Skocz do zawartości

Wzmacniacz


domfilmy

Recommended Posts

Cześć, 

Kupiłem gramofon Technicsa SL-DD33, ale nie mam nic więcej, więc szukam i wzmacniacza i kolumn. Jestem totalnie "świeżakiem". Poszukałem na forum, był podobny post "jaki wzmacniacz do SL-33" i pisaliście, że LV-113, ale szczerze mówiąc tych modeli jest mnóstwo w podobnych cenach np. LV-112 albo LV-103, ale kompletnie nie potrafię odróżnić, "który jest lepszy".

Trafiłem też na info na forum, że lepiej zacząć od kolumn, więc jakie polecilibyście do ww. gramofonu?

Generalnie szukam w przedziale ok 500-1000zł. Kolumny też podobnie. Nie jestem audiofilem, lubię jak dźwięk jest czysty i ciepły i jest "duża scena".

Muzyka jakiej słucham jest bardzo szeroka - głównie gitarowe brzmienia, elektronika, czasami cięższe brzmienia, ale lubię też symfoniczne, przykładowo: Gorillaz, Daughter, Nirvana, Hoverphonics, Editors, The National itd. 
 

LV-113 znalazłem za 700 zł 
LV-103U za 990 zł
LV-102 za 999 

Chętnie skorzystam z jakiejś rady, bo się trochę już gubię :) Dzięki!

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem, powinienes kupic teraz wzmacniacz z wbudowanym wejsciem phono na adapter/gramofon ( nie wiem jakie sa roznice). Potem kolumny.

Trudno ci bedzie tych kolumn posluchac bez wzmacniacza😏 

Kolumny sa do wszystkiego, tylko potem zalezy od sluchajacego, czy mu dzwiek odpowiada czy nie. Dzwiek kolumn sie jak by nie patrzec rozni.

 

Zerknij tutaj , na ten watek. Jest na temat malych wzmacniaczy. Moze ktorys z tych tam wspomnianych ma phono wejscie.

 

To jest tylko jedna z drog. Nie twierdze ze te wzmacniacze ktore podales sa zle. Ale chyba juz troche wiekowe.

Mozesz ten watek przegladnac, a noz cos tam wygrzebiesz , a w miedzy czasie moze sie ktos odezwie i ci dokladniej doradzi.

Moze na poczatek , choc toche drozsze ale nowe 

https://avstore.pl/wzmacniacze-zintegrowane/rega-io-wzmacniacz-zintegrowany-stereo.html

Cambridge Audio AXA35 

Wśród wkładek gramofonowych najpopularniejsze są dwa typy – MM (od ang. Moving Magnet), czyli elektromagnetyczna (z ruchomym magnesem) oraz MC (od ang. Moving Coil), czyli magnetoelektryczna (z ruchomą cewką). Wkładki typu MM są znacznie częściej spotykane.

Sprawdz jaki typ ten twoj gramofon ma i szukaj wzmacniacza z wbudowanym przedwzmacniaczem, obslugujacym ten typ wkladek.

Nie zapomnij 😄

Jesli ten gramofon ktory masz, ma wbudowany przedwzmacniacz - co jest mozliwe -  to problem z poszukiwaniem wzmacniacza z wejsciem phono , odpada. Ten ktory masz jest troche wiekowy , nie udalo mi sie nic o nim wygrzebac. wiec nie wiem jakie ma wyjscia i co w srodku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja napiszę przekornie, że skoro gramofon będzie Twoim jedynym źródłem dźwięku i lubisz dźwięk ciepły, to właśnie powinieneś skupić się na Luxmanach. Firma robiła znakomite przedwzmacniacze gramofonowe w swoich klockach, inne japońskie sprzęty w tych pieniądzach zagrają gorzej. Co do różnorodności modeli, im wyższa pierwsza liczba w oznaczeniu, tym wyższa seria - no przynajmniej w tych starszych produktach. To znaczy wzmacniacz L-4xx jest lepszy niż L-2xx czy L-1xx. W ramach jednej serii również im wyższy numer tym lepszy model, choć niektórzy będą już polemizować 😉

Natomiast między tymi

5 godzin temu, domfilmy napisał:

LV-113 znalazłem za 700 zł 
LV-103U za 990 zł
LV-102 za 999 
 

może zbyt dużych różnic jakościowych nie być.
Za jakiś czas i tak zechcesz podnieść poprzeczkę i zmienić sprzęt na coś lepszego, więc tu bym się tak nie spinał nad konkretnym modelem. 

