Skocz do zawartości

Niedrogie kable zasilające.


Recommended Posts

1 godzinę temu, P-na napisał:

No to dam przykład na sterowniczym Olflex

3x2,5mm^ polecany przez Tomanka (muł do potęgi) może by się nadał jako głośnikowy do starego Marantz gdzie sypały asymilantami.

A Olflex 110 G7 1,5 mm^  czyli 7x1,5 który był budulcem kabli w nieistniejącej firmie z Łodzi a jakie miał recenzje !.

Obecnie kabel wykorzystywany i wdrażany na rynek ze zmienioną otulinom firma M.......  (sprawdzone poprzez zakup kontrolowany) 

 

Zdjęć nie potrzebuję mam tego widoku po uszy i obcowanie z ludzmi z działu badawczego .

To będę cham i pokażę,  aollf.ef nijak się mado czegoś takiego jak poniżej, to żaden przykład. 

 

 

IMG20221228215319_20221228235909.jpg

1 godzinę temu, P-na napisał:

Obecnie kabel wykorzystywany i wdrażany na rynek ze zmienioną otulinom firma M.......  (sprawdzone poprzez zakup kontrolowany) 

 Mowa o Melodice, nie chciałbym tego za darmo.

A to jak są kable zakonczone też ma znaczenie.

Więcej rzeczy ma znaczenie,  nie będę ich wymieniać, każda z nich to kolejny krok, żeby takikabelek sprawdził sie jak najlepiej.

Moment siły przy skrecaniu do wtyków również, ale to pewno wiesz z takim  "doświadczeniem" 😁

 

 

IMG_20220328_160051.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, P-na napisał:

więc mała rada zanim się zabierzesz do pracy poświęć czas na wpisy o budowie DIY na różnych forach gdzie te sprawy już przerabiali

Taaaaa...

Z jednego z takich for przysłali mi kabelki do poprawy, niektórzy koledzy wiedzą o czym mówię, bo pokazywałem te kwiatki.

Ba, tak zwani producenci i branża wołają o pomstę do nieba, jak się robi wiwisekcję jednego, czy drugiego kabelka.

20 minut temu, dorsz napisał:

Panowie, no sam nie wiem. Dać to na wyciągarkę, czy na CNC?

Dawaj na wyciągarkę jak lubisz ciągnąć druta 😆😆😆

Sorry, nie mogłem się powstrzymać 😉

2 godziny temu, Krzychu0304 napisał:

Myślałem trochę się wzorować na tym yarbo; zawinąć każdy drut warstwą teflonu(wacham się), skręcić trzy druty w pojedyńczą żyłę, zawinąć teflonem(w razie czego zacisnąć na końcach termokurcze) i pobielić końcówki. Zrobić jeszcze dwie identyczne żyły. Trzy żyły skręcić, zawinąć teflonem, założyć oplot miedziany i rurkę termokurczliwą, a na koniec wtyki. 

Nie zrobisz tego tak dobrze jak maszynowo zaplatane przewody o wypelnieniu z bawełny, czy innych kevlarach zapomnij.

Wiem, że takie poglądowe zdjęcia jak Yarbo, czy inne pobudzają wyobraźnię....

Każde zginanie i skręcanie przewodu, bedzie luzować go pstarałeś się zrobić na początku. 

Oplot nie zawsze jest wskazany, jak ktoś usilnie nalega i chce, to OK.

Tym też można spitolić walory kabla,  jak słabą i tanią wtyczką.

 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DiBatonio napisał:

Nie zrobisz tego tak dobrze jak maszynowo zaplatane przewody o wypelnieniu z bawełny, czy innych kevlarach zapomnij.

Wiem, że takie poglądowe zdjęcia jak Yarbo, czy inne pobudzają wyobraźnię....

Każde zginanie i skręcanie przewodu, bedzie luzować go pstarałeś się zrobić na początku. 

