Skocz do zawartości

Niedrogie kable zasilające.


Recommended Posts

12 minut temu, Dedal75 napisał:

Wiesz Jac  to są 2 byty które bez siebie nie mogą żyć

Hmmmm, myślisz?

Mnie by się trochę lepiej żyło na forach bez tych drugich bytów, albo żeby przynajmniej nie wchodzili do takich tematów robiąc dym.

Ja mam swoje zdanie i go nie zmienię na temat drapaków,  ale nie wchodzę w tematy gramiaków i winyli, żeby uprawiać krucjaty i zawracać kogoś z tej drogi.

Tym sie różnię od tego drugiego bytu właśnie. 

A Ty sobie i tak u mnie zbierasz na fangę w nos, bo cały czas czekam 😛😡

😉

Ty wiesz na co.

 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, DiBatonio napisał:

Ja mam swoje zdanie i go nie zmienię na temat drapaków,  ale nie wchodzę w tematy gramiaków i winyli, żeby uprawiać krucjaty i zawracać kogoś z tej drogi.

Wnioskuje z tego że masz niecne zamiary do w/w. A ja wchodząc na np. Ten temat nie mam ich! Staram sie pomóc a nie pisać o "anatomi" byle zabrać "tlen" na forum.

Tym sie chyba różnimy.

Ale możliwe że sie mylę... forum oceni ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, DiBatonio napisał:

 

A Ty sobie i tak u mnie zbierasz na fangę w nos, bo cały czas czekam 😛😡

😉

Ty wiesz na co.

 

 

A tam gadasz .

Wysłałem życzenia świąteczne, myślałem że odpuścisz 😊.

Ja nie mam Panie kiedy słuchać , życie inaczej u mnie wygląda . Np. od 22.12 do 03.01 w ogóle nie odpaliłem gratów, masz takie przerwy ? 

A to trzeba troszkę poświęcić, a nie jak mam godzinkę czy dwie i to jeszcze z którymś z dzieciaków na karku  . Pzdr

Edytowano przez Dedal75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.01.2023 o 20:09, Chyba Miro 84 napisał:

Wnioskuje z tego że masz niecne zamiary do w/w. A ja wchodząc na np. Ten temat nie mam ich! Staram sie pomóc a nie pisać o "anatomi" byle zabrać "tlen" na forum.

Tym sie chyba różnimy.

Ale możliwe że sie mylę... forum oceni ;)

Tak  mylisz się, nie mam niecnych zamiarów. 

Dobrze wiesz po co tu jesteś w tym wątku z tej strony też jesteś znany, znamy takich.

O anatomii napisałem w odpowiedzi na Twój tekst, a to czy zabieram komuś tlen na forum w kablarskich wątkach masz rację, forum oceni, nie Ty.

Ale możliwe, że się mylę.... 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Wnioskuje z tego że masz niecne zamiary do w/w. A ja wchodząc na np. Ten temat nie mam ich! Staram sie pomóc a nie pisać o "anatomi" byle zabrać "tlen" na forum.

Tym sie chyba różnimy.

Ale możliwe że sie mylę... forum oceni ;)

forum ( moderacja również ) może nie oceniło, ale ma swoje zdanie 😇

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, DiBatonio napisał:

Przeca to było pytanie prowokujące, nie widzisz, że świeżo zarejestrowany pyta?

Tak widziałem, a mój wpis odnosił się dokładnie do tego, co napisał jeden ze stałych użytkowników.

17 godzin temu, DiBatonio napisał:

Mnie by się trochę lepiej żyło na forach bez tych drugich bytów, albo żeby przynajmniej nie wchodzili do takich tematów robiąc dym.

Tylko tyle i aż tyle, a nie tylko prowokowanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.01.2023 o 19:15, Dedal75 napisał:

Jak sie kablarze pojawią źle jak ich nie ma teraz źle bo wojenki nie ma

Niestety wojenki nadal są...
Jak widać często powód nie jest ważny by się sprzeczać 😞

Proszę o więcej spokoju i bez wycieczek osobistych!

