Skocz do zawartości

Kolumny podłogowe do 18mkw


Recommended Posts

1 godzinę temu, AudioTube napisał:

zaproponuj proszę 2-3 konkretne modele dla kolegi Radka w budżecie. 

wskazałem kierunek czym ma się sugerować, przede wszystkim musi testować.

Obecne w tej cenie to  nie, pozostają używki z epoki 1980/90.

@Radek Kostrzewski nie wiem czy pisałeś, ale podaj w % ,lub na jakiej pozycji jest gała potencjometru w czasie słuchania, ile z tych 36W używasz do sluchania.

15 minut temu, MariuszZ napisał:

Ośmielę się nawet napisać, że teza obstawiająca, że do lampek to tylko wysokoskuteczne kolumny to mit.

to nie mit,

musisz się zapoznać z historią projektów lampowych / kolumn, a otrzymasz odpowiedź.

Oczywiście w dzisiejszych czasach producenci wszytko chcą nam wmówić aby tylko sprzedać swój produkt.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Karol64208 napisał:

to nie mit,

musisz się zapoznać z historią projektów lampowych / kolumn, a otrzymasz odpowiedź.

Ja nic nie muszę, a Ciebie proszę o argumenty, że to nie mit. Powoływanie się na bliżej nie określone źródła historyczne jest trochę słabe.

Po co Ci wysoka efektywność kolumn dla wzmacniacza poza przypadkiem kiedy chcesz posłuchać naprawdę głośno mając słabszy mocowo wzmacniacz lampowy? 

W moim przypadku nawet gdybym chciał to sąsiedzi by mnie wymeldowali. 3W lampa i 84dB efektywność kolumn pozwala na porządne wkurzenie sąsiadów używając jedynie 3/4 mocowych możliwości wzmacniacza. Bez przesteru oczywiście bo jak zapewne wiesz lampowe wzmacniacze wchodzą w przester bardzo łagodnie. 

Czekam na argumenty. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu akurat dużo podkręcam. Czyli nie dużo za połowę, bo dalej to już wzmacniacz gra na tym samym poziomie głośności .

 

 A jeszcze dalej to już wzmacniacz chyba wchodzi w przester.A kolumny raczej zaczynają się nie wyrabiać. Możliwe że dostają przester od wzmacniacza....  Dlatego wysokoskuteczne kolumny, ale już z dużo większym dołem  bo lubię mocniejszy bas niż teraz to obecnie posiadam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Radek Kostrzewski napisał:

Tu akurat dużo podkręcam. Czyli nie dużo za połowę, bo dalej to już wzmacniacz gra na tym samym poziomie głośności .

 

 A jeszcze dalej to już wzmacniacz chyba wchodzi w przester.A kolumny raczej zaczynają się nie wyrabiać. Możliwe że dostają przester od wzmacniacza....  Dlatego wysokoskuteczne kolumny, ale już z dużo większym dołem  bo lubię mocniejszy bas niż teraz to obecnie posiadam.

Juz chyba nikt nie wie, o co chodzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Karol64208 napisał:

to jest produkcja z przed 40 lat STRATOS P-20🙂

Sprawdziłem sobie, który to model i jak to jest dźwięk, który zapamiętałem z dzieciństwie to na bank mus grać zajebiście i do tego wygląda jak rasowa kolumna, a nie zabawka dla dzieci lub jakiś futurystyczny badziew.

 

10 godzin temu, Radek Kostrzewski napisał:

Przecież dali 450 to potęga na basie.Tak jest potęga. Dla mnie trochę więcej potrzeba potęgi. I ktoś powie, że, no że z gustami się nie dyskutuje .No i wtedy trzeba mu przyznać za rację nieprawdaż?

