Skocz do zawartości

Niedrogie kable zasilające.


Recommended Posts

15 godzin temu, Fantomas napisał:

Te przewody swoje kosztują. Na prawdę tanie a przy tym solidne to gotowe amerykańskie Belden'y i takich szuka założyciel tematu .

Lepszych od "komputerowych" ale tanich .

To prawda, Neele też będą lepsze od komputerowego, pamiętam jeszcze z czasów Technicsa 😛 i Azura 540. Nawet na tych przemysłowych wtykach z jakimi je sprzedawano by,ylepsze od zwykłego. Założyłem im wtedy FuruFI11, dzisiaj już bym tych wtykow nie założył nawet do Melodiki 😆

Poniekad rozumiem co ma na myśli Bogusław, ale tu jednak chodzi o cenę kabelka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Krzychu0304 napisał:

Nastąpiła zmiana koncepcji;

Kupiłem szpulę drutu nawojowego, wtyki, termokurcze, taśmę teflonową, oplot miedziany etc. I będę się bawił w diy.

Tylko w jaki sposób najsensowniej to skręcić? Może tak jak radził  Melepeta na pierwszej stronie tego wątku? 

Można druciki polerować ,zwijać w linkę z 5-20 szpulek a te znowu w większą linkę ,do tego czy prawo skrętne czy lewo skrętne ,no i ilość skrętów na metr długości żyły .

To tak na początek ,a drutu nawojowego trzeba liczyć w kilometrach, no i izolacja jakieś PP/PPE /taśmy teflonowe bo z termo kurczką wyjdzie twardy jak kij od szczotki .

Edytowano przez P-na
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady, kupiłem drut nawojowy fi-1mm i na metr bieżący kabla, zurzyję co najwyrzej kilkanaście metrów drutu. Nie wydaję mi się żeby przy moim sprzęcie(mój najbardziej prądożerny klocek ma 90 wat), był sens pchać się w kable o powierzchni przekroju przekraczającej 6 mm2 na żyłę.

Tylko sposobów w jaki mogę skręcić przewodniki jest multum i tutaj mogę albo skopiować budowę skrętki, jakiegoś markowego kabla na pałę, licząc na łut szczęścia, albo oprzeć się na doświadczeniach bardziej doświadczonych forumowiczów.

A co do termokurczek to planowałem użyć jednej jako oplotu zewnętrznego.

Drut nawojowy jest emaliowany(ma atest że napięcie przebicia wynosi powyrzej 5kV), + najprawdopodobniej będę jeszcze go owijać teflonem, ale jeszcze się trochę wacham.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Krzychu0304 napisał:

A co do termokurczek to planowałem użyć jednej jako oplotu zewnętrznego.

Drut nawojowy jest emaliowany(ma atest że napięcie przebicia wynosi powyrzej 5kV), + najprawdopodobniej będę jeszcze go owijać teflonem, ale jeszcze się trochę wacham.

To tym bardziej taki przewód będzie sztywny.

Miałeś wcześniej styczność z takmi robótkami i koszulkami termokurczliwymi?

Chciałbym zobaczyć ten twór,  bez urazy... 😁

To, że drut nawojowy ma atest to jedno, jego przeznaczenie jest konkretne i  nawijarka nic mu  nie zrobi.

Ale wystarczy, że powłoka lakiernicza/emalia pod wpływem jakiegoś zagięcia odpęknie i masz cyrki, pom8jam to że drutybeda się o siebie ocierać i emalia z czasem z  nich zejdzie..

W sprzedaży jest mnóstwo przewodów w izolacji teflonowej i innych o różnej czystości miedzi, tam bym szukał i z nich zaplatał.

Kolega  Melepeta właśnie na giełdzie sprzedaje swoje kabelki, ale zdaje się, że to nie są te w oparciu o drut nawojowy.

Wiele już zasilajacych mam za sobą, niektóre naprawdę bardzo drogie nie wspomnę wtykach .

Ale takiego wyzwania bym się nie podjął i na pewno nie przyjął od kogoś takiego kabla bez uprzedniego rozebrania go i sprawdzenia z miernikiem w ręku. 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drut nawojowy, jak sama nazwa wskazuje, służy do nawijania głównie uzwojeń transformatorów, cewek, wirników czy też stojanów silnikowych. Używanie go do konstruowania kabli zasilających jest niewskazane, a nawet grozi mozliwością porażenia prądem. Żadne amatorskie izolowanie go teflonem czy innymi izolatorami nie zabezpieczy go w 100% przed przebiciem i możliwością zwarcia. Co może skutkować porażeniem użytkownika, a o zapaleniu się instalacji i pożarze obiektu nie wspomnę. Jest tyle różnych kabli do wyboru, nawet bardzo tanich, że samodzielne konstruowanie kabla zasilającego z nieizolowanych żył (pomimo, że emaliowanych), uważam za szczyt głupoty i nieodpowiedzialności. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, P-na napisał:

Powiem krótko im bardziej cienkiego drucika jest żyła (np na 1mm^ ok 60 do 100 drucików i więcej) tym lepsze są efekty .