Pozdrawiam
PS. Czasami czekamy trochę z upomnieniami i z punktami karnymi - i to jest nasza decyzja, a nie "urlop"!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ostatnio męczą mnie koszmary, że mój zestaw audio nawiedzają zakłócenia RFI/EMI i postanowiłem zrobić porządek wykorzystując naprawdę tanie kable zasilające jako uzupełnienie pełnowymiarowych filtrów wcz. Założenie było takie. Odpowiedni gabaryt do przesyłanej mocy, Jak najcieńszy przewód PEN (większa rezystancja dla pętli masy), ekran (kompatybilność EMI), filtry na dławikach (RFI). Ponieważ wyszło, że DAC, zasilacz liniowy Allo Sparky czy pre Gustarda to pobór poniżej 20W zatem wystarczy zwykły Lapp Olflex 3 x 1mm2, a do wzmacniaczy trochę grubszy 3 x 1,5mm2. Na zdjęciu poniżej 3x1mm2. Nie wygląda z zewnątrz na taki całkiem chudy.

Dlaczego takie cienkie przewody? Wystarczą dla moich mocy, a maja tą zaletę, że można namotać więcej pętli na ferrytowym dławiku uzyskując większą indukcyjność. Ostatecznie zdecydowałem do każdego przewodu dołożyć dwa filtry do tłumienia zakłóceń wspólnych i różnicowych. Jak namotać przewód na dławik opisano w tym tutorialu. Dławiki ferrytowe kupiłem na dalekim wschodzie.  Te o wymiarach 18x10x10mm mogłyby być nawet ciut większe ale do przekrojów moich żył w przewodzie są OK i bez problemu omotane mieszczą się w osłonach wtyczek.

Pomierzyłem szacunkowo indukcyjność przewodu L na którym zainstalowałem filtr do tłumienia zakłóceń różnicowych i wyszło L=0,44mH. Niby niewiele ale lepsze to niż NIC. Można by poszukać pierścieni z lepszego materiału z większym AI ale przecież to tylko profilaktyka dla mojego stanu umysłu. Nie ma co szaleć ;) 

Z tych skromnych 0,44mH reaktancja indukcyjna przewodu dla przykładowych sygnałów elektrycznych o f = 50kHz/500kHz/5Mhz wyniesie odpowiednio XL = 140/1,4k/14k Oma. 

Najważniejsze by w audio zestawie nie zostawić furtki dla zakłóceń wysokoczęstotliwościowch czyli zabezpieczyć trzeba wszystkie przewody zasilające bo te szkodniki wlezą do środka systemu po tym jednym jedynym niezabezpieczonym przewodzie i rozjadą się dostępnymi pętlami mając w nosie to, że reszta jest filtrowana. Tu trzeba być konsekwentnym i postanowiłem przerobić i wymienić wszystkie przewody. Biorąc pod uwagę, że wtyczki mam, bo przerabiam tylko to co mam, koszt 5-ciu przewodów zamknie się w 200 pln. To naprawdę tanie przewody zasilające i wykazujące mierzalne właściwości filtrujące :) 

Pozdrawiam.

5ZEcSIyd_o.jpg

1JzZEbjf_o.jpg

0owdmYC4_o.jpg

WyTROxKu_o.jpg

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, P-na napisał:

Ponieważ to pytanie prowokacja

Nie. Nie mam nigdy zamiaru nikogo dyskredytować, bo ma inne zdanie niż moje. 

59 minut temu, P-na napisał:

,a Lapp to kabel sterowniczy produkowany z nienajlepszej jakości miedzi i uprzedzę następne pytanie naprawiam maszyny do wytwarzania kabli  wszelkiej maści .

Z całym szacunkiem , ale nasłuchałem się już tylu wykluczających się opinii o jakości miedzi i wpływu tej jakości na dźwięk , że wybacz mój sceptycyzm. Ostatnio np. przestała być ponoć modna miedź monokrystaliczna / np. Neotech/ , bo zalatuje kocem na wysokich ???

Ja tam specem nie jestem. Robiłem w życiu tylko jeden eksperyment. Zmieniłem oryginalną " sznurówkę " Yamahy CX-1000 na Furutecha z wtykiem Furutecha i ..... dowiedziałem się , że wywaliłem 800 zł w błoto.

Nie neguję twojej wiedzy , tylko zawsze przy takich okazjach myślę skąd dana osoba wie , jak wpłyną zmiany powodowane przez kabel zasilający, w całej mnogości konfiguracji systemów ?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomek4446 napisał:

A co z nim nie tak ?