Oplot nie zawsze jest wskazany, jak ktoś usilnie nalega i chce, to OK.

Tym też można spitolić walory kabla,  jak słabą i tanią wtyczką.

 

 

Dobrze zdaję sobie z tego sprawę, dlatego pominę bardziej skomplikowane technologicznie wypełnienia czy sploty. Mam pewne obawy czy dobrze wykonam splot potrójny symetryczny, chociaż splot podwójny i warkoczykowy są prostrze do wkonania.

Jeszcze kwestia ekranu; wiem że czasami się go nie stosuje(zwykle w przewodach ze splotem warkoczykowym), ale nie jestem w stanie określić kiedy warto go zastosować a kiedy nie... Byłbym wdzięczny jeśli byś to rozjaśnił, a przynajjmniej powiedział czy w tym konkretnym przypadku warto zastosować oplot.

A co do wtyczek to zamówiłem takie najprostrze z aliexpres z pozłacanymi stykami, za niecałe 40zł/para. Zdaję sobie sprawę że nie zagrają one najlepiej, ale z drugiej strony ten kabel to eksperyment kosztujący ~30zł/m... Jak się uda to zawsze mogę wymienić na porządniejsze. 

Hdf6e97dd6949424d95688ccacac27016n.thumb.webp.6a9aaeec3915f423015be62414d21997.webp

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Krzychu0304 napisał:

Jeszcze kwestia ekranu; wiem że czasami się go nie stosuje(zwykle w przewodach ze splotem warkoczykowym), ale nie jestem w stanie określić kiedy warto go zastosować a kiedy nie... Byłbym wdzięczny jeśli byś to rozjaśnił, a przynajjmniej powiedział czy w tym konkretnym przypadku warto zastosować oplot.

Tak w tym konkretnym przypadku dobrze by taki oplot nałożyć na ekran zewnetrzny.

Natomiast temat wpływu zakłóceń i ekranowania dobrze opisal Mariusz tutaj i On lepiej to wytłumaczy.

Myślę, że tam, gdzie nie ma dużej ilości kabli i plątaniny, jak u Tomka4446 😉  taki ekran nie jest aż tak bardzo potrzebny, zresztą Furutech Alpha3 też nie ma ekranu i opinie ma dobre.

Trzeba tylko pamiętać o drenażu i spływie z takiego ekranu do uziemienia po stronie wtyku schuko, chociaż widziałem kabelki marki i nazwy nie wymienię, gdzie ekran był, ale z żadnej ze stron nie był połączony z żyłą PE.

O wtykach jakie zaproponowałeś nie będę się wypowiadał, ale najtańsze i dobre jakie znam, które mają też dobre opinie wśród użytkowników bardzo drogich kabli, to Wattgate Classic po 100zl/szt.

Trzeba tylko oprawić tulejkami chociaż w takiej wtyczce, gdzie śrubka dociska/wrzyna się w przewód w tanich wtykach chyba po stronie IEC są zaciski z blaszek, na upartego tu można włożyć goły przewód. 

Bardzo fajnie sprawdza się miks wtyków np rod/Cu, czy rod/gold.

 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Krzychu0304 napisał:

Myślałem trochę się wzorować na tym yarbo; zawinąć każdy drut warstwą teflonu(wacham się), skręcić trzy druty w pojedyńczą żyłę, zawinąć teflonem(w razie czego zacisnąć na końcach termokurcze) i pobielić końcówki. Zrobić jeszcze dwie identyczne żyły. Trzy żyły skręcić, zawinąć teflonem, założyć oplot miedziany i rurkę termokurczliwą, a na koniec wtyki. 

Zastanawiam się czy jest lepiej użyć 3 czy 6 żył oraz czy lepiej jest je zaplatać w skrętkę czy warkocz

Ja myslalem i nadal gdzie mi chodzi po głowie kabel jak yarbo 1100 ale zrobiony z przeplotem. 

