumiem , że ta szafka jest nie do ruszenia :) Nie ma znaczenia , czy będzie to tranzystor , hybryda , czy lampa , wszędzie w instrukcji znajdziesz zalecenie zapewnienia wentylacji.

A nie możesz przynajmniej wywiercić z tyłu otwornicą kilku otworów , lub wywalić całe " plecy" szafki ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja tez jestem laikiem co do lampowych. Jednak nie pomyslalbym, by wstawic takie cudo ( jesli kupisz, to po czesci pokierujesz sie wygladem 😏) do szafki.

Chyba raczej powinno to, jak napisales, miec swobodny obieg powietrza. Jesli by to byl pelnowymiarowy to osobiscie nie postawilbym go na takiej polce. 

Mniejszy, z mniejszymi lampami ? Jedynie jesli nie mialbym miejsca a bardzo go chcial miec.

Tutaj masz pogladowe zdjecie, jak ktos swojego ustawil. Tylko ze ten ma wokolo otwarta przestrzen.

afbeelding_2024-02-09_151824618.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zbiorczo odpowiadajac: tak mam możliwośc wyciac plecy po całości, to nie jest problem. W tej samej szafce mam ampa Yamahy rn803 i tam nic się nie grzeje, ale to nie lampa...

Kwestie wizualne nie maja o tyle znaczenia, ze szafka jest przeszklona z frontu i i tak mialbym pelen widok. 

Sam nie mialem lampy, kilku sluchalem u znajomych i sę zakochalem (w lampie, nie w znajomych ;) )

Skupiam się na temperaturze. 

I tutwj wlasnie "mniejszy z mniejszymi lampami"...czy to zda egzamin cieplny? A jesli tak, to bylbym mega wdzięczny za kilka przykladów tych mniejszych.

A w ogóle dzięki Wam za odpowiedzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega z forum polecił WBAmp z Polski,  zobacz Fezz Audio , Haiku, Cayin tez ma fajne. Line Magnetic, Yaqin, Woo Audio, Synthesis,  Unison Research,  Taga Harmony, Prima Luna, Tsakirdis, Original Audio, Magnat, Vincent.

Tyle co pamiętam, niestety ceny są różne.  Nie widziałem budżetu więc co znalazłem, wpisałem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, marcinos80 napisał:

Skupiam się na temperaturze. 

 

11 minut temu, Artur Brol napisał:

Kolega z forum polecił WBAmp z Polski

Jako szczęśliwy posiadacz WBA powiem tak. wszystko zależy od budżetu :) Ja jestem zadowolony :) 

A co do temperatury. Monobloków latem nie włączam, bo nie da się wysiedzieć w pokoju , stąd drugi system " letni" tranzystorowy. Lampy są idealne zimą , właśnie ze względu na to , że potrafią podnieść temperaturę o parę stopni w pokoju . Grzejniki mam wyłączone :) 

Jeszcze raz powtarzam , elektronika wymaga odprowadzenia temperatury , a więc wentylacji. Możesz wywalić tylną ściankę , ale nadal nikt Ci nie zagwarantuje , że wzmacniacz  będzie działał bezawaryjnie i się nie ugotuje.

A lampy grzeją ....

IMG_1931.JPG

IMG_E1933.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już kiedyś widziałem 😏

Ładnie.  Co prawda ja się nad wzmacniaczem słuchawkowym zastanawiam i mam kilka typów, nie kazdy to lampowiec ale jednym z nich jest WBAmp. Jak one grają? Jest przestrzeń, basik, wyraźne ale nie ostre wysokie i przyjemne wokale? 

Można powiedzieć że takie otwarte brzmienie? Czy raczej przyciemnione?

