Skocz do zawartości

Telewizor OLED do 50 cali.


Martin Gora

Recommended Posts

4 minuty temu, audiowit napisał:

"Profesjonalna" kalibracja robiona dla tv domowych jest tak samo profesjonalna jak telewizory domowe. Dla zwyklego ogladacza wystarczy.

Tak jeszcze chcialem zwrócić Waszą uwagę na soft, bo rozmawiacie tylko o matrycach. Ta sama matryca to rózne mozliwosci.

Tak wiec wracając do Panasa i jego selekcji matryc... to mocno zostal w tyle. Przegapil rozwoj technologii oled.

Opowiadasz totalne bzdury .

Panasonic skupił się na jakości generowanego obrazu . Dlatego płaci grubą kasę za  najlepsze,  wyselekcjonowane matryce oled od LG.Dodając do tego świetna elektronikę,  tworzy najlepsze oledy na rynku . 

A  został w tyle , ponieważ odpuścił multimedia. W pierwszej kolejności postawił na jakość,  dlatego nawet jako ostatni z producentów zaimplementował w swoich oledach hdmi 2.1 .

Profesjonalna kalibracja , to coś więcej niż Ci się tylko wydaje. 

Byłeś kiedyś świadkiem takiej kalibracji ? 

Ja tak . Mojego oleda kalibrował mi Maciek Koper .Gdybyś zobaczył jak to się odbywa krok po kroku , jak to wygląda,  to nie opowiadał byś tego typu bzdur .

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, fluid81 napisał:

Poziom obecnych oledów jest bardzo dobry , a nie tylko dobry . 

Kiedyś referencją były Plazmy Pioneera.

Obecnie obrazem referencyjnym są monitory Studyjne . Jest to poziom , do którego w mniejszym/większym stopniu zmierza każdy producent telewizorów  

Jeżeli  np.Sony opracowywuje, tworzy  najnwoszy  komercyjny tv bazujacy na matrycy oled , to z całą pewnością zmierza ku temu , by parametry takiego tv chociaż w jakimś stopniu zbliżyły się do poziomu jego monitora referencyjnego .

Więc nie , opowiadaj,  że monitory to materiia, która nie ma tu znaczenia , ponieważ ma i to znaczenie zasadnicze . W jakimś stopniu taki referencyjny minitor jest wzorem , a producent prubuje choć odrobinę  z technologii takiego  mobitora studyjnego wpisać w taki nowy tv ,oczywiście  tnąc koszta na maxa  .

Nigdy nie widziałem referencyjnej plazmy Pioneera :). Nie mowię, ze nie bylo takowych, niemniej widzialem wiele monitorow i nie byly to plazmy pionieera.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, audiowit napisał:

Poszukaj testu, mnie się nie chce. Ta chwila moze potrwać dluzej :)

Mnie również  się nie chce 😉

Nie rozumiesz ,czy nie chcesz zrozumieć,  że poziom 1300 nitów to wartość szczytowa , którą podaje producent ?

To trwa naprawdę chwilę . Srednio ( jestem w stanie się założyć nawet ) ten poziom w przypadku Twojego oleda zejdzie pewnie  w okolice 900 set nitów a nawet  niżej  .

 

9 minut temu, audiowit napisał:

Nigdy nie widziałem referencyjnej plazmy Pioneera :). Nie mowię, ze nie bylo takowych, niemniej widzialem wiele monitorow i nie byly to plazmy pionieera.

Wątpię,  aby istniały kiedykolwiek monitory bazujące na matrycy pdp , dlatego nigdy na taki nie trafiłeś.  

Raczej referencja na tamte  lata wygląda zupełnie inaczej , niż obecnie .

Niewątpliwie niecałe 2 dekady temu z całą pewnością referencją były Plazmy Pioneera i każdy producent robił wszystko , by do tej referencji się zbliżyć  .

Edytowano przez fluid81
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, fluid81 napisał:

Opowiadasz totalne bzdury .

Panasonic skupił się na jakości generowanego obrazu . Dlatego płaci grubą kasę za  najlepsze,  wyselekcjonowane matryce oled od LG.Dodając do tego świetna elektronikę,  tworzy najlepsze oledy na rynku . 

A  został w tyle , ponieważ odpuścił multimedia. W pierwszej kolejności postawił na jakość,  dlatego nawet jako ostatni z producentów zaimplementował w swoich oledach hdmi 2.1 .

Profesjonalna kalibracja , to coś więcej niż Ci się tylko wydaje. 

