Skocz do zawartości

Nowy system stereo


mar77a

Recommended Posts

Hej! Pisze po dłuższej przerwie. Jak wcześniej przewidywałem mój system był tylko pewnym (bardzo przyjemnym) przystankiem w podróży audio 😃

 

Sonus Faber Lumina II wraz z Rotelem A11 Tribute, Chordem Mojo 2 i Relem T5i grały pięknie (w stosunku do ich wartości rynkowej 😅).

 

Przyszedł czas na zmianę mieszkania i zestawu stereo więc proszę o poradę w jakim kierunku iść. Obecnie szukam kolumn i wzmacniacza do ok 10tys. (oczywiście pewnie używane). W przyszłości dokupię gramofon i ew. przedwzmacniacz gramofonowy (jeśli we wzmacniaczu by go zabrakło). Jednak głównie streaming z Tidala.

Salon z aneksem, ok. 18m2 (kształt zbliżony do kwadratu).

 

Licze na dźwięk naturalny na średnicy, miękki ale dokładny i przejrzysty (w miarę możliwości). Wokale raczej bliskie. Góra nie nachalna, tzn. rozdzielcza ale bez uczucia piasku i żyletek, nie metaliczna. Szczegółowa ale aksamitna, nieco zaokrąglona. Bas sprężysty, nie dudniący, wspomagający efekt głębii i nie zalewający całego pasma.

 

Wiem, że to spore oczekiwania więc zawsze będzie jakiś kompromis. W tym przypadku mogą być np. te dwa: uwielbiam rozmach i dużą scenę ale nie tak bardzo by tracić na tym efekt „analogowosci” (tak, wiem, też nie lubię tego mało precyzyjnego słowa). No i bas jeśli będzie szczupły, i w niewielkiej jak na pomieszczenie dawce to zwyczajnie zestaw uzupełnię np. Relem t5i.

Myślałem o Monitor Audio Gold 100 (słuchałem wersji gold 200 ale nie podoba mi się w nich jedynie, i aż, metaliczny nalot na wyższych tonach mimo łączenia z hybrydą od Unison Research). Tu pytanie z czym go połączyć?

W planach miałem też Elac Vela bs403 ale ich też nie mogę na ten moment dorwać do odsłuchu (słyszałem ich wersję podłogową ale w połączeniu  moim zdaniem kiepskim jak na moje oczekiwania - MF m5si, było duuużo wszystkiego ale mimo dużego potencjału kolumn nie było w tym wszystkim fajnej synergii a jedyny salon który miał je na stanie uparcie łączył ten wzmak ze wszystkimi kolumnami 🫠)

 

Kefy R3 meta to granie z pięknym basem, dużą sceną, szczegółami w nagraniu, różnicowaniem planów ale.. wokale były cofnięte za kolumny i przygaszone kocykiem 🥲 (grały z Regą Elex R)

 

Tak sobie myślę (po opiniach), że Buchardty s400 byłyby tym graniem ale z kolei chyba uduszą się w moim metrażu.

Licze na pomoc 🙌♥️

 

P.S. słucham głównie Rock (zwłaszcza ten z lat 60-80), Indie Rock, Jazz, muzyka filmowa, czasem nawet pop czy hip-hop więc dość szeroki przekrój.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Aneks mam częściowo oddzielony od salonu wyższym blatem (mam nadzieję, że widać na zdjęciach).

 

Kolumny mogę odsunąć od ściany (licząc od ich tylnej ścianki) ok. 45cm, podobnie od ściany bocznej i blatu z drugiej strony. Między kolumnami byłoby ok 175cm. Od kolumn do miejsca odsłuchu jest ok. 215cm.

IMG_4660.jpeg

IMG_4662.jpeg

IMG_4665.jpeg

IMG_4663.jpeg

IMG_4666.jpeg

Edytowano przez mar77a
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, mar77a napisał:

Salon z aneksem, ok. 18m2 (kształt zbliżony do kwadratu). Licze na dźwięk naturalny na średnicy, miękki ale dokładny i przejrzysty (w miarę możliwości). Wokale raczej bliskie. Góra nie nachalna, tzn. rozdzielcza ale bez uczucia piasku i żyletek, nie metaliczna. Szczegółowa ale aksamitna, nieco zaokrąglona. Bas sprężysty, nie dudniący, wspomagający efekt głębi i nie zalewający całego pasma.