Nie miałem nigdy lampowca. Zawsze mi się to z czym słodkim, ciepłym kojarzy. Niekoniecznie 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Artur Brol kurcze temat rzeka. Ja Ci powiem tak jest różnie. Ale ja przeżyłem trzy przełomy w audio. Pierwszy lata temu przejście z PC do kompa na wzmacniacz i kolumny (za młodu się słuchało ojcowych kolumn, ale potem długie lata na beznadziei...), drugi szok to była właśnie przesiadka z tranzystora na lampę. Miałem kilka tranzystorów bezpośrednio przeszedłem z Baltlaba (bardzo fajna maszyna) na cayina 300b. Oooo Panie to było jak zimny prysznic. Co dziwne 300b to jedna z najukochańszych lamp w świecie audio i najbardziej znienawidzona ;). Ona faktycznie ma mocno podbarwiona średnicę taka przemiluśną, bas w słabych modelach i średnich jakościowo jak Cayin dość luźny, ale góra Panie góra pasma w lampach jest najlepsza otwarta, lotna, eteryczna, masz wrażenie że się nie kończy. Góra we wzmacniaczach lampowych mnie tak trzyma że nie mogę się od nich uwolnić mimo ich wad... Potem 2a3 odmiana totalna od 300b bardziej zimny środek, zwarty bas, góra dalej genialna, potem el84 i tu siedzę to dla mnie lampa pośrednia między tamtymi (a słuchałem jeszcze 211, 845, el34, diabłów). 

Ważna implementacja, najważniejsze trafa najlepsze z epoki. 

Ale jak to bywa w życiu jedni lubią rybki inni ... :) nie ma jednak żadnej podstawy by jako audiofil nie spróbować lampy, Artur możesz powiedzieć że nie dla Ciebie, q możesz się się zakochać na nowo w muzyce, sądzę że warto spróbować. 

Czy to do słuchawek czy do kolumn 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

A lampy grzeją ....

Owszem, ale nie wszystkie. Jesli są wielkości butelek od oranżady to może tak. Moje nie potrafią podnieść temperatury w pomieszczeniu o jeden stopień, a tez nie są najmniejsze. 

Tomek - musisz zwrócić się do Bocianka o zwrot kasy za nieuzasadnione straty energii polegające na ogrzewaniu pomieszczenia odsłuchowego. Jakie to nieekologiczne wobec ostatnich trendów. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rega heheheh z butelkami mnie rozbawiłeś hehehe :). Ja  też nie mam problemu dużego z nagrzewaniem z lamp, obecnie mam ich mało 4 mocy 2 sterujące, ale kiedy za czasów lorki lamp we wzmaku miałem więcej niż w reszcie domu ehehehhe i też nie było źle, może pokój chłodny po prostu od północy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Wing0 napisał:

@Artur Brol kurcze temat rzeka. Ja Ci powiem tak jest różnie. Ale ja przeżyłem trzy przełomy w audio. Pierwszy lata temu przejście z PC do kompa na wzmacniacz i kolumny (za młodu się słuchało ojcowych kolumn, ale potem długie lata na beznadziei...), drugi szok to była właśnie przesiadka z tranzystora na lampę. Miałem kilka tranzystorów bezpośrednio przeszedłem z Baltlaba (bardzo fajna maszyna) na cayina 300b. Oooo Panie to było jak zimny prysznic. Co dziwne 300b to jedna z najukochańszych lamp w świecie audio i najbardziej znienawidzona ;). Ona faktycznie ma mocno podbarwiona średnicę taka przemiluśną, bas w słabych modelach i średnich jakościowo jak Cayin dość luźny, ale góra Panie góra pasma w lampach jest najlepsza otwarta, lotna, eteryczna, masz wrażenie że się nie kończy. Góra we wzmacniaczach lampowych mnie tak trzyma że nie mogę się od nich uwolnić mimo ich wad... Potem 2a3 odmiana totalna od 300b bardziej zimny środek, zwarty bas, góra dalej genialna, potem el84 i tu siedzę to dla mnie lampa pośrednia między tamtymi (a słuchałem jeszcze 211, 845, el34, diabłów). 

Ważna implementacja, najważniejsze trafa najlepsze z epoki. 