Byłeś kiedyś świadkiem takiej kalibracji ? 

Ja tak . Mojego oleda kalibrował mi Maciek Koper .Gdybyś zobaczył jak to się odbywa krok po kroku , jak to wygląda,  to nie opowiadał byś tego typu bzdur .

 

Tak, bylem raz. Nie interesuje mnie to. W firmie jest koleś, ktory bierze za to kasę ma do tego narzedzie i robi to wg karty produktu. Żadna magia. Tylko, ze on kalibruje monitory, nie telewizory. Nie mow mi o jakimś Maćku Koprze, ktory prowadzi bardzo dobry marketing i jest znany z tego, ze jest znany. Na forach szczególnie :).

Zostawmy temat Panasonika. Porownywalem telewizory przed zakupem i nawet philips wypadł dla mnie lepiej. W kazdym razie 80-90% monitorow, ktore widuję to Sony mowie o rynku pro. Panasonika tam NIE MA.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, audiowit napisał:

Tak, bylem raz. Nie interesuje mnie to. W firmie jest koleś, ktory bierze za to kasę ma do tego narzedzie i robi to wg karty produktu. Żadna magia. Tylko, ze on kalibruje monitory, nie telewizory. Nie mow mi o jakimś Maćku Koprze, ktory prowadzi bardzo dobry marketing i jest znany z tego, ze jest znany. Na forach szczególnie :).

Zostawmy temat Panasonika. Porownywalem telewizory przed zakupem i nawet philips wypadł dla mnie lepiej. W kazdym razie 80-90% monitorow, ktore widuję to Sony mowie o rynku pro. Panasonika tam NIE MA.

Porównywałeś tv w warunkach sklepowych i na takim porównaniu bazujesz ??  Jeśli tak , to zgadzam się z Tobą.  Zostawmy   w takim razie ten temat.  Jak znajdziesz chwilę,  to poszukaj w sieci ślepych testów Shootout organizowanych co roku , w których to właśnie Philips zajmuje głównie ostatnie miejsce .

 

Edytowano przez fluid81
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, fluid81 napisał:

Zgadzam się z Tobą.  Zostawmy  temat.  Jak znajdziesz chwilę,  to poszukaj w sieci ślepych testów Shootout organizowanych co roku , w których to właśnie Philips zajmuje głównie ostatnie miejsce .

 

Oczywiscie, ze znam. Z tym, że nie jest to tak do konca ślepy test bo punktem odniesienia jest monitor Sony Panie Fluid ;).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, audiowit napisał:

Oczywiscie, ze znam. Z tym, że nie jest to tak do konca ślepy test bo punktem odniesienia jest monitor Sony Panie Fluid ;).

Oczywiście, że znasz .  Oczywiście nadal błądzisz i nie wiesz , o co chodzi . Ale ok .

Na koniec : powinieneś się cieszyć,  że średnia hdr Twojego oleda to poziom poniżej 900 nitów. Wolniej Ci się wypali ten Twój oled ;)

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę myslisz, ze bedę mial ten telewizor dluzej niż kilka lat. Plazmę Panasa mam okolo 10 i jakoś mi się nie wypalila :). A takie było larum, że matryca organiczna itd.

A, ze postep następuje, to przyszedl czas na zmiany. 

W domu nie muszę miec wodotryskow ale nie będę się meczyl z miniledem.

Masz tu test. Wiadomo, test jak test ale przy pomiarach raczej nie oszukiwali. Srednia HDR 1260nitow. Latwo rzucac na forum, ze ktoś się myli...

Rozmawia się z Tobą jak z tymi, ktorzy na tym forum audio znają się, przekonują za przyklad podają np monitory studyjne, a nigdy w studio nie byli.

Facet od produkcji siedzi przy monitorze, a klient przed teleeizorem. Ostatnio np przed Ldżikiem serii C :). Jest w tym sens. 

https://www.google.com/amp/s/hdtvpolska.com/nowe-telewizory-qd-oled-samsung-s95c-55-65-cali-test-recenzja-eisa-2023-cena-gdzie-kupic-media-expert/amp/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, audiowit napisał:

Naprawdę myslisz, ze bedę mial ten telewizor dluzej niż kilka lat. Plazmę Panasa mam okolo 10 i jakoś mi się nie wypalila :). A takie było larum, że matryca organiczna itd.

A, ze postep następuje, to przyszedl czas na zmiany. 