Tylko o jaką dokładnie potęgę chodzi bo jak często opisuje brzmienie, iż chce łupnięcie nawet spoglądając na filmy youtubowe z zestawieniem kolumn z potężnym basem z reguły salony od razu wskazują produkcje, które grają tym najniższym basem, tak samo jest ze wzmacniaczami, a dla mnie to właśnie kop w górnych rejestrach jest potęgą, a doł tylko dopełnieniem, więc jakby na odwrót. Nie słyszałem tych Dali, ale przewijają się same dobre opinie o nich, rzeczywiście są takie dobre na basie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, S!N! napisał:

rzeczywiście są takie dobre na basie?

Bardzo dobre moim zdaniem. Jest kop, jest zróżnicowana barwa, jest soczystość. Dobre prowadzenie. Oczywiście, jak każde paczki, mają swój limit w zejściu. Poza tym przy głośniejszych odsłuchach w niektórych utworach minimalnie było słychać pracę portów b-r. Ale generalnie ten model był zawsze chwalony za dobry bas. Największą bolączką jest raczej słabsza góra.

Pozdrawiam z rana🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo tu wzmacniacz jest problemem, a raczej sposób używania go, na granicy przesterowania. Te Dali do 18m2 są więcej niż wystarczające jeśli chodzi o bas, 2x18cm porządne Vify to jest spory potencjał.

Dziwi mnie trochę, że autor wątku do tej pory nie pożyczył mocnego tranzystora i nie sprawdził go u siebie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, no_i_fajnie napisał:

Juz chyba nikt nie wie, o co chodzi.

Jak nie wiesz .Piszę wyraźnie brakuje mocy wzmacniacza.

A nawet jakby był mocniejszy tranzystor to już raczej te kolumny, większego dociążenia na basie nie pokażą. To są dość małe kolumy i moim zdaniem małe woofery. Fizyki nie da się przeskoczyć. 

Przytoczę moja taką prywatną rozmowę na temat  tych moich kolumn I podobnego wzmacniacz lampowego na el -34 .

Cześć,

Napewno granie 850 jest znacznie potężniejsze, chodzi o lepsze dociążenie dołu, niższe zejście, lepszy kop, ale średnica moim zdaniem jest znacznie „grubsza” i ocieplona. 
Jak kupowałem ori 450 to człowiek miał tez na sprzedaż 850 - i wtedy porównanie wypadło znacznie na korzyść 850. Takie granie bardziej koncertowe. Odsłuch był w pomieszczeniu Ok 20m.

Wtedy zrezygnowałem z 850, bo się bałem ze w moim 15-16m pomieszczeniu się uduszę.  
 

Ja bym radził kupić i sprawdzić u siebie 850, jestem przekonany ze nie oddasz ich🙃

Dodam, ze tez gram na lampie Mingda mc34. Jest wystarczająco. 
A jakie mody masz w dali 450? 

Czyli duże kolumny dali 850 i zagraly z taką lampą. To dlaczego lepsze kolumny wysokoskuteczne o większych gabarytach nie pokażą lepszego i zarazem mocniejszego basu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dali 850 - duże trójdrożne kolumny, 2x20 bas. Dopiero co pisałeś ze to za mało tak na marginesie.

Z tego tez co piszesz wynika, że słuchasz głośno, z poziomami, przy których wzmacniacz traci już kontrolę. Dwa woofery w Dali 450 przyjmą spokojnie moc rzędu 200W wiec to nie one są wąskim gardłem dla basu, tylko lampowy wzmacniacz. Jak ten sam wzmacniacz podłączysz do Dali 850 to będziesz miał ten sam efekt: jak zaczniesz słuchać bardzo głośno, to zacznie on zniekształcać sygnał i dźwięk siądzie tak samo jak teraz. 

Czy możesz napisać skąd upór we wzbranianiu się przed pożyczeniem tranzystora i przekonaniu się na własne uszy, jaki będzie efekt z 450?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiłowanie do lampy.

Właśnie dali 850 mają go więcej i takie mniej więcej kolumny chodzi w tej kwocie ale nie żeby to były dali 850 tak na marginesie.