Ale jak to bywa w życiu jedni lubią rybki inni ... :) nie ma jednak żadnej podstawy by jako audiofil nie spróbować lampy, Artur możesz powiedzieć że nie dla Ciebie, q możesz się się zakochać na nowo w muzyce, sądzę że warto spróbować. 

Czy to do słuchawek czy do kolumn 

Wlasnie szukam czegos innego. Teraz mam Singxer SDA 2. Tak bardziej ze mam ochote niz ze musze, bo dzwiek mi nie odpowiada.

Jesli cos znajde i mi wszystko spasuje, czyli cena, wyglad, srednie, niskie i wysokie (tutaj podoba mi sie co napisales o tej gorze ze jest otwarta, lotna i eteryczna) to sprobuje takiego sluchawkowca. Jak narazie napisalem do WBA maila. Z kilkoma pytaniami.

Chyba najwiekszy problem bedzie z przetestowaniem, mieszkam  w NL.

W Uni jest prawo ze masz 14 dni na sprawdzenie sprzetu , jednak jesli WBA nie bedzie to odpowiadalo z jakis powodow, to zrozumiem. Jednak to dosc daleko a wiele z takim pakunkiem wydarzyc sie moze po drodze. 

Jedyne co mnie zdziwilo, to relacja pomiedzy impedancja wyjsciowa wzmacniacza i sluchawek  - podobno musi byc kilka razy nizsza niz sluchawek. WBA twierdzi cos innego. Troche jestem zdezorientowany.

Jesli uzywasz sluchawek, mozesz z ciekawosci zerknac na to forum. Czego oni tam nie maja. Kilka firm ktore w Eu nie sa chyba obecne. Matko, te ceny. Wzornictwo hmmmm. Tam te lampy sa chyba bardzo popularne.

https://www.head-fi.org/threads/show-us-your-head-fi-station-at-its-current-state-no-old-pictures-please.529140/page-2473

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Artur Brol na zachęte kilka z moich byłych 😆

IMG_20200824_131849.jpg

IMG_20200928_204355.jpg

IMG_20201018_114203.jpg

IMG_20201018_124316.jpg

SAVE_20220814_202923.jpg

IMG_20190919_141344.jpg

3 minuty temu, Artur Brol napisał:

zdezorientowany.

Jesli uzywasz sluchawek, mozesz z ciekawosci zerknac na to forum. Czego oni tam nie maja. Kilka firm ktore w Eu nie sa chyba obecne. Matko, te ceny. Wzornictwo hmmmm. Tam te lampy sa chyba bardzo popularne.

https://www.head-fi.org/threads/show-us-your-head-fi-station-at-its-current-state-no-old-pictures-please.529140/page-2473

 

W temacie słuchawek jestem zielony i tak zostanie ;). Aro się zna z nim pogadaj. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki już mega cenne rzeczy napisaliście.
Ja zachęcam, by „lampę” postawić w takim miejscu, by z każdej strony/oprócz „podłogi” była otwarta przestrzeń. 
Nie odważyłbym się na wkładanie do  „pomieszczenia” nawet bez tylnej ścianki. 
 

Mam w źródle dwie lampki/bufor wyjściowy. Ze 3 cm mają wysokości. Siedzą w obudowie metalowej z kilkunastoma szparami. 100 razy pytałem konstruktora, czy będzie git. Jest ok, ale ta obudowa ciutkę z góry się grzeje. Na foto bez górnej pokrywy.

99AF364C-26AA-4694-9D0E-12796465D444.jpeg

Tutaj słuchawkowiec/hybryda.

Grzeją się lampki, choć przy Tomkowych podwójnych to pikuś.

751C007B-818F-471F-AF68-279EDDDF43B1.jpeg

Michał to świetnie napisał o brzmieniu w górnych rejestrach.