Raczej monitory i to takie, które nie schodzą zbyt nisko na basie (obstawiam krytyczny mod pomieszczenia między 40 a 45Hz - warto zmierzyć). Vela 403 może być dobrym pomysłem ze względu na charakter niskich tonów i wstęgę, która pasuje do Twoich preferencji co do wysokich tonów. Dla porównania spójrz na wykresy z Audio:

Gold 100 5G:

image.png.46bc70c95f372a0b34da574cf3923d0f.png

Vela 403:

image.png.d8d84bf4ab069f1770390bda41079f83.png

13 godzin temu, mar77a napisał:

MF m5si, było duuużo wszystkiego ale mimo dużego potencjału kolumn nie było w tym wszystkim fajnej synergii a jedyny salon który miał je na stanie uparcie łączył ten wzmak ze wszystkimi kolumnami 🫠)

Dobrze to interpretujesz - m5si to specyficzny piec i w tej sytuacji nie brałbym go pod uwagę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, mar77a napisał:

MF m5si, było duuużo wszystkiego ale mimo dużego potencjału kolumn nie było w tym wszystkim fajnej synergii a jedyny salon który miał je na stanie uparcie łączył ten wzmak ze wszystkimi kolumnami

Z wszystkich wzmacniaczy jakie u siebie testowałem akurat ten model najmniej przypadł mi do gustu.

10k PLN na zestaw kolumny plus wzmacniacz, czy na same kolumny?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powiem, nieco mnie zdziwiło, że dla Ciebie KEFy z Regą miały cofnięte wokale :o 

Buchardty zagrają ciemniej, bardziej dosadnie i z wiekszym basem, inaczej zarysowaną sceną. Rozważyłbym model P300 w połączeniu z np. Audiolabem 7000A, czy Cambridge CXA81 II, chociaż to może być dla Ciebie zbyt jasne podejście, więc bardziej może Atoll IN100, czy Torus 5040 będą ciekawszymi opcjami :) Z innych opcji na kolumny, to wspomniane Goldy 100, może Gato FM-15 ;) W razie czego zapraszam do kontaktu i na odsłuchy :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
2 godziny temu, Chmarski napisał:

10k PLN na zestaw kolumny plus wzmacniacz, czy na same kolumny?

 

Ok. 10tys. na zestaw (więc najpewniej używane, chyba że jedna ze składowych nie drastycznie ruszy budżet to może być nowa) 🙌

Edytowano przez mar77a
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Chmarski napisał:

te Opery zabierają prawie cały budżet :(

Moim zdaniem to są kolumny do trochę droższego systemu, chociaż piec nie musi być bardzo mocny. Vele mogłyby się polubić z Twoją Romą. Być może @tomasz1w będzie niedługo sprzedawał swoje 403, bo kuszą go Dynki.

W każdym razie, zdecydowanie pozostałbym w sferze sprzętów używanych, tym bardziej, że to nie będzie pierwszy zestaw, więc oczekiwania są już konkretne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czym łączyć Vela 403 by zachować to co mi w nich odpowiada (sprężysty bas, nie zagłuszający reszty i rozdzielcza ale aksamitna, wygładzona góra) a jednocześnie lekko zmiękczyć środek, dodać odrobinę klimatu analogu (jeśli to możliwe w tym budżecie)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym Gold 100 nie skreslał. Z dobrą elekotrniką zagraja na prawdę spoko. No chyba że nie jesteś fanem takiej góry.

Fatycznie ELAC 403 są spokojniejsze. Modele pierwszej generacji pewnie sięjuz wyprzedały wiec zostają uzywane. Ale super monitory.

Te łączył bym z czymś deczko jaśniejszym już. Zalezy ile zostanie na ten wzmacniacz. Ale Roksan K3, Wyższe Yamahy od serii AS1000 czy Marantz PM 8005 na przykład.

Z kolumn jeszcze Magnaty 1003s, Studio 16 Hz Canto Grand. Chodź te potrafią być przebasowione.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Goldy 100 i Vela 403 oscylują w granicach 5000zł za parę (używane). Na wzmacniacz (zapewne też używany) przeznaczyłbym w zależności od wyposażenia (tego czy ma już przyzwoity wbudowany DAC i ew. funkcje streamujące czy jednak do ogarnięcia jako zewnętrzne urządzenia) ok. 4000 - 5500zł

 

Dzięki za propozycje wzmacniaczy i potwierdzenie wcześniej obranych kolumn 😅

Posłucham tych kombinacji i pewnie znów jeszcze paru innych kolumn wpisujących się teoretycznie w oczekiwania ❤️

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, mar77a napisał:

Na wzmacniacz (zapewne też używany) przeznaczyłbym w zależności od wyposażenia (tego czy ma już przyzwoity wbudowany DAC i ew. funkcje streamujące czy jednak do ogarnięcia jako zewnętrzne urządzenia) ok. 4000 - 5500zł

Moja Roma do wzięcia w razie czego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...