Skręcasz ze sobą 6 przewodów w dość grubej izolacji każdy. Robisz w ten sposob 3 takie główne żyły. Z każdej żyły bierzesz po dwa przewody i robisz z tego fazę. To samo robisz dla neutralnego i dla uziemienia. W takiej konfiguracji teoretycznie nie potrzebujesz ekranu, bo skręcenie razem tych 6 przewodów w żyle eliminuje lub bardzo ogranicza zakłócenia. Ze względów bezpieczeństwa stosowałbym tak jak napisałem gruba izolację. 

Takie coś chciałbym kiedys zrobić, nawet niekoniecznie z miedzi OCC gdyż ona dociąża dzwiek, a czasami nie jest to wskazane

Problemem byłaby izolacja zewnętrzna. Tu nie mam pomysłu jak to sensownie i z czego by zrobic

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, DiBatonio napisał:

Która miedź OCC dociąża? 

Miedź OCC neotecha w kablu DC dociąża. Mam dwa takie kable w różnej geometrii i na roznych grubosciach i leżą w szafie bo za bardzo dociążaja. Kabel DC na srebrze Sonus Oliwa jest dużo lepszy i nic nie wyostrza.

Kto hobbystycznie i z ciekawosci sam robi kable wie że miedź occ właśnie dociąża. 

Świadkiem jest nasz wspólny kolega który slyszal to zjawisko i u siebie i u mnie, a więc na roznych zestawach. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, DiBatonio napisał:

Tak w tym konkretnym przypadku dobrze by taki oplot nałożyć na ekran zewnetrzny.

Natomiast temat wpływu zakłóceń i ekranowania dobrze opisal Mariusz tutaj i On lepiej to wytłumaczy.

Myślę, że tam, gdzie nie ma dużej ilości kabli i plątaniny, jak u Tomka4446 😉  taki ekran nie jest aż tak bardzo potrzebny, zresztą Furutech Alpha3 też nie ma ekranu i opinie ma dobre.

Trzeba tylko pamiętać o drenażu i spływie z takiego ekranu do uziemienia po stronie wtyku schuko, chociaż widziałem kabelki marki i nazwy nie wymienię, gdzie ekran był, ale z żadnej ze stron nie był połączony z żyłą PE.

O wtykach jakie zaproponowałeś nie będę się wypowiadał, ale najtańsze i dobre jakie znam, które mają też dobre opinie wśród użytkowników bardzo drogich kabli, to Wattgate Classic po 100zl/szt.

Trzeba tylko oprawić tulejkami chociaż w takiej wtyczce, gdzie śrubka dociska/wrzyna się w przewód w tanich wtykach chyba po stronie IEC są zaciski z blaszek, na upartego tu można włożyć goły przewód. 

Bardzo fajnie sprawdza się miks wtyków np rod/Cu, czy rod/gold.

 

 

Właśnie ten wpis Mariusza+wpis o kablu "Helix"(który jest w mojej opinii konstrukcją całkowicie szaloną; któż normalny przy skręcaniu kabla, wzoruje się na budowie transformatora?!) sprawił że dodałem 2+2(Na tyle na ile zrozumiałem, dobry kabel zasilający dal audio posiada względnie wysoką indukcyjność i pojemność pasożytniczą, dzięki czemu działa trochę jak filtr sieciowy) i zdecydowałem się na własnoręczne skręcenie kabla, które pozwala, przynajmniej teoretycznie, na uzyskanie znacznie większej pojemności i induktancji niż w kablach gotowych.

Akurat ja mam całkiem srogą plątaninę kabli(czy wspominałem że mój zestaw audio współdzieli biurko razem z pecetem i dwoma monitorami?); 6 zasilających, 2 hdmi, lan, 3 usb, coax + głośnikowe i interconektory.