Moja obserwacja; „lampy” grają tak jak pozwolą im kolumny/sub, akustyka, źródło. No i szklane bańki, ale o tym to nie ja będę pisać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Wing0 napisał:

@Artur Brol na zachęte kilka z moich byłych 😆

IMG_20200824_131849.jpg

IMG_20200928_204355.jpg

IMG_20201018_114203.jpg

IMG_20201018_124316.jpg

SAVE_20220814_202923.jpg

IMG_20190919_141344.jpg

W temacie słuchawek jestem zielony i tak zostanie ;). Aro się zna z nim pogadaj. :)

Założyłem wątek o sluchawkach i wszystkim wokolo nich ale zainteresowania nim nie ma. Najwyraźniej nie są sluchawki tak popularne w PL ja np w USA.

Matko ile grzałek 😁

Właśnie dostałem maila od WBA z informacją że on w moim budżecie,  czyli 1000 - 1200 euro nie ma wysokiej jakości wzmacniaczy lampowych które mogą napędzić planary.

No nic, jak nic nie znajdę może zwiększę budżet i do niego wrócę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Artur Brol napisał:

WBA z informacją że on w moim budżecie,  czyli 1000 - 1200 euro nie ma wysokiej jakości wzmacniaczy lampowych

WBA nie jest jedyny w Polsce. Poza tym polscy producenci wz,macniaczy lampowych , najwyższe ceny mają w ..... Polsce. Za granicą bardzo cżesto mozna kupić ich produkty duzo taniej niż w Polsce. Niektórym Kolegom już to linkowałem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Artur Brol napisał:

Jak one grają? Jest przestrzeń, basik, wyraźne ale nie ostre wysokie i przyjemne wokale? 

Jak grają zależy od wielu czynników , rodzaju lamp , zastosowanych traf , budowy. Dla mnie lampa to odpoczynek , pełen relax. Słuchając nie analizuje dźwięku , on po prostu jest.

27 minut temu, Artur Brol napisał:

czyli 1000 - 1200 euro nie ma wysokiej jakości wzmacniaczy lampowych które mogą napędzić planary.

Chłopie to co Ty masz za słuchawki ? :) Ja grałem na swoich Senkach 650 nawet na takim małym lampowym chińczyku za 200 zł. :) 

Ale ich możliwości poznałem dopiero jak podpiąłem pod RME.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Rega napisał:

WBA nie jest jedyny w Polsce. Poza tym polscy producenci wz,macniaczy lampowych , najwyższe ceny mają w ..... Polsce. Za granicą bardzo cżesto mozna kupić ich produkty duzo taniej niż w Polsce. Niektórym Kolegom już to linkowałem. 

Ja znam tylko Fezz Audio, Feliks Audio i od niedawna WBA.

Jak narazie najbardziej odpowiadają mi wizualnie WBA. Słuchać nie miałem okazji jeszcze żadnego.

11 minut temu, tomek4446 napisał:

Chłopie to co Ty masz za słuchawki ? :) Ja grałem na swoich Senkach 650 nawet na takim małym lampowym chińczyku za 200 zł. :) 

Ale ich możliwości poznałem dopiero jak podpiąłem pod RME.

Mam Denon AH D920 ale myślę o HE1000 v2 stealth lub Arya Organic.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Rega napisał:

Moje nie potrafią podnieść temperatury w pomieszczeniu o jeden stopień, a tez nie są najmniejsze. 

Może masz ledy :) Roman doczytaj co tam na nich jest napisane .... :) 

10 godzin temu, Wing0 napisał:

ale kiedy za czasów lorki lamp we wzmaku miałem więcej niż w reszcie domu ehehehhe i też nie było źle, może pokój chłodny po prostu od północy.

Michał , a nie wieje od okienek ? Może do wymiany ..... :) 

7 godzin temu, Artur Brol napisał:

Planary które słuchałem przebijają je tylko wygoda i większą przestrzenią.

Jakoś nie mogę się przekonać do słuchawek. podłączam je średnio raz na dwa lata :) 

Ale żona używa Kossów / dzięki Wojtek @lpomis / , miałem na uszach i fajnie to gra.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...