Skocz do zawartości

Telewizor OLED do 50 cali.


Martin Gora

Recommended Posts

2 godziny temu, Martin Gora napisał:

Spoko spoko, nie ma sprawy. Aczkolwiek nie mam nic przeciwko monitorom OLED. Na początku roku kupiłem synowi taki monitor - 49 calowy Samsung Odyssey OLED G9  - i jest to rewelacyjny sprzęt do grania. 240Hz, kontrast, itp.

Jak najbardziej, OLED ma duzo zalet, ale ABL był dla mnie nie do zaakceptowania. Brak możliwości wyłączenia tej opcji przechylił szale

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Ale by mi siadł taki do Excela ;(

 

Wierz mi, byłbyś zawiedzony. Tekst na tych monitorach (mam na myśli regularne rozmiary czcionki, nie jakieś powiększone na pół ekranu) jest prawie nieczytelny, kolumny w Excelu wyglądają tragicznie. Podobno wynika to z braku poprawnej obsługi wygładzania czcionek na OLED przez system Windows. Tak piszą w sieci nie wiem czy to prawda czy nie, i czy na Mac'u z tym samym monitorem było by lepiej. W każdym razie na PC z Win11 jest pod tym względem tragedia i  do czasu kiedy to się nie zmieni szczerze odradzam OLED to pracy biurowej na PC.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Martin Gora napisał:

Wierz mi, byłbyś zawiedzony. Tekst na tych monitorach (mam na myśli regularne rozmiary czcionki, nie jakieś powiększone na pół ekranu) jest prawie nieczytelny, kolumny w Excelu wyglądają tragicznie. Podobno wynika to z braku poprawnej obsługi wygładzania czcionek na OLED przez system Windows. Tak piszą w sieci nie wiem czy to prawda czy nie, i czy na Mac'u z tym samym monitorem było by lepiej. W każdym razie na PC z Win11 jest pod tym względem tragedia i  do czasu kiedy to się nie zmieni szczerze odradzam OLED to pracy biurowej na PC.

A no widzicie. To już zazdroszczę mniej. :)

To już leszy poranek.

Dzieki !

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.04.2024 o 22:14, Butler napisał:

Dlaczego najwyższy Sony to nie OLED? Warto samemu sprawdzić, nie bez powodu tak go wypozocjonowali, ale jeszcze chyba nie jest dostępny.

Sony chwali się zupełnie nowym systemem podświetlania opracowanym dla miniledów, zapewniejącym znacznie większą jasność i kontrast w stosunku do ubiegłorocznych modeli. Ten system był już prezentowany na zamkniętych pokazach dla mediów i podobno robi wrażenie. A rozwój OLED chyba stanął w miejscu, poza tym to drogie rozwiązania i problem z rozwojem tej technologii dla dużych paneli. Trochę to było śmieszne jak flagowiec sony miał tylko 77''. W ogóle światowa sprzedaż oledów spadała przez ostatnie 3 lata.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Artur Brol napisał:

Wymyslili juz technologie, ktora by taka czern produkowala, jaka maja OLED telewizory?

Takiej to pewnie nigdy nie będzie, ale nie wiem, czy w przypadku TV to było aż tak istotne, żeby tak dokładnie sterować podświetleniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę inne przewagi TV opartych o panale LCD jak jasność i wielkość. Może jak ktoś z bardzo bliska ogląda w całkowitym mroku to będzie miało znaczenie. Ja tak nie oglądam. Sam jestem ciekawy jak te nowe Sony się zaprezentują. Z tego co pamiętam to na pokazach dla mediów nie było gotowych produktów tylko 'syntetyczne' prezentacje systemu podświetlania i itd.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam około 4.5 m do telewizora. 

Z jasnością problemu jeszcze nie miałem, ale ta czern jest niesamowita.

Kolory są też, bardzo kolorowe, że tak zażartuję. 

Oledy też przecież duże są - mój ma 65 cali, to jest już spory ekran. 

Do oglądania TV, inne też są dobre, ale moim zdaniem do gier i filmów - Oledy.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Butler napisał:

65" z 4,5m to maleństwo. Mam 75" z 3m i jest niedosyt, szczególnie po tym jak zwinę ekran projektora.

Właśnie - to jednak mocno względne. Ja mam 65 cali i ok 2.5 metra i jest w miarę OK ale jak to szwagier zauważył zostało jeszcze trochę pustej ściany więc 77 by nie zaszkodziło 😉 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Artur Brol napisał:

Wymyslili juz technologie, ktora by taka czern produkowala, jaka maja OLED telewizory?

