Skocz do zawartości

Dirac Live i Room EQ Wizard - leki na całe zło?


Kraft

Recommended Posts

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Lewy skrajny suwak to głośność , daj go minimalnie poniżej czerwonej strefy. Dopiero później ustaw głośność kanałów sygnałem testowym.

W przypadku Arcama to chyba niemożliwe... jak tak dałem na chwilę, to myślałem, że wystrzelą mi bębenki i suwakiem pod głośnikami nie dało się zejść nawet na max do odpowiedniego poziomu

Ogólnie ta najnowsza wersja DIRAC robi coś z subem bo strasznie obcina pasmo... jak oglądam film to z dirac są momenty, że w ogolę nie ma zejścia a jak wyłączę filtr to nagle cała chałupa się trzęsie

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz opisane wszystko krok po kroku co i jak robić na przykładzie NADa ale ogólna kalibracja jest identyczna dla wszystkich urządzeń. 
Jest po Angielsku ale możesz sobie przetłumaczyć ( prawy przycisk myszki i "Przetłumacz na język Polski") 
https://support.nadelectronics.com/hc/en-us/articles/360011867634-How-to-perform-Dirac-Live-Calibration-on-NAD-products-

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Marcin K napisał:

Tutaj masz opisane wszystko krok po kroku co i jak robić na przykładzie NADa ale ogólna kalibracja jest identyczna dla wszystkich urządzeń. 
Jest po Angielsku ale możesz sobie przetłumaczyć ( prawy przycisk myszki i "Przetłumacz na język Polski") 
https://support.nadelectronics.com/hc/en-us/articles/360011867634-How-to-perform-Dirac-Live-Calibration-on-NAD-products-

Wszystko rozumiem, próbuje zrobić zgodnie z instrukcją ale w moim przypadku jak dam GAIN na 75% to jest tak głośno, że:

po 1 - nie da sie wytrzymać w pomieszczeniu podczas testu

po 2 - Arcam potrafi się wyłączyć bo zapewne jest za głośno

 

Jak dałem Gain na 50% jak na powyższym zdjęciu to zwróćcie uwagę, że nie da się obniżyć (-10) suwakiem głośności do zalecanych chociażby -13db. Najniższą jaką mogę osiągnąć to jest -8.3dB

Czy ktoś przyjrzał się temu co wkleiłem?

Chyba, że mam obniżać skuteczność mikrofonu? i założyć ochronniki na uszy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ruszaj suwaków głośności kolumn. Czułość mikrofonu na 99% , Master Output daj na 0. Włącz sygnał testowy i powoli zwiększaj Master Output do momentu aż na głośności pierwszej kolumny będziesz miał ok -15db. Nie ruszaj więcej Master Output, z tym ustawieniem puszczaj sygnał dla reszty kolumn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.04.2022 o 21:10, Marcin K napisał:

Nie ruszaj suwaków głośności kolumn. Czułość mikrofonu na 99% , Master Output daj na 0. Włącz sygnał testowy i powoli zwiększaj Master Output do momentu aż na głośności pierwszej kolumny będziesz miał ok -15db. Nie ruszaj więcej Master Output, z tym ustawieniem puszczaj sygnał dla reszty kolumn.

Jedynie co mi się udało zrobić to tak jak na zdjęciu. Niestety ze względu na za cichy centralny nie dało się zrobić wszystkiego dopasowując do lewego frontu.

Jedyna chyba zauważalna różnica jest taka, że teraz w końcu centralny jest odpowiednio głośny do reszty kolumn i dobrze jest słychać dialogi.

Niestety Dirac robi coś z dynamiką całego zestawu. Subwoofer prawie w ogóle jest niesłyszalny, ogólnie mało mam wrażenie jest "muzykalnie" i brakuje niskich.

Na pewno bardzo się poprawiła scena, szerokość... kolumny jakby dostały dużo więcej powietrza, tylko ta dynamika...

Oczywiście po wyłączeniu filtra bas i subwoofer zaczyna fajnie pokazywać swoje oblicze w filmach.

 

7060009d0e0b9.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wojoo masz jakoś dziwnie. DL obligatoryjnie ścisza każde urządzenie w którym jest zaaplikowany. Właśnie po to by nie wywaliło Ci przetworników. Zwykle więc tak jak u mnie na lampach / zresztą na tranzystorze podobnie/, problem przy pomiarach jest odwrotny , trzeba podkręcić volume, by uzyskać tą właściwą głośność.

A jakie masz kolumny ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tenfilip napisał:

Co to jest "za cichy centralny" ? Nie mozesz po prostu zwiekszyc glosnosci na przedwzmacniaczu? Wzmacniaczowi brakuje mocy? Pytam powaznie, bo troszke ciezko zrozumiec.