Weźmy pod uwagę  jak płynie prąd w przewodzie i co to jest efekt naskórkowości, czyli zmiennych jest od liku . 

Otóż niekoniecznie, a widzial w przekroju taki illuminati?

A wiesz co ten kabelek potrafi na dobrych wtykach?

A chcesz zobaczyć co to za twór do którego, ani drutem nawojowym się  nie zbliżysz, ani 100ma drucikami w lince.

A wiesz dlaczego? Bo nie to ma znaczenie.

 

 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, P-na napisał:

Pozwolisz iż się nie zgodzę z tym twierdzeniem.

Pozwolę, ale to nie zmienia faktu.

Ameryki nie odkryjesz  natomiast geometria, ułożenie, dielektryk i izolatory oraz wypelnie i jego rodzaj ma znaczenie większe niż te 100 drucików. 

Mariusz już to tłumaczył dlaczego.

 

 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wyladku(audio) inne rzeczy robią robote, a nie obciążalność linki, czy pojedynczego drutu.

Wrzuciłbym kilka zdjęć,  żeby Ci pokazać co ma znaczenie w zasadzie każda rzecz z każdego ze zdjęć, ale koledzy znowu będą marudzić, że zaczynam z kablami sie reklamować, czy afiszować.

  Jakoś tak zawsze było, znaczy gadali 😁😁😁😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dam przykład na sterowniczym Olflex

3x2,5mm^ polecany przez Tomanka (muł do potęgi) może by się nadał jako głośnikowy do starego Marantz gdzie sypały asymilantami.

A Olflex 110 G7 1,5 mm^  czyli 7x1,5 który był budulcem kabli w nieistniejącej firmie z Łodzi a jakie miał recenzje !.

Obecnie kabel wykorzystywany i wdrażany na rynek ze zmienioną otulinom firma M.......  (sprawdzone poprzez zakup kontrolowany) 

 

Zdjęć nie potrzebuję mam tego widoku po uszy i obcowanie z ludzmi z działu badawczego .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem trochę się wzorować na tym yarbo; zawinąć każdy drut warstwą teflonu(wacham się), skręcić trzy druty w pojedyńczą żyłę, zawinąć teflonem(w razie czego zacisnąć na końcach termokurcze) i pobielić końcówki. Zrobić jeszcze dwie identyczne żyły. Trzy żyły skręcić, zawinąć teflonem, założyć oplot miedziany i rurkę termokurczliwą, a na koniec wtyki. 

Zastanawiam się czy jest lepiej użyć 3 czy 6 żył oraz czy lepiej jest je zaplatać w skrętkę czy warkocz. 

SP1100PW.jpg.3097131652ba849f14fcad1b9a70cc2c.jpg

PS wydaje mi się że najwięcej roboty robi geometria i wynikające z niej przepływy pola elektromagnetycznego.

Edytowano przez Krzychu0304
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, DiBatonio napisał:

W tym wyladku(audio) inne rzeczy robią robote, a nie obciążalność linki, czy pojedynczego drutu.

Wrzuciłbym kilka zdjęć,  żeby Ci pokazać co ma znaczenie w zasadzie każda rzecz z każdego ze zdjęć, ale koledzy znowu będą marudzić, że zaczynam z kablami sie reklamować, czy afiszować.

  Jakoś tak zawsze było, znaczy gadali 😁😁😁😁

A ja bym tam te zdjęcia obejżał ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, P-na napisał:

Krzychu0304 wie do czego dążysz lecz to jak byś chciał na nowo odkryć koło sam to przechodziłem ,więc mała rada zanim się zabierzesz do pracy poświęć czas na wpisy o budowie DIY na różnych forach gdzie te sprawy już przerabiali.

Ps. splot wokół osi -skrętka

Tylko praktycznie wszystkie wpisy(a przynajmniej wśród tych które udało mi się znaleźć) o kablach zasilających diy dotyczyły kabli sprzedawanych na metry, ewentualnie zaplatania bardziej złożonych konstrukcji z kabli gotowych. Jedynie wpis melepety odnosił się do skręcania kabla od zera.

Jak wiesz gdzie znaleźć relacje z kręcenia kabli od zera to bardzo chętnie przyjmę linki.

 

PS. faktycznie, chodzi mi o symetryczny splot trzy żyłowy, tylko jak coś takiego się nazywa?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...