19 minut temu, majkel74 napisał:

Dali 850 - duże trójdrożne kolumny, 2x20 bas. Dopiero co pisałeś ze to za mało tak na marginesie.

Z tego tez co piszesz wynika, że słuchasz głośno, z poziomami, przy których wzmacniacz traci już kontrolę. Dwa woofery w Dali 450 przyjmą spokojnie moc rzędu 200W wiec to nie one są wąskim gardłem dla basu, tylko lampowy wzmacniacz. Jak ten sam wzmacniacz podłączysz do Dali 850 to będziesz miał ten sam efekt: jak zaczniesz słuchać bardzo głośno, to zacznie on zniekształcać sygnał i dźwięk siądzie tak samo jak teraz. 

Czy możesz napisać skąd upór we wzbranianiu się przed pożyczeniem tranzystora i przekonaniu się na własne uszy, jaki będzie efekt z 450?

Miałbym mocniejszą lampę tak? .No i co to zmieni, a dalej Miałbym zostać przy dali 450 lub 850.Przeciez one to jakiś super dźwięk nie prezentują, można lepiej przy już kolumnach do 6000zl.A dalej nic mi wiadomo co mógłby posłuchać według moich preferencji. 

Dlatego też pisale mogą być używane do 6000zl.Bo raczej tak mogę przeznaczyć na dobre kolumny. 

Przy większych kolumnach woferach nawet prz tej samej głośności. Kolumny pokażą większe dociazenie, jakby większą skalę dźwięku. Większa ilość basu bo to już większe kolumny. Jedynie głośność będzie podobna tak??????.

Jak to mówią im lepsze petworniki i konstrukcja tym większe szanse na lepszy dźwięk, ale trzeba na to wydać trochę kasy.No i zgrać z resztą systemu.Napewno są lepsze kolumny o starych Dali.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Radek Kostrzewski napisał:

Większa ilość basu bo to już większe kolumny. Jedynie głośność będzie podobna tak??????

Na początku wkleiłeś zdjęcie pomiarów. @Kraft dobrze napisał, że niewiele z tego wykresu wynika prócz tego, że na dwóch przebiegach widać spore ubytki basu w pasmach 30 - 60Hz i 30 - 75Hz. Co te wykresy reprezentują? Kanał lewy i prawy mierzony z miejsca odsłuchu? Żeby analizować prezentację basu potrzebny jest pomiar kanałów LiP razem. Najlepiej w towarzystwie pomiarów osobno L i P. 

Najlepiej załącz plik .mdat tych trzech pomiarów. Pomimo tego siodła 30 - 75Hz może okazać się, że razem kanały wypadają lepiej. Jeżeli tak nie jest to żadne kolumny z BR Ci nie pomogą. Tym pikiem na 30Hz się nie przejmuj. Pracuj nad pozbyciem się tego siodła. Tu żadne moce i wielkości/ilości przetworników w kolumnie nie zasypią dołka. 

Jeszcze spróbuj powalczyć z polaryzacją przetworników. Sprawdź czy jest prawidłowa. Takie dziwne amplitudowe ubytki mogą być pokłosiem złej polaryzacji. 

Najprościej zapodaj szum w fazie i przeciwfazie i posłuchaj co słyszysz.

 https://tidal.com/album/29581889?u

Ścieżką 34 i 35. Pink noise -10dB oraz Pink noise out of phase. 

Jeżeli polaryzacja jest ok to w pierwszym przypadku szum jest między kolumnami, w drugim trudno określić. 

W innym przypadku polaryzacja jest skopana. 

Innym sposobem na to siodło może być użycie jednego lub dwóch subwooferów i odpowiednie ich skonfigurowanie. 

Szukanie kolumn bez rozwiązania problemu ubytków pasma jest kompromisem dość mocnym i tu szukałbym rozwiązań w konstrukcji kolumn. OZ to jeden z kierunków.