Zobacz na wykresy... ustawiłem GAIN tak, żeby najsłabszy głośnik miał na 0 - w tym wypadku jest to centralny

Jak ustawiłem Gain na wartość taką aby frontowy lewy głośnik miał -15db (bez ściszania suwakiem) zgodnie z sugestią kolegi to centralny osiągał jedynie max ok -20db

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

@wojoo masz jakoś dziwnie. DL obligatoryjnie ścisza każde urządzenie w którym jest zaaplikowany. Właśnie po to by nie wywaliło Ci przetworników. Zwykle więc tak jak u mnie na lampach / zresztą na tranzystorze podobnie/, problem przy pomiarach jest odwrotny , trzeba podkręcić volume, by uzyskać tą właściwą głośność.

A jakie masz kolumny ?

MA Silver 500.

Może kwestia pomieszczenia? odległości? (ok 4m od kolumn)

Gdyby był ktoś taki sympatyczny i spróbował mi pomóc online podczas kalibracji byłbym bardzo wdzięczny

Edytowano przez wojoo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.04.2022 o 13:37, slaw0001 napisał:

Pojawiła się nowa wersja Dirac Live. Opis zmian jest całkiem interesujący.

Dzisiaj zrobiłem pomiary nową wersją i ........jest zajebi..... :) 

Robiłeś pomiar ?

Co się u mnie zmieniło ? Zdecydowanie lepsza średnica , wokal brzmi bardzo naturalnie , ogólnie jakby większy porządek w utworach , wszystkie pasma współdziałają , nic nie przeszkadza. Gitara w utworze ' Big Love " Lindsey'a  Buckinghama brzmi perfekcyjnie. Muszę porównać , ale chyba zmienili krzywą , jest bardziej wypłaszczona. Nie bardzo wiem po co są dodatkowe oznaczenia dB po bokach i co to za nowe ikonki w prawym górnym rogu. Zauważyłem , że po kliknięciu w krzywą pojawia się więcej punktów kontrolnych. Co prawda to samo mogłem zrobić dodając je ręcznie , ale ok. uznaje na plus.

DL NEW.jpg

NAD NEW.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, wojoo napisał:

Da się wyłączyć w Dirac korekcję subwoofera?

Naprawdę chciałbym pomóc , ale nie mam DL do sprzętu wielokanałowego. W stereo , i tak też wg. mnie powinno być u Ciebie , po prostu przesuwasz suwak z prawej strony na lewą i w ten sposób wyznaczasz działanie filtrów / zdjęcie/ . Jak przesuniesz do początku pasma to wyłączysz całkowicie filtry.

20-1000 Hz.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, tomek4446 napisał:

Naprawdę chciałbym pomóc , ale nie mam DL do sprzętu wielokanałowego. W stereo , i tak też wg. mnie powinno być u Ciebie , po prostu przesuwasz suwak z prawej strony na lewą i w ten sposób wyznaczasz działanie filtrów / zdjęcie/ . Jak przesuniesz do początku pasma to wyłączysz całkowicie filtry.

20-1000 Hz.jpg

Dzięki, spróbuje :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, wojoo napisał:

Da się wyłączyć w Dirac korekcję subwoofera? Tak, żeby go całkowicie pomijał

Na forach piszą coś, że jest z tym jakiś problem. Ponoć trzeba zrobić nowy pomiar

 

10 godzin temu, tomek4446 napisał:

Robiłeś pomiar ?

No właśnie jeszcze nie.  Póki co rekalkulkulowałem poprzednie i to nic specjalnego nie wniosło. Muszę zrobić nowe pomiary. Teraz w DL sa dwa tryby. Automat, gdzie sterujesz tylko tymi dwiema skrajnymi liniami i klasycznie poprzez punkty. Przełącza sie z prawej strony nad grupowaniem głośników.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, tomek4446 napisał:

Naprawdę chciałbym pomóc , ale nie mam DL do sprzętu wielokanałowego. W stereo , i tak też wg. mnie powinno być u Ciebie , po prostu przesuwasz suwak z prawej strony na lewą i w ten sposób wyznaczasz działanie filtrów / zdjęcie/ . Jak przesuniesz do początku pasma to wyłączysz całkowicie filtry.

20-1000 Hz.jpg

Niestety, w taki sposób to tylko pogorszyłem prawie całkowicie "wycinając" suba

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wojoo napisał:

Niestety, w taki sposób to tylko pogorszyłem prawie całkowicie "wycinając" suba

To jest wypowiedź gościa z DL:

"Dodam, że znaleźliśmy potencjalny problem, gdy niektóre stare projekty są ładowane w wersji 3.3.0.
Polecam albo użyć starej wersji, albo wykonać nowe pomiary przy użyciu nowej wersji,
dzięki!"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...