Skocz do zawartości

Dirac Live - Materiały


eMBe

Recommended Posts

Witam.

Jak zapowiadałem zakładam temat związany z Dirac Live. Wrzucamy tutaj wszystkie znalezione materiały związane z Dirac Live oraz Dirac Live Bass Control.

W załączniku oficjalny manual Diraca jak również manuale od konkretnych producentów amplitunerów oraz manual od miniDSP.
Przeglądnąć warto wszystkie ale ja osobiście polecam pliki Dirac Arcam PL.pdf (tu trzeba zwrócić uwagę na to, że tu jest opisywana wersja 2.2, najnowsza to 3.10) oraz miniDSP Dirac Live User Manual.pdf. Polecam ze względu na to iż zawierają więcej informacji i ogólnych ale przede wszystkim informacji istotnych takich jak odległości między mierzonymi punktami czy to w pionie czy w poziomie. Dokładniejsze informacje odnośnie korekcji krzywych (Target Curve) po pomiarach.

Dirac Arcam PL.pdf Dirac Live for ARCAM.pdf DiracLive_DENON_EN.pdf DiracLive_DENON_PL.pdf DiracLiveBassControl_rev2.pdf DiracLiveProcessorPluginBassControlSetupInProcessor-1.pdf DiracLiveProcessorPlugin-QuickStartGuide-1.pdf DiracLiveQuickStartGuide-1.pdf Dirac-Live-User-Manual.pdf miniDSP Dirac Live User Manual.pdf

Załączam również skompresowane krzywe docelowe - Target Curves (StormAudio, Harman Kardon oraz inne warte potestowania).

Dirac Live Target Curves.zip

Edytowano przez eMBe
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, tomek4446 napisał:

Nim przekopię się przez to wszystko ,pamiętasz zalecane odległości .

Nie za blisko i nie za daleko ;) Między punktami min. 30 cm. Chociaż są też i zalecenia które mówią, że nie więcej niż ~60 cm. Są też takie aby punkty tworzyły pi razy oko sferę o średnicy 1m wokół centralnego punktu. Do tego dochodzą Ci dodatkowe punkty w najszerszych rozstawach. Ja osobiście staram się aby znajdowały się w skrajnych pozycjach kanapy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typically, you should spread the microphone positions over a circle with a diameter of at least a meter (three feet) and vary the microphone height from the central position by at least 30 cm (one foot) up and down. 

The measurement points should have a distance of at least 30 cm (12 in) between one another.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, PanKlor napisał:

Między punktami min. 30 cm.

U mnie wychodzi 35 cm tak aby objąć całą kanapę. Faktycznie centralne pomiary robię tak jak zalecano od początku , czyli tworzą sferę 1m.  Pytam , bo dawno nie robiłem , a teraz zmieniłem paczki i zaczynamy zabawę od nowa. A , mikrofon masz ustawiony " w sufit" , czy " na wprost " ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, PanKlor napisał:

Tego zaznaczenia nie znalazłem w oficjalnej instrukcji Dirac Live. Pojawia się za to od czasu do czasu w internecie. 

Oczywiście, że tej informacji może nie być w instrukcji do Dirac.

To ustawienie nie dotyczy programu ale ustawień sprzętu z tym programem współpracującego, w tym przypadku mikrofonu pomiarowego i jego różnych plików konfiguracyjnych, wybieranych w zależności co ma być mierzone. Nazwy plików konfiguracyjnych oczywiście również nie muszą być ujednolicone dla wszystkim mikrofonow.

W  przypadku mikrofonu Arcama i UMIK1, cyfra 90 w nazwie to 90st. I do pomiaru z wielokanałowego,  drugi do stereo i wtedy poziomo.

Warto zajrzeć stronę MiniDSP UMIK , jest tam wyjaśnione ustawienie mikrofonu, ale też inne ciekawe poradniki (dla mnie zbyt szczegółowe ;) )

Edytowano przez TomP
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę.

1 godzinę temu, TomP napisał:

W  przypadku mikrofonu Arcama i UMIK1, cyfra 90 w nazwie to 90st. I do pomiaru z wielokanałowego,  drugi do stereo i wtedy poziomo.

Żeby być precyzyjnym nie chodzi tylko o stereo tylko o pomiar bezpośredni. Może być do mierzenia pojedynczego głośnika/kolumny (np. REW). Co do samej filozofii pomiaru to wiele zalezy od pomieszczenia. Pomiar poziomo kladzie nacisk na to co produkują głośniki stereo... pozostaje pytanie czy należy wtedy ignorować/minimalizować wpływ pomieszczenia przez takie ustawienie mikrofonu? 

Osobiście nie mam czasu się w to bawić. O ile można wgrać do Denona 3 różne targety tak z tego co widze mogą one dotyczyć tylko jednej bazy pomiarowej. Nie bardzo mam czas żonglować zabawkami i ponownie ustawiać suby itp.  

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z poradnika miniDSP:

For stereo systems, we generally recommend that the microphone be pointed between the speakers and the "0 degree" calibration file used. However, many of our customers point the microphone at the ceiling and use the "90 degree" calibration file. Feel free to try it both ways.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, eMBe napisał:

Z poradnika miniDSP:

For stereo systems, we generally recommend that the microphone be pointed between the speakers and the "0 degree" calibration file used. However, many of our customers point the microphone at the ceiling and use the "90 degree" calibration file. Feel free to try it both ways.

Dokładnie tak jak napisali:  dla systemów stereo...

Może być pionowo (przy stereo) z racji tego, że jest to mikrofon dookolny.