Rozważ jeszcze takie z serii L-2xx:

https://allegro.pl/oferta/luxman-l-230-pieknie-grajacy-wzmacniacz-stereo-15064761061

https://allegrolokalnie.pl/oferta/luxman-l220-duo-beta-wzmacniacz

https://allegro.pl/oferta/luxman-l-215-classic-vintage-hi-fi-15150152356

https://allegrolokalnie.pl/oferta/wzmacniacz-luxman-l210-nug

 

Ogólnie zaproponowałbym Ci droższy klocek, może na przyszłość, jak zapragniesz zmian, z serii L-4xx 😊

https://allegrolokalnie.pl/oferta/luxman-l410-swietny-wzmacniacz-vintage

https://allegro.pl/oferta/wzmacniacz-luxman-l-410-14035042311?reco_id=b32a5cbc-cc28-11ee-8dc6-9e569e978054&sid=1147bbb04b955b96a226cab2e664258d9124ef0862320b2d7366fdd6604cf017

czy nawet serii L-5xx (ale tu już sam sobie pooglądaj)

 

Tańsze wzmacniacze mają chyba tylko przedwzmacniacz do wkładek typu MM, trzeba by ewentualnie podpytać. W serii L-4xx i wyżej już była przełączana wersja MM / MC. 

Natomiast Twój gramofon najprawdopodobniej jest wyposażony we wkładkę MM. Ogólnie wkładki MC są droższe i Technics seryjnie ich nie montował, może w swoich najdroższych gramofonach, nie wiem.

Jest masa ogłoszeń z Luxmanami po przeglądach, to powinien być bezpieczniejszy zakup. O co należy bezwzględnie pytać, to czy była grzebana końcówka mocy, bo jeśli tak, odpuść. Niektóre z tranzystorów mocy nie są już produkowane a ich zamienniki nie gwarantują pierwotnej jakości dźwięku.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie również polecam Luxmana i to jako gość który je nie raz naprawiał i serwisował. Są niezawodne , po ciepłej stronie i zasadniczo mają dobrą sekcję gramofonu z wkładką m.m

Nawet mały L190 i L215 to bardzo fajne i delikatnie grające wzmacniacze, do tego łatwo trafić je w dobrym stanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem... podoba mi się, choć zaczyna go pokrywać kurz :). Dźwiek charakterystyczny dla starego Luxa w najlepszym wydaniu. 

W kazdym razie, mimo, ze to nietani wzmacniacz polecam go. Ale to raczej też nie cel poszukiwań zalozyciela watku. Pokazuję jako ciekawostke i dowod na dobrej klasy pre montowany w Luxach. Otoczenie jego u poprzedniego wlasciciela było bardzo wysokiej jakosci.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, trudno mi tu nawigować, ale staram się zrozumieć, dzięki wszystkim za odpowiedzi. 

Znajomy mi polecał Onkyo a8650 i a8670 alb 9110 albo z bluetoothem amplituner Onkyo tx-8220. Szczerze? Fajnie posłuchać winyle, ale jednak jest sporo nowej muzyki, która nawet na winylach nie jest dostępna i niemal non stop słucham czegoś na Spotify(mówię o sobie), więc taki Onkyo z bluetoothem byłby ekstra, ale widzę że jest jakieś uprzedzenie do "Japończyków", wytłumaczy mi ktoś o co z tym chodzi? :)  Widzę że przykładowo ten Onkyo 8220 ma przedwzmacniacz dla wkładek MM, więc chyba to dobrze? Wydaje mi się że wkładka MC to już dla mnie zbyt audiofilska(nie używam pejoratywnie) zabawa, może jakbym usłyszał różnicę to bym się przekonał. Dzięki!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę, łatwo nie będzie. 

Po obu stronach wyraźne plusy i minusy. 

Onkyo to całkiem dobra firma.

Miałem taki mały All in one kiedyś i fajnie to grało.

Brat ma amplituner kina domowego i jest zadowolony.

