Skocz do zawartości

Kraft

Recommended Posts

6 godzin temu, MariuszZ napisał:

Tego nie wiemy na 100% i warto sprawdzić czy dr Toole dobrze radzi (źródło)

"Toole uważa, że ściana bezpośrednio za słuchaczami powinna być dźwiękochłonna, dlatego draperia w tylnej części sali jest wykonana z grubego weluru. Nad welurowymi zasłonami Toole całkowicie ukrył pięć cali włókna szklanego, które działa jak szerokopasmowy absorber, eliminując wszelkie możliwości odbijania się dźwięku między przednią a tylną częścią pomieszczenia".

Pozdrawiam.

 

Pewno tak, tylko kwestia jak daleko słuchacz od tej ściany siedzi. 

U mnie jest dyfuzor 2D 120x120 cm, a i jeszcze ćwiercwalce w narożnikach pod sufitem również, są odsuniete na kilka centymetrów od ścian i sufitu.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.11.2022 o 00:00, DiBatonio napisał:

U mnie panele 2 szt  nie sprawdzają się bezpośrednio za głośnikami,  nawet lekko przesunięte bliżej środka, dopiero przesunięte w odpowiedniej odległości dają radę.

A co ja mam powiedzieć - jak jedyne miejsce na panele u mnie to właśnie za głośnikami. Też mam podobne odczucia jak Ipomis. lekko zdechło, mniej błyszczące są pewne fragmenty pasma. Owszem, pogłos się poprawił, zwykły test klaśnięcia już daje rezultat, czy choćby w zwykłym dialogu trochę lepiej się rozmawia, ale w muzyce ... mieszane uczucia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne małe próby z akustyką. Audiofile go nienawidzą, kupił pianki. Tym razem panele PM-K7 (dzięki za polecenie @J4Z). Są u mnie od dwóch dni i już wiem, że zostają. Sprawdziły się u mnie zdecydowanie lepiej niż te z wełną w środku, o których wspominałem wcześniej. Przede wszystkim - nie wykastrowały muzyki z życia i powietrza, nie wycięły najwyższej góry. Minimalny zjazd pojawia się dopiero od 16kHz, a to jestem w stanie zaakceptować. Z plusów - delikatne uporządkowanie dźwięku co widać nawet na wykresie na takim fragmencie jak tutaj (duży zoom, czerwona linia przed, zielona po). I takich miejsc jest sporo.

graph.jpg.36d5a10d84cec62c03773e91131de6f8.jpg

Następny krok to coś za plecki - coś rozpraszającego. Na pewno muszę działać ostrożnie, mam wrażenie, że w małym pomieszczeniu jeden panel (szczególnie pochłaniający) za dużo może przynieść więcej złego niż dobrego.

graph2.thumb.jpg.f896ef6f6a1770854c4d70960c5fd3b7.jpg

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to tak trochę po omacku działam, w sensie ustawień paneli, za kolumnami, po bokach, frontem do kolumn i szukam tego optymalnego ustawienia. Mam już oczywiście swoje wnioski, ale jedno co mnie intryguje to wełna. Sam wykonałem panele i naprawdę - chwalipost - bardzo fajnie w sensie estetycznym mi wyszły. Miałem za free wełnę PaRoc w formie płyt 5cm 60x100. Płyty dałem podwójnie czyli mam panele 10cm. A co mnie intryguje? - ta wełna ma gęstość 120kg/m3. Czy to aby nie za dużo? Ja wiem, że takie też się stosuje, ale najpopularniejsze to takie 80kg/m3

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I albo mi się wydaje albo zrobiło się nieco ostrzej. Ja wiem, raz piszę że zdechło a raz, że ostrzej - no takie dwa w jednym. Tą "ostrość" wiążę też trochę ze zmianą zasilania na baterie (mój wątek w dziale DIY), ale kolega doradza mi by na próbę owinąć folią stretch. Wtedy odbije część wysokich a pochłonie niższe pasma. Ale to znowu Bartek potrzebny do opinii. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam odnosić wrażenie, że ludziom bardziej odpowiada dźwięk, który jest w teorii słabo zaadaptowany akustycznie, skoro pierwsze odbicia odbierają jako "zabijanie dźwięku". A pierwsze odbicia to przecież podstawa podstaw w kwestii dobrej akustyki pokoju. A co tu mówić o profesjonalnej adaptacji, która sięga dużo dalej niż tylko pierwsze odbicia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, J4Z napisał:

No niestety, prawo natury - brzmienie się zmienia, a w większości przypadków ludzie są przyzwyczajeni do tego co mają. 