Sprawdzałem pętle masy miernikiem(odłączyłem wtyczki i sprawdzałem "zwarcie" pomiędzy ich masami); nie występują pomiędzy konwerterem usb/spidf, daciem i wzmacniaczem, chociaż występuję pętla masy pomiędzy konwerterem a pc, to producent konwertera(singxer su-1) twierdzi że zapewnia on izolacje galwaniczną portu usb, opartą o dwa transformatory.

 

 

1 godzinę temu, Mikelas76 napisał:

Ja myslalem i nadal gdzie mi chodzi po głowie kabel jak yarbo 1100 ale zrobiony z przeplotem. 

Skręcasz ze sobą 6 przewodów w dość grubej izolacji każdy. Robisz w ten sposob 3 takie główne żyły. Z każdej żyły bierzesz po dwa przewody i robisz z tego fazę. To samo robisz dla neutralnego i dla uziemienia. W takiej konfiguracji teoretycznie nie potrzebujesz ekranu, bo skręcenie razem tych 6 przewodów w żyle eliminuje lub bardzo ogranicza zakłócenia. Ze względów bezpieczeństwa stosowałbym tak jak napisałem gruba izolację. 

Takie coś chciałbym kiedys zrobić, nawet niekoniecznie z miedzi OCC gdyż ona dociąża dzwiek, a czasami nie jest to wskazane

Problemem byłaby izolacja zewnętrzna. Tu nie mam pomysłu jak to sensownie i z czego by zrobic

W sumie całkiem niezły pomysł, tylko musiałbym pokombinować, jak uzyskać ładny splot symetryczny z 6 drutów, bo raczej nie będę w stanie zapleść go z reki...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mikelas76

O.K.

To na tle srebra w kablu DC zasilacza.

Robiłem też komuś z Cu OCC głośnikowy Ramm Audio Amadeus 5 mk II i w porównaniu do Albedo  Monolith  nie odczułem jakiegoś dociążenia, ale wtyki były srebrzone. 

Widocznie  nie ma reguły.

A ten sam świadek u mnie słyszał jak hook up wire OCC Neotecha w okablowaniu wewnętrznym wzmacniacza dodawał "życia" i dźwięczności. 

😉 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, DiBatonio napisał:

Widocznie  nie ma reguły.

widocznie

52 minuty temu, DiBatonio napisał:

ten sam świadek u mnie słyszał jak hook up wire OCC Neotecha w okablowaniu wewnętrznym wzmacniacza dodawał "życia" i dźwięczności.

Nie wiem co wlasciwie było w tym moonie. 

Ja porownywalem kable dc : diy z miedzi OCC, diy ze srebra SO oraz oryginalny kabel od zasilacza PD.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.12.2022 o 07:59, DiBatonio napisał:

temat wpływu zakłóceń i ekranowania dobrze opisal

PMA na ASR. W skrócie. Przewód bez ekranu sieje na zewnątrz i to pole EM może wpływać na poziom szumu i zakłóceń w układzie. Wpływ jest niewielki ale przy sprzyjających wiatrach jeżeli w systemie jest dużo przewodów i pętle masowe to będzie ogólnie dynamika układu mniejsza bo szum większy. W krytycznych sytuacjach będą zakłócenia słyszalne wiec nie tylko dynamika ucierpi.

Na gifie zmajstrowałem jak pole EM z dwóch sieciówek, ekranowanej i nieekranowanej indukuje zakłócenia w przewodzie podłączonym do pętli pomiarowej. Te zakłócenia w przewodzie to od zwykłego wzmacniacza D klasy Hypexa nCore. Zasilacze impulsowe sypią śmieciami jeszcze gorzej. Dobry ekran nie jest zły ale warto zadbać ogólnie o zmniejszenie wpływu zakłóceń w audio. 

Oczywiście skala zakłóceń jest mała ale zwielokrotniając liczbę przewodów zasilających czy innych przewodów sygnałowych, które będą zapętlone efekt będzie odpowiednio większy.