Nie i nie wymyślą. Jako posiadacz LED 75" (4m od TV - rozsądny rozmiar, z racji ceny OLED odpadał bo kosztuje fortunę w tych calach) muszę przyznać wyższość OLEDa nad wszystkimi wymyślonymi wodotryskami, które mają go imitować, wszystkimi procesorami, strefami wygaszania (których OLED ma miliony, każdy piksel), i tak nigdy nie dościgną tych milisekund, w których piksel OLEDa jest w stanie zmienić się z pełnej jasności w absolutną czerń.

Chociaż mam jasne wnętrze i peak brightness w Sony robi naprawdę super robotę, jak są światła auta albo eksplozja? Jakby rzeczywiście raziły.

Edytowano przez Gumowe Ucho
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Artur Brol napisał:

Wymyslili juz technologie, ktora by taka czern produkowala, jaka maja OLED telewizory?

Niegdyś swietną czerń gwarantowały plazmy Pioneera z seri Kuro 🙂 pobijały każde lcd z tamtych lat, szczerze moim zdaniem matryce ips też nie dawaly rady, minus to oczywiście mniejsza jasność plazymy, za to nocą 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy poszukiwaniu projektora przypadkowo trafiłem na temat PWM. Dotyczył on tych najdroższych projektorów laserowych od 20kPLN w górę. JVC i Sony.

Dnia 17.04.2024 o 22:51, marcinmarcin napisał:

A mnie OLED męczą. Nie wiem jak współczesne, ale kilka lat temu wystarczało mi kilkanaście minut i kręciło mi sie w głowie...

Mało się o tym (jeszcze) mówi, ale są osoby bardziej wrażliwe na technologie PWM. Jesteś (ja też)  bardziej wyczulony na "migotanie" (PWM). Ty tego nie widzisz na ekranie, ale Twój mózg tak i wprawia w drgania źrenice. Co powoduje w efekcie "grzanie" się źrenic. Po paru seansach, 15 minut i masz pewnie dość?

Dnia 17.04.2024 o 23:46, Luk Pl napisał:

Do pracowni? TV będzie wykorzystywany jako monitor do komputera? Jeśli tak to stanowczo odradzam OLED

Dnia 18.04.2024 o 00:04, Martin Gora napisał:

Samsung Odyssey OLED G9  - i jest to rewelacyjny sprzęt

Szukałem, żeby sprawdzić, ale tego konkretnie modelu nie znalazłem. 

Dla porównania:

- Samsung Odyssey NP800G5M-X01US - 19230 (czas reakcji PWM)

- Apple MacBook Air 2020 M1 - 118000 (czas reakcji PWM) - mam, jestem zadowolony, ale już coś mam upatrzonego jeszcze lepszego w tym zakresie.

 

1 godzinę temu, Artur Brol napisał:

OLED rules w takim razie.

Różnie może być. Dla przykładu, nowe iPhony zjechały bardzo:

- Apple iPhone 13 OLED - 610 (czas reakcji PWM)

Edytowano przez AutoPirat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Artur Brol napisał:

Wymyslili juz technologie, ktora by taka czern produkowala, jaka maja OLED telewizory?

Micro Ledy Samsunga . W kilku parametrach  generują obraz lepszy od oleda przy zachowaniu tego samego poziomu czerni . 

75 calowy Micro Led Samsunga to koszt 400 tys PLN  .

Szkoda tyle kasy na telewizor, co 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Artur Brol napisał:

Minus Oledow to podobno mniejsza jasnosc, ale nie zauważyłem tego problemu jak narazie. Gdy sie jednak robi ciemno .... hmmmm

Minus oledow , to wypalanie , ale nie jasność. Plazmy , były podatne na wypalenia , ale w ich przypadku w pierwszej kolejności tworzyły się powidoki (które można było rozładować) , później w miarę katowania tv wciąż statycznymi obrazami następowało trwałe wypalenie .

W przypadku oledów nie ma czegoś takiego jak powidok, a stopniowe wypalanie matrycy i żadne zabezpieczenia w postaci radiatorów odprowadzających ciepło (stosuje je Panasonic i chyba Philips ) czy rekompensacja pikseli , nie powstrzymają tego zjawiska . To największa bolączka technologi oled . Większa jasność= szybsze wypalenie matrycy , stąd też ograniczenia w postaci generowanej ilości kandeli przez oledy .

Najnowsze , w sumie głównie to flagowe modele generują już jasność na poziomie 1000 nitów,  a to już w zupełności wystarcza .

6 minut temu, Artur Brol napisał:

Nooo , szkoda. Cena fajnego mieszkania lub domu.😵

Z czasem stanieją 😉

Lata temu Plazmy Pioneera również kosztowały krocie 😀

Edytowano przez fluid81
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...