Jeśli chodzi o poglos to niekoniecznie. Zależy to od konkretnego przypadku. 

P.S. jak robi się z głową to nic nie zabija. 

Ale tu są osoby, co piszą, że im dwa absorbery z wełny "zabijają dźwięk", a wystarczy spojrzeć jak wyglądają profesjonalnie zaadaptowane pomieszczenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, zolt napisał:

a wystarczy spojrzeć jak wyglądają profesjonalnie zaadaptowane pomieszczenia.

Myślę, że na palcach można policzyć takich forumowiczów. I nie wynika to z lekceważenia tematu, tylko możliwości. Mało kto pokój dzienny tudzież salon obstawi panelami dookoła i na suficie. W większości decydują warunki zastane, warunki mieszkaniowe. Ja na przykład mogę duże panele wstawić za kolumnami. I choćbym bardzo chciał to w oknie nie wstawie, na szafie nie wstawię, na kominku nie powieszę itd. Ameryki nie odkryję, akustyka to cholernie trudny temat, łatwiej mi chyba byłoby kupić kolumny niż kupić "akustykę".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, zolt napisał:

Ale tu są osoby, co piszą, że im dwa absorbery z wełny "zabijają dźwięk", a wystarczy spojrzeć jak wyglądają profesjonalnie zaadaptowane pomieszczenia.

To zabijanie dźwięku może być konsekwencją złego ustawienia paneli, a dwa  może zamiast tych grubosci 10cm trzeba było zobaczyć te 5cm.

Tak się składa, że miałem podobne obawy po przygodach z piankami i zamówiłem właśnie te cieńsze panele na PT80 i jest bardzo spoko. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Wito76 napisał:

Myślę, że na palcach można policzyć takich forumowiczów. I nie wynika to z lekceważenia tematu, tylko możliwości. Mało kto pokój dzienny tudzież salon obstawi panelami dookoła i na suficie. W większości decydują warunki zastane, warunki mieszkaniowe. Ja na przykład mogę duże panele wstawić za kolumnami. I choćbym bardzo chciał to w oknie nie wstawie, na szafie nie wstawię, na kominku nie powieszę itd. Ameryki nie odkryję, akustyka to cholernie trudny temat, łatwiej mi chyba byłoby kupić kolumny niż kupić "akustykę".

Ale chodzi właśnie o to, że profesjonalnie zaadaptowane pomieszczenie ma więcej niż 2 panele, a tu pojawiają się opinie, że przy normalnie zagraconym pokoju dwa panele "zabijają" dźwięk. A co dopiero profesjonalnie zaadaptowane pomieszczenie, gdzie takich paneli jest pełno? Nie chodzi o to, kto ma jakie możliwości, tylko o odbiór dźwięku, który w zasadzie powinien być lepszy.

 

 

4 minuty temu, DiBatonio napisał:

To zabijanie dźwięku może być konsekwencją złego ustawienia paneli, a dwa  może zamiast tych grubosci 10cm trzeba było zobaczyć te 5cm.

Tak się składa, że miałem podobne obawy po przygodach z piankami i zamówiłem właśnie te cieńsze panele na PT80 i jest bardzo spoko. 

 

No ale właśnie chyba chodzi oto, by było 10 cm, a nawet więcej jeżeli można, by pochłanianie było w całym paśmie, a nie dla połowy pasma. Wtedy już w ogóle "rozjeżdża" się to wszystko. 10 cm wełny i tak daje tak naprawdę efektywną absorpcję od tych 250 Hz.