Pozdrawiam.

gif sieciówka.gif

Dnia 29.12.2022 o 19:11, Krzychu0304 napisał:

Sprawdzałem pętle masy miernikiem(odłączyłem wtyczki i sprawdzałem "zwarcie" pomiędzy ich masami); nie występują pomiędzy konwerterem usb/spidf, daciem i wzmacniaczem, chociaż występuję pętla masy pomiędzy konwerterem a pc, to producent konwertera(singxer su-1) twierdzi że zapewnia on izolacje galwaniczną portu usb, opartą o dwa transformatory.

Czasami nie dojdziesz prawdy, gdzie tworzy się pętla. Trzeba by było każdy egzemplarz sprzętu prześwietlić. Dobrym sposobem jest odizolowanie się od sieci poprzez trafo separacyjne jak w tym przykładzie. Wyraźnie widać, że poprzez likwidacje pętli zmniejsza się wypadkowy szum układu co przekłada się na lepszą dynamikę. 

Chodzi mi po głowie pomysł na zbudowanie takiej rozbudowanej listwy z DC blokerem na wejściu, trafem separacyjnym i kompletem gniazd filtrowanych i niefiltrowanych. Można kupić ale niestety sporo kosztują ;) 

 

trafo separujące.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
9 godzin temu, ozzeczek napisał:

cześć, szukam kabla zasilającego do Harman Kardon AVR 365. Ktoś może ma do sprzedania? W sieci jakoś pusto w tym temacie.

Spokojnie zaraz będą sie tutaj użytkownicy licytować między sobą który to najlepszy dla Ciebie 🤣 

Z mojej strony proponuje w Twoim przypadku udać sie do sklepu elektrycznego i zakupić standartowy kabel.

Pozdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, DiBatonio napisał:

Przeca to było pytanie prowokujące,

No niekoniecznie prowokujace. Wchodząc na grafike w wyszukiwarce i wpisujac h/k avr pojawiaja sie różne harmany z kablem na stałe zamontowanym bez mozliwosci podmianki. Te kabelki to nie żadne hi-end dlatego zaproponowałem...

 

9 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Z mojej strony proponuje w Twoim przypadku udać sie do sklepu elektrycznego i zakupić standartowy kabel

 

Pomogłem w przeciwieństwie do niektorych tutaj 🧐

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Wystraszyłem ich tym wpisem widocznie. Przepraszam

Zazwyczaj sie pojawiali w tego typu tematach.

Nie, ja myślę, że mają olew na takie teksty 😛

 

9 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

No niekoniecznie prowokujace. Wchodząc na grafike w wyszukiwarce i wpisujac h/k avr pojawiaja sie różne harmany z kablem na stałe zamontowanym bez mozliwosci podmianki. Te kabelki to nie żadne hi-end dlatego zaproponowałem

Do Harmana też bym nic innego nie zaproponował, jeśli w ogóle cokolwiek 😁

No może...

https://www.speckable.pl/pl/product/24010,kabel-do-falownikow-2xslcy-j-0-6-1kv-4x2-5-bitner

 

10 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Pomogłem w przeciwieństwie do niektorych tutaj 🧐

Skąd wiesz? To tylko Twoja samoocena.

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz Jac  to są 2 byty które bez siebie nie mogą żyć 😁 myślę że każdy trochę racji tym drugim przyznaje ale w myślach 😂 

A wracając do sprawy,aż sprawdziłem tego Harmana , bo miałem avr255 , 12 lat a teraz w piwnicy się ukrywa i on miał przewód na stałe.

Edytowano przez Dedal75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Dedal75 napisał:

A wracając do sprawy,aż sprawdziłem tego Harmana , bo miałem avr255 , 12 lat a teraz w piwnicy się ukrywa i on miał przewód na stałe.

Ten niewyobrażalnie cienki kabel chyba nawet jest bez żyły PE i ekranu.🤔

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...