Z kolei takie ustawienie, jak cytowane wyżej, przy systemie z wieloma głośnikami, zainstalowanymi na różnych poziomach, jest po prostu niemożliwe - nie można poziomo ustawić mikrofonu w pozycji pomiędzy głośnikami. Dlatego w tym przypadku zostaje tylko konfiguracja 90 stopni, czyli do góry. W stereo jak najbardziej są możliwe oba ustawienia.

Kierunkowy pomiar pojedynczych głośników ma sens jedynie do sprawdzenia indywidualnych możliwości każdego z nich.

Idea Dirac' polega z kolei na tym, żeby zmierzyć je wszystkie w punkcie odsłuchu i niejako "dopasować" je do siebie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, TomP napisał:

Idea Dirac' polega z kolei na tym, żeby zmierzyć je wszystkie w punkcie odsłuchu i niejako "dopasować" je do siebie. 

Dokładnie tak. Na to co masz w miejscu odsłuchu ogromny wpływ ma pomieszczenie (z każdej strony). Dlatego też jestem zwolennikiem ustawiania mikrofonu pionowo do góry. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zgadzamy się w 100% :))

Ja tylko zwróciłem uwagę na pojawiające się pytania odnośnie ustawienia mikrofonu. 

Na wlasnym przykładzie: 

ARCAM SA30  - stereo, mikrofon poziomo "wycelowany" z punktu odsłuchu pomiędzy te dwie kolumny, plus plik kalibracyjny bez 90...ale 

druga opcja - może być pionowo do sufitu,  z innym plikiem kalibracyjnym wtedy (90 st), jak firma napisała; sprawdzać można;) 

chociaż to wg mnie niewykorzystanie możliwości mikrofonu - zamiast mierzyć całościowo dźwięk docierający z jedynych dwóch głośników, to będąc pionowo, a mając jeszcze możliwość pomiaru w zakresie 360stopni ( przynajmniej tak ma UMIK), mierzy tylko wąskim kątem z całego mikrofonu  dwa źródła glosnik L i P.

Z kolei AV41  w konfiguracji 9.3, pomiar poziomo odpada- tutaj już tylko opcja pionowo 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafiłem na coś takiego https://simplehomecinema.com/category/dirac-live jest tam między innymi do kupienia poradnik autora w pakiecie z arkuszem kalkulacyjnym https://simplehomecinema.com/dirac-live-curve-editor-excel-tool/. Ale można też poczytać parę ciekawostek.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piotr Sonido myślę że jak @eMBe wcześniej wspominał trzeba by założyć w tej kwestii osobny temat, tutaj materiały, tutoriale itp., własne "wrażenia" z konfiguracji może w nowym temacie jak kiedyś @BaliGdynia założył Ustawienia/kalibracja kina domowego założyć dla Dirac-a. Powiem szczerze, po pierwszym kontakcie stwierdzam, że to nie jest "full automat" dla początkujących 😉, ba początkujący czy niezbyt obeznani w zawiłościach akustyki mogą poczuć się zagubieni.

edit - literówka

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście Dirac to wdzięczne narzędzie do kalibracji, ale trzeba mu poświęcić nieco czasu żeby wykorzystać w pełni jego potencjał. Na pewno w kontekście wątku na pewno mogę dodać, że warto się pobawić już gotowymi wykresami i nieco skorygować otrzymaną z automatu krzywą, ponieważ da się dużo więcej wycisnąć z tej kalibracji. 

Umik oferuje dwa pliki, nie mniej jednak na szkoleniu, czy też w samej instrukcji Dirac jest mowa tylko o 90 deg. Na chłopski rozum - tylne odbicia również powinny nas interesować w stereo (nie wiem czy nie tak samo, lub nawet bardziej niż w kinie).

"Point the microphone toward the ceiling (90°) when measuring to ensure that the
microphone's coloration is similar for both the wall reflections and the direct wave from the
speaker. A 90° microphone calibration file is needed in this case."

Pytanie czy instrukcja jeszcze nie zakładała aplikacji w urządzeniach stereo, czy też w trakcie rozwoju sytuacji doszli do wniosku, że jednak można to zrobić na dwa sposoby. Nie testowałem jeszcze tego, więc jeżeli ktoś ma jakieś doświadczenie w obu sytuacjach to chętnie bym posłuchał spostrzeżeń :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie interesuje jedno jeszcze. Jeśli mam Umika i zrobię kalibracje Diraciem a potem pomiary REWem to jak te ewentualne różnice i poprawki przenieść z REWa na krzywą z Diraca?
O ile wiem to nie ma toola żadnego więc tak czy siak jest potem ręczne rzeźbienie w krzywych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzywe Dirac-a to pliki tekstowe z rozszerzeniem targetcurve zamiast txt. Jeżeli z REW-a można wyeksportować krzywe do pliku txt to łatwo ją zaimportujesz do Dirac-a. Lewa kolumna to częstotliwość później spacja i wartość w dB. Trzeba natomiast zwrócić uwagę że do oddzielenia całości od dziesiętnych zamiast przecinka stosowana jest kropka. Trzeba też stworzyć nagłówek i stopkę, w stopce zapisany jest zakres krzywej, poniżej fragment przykładowej krzywej

NAME
Przykład krzywej
DEVICENAME
Unnamed
BREAKPOINTS
czestotliwosc.Hz wartość.dB
10.0 -5
20.0 0
30.0 2
40.298 4
80.5 5
20000.000 0
LOWLIMITHZ
10
HIGHLIMITHZ
24000

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...