Jeśli chodzi o Bluetooth, można chyba osobny odbiornik dokupić i zakładam że nie będzie to duży wydatek. Także w razie czego, gdybyś fajny wzmacniacz bez Bluetooth znalazł to nie będzie to problem.

Uprzedzenie do Japończyków może nie, bardziej chyba niezadowolenie niektórych osób, z dźwięku który usłyszeli. Co nie znaczy że ty też z  tego dźwięku nie będziesz zadowolony.

Testy, testy ...

Edytowano przez Artur Brol
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, domfilmy napisał:

Widzę że przykładowo ten Onkyo 8220 ma przedwzmacniacz dla wkładek MM, więc chyba to dobrze?

Własnie  testuje  onkyo integre 8870 i  podłaczyłem  tylko  na 5  minut  wbudowany  preamp  ..... i  szybko go wyłaczyłem  przechodzac  na  zewnetrzny . Juz  forumowy Buphono by  Wydra  zaprowadził go do  konta . jesli  chcesz miec  dobry  wbudowany preamp we  wzmacniaczu  celuj  w  no uwaga -- denona pma 1560 ewentualnie  pma  1060  ale  ten  jest  grszy  od  1560 .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, domfilmy napisał:

widzę że jest jakieś uprzedzenie do "Japończyków", wytłumaczy mi ktoś o co z tym chodzi? 

Nie ma żadnych uprzedzeń, Luxman to przecież Japończyk...

Na podstawie swoich doświadczeń uważam, że Luxy nawet te tańsze mają lepiej zaprojektowane pre gramofonowe niż podobna cenowo japońska konkurencja. Swego czasu troche handlowałem sprzetem, miałem w domu przelotnie ze 30 modeli wzmacniaczy i amplitunerów populanych japońskich firm. W przypadku przedwzmacniaczy MM żaden z tych sprzętów nie grał inaczej niż płasko i nudno. Nie sądzę, żeby w nowszych konstrukcjach było inaczej... Natomiast z Luxmanów dźwięk od razu się otwierał, przestrzeń o kilka klas lepsza, niezła rozdzielczość. Zauważ, że np. w serii L-4xx gniazda PHONO jako jedyne były złocone. Nie CD, tuner czy AUX, ale właśnie PHONO - o czymś to świadczy, prawda?

No ale to wszystko w kontekście słuchania muzyki z gramofonu. Nic nie pisałeś, że będzie inne źródło dźwięku, stąd taki wpis, a nie inny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, domfilmy napisał:

Widzę że przykładowo ten Onkyo 8220 ma przedwzmacniacz dla wkładek MM, więc chyba to dobrze? Wydaje mi się że wkładka MC to już dla mnie zbyt audiofilska(nie używam pejoratywnie) zabawa, może jakbym usłyszał różnicę to bym się przekonał.

Dobór wlaściwej wkładki do konkretnego ramienia ma też znaczenie, nie tylko dobór właściwego preampa.

Zazwyczaj te wbudowane we wzmacniacze zintegrowane mają pewne ograniczenia, zgodzę się że Luxmany mogą mieć bardzo dopracowany phono pre.

Ale warto też rozważyć zewnętrzny pre phono?

Jak dobierać wkładki etc. masz w linku.

https://audiofezzowanie.pl/jak-dobrac-odpowiednia-wkladke-do-ramienia-gramofonu/

 

 

2 godziny temu, desmodronik napisał:

Juz  forumowy Buphono by  Wydra  zaprowadził go do  konta .

Do jakiego konta? 😉

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, dzięki wszystkim za odpowiedzi,

czyli chyba jednak postawię na Luxmana, ale jeszcze nie wiem którego, pewnie takiego gdzie mogę przełączyć na wkładkę MC i tu pytanie znalazłem dwa:

 

LUXMAN model LV-103 za 990 zł (a na innych aukcjach są wystawione po ponad 2000 zł, więc to chyba mocna okazja? jest napisane, że 100% sprawne) 

LUXMAN  L410 za 1400 zł 

I tutaj trochę jestem confused nie ukrywam, bo pisaliście, że czym numerek z przodu wyżej tym lepiej, a tutaj ten LV-103 wydaje się być lepszy niż L410, czy nie mam racji?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...