Skocz do zawartości

VADEMECUM PODŁĄCZENIA - Czyli kiedy mam problem, jak co podłączyć


S4Home

Recommended Posts

Dnia 28.01.2022 o 08:18, mopato10 napisał:

Czy żeby zyskać więcej basu i odciążyć niezbyt mocny amplituner mogę pod wyjście do pasywnego subwoofera z kompletu podłączyć subwoofer aktywny ( przez wejście wysokopoziomowe w nim).? Czy osiągnę tym dużo lepszy bas? 

tak, możesz tak podłączyć. Powinno być lepiej  poprawisz tylko część pasma czyli niskie tony i to raczej w zakresie poniżej 100Hz i tutaj zaczynają się robić schody.

Jeżeli dobrze szacuję to Twój obecny zestaw to namiastka kina czyli coś z cienkimi małymi głośniczkami itp. Został on tak skonstruowany by większość pracy przerzucić na głośnik niskotonowy przez co on odpowiada za dużo większy zakres pasma niż subwoofer w normalnym systemie kina domowego.

Zatem gdy go wymienisz, może zacząć brakować pewnego fragmentu pasma czyli powiedzmy zakresu od około 80 do 120Hz który to jest dość potrzebny jednak.

Lepiej dla Ciebie będzie jeżeli wymienisz całość na normalny zestaw kina domowego. Może być nawet używany co przy obecnym szaleństwie cenowym jest naprawdę rozsądną opcją.

Edytowano przez lolekdrugi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Pytam, nie z lenistwa, tylko z powodu konieczności dokonania rujnacji wystroju i wyposażenia mieszkania, gdybym zdecydował się na zmiany. Chcę podpiąć po HDMI BD, TV Box i dekoder kablówki do amplitunera Yamahy RX V661. Wyjście do telewizora przez HDMI out. Pytanie. Czy przy takim podpięciu urządzeń będę miał głos w TV z sygnału dekodera kablówki bez włączania amplitunera? Żona woli uproszczony system słuchania wiadomości, bez konieczności uruchomiania elektrowni jądrowej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, P_iter napisał:

Pytam, nie z lenistwa, tylko z powodu konieczności dokonania rujnacji wystroju i wyposażenia mieszkania, gdybym zdecydował się na zmiany. Chcę podpiąć po HDMI BD, TV Box i dekoder kablówki do amplitunera Yamahy RX V661. Wyjście do telewizora przez HDMI out. Pytanie. Czy przy takim podpięciu urządzeń będę miał głos w TV z sygnału dekodera kablówki bez włączania amplitunera? Żona woli uproszczony system słuchania wiadomości, bez konieczności uruchomiania elektrowni jądrowej. 

po pierwsze to dość stary amplituner który z tego co widzę przez hdmi nie prześle nawet kodeków HD czyli cała zaleta blu-ray idzie w kosz.

Natomiast odpowiedź na Twoje drugie pytanie znajduje się w instrukcji obsługi Twojego amplitunera.

Z mojej strony mogę Ci powiedzieć, by lepiej nauczyć żonę prawidłowej obsługi sprzętu ponieważ nic tutaj nie tracisz i to nie jest elektrownia jądrowa. Średnio nowy amplituner z nowym telewizorem TV ciągnie około 100W. Oczywiście zależy jak głośno słuchasz. Czy to dużo? około 30-40% tego bierze TV. Matematykę pozostawiam Tobie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, lolekdrugi napisał:

po pierwsze to dość stary amplituner który z tego co widzę przez hdmi nie prześle nawet kodeków HD czyli cała zaleta blu-ray idzie w kosz.

Natomiast odpowiedź na Twoje drugie pytanie znajduje się w instrukcji obsługi Twojego amplitunera.

Z mojej strony mogę Ci powiedzieć, by lepiej nauczyć żonę prawidłowej obsługi sprzętu ponieważ nic tutaj nie tracisz i to nie jest elektrownia jądrowa. Średnio nowy amplituner z nowym telewizorem TV ciągnie około 100W. Oczywiście zależy jak głośno słuchasz. Czy to dużo? około 30-40% tego bierze TV. Matematykę pozostawiam Tobie.

Serio? Taki stary? Przesyła sygnał 1080, więc chyba jeszcze daje radę. Ale nie o osąd wieku mi chodziło. 

Faktycznie. Doszukałem się tylko takiej informacji: " Jeśli wyłączysz zasilanie wyświetlacza podłączonego do gniazda HDMI OUT poprzez złącze DVI, urządzenie nie nawiąże połączenia z urządzeniem zewnętrznym." Nic na temat przelotu pomiędzy wej/wyj HDMI przy wyłączonym zasilaniu.

 

Nie pytam o to ze względu na zużycie prądu, tylko prostotę obsługi. 

Dzięki za odzew 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, P_iter napisał:

Serio? Taki stary? Przesyła sygnał 1080, więc chyba jeszcze daje radę. Ale nie o osąd wieku mi chodziło. 

