Skocz do zawartości

Zestaw za 2000-3000 - kolumny i wzmacniacz


baronsaturday

Recommended Posts

Witam,

Poszukuję zestawu kolumny (podstawkowe) + wzmacniacz na początek przygody z audio (oraz jako baza pod upgrade kiedyś).

Mam w sumie ok 2000 zł i wolałbym wydać bliżej tej kwoty, ale maksymalnie mogę rozciągnąć do 3000. Używki wchodzą w grę.

Źródłem byłby gramofon (obecnie Pro-ject Primary E Phono z wkladka OM5) lub TV (do filmów oraz muzyki ze streamingu).

Obecnie mam tanie głośniki aktywne Edifier r1700bt, które na mój gust przede wszystkim dudnią i buczą.

Lubię detaliczny, neutralny dźwięk o wysuniętej średnicy, dużej scenie. Słucham muzyki elektronicznej IDM ale też akustycznej folkowej, dużo eksperymentalnej, psychodelicznej o wieelu warstwach i detalach. Lubię aktywnie słuchać, analizować dźwięki i być blisko muzyki niż żeby grała w tle lub robiła imprezę. Co do zastosowań filmowych, wystarczy żeby było poprawnie, nie oczekuję kina domowego.

Niżej załączam poglądowy plan mojego salonu 5x5m z małym kącikiem rozrywkowym gdzie kolumny stały by przy TV (na rozpiętości ok 150 cm) na szafce (o wys 50 cm) w odległości ok 240cm do słuchacza na kanapie.

Myślałem o wzmacniaczach klasy D, bo są tanie (Topping MX5? - ale mały rozmiar nie jest kryterium, mam miejsce na klasyczny wzmacniacz w szafce rtv). Nie potrzebuję funkcji sieciowych, bluetooth itp. Muzykę puszczam przez TV i AirPlay. Z tego co rozumiem będę potrzebował wyjścia optycznego do TV czyli wbudowanego DACa, ale dodatkowy zewnętrzny też ujdzie. Co do kolumn podobają mi się z opisów Heco Aurora 300, Elac DBR62 - ważny jest też wygląd: minimalistyczny, biały design mile widziany. 

Proszę o porady, jak widać jestem amatorem.

Dzięki.

ukladsalonaudio.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, WiiM Amp to w tej sytuacji dobra opcja pod TV. Pod gramofon jednak lepiej sprawdzi się Rega io jeśli chciałbyś korzystać z jej pre zamiast tego w Pro-Ject, a do tego WiiM Mini jako streaming ;) Z kolumn sprawdziłbym na pewno System Audio Saxo 1, Magnat Monitor S30, Indiana Line Nota 240x, a także Argon Audio Forus 5 :) W razie czego zapraszam do kontaktu ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Zdecydowałem się na Polk Audio ES20. Co do wzmacniacza jeszcze się zastanawiam nad Wiim Amp lub czy coś tańszego (Loxjie A30, A40, coś innego z chińczyków z amazona za ok 1k.?) i z równie przyjaznym UX lub klasyczny wzmak AB (przełączanie źródeł, łatwy dostęp do korekcji bass, treble, balance). Zależy mi na zachowaniu złącz: optyczne, wyjście na subwoofer (przyszłościowo). Z kolei funkcje streamingowe nie są dla mnie zbyt istotne. Czy taka Yamaxa A-S301 to ok pomysł?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Napisano (edytowany)

Hej, mam od kilku dni Polki + Loxjie A30. W odsłuchu nie pasuje mi przesyt basu, nie wystarczająca separacja dźwięku, nie naturalne wokale/średnica i ogólnie za mało "analityczne"/monitorowe granie. Poza tym do filmów są super :) ale jednak muza ważniejsza. Prawdopodobnie będę zwracał kolumny. Szukam czegoś w zamian do 2000 zł - granie bardziej "czyste", mniej zamulające. Co byłoby najlepszą opcją do wypróbowania z tym Loxjie - KEF Q350, Elac DBR62, Aurora 300, coś jeszcze?