Pozdrawiam. M

 

Screenshot_20240727_121406_Chrome.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę jeszcze raz polaryzację. Ale raczej jest ok.To pomiar L/P jest.Dziura wynika z modów pomieszczenia taka jest odpowiedź pokoju.Raczej zlikwidować tą dziurę się nie da .Jakich bym musiał użyć pułapek wielkości połowy pokoju.Ten co ma pojęcie o akustyce wie dobrze że walka z takimi częstotliwości jest bardzo trudna .Nie chcę suboferow bo ustawić tak aby pogryly dziurę nie jest łatwe to raz .Druga rzecz  to barwa będzie basu różna w sumie a w kolumnach.

Różna barwa basu w subie a w kolumnach. Jestem bardziej wierny aby to kolumny same grały, a nie tracić jeszcze na subofery i grać dalej na przeciętnych kolumnach.

Są też takie kolumny co mają regulację same w sobie .Gdzie można bas ustawiać a choćby acoustic avangarde 

Pomieszczenie nie spełnia kryterium bolta więc trudno walczyć z dziurami na charakterystyce pomieszczenia. 

Wstawiałem ustroje akustyczne na te piki i jedno likwidowało to wyskakiwało inne.Bo już za dużo paneli w tak małym pomieszczeniu.Nieprawdaż ,że to nie jest takie łatwe?

Raczej na 74hz już mam rezonator helmholtza I mod na 75hz jest nieaktualny.

Więc mógłby teraz postarać się o lepsze granie ,czyli kolumny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Radek Kostrzewski napisał:

Pięknie się u mnie prezentuje szum różowy ten drugi to słychać mocno z tyłu za miejscem odsłuchowy.Pewnie to świadczy o dobrej akustyce czyli przestrzenosc.

Out of phase z tyłu? Ma być dookólnie bardziej, bez możliwości lokalizacji. Ten pierwszy jest ważniejszy. Ma być w środku między kolumnami. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pomyśleć o tych co tak zachwalają swoje kolumny jak to grają potężnym basem, lub nawet w sklepach jak to proszę pana ,one maja potężny bas.Bo większości ludzi to mają pełno dołków i jakoś można im poszukać kolumn .to czyli u nich musi grać u mnie NIE .

3 minuty temu, MariuszZ napisał:

Out of phase z tyłu? Ma być dookólnie bardziej, bez możliwości lokalizacji. Ten pierwszy jest ważniejszy. Ma być w środku między kolumnami. 

Z boków też i z tyłu też  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MariuszZ zmuszasz mnie, nie będę dyskutował o mitologi..., chcesz argumentów, a jakimi ty odpisałeś @Radek Kostrzewski na jego stwierdzenie:

15 godzin temu, Radek Kostrzewski napisał:

kolumny przynajmniej żeby minimum miały 90db i więcej.

a twoja odp. "argument" to;

15 godzin temu, MariuszZ napisał:

Ośmielę się nawet napisać, że teza obstawiająca, że do lampek to tylko wysokoskuteczne kolumny to mit.

i podsumowałeś:

15 godzin temu, MariuszZ napisał:

To oczywiście rozważania czysto teoretyczne i nie zastąpią odsłuchu.

to dlaczego zabierasz głos i zaśmiecasz temat i jakim argumentem na twoje wpisy o mitach i tezach mam odpowiedzieć🫣.

Żeby nie być dłużnym zapytam, jakie kolumny chciał byś i które będą lepsze?

200W/86dB, czy 60W/100dB,

...ale już sam sobie odpowiedziałeś😋:

15 godzin temu, MariuszZ napisał:

Za tą tezą przemawia jedynie fakt, iż przy mniejszych mocach wzmacniacze lampowe w większości mają mniejsze THD

To jeszcze raz podkreślę, to nie teza ani mit, tylko solidne prace naukowe i pomiarowe przy tworzeni standardów np: Hi-Fi , stereo, RIAA, projektów itd.

Żeby doradzać należy znać zasady działania fizyki (elektroniki, akustyki) działania kolumn, wzmacniaczy.