Faktycznie. Doszukałem się tylko takiej informacji: " Jeśli wyłączysz zasilanie wyświetlacza podłączonego do gniazda HDMI OUT poprzez złącze DVI, urządzenie nie nawiąże połączenia z urządzeniem zewnętrznym." Nic na temat przelotu pomiędzy wej/wyj HDMI przy wyłączonym zasilaniu.

 

Nie pytam o to ze względu na zużycie prądu, tylko prostotę obsługi. 

Dzięki za odzew 

Swoja droga, nie moge sie nadziwic ze telewizory nie maja opcji wylaczenia wyswietlacza bez zrywania polaczenia hdmi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, P_iter napisał:

Serio? Taki stary? Przesyła sygnał 1080,

owszem ale nie jest to pełny sygnał hdmi.

8 godzin temu, Tenfilip napisał:

Swoja droga, nie moge sie nadziwic ze telewizory nie maja opcji wylaczenia wyswietlacza bez zrywania polaczenia hdmi.

zazwyczaj mają, niestety jest ona zakopana w ustawieniach.

 

8 godzin temu, P_iter napisał:

Nie pytam o to ze względu na zużycie prądu, tylko prostotę obsługi. 

nie rozumiem co jest trudnego we włączeniu amplitunera? Potem już tylko sterowanie dźwiękiem. Twój sprzęt wspiera HDMI-CEC zatem powinno to działać nawet z jednego pilota od telewizora.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, P_iter napisał:

Pytam, nie z lenistwa, tylko z powodu konieczności dokonania rujnacji wystroju i wyposażenia mieszkania, gdybym zdecydował się na zmiany. Chcę podpiąć po HDMI BD, TV Box i dekoder kablówki do amplitunera Yamahy RX V661. Wyjście do telewizora przez HDMI out. Pytanie. Czy przy takim podpięciu urządzeń będę miał głos w TV z sygnału dekodera kablówki bez włączania amplitunera? Żona woli uproszczony system słuchania wiadomości, bez konieczności uruchomiania elektrowni jądrowej. 

HDMI Passthrough poszukaj w instrukcji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, P_iter napisał:

Nie ma w niej odpowiedzi na moje pytanie.

i jej nie znajdziesz raczej. Za stary amplituner. Ta funkcjonalność jak dobrze kojarzę, pojawiła się dopiero w późniejszych modelach. Nie wiem czy nie było tak, że dopiero egzemplarze z rocznika młodszego niż 2015 wspierały te opcje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, pytanie pewnie banalne ale nie dla mnie. 

Jak podłączyć nowoczesny telewizor do zestawu audiofilskiego?

Nie chcę kupować amplitunera. Chcę żeby dźwięk z telewizora jak i z dekodera UPC 4k przechodził przez wzmacniacz lampowy i moje Rogersy. I teraz, telewizor ma wyjscie HDMI i cyfrowy optyk. Dekoder ma tylko Hdmi.

Czy zatem podłączenie telewizora po optyku do daca hifi rozwiąże sprawę? I dźwięk z dekodera będzie szedł przez optyk z telewizora?

Chodzi też o to żeby dzięk miał normalne proporcje w filmach, pamiętam że w poprzednim TV i dekoderze Apple TV nie dało się oglądać filmów w stereo bo dialogi były ciche a dźwięki "akcji" bardzo głośnie. 

Dziękuję z góry za odpowiedzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, TTT napisał:

I dźwięk z dekodera będzie szedł przez optyk z telewizora?

Raczej tak - to dość standardowe rozwiązanie

Musisz tylko pamiętać ze wiele telewizorów wysyła po optyku sygnał o dość niskim poziomie głośności

3 minuty temu, TTT napisał:

pamiętam że w poprzednim TV i dekoderze Apple TV nie dało się oglądać filmów w stereo bo dialogi były ciche a dźwięki "akcji" bardzo głośnie. 

Raczej odwrotnie? Jeżeli nakładany jest głos lektora to przycisza się efekty z filmu (niestety)

Proporcji tych dwóch elementów nie zmienisz - chyba że są jakieś opcje w tym odtwarzaczu apple.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, TTT napisał:

r do zestawu audiofilskiego?

co to jest "zestaw audiofilski"?

4 minuty temu, TTT napisał:

przez wzmacniacz lampowy

aaaa xD

 

5 minut temu, TTT napisał:

Chodzi też o to żeby dzięk miał normalne proporcje w filmach, pamiętam że w poprzednim TV i dekoderze Apple TV nie dało się oglądać filmów w stereo bo dialogi były ciche a dźwięki "akcji" bardzo głośnie. 

to jest problem co raz większej liczby filmów obecnie. W przypadku polskich produkcji problem występuje chyba we wszystkich filmach wyprodukowanych w ostatnich dwudziestu latach. Dlatego najlepiej mieć amplituner kina domowego i sobie podnieść ścieżkę dialogową na głośniku centralnym.