Edytowano przez baronsaturday
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, baronsaturday napisał:

Hej, mam od kilku dni Polki + Loxjie A30. W odsłuchu nie pasuje mi przesyt basu, nie wystarczająca separacja dźwięku, nie naturalne wokale/średnica i ogólnie za mało "analityczne"/monitorowe granie. Poza tym do filmów są super :) ale jednak muza ważniejsza. Prawdopodobnie będę zwracał kolumny. Szukam czegoś w zamian do 2000 zł - granie bardziej "czyste", mniej zamulające. Co byłoby najlepszą opcją do wypróbowania z tym Loxjie - KEF Q350, Elac DBR62, Aurora 300, coś jeszcze?

Miałem Polki, obecnie posiadam Kefy Q350 i w moim odczuciu są zdecydowanie lepsze i mniej efekciarskie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piotr Sonido

Equalizer mam ustawiony na domyślny, próbowałem różnych opcji i manipulacji bass i treble, trochę pomaga, ale to wciąż nie to.

Może "analityczne" to złe określenie, postaram się opisać konkretniej.

Polki grają tak że bas się rozlewa, niknie jego "punktowość" i w efekcie męczy. W utworach ciemniejszych typu Rnb albo House jest lepiej, ale tam gdzie jest dużo instrumentów (dream pop, klasyka, filmowa) ciężko go wyłapać - zalewa inne tony, "buczy" itp. Wokal, nie zależnie od ustawień, brzmi trochę jak z wiadra, jest przytłumiony, nienaturalny. Góra ma za mało szczegółów.

Nie oczekuje totalnej rewolucji w odsłuchu. Zdaję sobie sprawę, że w tej półce nic nie zagra idealnie, ale chcę mieć coś w kierunku: naturalności, separacji dźwięków, głębi, szczegółowości itp.

Co do wzmaka, z tego co rozumiem w klasie D nie ma to dużego wpływu na dźwięk, ale jeśli to ułatwi dobór kolumn to przybliżam się także do wymiany Loxjie na Wiim Ampa za pare miesięcy. Funkcje jak HDMI Arc i sieciowe faktycznie mi się przydadzą.

 

Dzięki za wszystkie wskazówki!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, baronsaturday napisał:

Hej, mam od kilku dni Polki + Loxjie A30. W odsłuchu nie pasuje mi przesyt basu, nie wystarczająca separacja dźwięku, nie naturalne wokale/średnica i ogólnie za mało "analityczne"/monitorowe granie. Poza tym do filmów są super :) ale jednak muza ważniejsza. Prawdopodobnie będę zwracał kolumny. Szukam czegoś w zamian do 2000 zł - granie bardziej "czyste", mniej zamulające. Co byłoby najlepszą opcją do wypróbowania z tym Loxjie - KEF Q350, Elac DBR62, Aurora 300, coś jeszcze?

Ciekawe, ja porównywałem Polki ES20 i Heco Auror 300 na SMSL SA300 i właśnie to Heco dla mnie brzmiały mułowato, ES20 zagrało czyściej basem niż osobny SUB z Edifier S360DB. Testy potwierdzają, że to całkiem solidne głośniki jak na swoją cenę. Chociaż ja miałem trochę inne wymagania, bo chciałem przejść na 2.0, ale żeby też mi nie brakowało basu po rezygnacji z zestawu 2.1.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Q21 napisał:

Zdecydowanie warto posłuchać Monitor Audio Bronze 100 :) Uniwersalne, dynamiczne i otwarte kolumny :) Mogą Ci się spodobać też Q Acoustics 3030i ;) 

Dzięki! podobają mi się Bronze, ale ze względu na cenę może bardziej model 50. Czy je też warto sprawdzić w moim przypadku?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...