15 godzin temu, MariuszZ napisał:

ponieważ wzmacniacz PP na EL34 żeby odkrył lampowe brzmienie powinien mieć podkręconą głośność mocniej.

podaj argument😙

Tylko znów nie strasz, sam wywołałeś mnie.

P.S.

@RoRo proszę poproś kol. Mariusza żeby zajął się pilnowaniem porządku a nie zaśmiecaniem tematów tezami, czy mitami typu: mikro-dynamika, fala FM, czy pomiarami. Większość tematów jest zaśmiecana tym a nie konkretnymi paradami na dany temat. Nie można zrobić pomiarów beż sprzętu referencyjnego np; w domu - kolumn i innych przyrządów pomiarowych, bez tego pomiary wprowadzają w błąd.

Jak kol. Mariusz chce błyszczeć niech założy blog i tam się...

Pozdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Radek Kostrzewski napisał:

Słychać wyraźnie że lokalizacja jest doogolna i to nazywam szukanie detalu z waszej strony.

Lokalizacja szumu różowego podanego w fazie jest dookólna czy tego out of phase? Napisz całym zdaniem z kontekstem bo nigdy się nie dogadamy. 

4 minuty temu, Karol64208 napisał:

to dlaczego zabierasz głos i zaśmiecasz temat i jakim argumentem na twoje wpisy o mitach i tezach mam odpowiedzieć🫣.

Teoretyzuję bo nie byłem u Radka zatem mogę tylko teotetycznie odnieść się do zagadnień przez niego przedstawianych. Byłeś tam? Zmierzyłeś coś, sprawdziłeś, masz jakieś praktyczne wskazówki? Śmiało napisz. 

6 minut temu, Karol64208 napisał:

Żeby nie być dłużnym zapytam, jakie kolumny chciał byś i które będą lepsze?

200W/86dB, czy 60W/100dB,

...ale już sam sobie odpowiedziałeś😋

Co niby to pytanie wnosi do dyskusji? Odpowiedz na proste pytanie zadane przeze mnie. Co poza głośnością zyskujesz przy podłączeniu kolumn o wyższej efektywności do jego wzmacniacza? Jakiś magiczny faktor o którym nie chcesz napisać bo zdradzisz tajemną wiedzę?

Nie wiesz to nie czepiaj się mnie zadając pytania bez sensu? Co niby mają moje oczekiwania do tematu? 

14 minut temu, Karol64208 napisał:

podaj argument😙

Tylko znów nie strasz, sam wywołałeś mnie.

Pierwszy z brzegu recenzowany w naszym Magazynie KR Audio VA950. PP na lampach KT150 2x100W.

Więcej mocy = więcej THD. 

Charakterystyka THD+N jak widać ciągnie od początku w górę zniekształcenia wraz z mocą. Czasami widać na początku równomierne opadanie charakterystyki THD+N ale wynika to tylko z faktu, że udział szumu jest większy i przykrywa zniekształcenia nieliniowe. Ten wykres jest klasyczny. THD rośnie wraz z mocą. Czego nie rozumiesz? 

 

Zrzut ekranu 2024-07-27 135819.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, MariuszZ napisał:

Zmierzyłeś coś, sprawdziłeś, masz jakieś praktyczne wskazówki? Śmiało napisz. 

nawet nie to i po co mierzyć, przy słabych kolumnach zawsze wyjdzie słaby pomiar, logiczne!!!

18 minut temu, MariuszZ napisał:

Co poza głośnością zyskujesz przy podłączeniu kolumn o wyższej efektywności

proponuję uzupełnić wiedzę ale o fakty naukowe a nie testy dla reklam itp.

 

18 minut temu, MariuszZ napisał:

Więcej mocy = więcej THD. 

i znów odpowiedziałeś sobie, ale nie zrozumiałeś.

18 minut temu, MariuszZ napisał:

Charakterystyka THD+N jak widać ciągnie od początku w górę zniekształcenia wraz z mocą.

w czym wyraża się moc?

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...