1 minutę temu, Fafniak napisał:

Musisz tylko pamiętać ze wiele telewizorów wysyła po optyku sygnał o dość niskim poziomie głośnośc

jakieś źródło tych informacji?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, lolekdrugi napisał:

jakieś źródło tych informacji?

własny sprzęt i całkiem sporo ludzi którzy pytają sie o to dlaczego po optyku jest ciszej

Co ciekawe - chyba nie w przypadku amplitunerów, co sugerowałoby że te automatycznie podbijają do wartości standardowych?(zgaduję)

W przypadku podłączenia do DACa stereo, ma to znaczenie bo on cudów automagicznie nie robi.

Można sprawdzić jaki jest poziom w danym TV - specyfikacja powinna to określać

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Czytasz choćby to forum? Przecież to oczywistość o której każdy pisze. U mnie jest tak samo. Tez podłączony przez optyk. Takie tematy są ze dwa w tygodniu.

przeglądam, nie ma pomiarów nie ma informacji jak sprzęty były ustawione. Każdy jednak podpina co innego itp itd.

Przeglądnę sobie co na ASR wychodzi, jeżeli różnice są to powinny się bez problemu ujawnić skoro to jest słyszalne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@S4Home przeglądnąłem dzisiaj informacje na ASR i w przypadku RX-A1080 oraz NAD T758 nie widzę  różnicy na wzmocnieniu pomiędzy HDMI i S/PDIF. Zatem skoro amplituner na to nie wpływa to może urządzenie które podaje sygnał podaje go w różny sposób. Ewentualnie źle czytam wykresy czego nie wykluczam.

Proszę zatem o jakieś pomiary które potwierdzą tezę odnośnie słabszego sygnału na s/pdif.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, lolekdrugi napisał:

@S4Home przeglądnąłem dzisiaj informacje na ASR i w przypadku RX-A1080 oraz NAD T758 nie widzę  różnicy na wzmocnieniu pomiędzy HDMI i S/PDIF. Zatem skoro amplituner na to nie wpływa to może urządzenie które podaje sygnał podaje go w różny sposób. Ewentualnie źle czytam wykresy czego nie wykluczam.

Proszę zatem o jakieś pomiary które potwierdzą tezę odnośnie słabszego sygnału na s/pdif.

Tak. Różnica jest na wyjściu z TV nie na odbiorniku.

Przykładowo przemielonych wzmacniaczy amplitunerów 20-30 egzemplarzy. Oraz kazdy post o podłączeniu TV do stereo na tym forum.

Kiedy źródłem jest Spotify czy inny streaming, CD, gramofon nawet radio FM a ktoś przełącza na optyka z TV to musi dać znacznie głośniej.

Mógłbym Ci nakręcić taki film. Ale szczerze nie chce mi się :P Bo kto to sprawdził to już wie.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, S4Home napisał:

Kiedy źródłem jest Spotify czy inny streaming, CD, gramofon nawet radio FM a ktoś przełącza na optyka z TV to musi dać znacznie głośniej.

Mógłbym Ci nakręcić taki film. Ale szczerze nie chce mi się :P Bo kto to sprawdził to już wie.

no to jeżeli problemem jest źródło to problemu nie ma. Jak dobrze pamiętam to w amplitunerach jest od dawna system ujednolicania poziomu sygnału wejściowego i nie trzeba się tym w ogóle przejmować.

Problemem są Ci którzy korzystają z urządzeń  nie posiadających tego rozwiązania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, lolekdrugi napisał:

no to jeżeli problemem jest źródło to problemu nie ma.

problem jest i dla tych którzy nie korzystają z wszystkomajacych amplitunerów jest problemem bardzo realnym

Od początku pisane było że to jest problem źródła czyli w tym wypadku TV

Chcesz poszukać - wpisz w googlach " dlaczego na wyjściu optycznym jest ciszej" , znajdziesz problemy ludzi (nawet na amplitunerach ale starszych konstrukcjach)

8 minut temu, lolekdrugi napisał:

Problemem są Ci którzy korzystają z urządzeń  nie posiadających tego rozwiązania.

Oni mają problem a nie "są problemem" 🤪

Najgorsze jest to że wcale nie musi to być wspomniane w instrukcji/specyfikacji

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, lolekdrugi napisał:

no to jeżeli problemem jest źródło to problemu nie ma. Jak dobrze pamiętam to w amplitunerach jest od dawna system ujednolicania poziomu sygnału wejściowego i nie trzeba się tym w ogóle przejmować.

Jeśli mówisz o tej auto funkcji to nie działa. Różnica jest za duża. Ale mozna manualnie to podbic. Tylko mało kto wie jak :P

6 minut temu, Fafniak napisał:

problem jest i dla tych którzy nie korzystają z wszystkomajacych amplitunerów jest problemem bardzo realnym

Amplitunery stereo , właśnie niektóre tego nie miały.

Oraz wszelkie DACI we wzmacniaczach. Tam jest to bardzo odczuwalne.

Racja

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...