Po prostu wynika, że są osoby, którym już bardzo mocno wstępna, bo nawet nie podstawowa adaptacja powoduje, że ich odczucia są niekorzystne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, zolt napisał:

No ale właśnie chyba chodzi oto, by było 10 cm, a nawet więcej jeżeli można, by pochłanianie było w całym paśmie, a nie dla połowy pasma. Wtedy już w ogóle "rozjeżdża" się to wszystko. 10 cm wełny i tak daje tak naprawdę efektywną absorpcję od tych 250 Hz.

W zupełnie niezaadoptowanym pokoju może te 10cm jest wskazane, zależy jeszcze od powierzchni pomieszczenia,  ja mam zaadoptowany pokoj dosyć mocno jak na standardy mieszkaniowe w bloku.

Dlatego, uznałem, że 10cm nie są mi potrzebne i  myślę, że dobrze zrobiłem.

Nie sądzę, żeby 5cm ogarnialy tylko połowę tego co robią 10cm, z charakterystyk obu paneli nic takiego nie wynika.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, zolt napisał:

Zaczynam odnosić wrażenie, że ludziom bardziej odpowiada dźwięk, który jest w teorii słabo zaadaptowany akustycznie, skoro pierwsze odbicia odbierają jako "zabijanie dźwięku".

Zaczynam odnosić wrażenie, że dla niektórych czytanie ze zrozumieniem to nie lada wyzwanie.

16 minut temu, DiBatonio napisał:

Nie sądzę, żeby 5cm ogarnialy tylko połowę tego co robią 10cm, z charakterystyk obu paneli nic takiego nie wynika.

Tak. Fajne porównanie można znaleźć chociażby na stronie Addictive Sound. Wstawiałeś już kiedyś te wykresy, ale forum działa jak działa więc wrzucę je jeszcze raz. U siebie miałem wersję 5cm + ten pseudo rozpraszacz na górze.

obraz.thumb.png.b0a274ff3514a61472b2cba3942e91a9.png

obraz.thumb.png.d22b226ee6eb245369deb43c06815e45.png

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, lpomis napisał:

Tak. Fajne porównanie można znaleźć chociażby na stronie Addictive Sound. Wstawiałeś już kiedyś te wykresy, ale forum działa jak działa więc wrzucę je jeszcze raz. U siebie miałem wersje 5cm + ten pseudo rozpraszacz na górze.

Dokładnie.

Właśnie od nich mam 2szt 50x50 i 2szt 50x100, używam ich zamiennie.

Kiedy nie chce mi się zdejmować TV ze stolika, zostaję przy tych małych (też robią robotę).

Kurcze ciekawe co jest powodem tego "zabicia muzyki" u Ciebie? 

Może różnice w metrażu  ja mam  19m z hakiem, pewno też inne odległości od ścian,  panele stawiam na stojaczkach ponad 30cm nad podłogą, odsuniete od ściany/okna na dobre 20cm.

Raczej nie mam żywej akustyki, jak bym miał się pokusić na porównania, to bardziej "zabijały mi górę" piramidki modyfikowane za i po bokach głośników. 

Wychodzi na to, o czym niejednokrotnie pisaliśmy, każde pomieszczenie trzeba traktować indywidualnie, to co u mnie się sprawdzi nie musi wcale u Ciebie, czy innego kolegi.

Grunt to szukać rozwiązań, które się sprawdzą w naszych warunkach.

P.S.

Co to jest ten pseudorozpraszacz na górze? 

Pzdr

 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy właśnie te mniejsze 50x50 by jeszcze kiedyś nie sprawdzić. Ale powoli. Co do ubicia najwyższej góry - no obstawiam jednak metraż. Słychać to na ucho, widać (nawet bardzo) na pomiarach, które wstawiłem wyżej. A jeździłem tymi panelami po pokoju jak opętany. Nic no - trzeba próbować, pomysłów jest wiele. Powoli do przodu.

10 minut temu, DiBatonio napisał:

Co to jest ten pseudorozpraszacz na górze? 

Chodzi mi o panel binarny. Pochłania i przy okazji nieco rozprasza - https://www.asound.pl/abfuser-wood-100x50-5-cm

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...