Jest OK. Nadaje się jak każdy inny do zasilania. Tomek te ferryty to u mnie mają 18 x 10 x 10 mm. Może taki 19 lub 20 mm średnicy zewnętrznej wejdzie ale zależy jakiej grubości przewody będą. Otwór wewnętrzny 10 mm mógłby być większy i nawet lepiej bo więcej zwojów zamotasz. Wysokość 10 może nawet 12 mm się zmieści do wtyczki takiej standardowej. 

 

1 godzinę temu, P-na napisał:

Lapp to kabel sterowniczy produkowany z nienajlepszej jakości miedzi i uprzedzę następne pytanie naprawiam maszyny do wytwarzania kabli  wszelkiej maści .

Dla mnie może być nawet aluminium powlekane miedzią. Nawet lepiej bo w kablu zasilającym na dźwięk wpływa wg mnie jedynie żyła PEN, która ma mieć taką rezystancję żyły żeby wytrzymać udar prądowy w przypadku awarii ale jednocześnie taką rezystancję by nie zachęcać sygnału audio do przepływu prądu w przypadku występowania pętli masowych czyli większą od rezystancji przewodu masowego interkonektów co jest trudne do realizacji bo interkonekty są dużo chudsze i rezystancję mają sporo większą od PEN. Prąd ma płynąć wyłącznie interkonektami.

Ekran Lapp ma na oko nawet lepszy od tego w Melodice czy tanim Beldenie i lepszego nie potrzebuje. Ekranuje znakomicie. Sprawdzałem. Jeżeli chodzi o pojemności między żyłami i ekranem to cudów nie ma. To nie kondensator. Oscyluje przy 2m długości ok. 200/300pF. Z ciekawości pomierz najlepszy jaki masz to będzie porównanie. 

Jeżeli chodzi o ferryty to są we wtyczkach., a nie na ekranie. Na ekranie jest tylko na zdjęciu ale może zostanie bo nie mam co z nim zrobić, no i podoba mi się jak tam jest ;) 

Pozdrawiam. 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, tomek4446 napisał:

 skąd dana osoba wie , jak wpłyną zmiany powodowane przez kabel zasilający, w całej mnogości konfiguracji systemów ?

 

Ponieważ wymieniłem parokrotnie zwykły kabel (ten który był na stałe lub ósemkę) na pełnowartościowe gniazdo IEC ostatnio nawet zlecam złotnikowi pozłacanie bolcy 26zł 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, P-na napisał:

Ponieważ wymieniłem parokrotnie zwykły kabel (ten który był na stałe lub ósemkę) na pełnowartościowe gniazdo IEC ostatnio nawet zlecam złotnikowi pozłacanie bolcy 26zł 

A ja idiota wlutowałem bezpośrednio tego furutecha w zasilanie pre , bo ktoś mi powiedział , że wszelkie dodatkowe elementy jak gniazdo IEC degradują działanie kabla ponieważ wprowadzają inne przewodniki niż sam przewód.😂

To nie tak, że neguję wpływ kabli , obojętnie czy IC , czy zasilających. Daleki jestem tylko od wydawania opinii na odległość w kwestiach zmian dźwiękowych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, tomek4446 napisał:

Ja tam specem nie jestem. Robiłem w życiu tylko jeden eksperyment. Zmieniłem oryginalną " sznurówkę " Yamahy CX-1000 na Furutecha z wtykiem Furutecha i ..... dowiedziałem się , że wywaliłem 800 zł w błoto.

Jakiego Furutecha, no i skąd ten Furutech, chodzi mi o dystrybucję.

11 godzin temu, tomek4446 napisał:

wlutowałem bezpośrednio tego furutecha w zasilanie pre , bo ktoś mi powiedział , że wszelkie dodatkowe elementy jak gniazdo IEC degradują działanie kabla ponieważ wprowadzają inne przewodniki niż sam przewód

Nieprawda.

 

11 godzin temu, MariuszZ napisał:

Jeżeli chodzi o ferryty to są we wtyczkach., a nie na ekranie

Nie każda wtyczka przyjmie taki ferryt.

Chodzi o to, że niektóre wtyki mają taką budowę korpusu, że już nie starczy miejsca na to, by obejma we wtyczce zacisnęła się na zewnętrznej izolacji kabla, kiedy dołożymy między obejmę, a czołową część wtyku pierścień ferrytowy.

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...