Skocz do zawartości

Wzmacniacz Vintage do Pylon Jasper 25 MK II


S!N!

Recommended Posts

Witam! Chciałbym potestować sprawdzone, stare konstrukcje vintage w połączeniu z dosyć nowym sprzętem jakim jest powyższa kolumna z tytułu wątku, nie wiem czy opcja synergetyczna zda takowym egzamin i tutaj uzyskam muzyczną symbiozą, ale w sumie czemu nie. Oczekuje dźwięku basowego, miękkiego, zaokrąglonego, ale chciałbym uzyskać jak największą jego różnorodność, lubię jak przy cichym odsłuchu ten basik jest obecny, wysokie złagodzone, niewybijające się i wokal niewychodzący taki jak jest w nagraniu bez żadnych ulepszeń, nie chciałbym go przy samej twarzy. Obecnie gram na Denonie 1600ne.

Jasper 25 MK II

Impedancja4 Ohm

Pasmo przenoszenia32 Hz - 20 kHz

Moc nominalna120 W

Moc maksymalna250 W

Efektywność90 dB

 

Jeśli ktoś ma jakąś propozycję takiego "piecyka" to podeślijcie sprawdzone konstrukcje z krótkim opisem, nie podaje budżetu, więc można śmiało podsyłać jak leci.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz zatem w brzmieniu ciepłego, rozciągniętego a nawet pomrukującego „basu” i do tego zróżnicowanego i z wglądem w tekstury/warstwy. Broń Boże konturowy.

Miałem kilka kolumn z driverami od Duńczyków. Z różnymi wzmakami/piecami. Dawno temu, pamięć taka, że szkoda gadać, ale takiego basu jak oczekujesz tam na pewno nie było. Na ile charakterystyki samych driverów a na ile strojenie samych kolumn, tego nie wiem. 
 

Ale w modelu Xavian Ambra plus Gato 250/150 basik był ciepły, mrukliwy, podkreślony średni/wysoki i absolutnie nie konturowy. Na ile strojenie i pokój swoje zrobiły także nie wiem, ale brzmienie płyt Chris Jones wspominam jako inne aniżeli przy kolumnach ze Scanami. Konstruktor Xaviana już wtedy postanowił drivery samemu zaprojektować. Te Xaviany dmuchały przodem i nie dudniły/zatem wyżej aniżeli mody główne, pokój 5mtr długi. Ale to było takie brzmienie konkretnego basiora, cieplusiego i niepozbawionego detalu. Na średnicy i najwyższych firana. Poszły zatem w świat.

Nie pomogę, ale przyjemnie mi czytać jak świadomy jesteś w oczekiwaniach do brzmienia. Będę śledził. Pozdrawiam.
 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, S!N! napisał:

Chciałbym potestować sprawdzone, stare konstrukcje vintage w połączeniu z dosyć nowym sprzętem jakim jest powyższa kolumna z tytułu wątku,

mogę polecić JVC 71 JAS, lub 77, warto sprawdzić też 44 i 22. Rozruszają każdą kolumnę. Może ciężko kupić, ale warte są poszukiwań.

Użytkuję od 44 lat i nic na jego miejsce z tranzystorowych nie znalazłem lepszego i tak dynamicznego z dźwiękiem naturalnym, poza lampą ale to już inna bajka.

Pozdr.

P.S.

Poznasz możliwości swoich kolumn, czy na pewno są na tym poziomie co oczekujesz.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te drivery od Scana są mega popularne. A w światku diy to już aż przesadnie. 
Na ostatnich moich kolumnach na samym dole siedział Revelator 22cm, typu gdzieś tam mam w mailach. Na górze szpilka a w srodku papierowy, rześko, przejrzysto brzmiący  13cm od Satori.  No granie inne aniżeli Twoje upodobania. Co do basu, bo reszta to by mogło się Tobie spodobać. Do tego d klasowa końcówka i panie.
Zapytaj proszę na klubie Scana na AS o wzmacniacz, który no właśnie potrzebujesz. Jestem ciekawy co tam spece od Scana powiedzą. 