W domu nie muszę miec wodotryskow ale nie będę się meczyl z miniledem.

Masz tu test. Wiadomo, test jak test ale przy pomiarach raczej nie oszukiwali. Srednia HDR 1260nitow. Latwo rzucac na forum, ze ktoś się myli...

Rozmawia się z Tobą jak z tymi, ktorzy na tym forum audio znają się, przekonują za przyklad podają np monitory studyjne, a nigdy w studio nie byli.

Facet od produkcji siedzi przy monitorze, a klient przed teleeizorem. Ostatnio np przed Ldżikiem serii C :). Jest w tym sens. 

https://www.google.com/amp/s/hdtvpolska.com/nowe-telewizory-qd-oled-samsung-s95c-55-65-cali-test-recenzja-eisa-2023-cena-gdzie-kupic-media-expert/amp/

Tak naprawdę , to mało co  rozkminiam  nad Twoimi wymysłami,telewizorami , oraz zasobem posiadania  , ale muszę przyznać , że miałeś rację w temacie jasności Twojego oleda .

Jestem zaskoczony i to bardzo ,że srednia to 1260 nitów. W Związku z tym zmieniam zdanie : większa jasność = szybsze wypalenie , niestety .

Przy tym nadal trzymam się swojego . 

Poza tym , Ty na swojej plazmie gt nie dorobiłeś się powidoków.  Ja z kolei na swoich g30 , vt60 jak najbardziej tak , a plazmy na wypelenia były mniej podatne , niż oledy .Stąd też życzę powodzenia, by obecny oled służył Ci również te 10 lat(jak plazma) bez żadnej usterki .

 

Edytowano przez fluid81
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, fluid81 napisał:

Tak naprawdę , to mało co  rozkminiam  nad Twoimi wymysłami,telewizorami , oraz zasobem posiadania  , ale muszę przyznać , że miałeś rację w temacie jasności Twojego oleda .

Jestem zaskoczony i to bardzo ,że srednia to 1260 nitów. W Związku z tym zmieniam zdanie : większa jasność = szybsze wypalenie , niestety .

Przy tym nadal trzymam się swojego . 

Poza tym , Ty na swojej plazmie gt nie dorobiłeś się powidoków.  Ja z kolei na swoich g30 , vt60 jak najbardziej tak , a plazmy na wypelenia były mniej podatne , niż oledy .Stąd też życzę powodzenia, by obecny oled służył Ci również te 10 lat(jak plazma) bez żadnej usterki .

 

Dziekuję. Vt bralem pod uwagę ale zdazyl się GT.

26 minut temu, Butler napisał:

Dlaczego miałbyś się męczyć z miniled? Poważnie pytam.

Tak na powaznie to chodzi o jakość obrazka. Nie majac bezposredniego porownania pewnie uznasz, ze przesadzam ale tu jestem pewny swego. W miniledach obraz jest "wyprany z kolorow, dodatkowo nie osiagasz na krawedziach pelnego detailu. Szczegolnie dobrze to widać w ostrych przejsciach pomiedzy kontrastami np biel/czern. Chodzi zwyczajnie o technologiè. W oled kazdy pixel swieci osobno, w miniledzie pixel jest podswietlany ledami. Niestety nie jest to tak, ze na kazdy pixel przypada jeden led. Z tad też wypranie z kolorow. Do tego dochodzi jeszcze szybkość reakcji i kilka innych mniej juz fla mnie waznych czynnikow.

To tak w najprostszych żołnierskich slowach.

Wad tych pozbawione są mikroledy ale to pieśń przyszłości.

W monitorach studyjnych jest to bardzo wazne. Nie ustawisz detailu kamery czy konturowania. Kazdy obiektyw bedzie podobny, a są ogromne roznice w obiektywach. 

Ale Butler miniledy i tak są ogromnym postepem w stosunku do ledow. 

Jeszcze wracając do Fluida. Zwrócę Twoją uwagę, ze technologia oled bardzo się zmienila w 2022r wraz z modelem B Samsunga. Okrzyknietego zresztą tv roku i krokiem milowym. Model C jest ewolucją B. Tu nie ma rewolucji. Wraz z modelem B znacznie wzrosła zywotność matryc. Gdzies są podane kalkulacje. Chyba 15lat po 4h dziennie do zmiany parametrów. Ale nie każ mi szukać.