Jeśli lubisz talerze, smyczki i wybrzmienia to nawet nie odsłuchuj tej Ambry. Barletta potrafi, ale to już w innych modelach, znacznie droższych. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, AudioTube napisał:

Jeśli lubisz talerze, smyczki i wybrzmienia to nawet nie odsłuchuj tej Ambry. Barletta potrafi, ale to już w innych modelach, znacznie droższych. 

Ciekawa sprawa, że w Corallo (obudowa zamknięta) te same przetworniki grają już zupełnie inaczej. Wręcz miałem wrażenie, że góra jest o pół klasy lepsza. Czy to możliwe, żeby ten przedni BR aż tak wpłynął na całe pasmo?

Adam, którego z wyższych modeli słuchałeś: Premio czy Orfeo? Jak Ci to grało w porównaniu z Ambrą? Pytam, bo rozważałem ten kierunek, ale akurat były niedostępne, wiec nie było okazji sprawdzić. A sympatia do marki, wciąż jest we mnie silna. :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Karol64208Piękny!

@AudioTubeOgólnie siedzę w klimatach rapowych oraz  dnb i wszelkiego rodzaju pochodnych - rocka też lubię posłuchać jak i mocniejszych gitar, choćby coś współczesnego jak np. Enter Shikari, jeśli chodzi o kulturę brzmienia wysokich to raczej łagodne, nawet przyciemnione, sle bez przesady, unikam jasnego grania:)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dystrybutor na Benelux gdzieś około 2019 wyprzedawał wszystko co miał z powodu małego zainteresowania. Oficjalny powód. Ja myślę, że po prostu brakowało im doświadczenia w takim biznesie.

Mnie było stać na Perły. Ale Orfeo przebijało wszystkie modele. Siedziałem w tym samym miejscu i powiem Tobie, że tego wglądu w nagranie, ilości informacji, separacji i namacalności brzmienia no to jeszcze długo potem ze świecą szukałem. 
Wyjechałem z Perłami, ale po 5-6 mcach telefon do premiumsound i mogłem spokojniej porównywać Xaviany. I na LineMagnetic i na tranach. Siedziałem zaraz przy wejściu na tej skórzanej dwuosobowej sofie. Za plecami przy biurko szef. 
Orfeo to dalej po cieplej stronie. Jednak średni basik mniej wywalony do góry ver Ambra, prężniejszy, krótszy i no taki jaki większość z nas lubi. Rozciągnięty, ale z drivem. 
Nie pamiętam jak tam damskie głosy czy gitary, ale ilość wybrzmień, ich swoboda robiła mi znaczną różnicę. Nie było mnie stać na 33tys zł. I tak trafiłem do YB Audio😃💪
 

Ceny Orfeo wtedy nie pamiętam, ale mniej niż 33tys. Pamięć nie ta. Ale ciekawym, ile teraz jako używki kosztują i czy w ogóle się pojawiają. 

Edytowano przez AudioTube
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AudioTube Adam, dzięki. Nie ukrywam, że zanim ostatnio kupiłem swoje Dynki, miałem Xaviany Orfeo wśród kontrkandydatów. Zniechęcił mnie problem z dostępnością i opinie, że  Orfeo są niesamowicie wymagające, co do elektroniki. Może kiedyś będzie okazja sprawdzić. W każdym razie, Xavian pozostaje w gronie moich ulubionych marek i gdybym miał budżet i warunki na drugi system... :) 

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, S!N! napisał:

@Piotr SonidoBudżet w sumie luźny, powiedzmy widły do 10, wiadomo, że im taniej tym lepiej ;d 1560 gra lepiej? W jakim sensie jest większe dociążenie ? jaśniej ? Jakbyś je opisał? Słyszałem o Harmanie jesteś kolejna osobą która go poleca .p

No duzo lepiej. To jest dopowy model z przed wielu lat. Przeskok jak miedzy 1600 a 2500 ne. Tez słychać.

Z tym że ta stara seria '60 jest bardziej otwarta.