I masz rację o stosunku ilośc nitów/wypalenie. Matryca S95c została softowo wykastrowana z 1500 do 1300 nitow zeby zapewnić jej komfort. Ale umowmy się matryca z 2023r jest poprawiona w stosunku do tej z 2022r. Czy będę go mial te 15lat? Czas pokaże. 

W każdym razie wystrzegajcie się bajań o ciemnych i wypalających się oledach.

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może pomniejszyli jeszcze ledy, może softowo coś dopracowali. A może nastaje koniec rewolucji oledowej bo ekologia. Trzeba pamietać, że oledy są bardziej prądożerne od miniledow i pewnie stąd ten zwrot :).

wiem jak obszedł samsung ograniczenia w poborze prądu. Oczywiście zgodnie z przepisami ;)

Ale, zeby to bylo jasne. Szanuję Sony za ich telewizory i monitory. Kupilbym najwyzszy model Soniacza ale byl jakies 30% drozszy od Szajsunga.

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, fluid81 napisał:

Ja z kolei na swoich g30 , vt60 jak najbardziej tak , a plazmy na wypelenia były mniej podatne

Nawet między tymi plazmami była dość znacząca różnica, miałem G30, a do teraz jeszcze VT60.

Jak czytam, że „kalibracja” z kartki na suwaczkach jest zadowalająca i ktoś porównuje ten twór do kalibracji sprzętowej, to w zasadzie nie wiem, czy śmiać się, czy płakać. 😁

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, DiBatonio napisał:

Nawet między tymi plazmami była dość znacząca różnica, miałem G30, a do teraz jeszcze VT60.

Jak czytam, że „kalibracja” z kartki na suwaczkach jest zadowalająca i ktoś porównuje ten twór do kalibracji sprzętowej, to w zasadzie nie wiem, czy śmiać się, czy płakać. 😁

 

Dla niektórych to jest właśnie profesjonlana kalibracja - zabawa suwakami .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, DiBatonio napisał:

Nawet między tymi plazmami była dość znacząca różnica, miałem G30, a do teraz jeszcze VT60.

Jak czytam, że „kalibracja” z kartki na suwaczkach jest zadowalająca i ktoś porównuje ten twór do kalibracji sprzętowej, to w zasadzie nie wiem, czy śmiać się, czy płakać. 😁

 

To zależy co rozumiesz przez słowo suwaczki :) Bo, powiem ci że przy kalibracji pan kalibrator sporo ustawia suwaczkami z tym że nie czyta z kartki ;) tak to wyglądało u mnie 

C41528DD-EF11-4DC9-9A37-1233AB805866.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Łukasz P. napisał:

To zależy co rozumiesz przez słowo suwaczki :) Bo, powiem ci że przy kalibracji pan kalibrator sporo ustawia suwaczkami z tym że nie czyta z kartki ;) tak to wyglądało u mnie 

U mnie też tak to wyglądało, jak TV czy monitor ma możliwość sprzętowej kalibracji, bo ma np. wbudowaną tablicę LUT, to niczego nie trzeba suwaczkami, kalibracja sama je ustawi (przynajmniej tak jest z moim monitorem NECa).

Poza tym zarządzanie kolorami to nie tylko suwaczki niestety.

Maciej Koper był u Ciebie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z jego pracowników, jest ich kilkunastu na różne regiony Polski. U mnie suwaczkami ustawiał. Nie dopytałem w sumie czy coś więcej systemowo zmieniał ale też nie przypominam sobie aby podłączał kolejne urządzenie. Dodatkowo jeszcze czymś w stul „lupki” sprawdzał przy ekranie.

Edytowano przez Łukasz P.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Martin Gora napisał:

Co za dyskusja... to ja aby nie być niewdzięcznym powiem że dokonałem zakupu - nowa wersja LG C4 OLED, 55 cali (OLED55C4PUA).

Okazało się że jednak wejdzie, nie bo nie przekracza 50 cali szerokości.

Tak czy siak dziękuję wszystkim za pomoc w wyborze.

 

 

 

co to za dyskusja :) 

OLED zawsze bedzie lepszy od miniLED  ale jego wada jest koszt zakupu 🤣

nie trzeba zadnych kalibracji by zauwazyc golym okiem ze nikt nie wynalazl jeszcze lepszego ekranu  do TV 

sony wprowadzilo miniLED bo nie opanowalo produkcji matryc OLED  i dlatego idzie w inna technologie by nie byc zaleznym od LG

bang olufsen nie patrzy jednak na to i nadal uzywa tego dostawcy do swoich produktow state of art! 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...