Do 10k dostaniesz mase dobrych wzmacniaczy.

Leema Tucana II uzywany, bez konkurencyjny praktycznie w tej cenie.

Naim Super Nait 2, trzeba lubić to granie ale jest

Musiał bym przeglądnąć oferty, ale w tej cenie jest fajny wybór

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Jaspery ile mają skuteczności ? 89 Db ?  To tylko troszkę gorzej od D28 które maja 90 Db.  To ja proponuję przesłuchać lampę do nich . Tylko do porównania, nie znam dźwięku Jasperów.

Unison Research Simply Italy. 

Wzmacniacz już trochę na rynku jest, to da rade znaleźć w dobrej cenie :)

Ciekawy jestem Twojej opinii. U mnie dziś leci Arrested Development, Wu Tang, Guru, EPMD, Tribe Called Quest. W zależności od płyty bas nie jest gumowaty, wysokie nie sypią. Ale kolumny są rozstawione bardziej na zewnątrz w stosunku do sweetspot, za mną ściana jest wygłuszona amatorsko. Siedze 1,5 od niej.

Pokój 25m , kolumny i sweetspot  w trójkącie równobocznym o boku 3,20. 

Kolumny od ściany tylnej ustawione 1m, licząc od ścianki przedniej kolumny. 

No nic tu nie kłuje.

Edytowano przez Tomai
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TomaiStawiając Jaspery obok Diamondów otrzymujesz kulturalniejsze brzmienie, bogatsze w każdym paśmie, bas schodzi niżej i jest barwniejszy. W Diamondach od razu uwidacznia się  agresja, a w 25mkII spokój i łagodność. U mnie pokój 35m2 rozstaw jakieś 2,44m, nie siedzę w trójkącie równobocznym, jestem oddalony jakieś 3,20m :) Co do lampy to myślę, że to nie moje granie z tego względu, iż one podgrzewają wokal, a ja nie przepadam za wypychami czy innymi tego typu zabiegami, raczej chciałbym, aby wokalista/wokalistka byli na linii kolumn tak jak zostało to nagrane, a jeśli w nagraniu jest wypchnięcie to nie chciałbym go potęgować. Ciężko będzie odsłuchać ten model co posiadasz, nie widziałem go w salonie gdzie mieli Jaspery, ale były inne Unisony, więc podpytam, może go nie zobaczyłem bo też nie zwracałem uwagi na lampy, jak zachwalasz to sprawdzę w miarę możliwości i na pewno dam znaka :) U mnie właśnie zasuwa Łona z albumem "Taxi" tak btw świetne brzmienie i master :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Jaspery są dla fanów. Ja bym nie dopłacił

Nie zgodzę się, nie jestem fanem żadnej marki, a tym bardziej pylona i nie kupiłbym  tych propozycji alternatywnych, które polecałeś typu monitor audio silver itp. bo dla mnie grały lipnie i męcząco.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, S!N! napisał:

@TomaiMK1, nowszej wersji jeszcze nie słyszałem, ale mam zamiar sobie z ciekawości odpalić przy następnym odsłuchu :)

A to daj znać jakie różnice w stosunku do MK1. Jednak inne głośniki i z recenzji łagodniejsze.

Aczkolwiek MK1 wraz z lampą do agresywnych w żadnym paśmie nie należy. Moim skromnym zdaniem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TomaiNie zrozum mnie źle, nie mam na myśli tego, iż one wbijają szpilki czy coś w ten deseń, jak niektóre kolumny, mimo wszystko Diamond to przyjemne granie na górze, lecz ta górka jest podkręcona i otwarta (mnie męczyła po dłuższym czasie) agresywność pojawia się przy Jasperach jak się podepnie jedne i drugie  - 25 mkII są łagodniejsze i to od razu słychać, wokal jest gładszy. po prostu to moje indywidualne odczucia. Z tego co słyszałem to ten nowy Diamond jest właśnie bardziej zbliżony do grania Jasperów, ale z zachowaniem diamondowej charakterystyki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...