Skocz do zawartości

Poprawa akustyki - niskie tony


Przemek Ost

Recommended Posts

Czyli docieramy do typowego punktu końcowego odwiecznego sporu i zarzutu telenoweli pt. "pianka nie działa", pomijając już że akustyka pokoju odsłuchowego to nie akustyka studia. Czasem studio jest wymienne na filharmonię, ale akustyka pokoju odsłuchowego to też nie filharmonia. Typowy schemat:

pianki nie działają -> nie no, działają ale trochę -> ok udowodniłeś że pianki działają ale są brzydkie

Jesteśmy w stanie zrobić ładne ustroje, również oparte na piance. To wtedy narzekacie że są drogie. No nic, tak to już działa, na szczęście - działa całkiem nieźle. Ciesze się że zgodziliśmy się jednak w tym że pianka działa. Możesz twierdzić że pianka jest brzydka, ale nie mów że nie działa.

A ja dalej nie rozumiem co Ty rozumiesz przez częściowe zniwelowanie mody. Rozproszyć tym bardziej się nie da, jak nie pochłaniać to możesz je PRZEKIEROWAĆ, innej fizycznie możliwości nie ma. A przekierowanie to nie do końca rozwiązanie problemu, identyczny efekt da np. przeniesienie punktu odsłuchowego bo wyjdziesz poza pewien zakres działania modu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 75
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

A kto mowi, ze Wasze ustroje są drogie bo napewno nie ja. Moze troche moglibyscie spuscic za sklejkowe lub drewniane ale wiem, ze juz nie mozecie. Macie przyzwoite ceny.

A jeśli chodzi o niwelowanie lub rozproszenie to najprosciej. Kąt padania-kat odbicia i powierzchnia wypukla, twarda i duzej gestosci. 

A jeśli chodzi o piankę to działa. Z tym się zgodzę. W wysokich i srednich czestotliwosciach. Przy duzej grubosci moze coś wytłumi. Podobnie jak materac w łożku czy kanapie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, audiowit napisał:

A jeśli chodzi o niwelowanie lub rozproszenie to najprosciej. Kąt padania-kat odbicia i powierzchnia wypukla, twarda i duzej gestosci. 

Nie da rady. Prawno Snella, to o czym piszesz, działa tylko powyżej tzw. częstotliwości Schroedera, w małych pomieszczeniach zwykle powyżej 200 Hz. Czyli wtedy, kiedy możemy zaniedbać część zjawisk falowych, a dźwięk rozchodzi się zgodnie z zasadami akustyki geometrycznej, nie falowej. W zakresie niskich częstotliwości to niestety wygląda tak:

image.png.1a9262e68c4d3e396d9b9e8b0003b9eb.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, audiowit napisał:

Przemek Ost, absolutnie odradzam panele z gąbki. Jesli wogóle dzialają to w minimalny sposób.

Jesli jest to powierzchnia użytkowa to proponuję półki z książkami w rogach i pod sufitem. Jesli kogoś szokuje takie rozwiazanie to widzialem juz niejednokrotnie takie u moich kolegow. Dzialają bardzo dobrze i tak nie straszą.

Doradzam szerokopasmowy panel na pierwsze odbicie prawej kolumny.

Myśle że po analizie, musze najpierw dokończyć meblowanie, zobaczyc efekty i ewentualne braki, żeby zacząć to poprawiac ustrojami do tego przeznaczonymi :) @audiowit mówiąc o prawej kolumnie masz na myśli prawą stojąc do nich przodem ? (tak tylko dla pewności)

2 godziny temu, Bartek z Mega-Acoustic napisał:

Jesteśmy w stanie zrobić ładne ustroje, również oparte na piance. To wtedy narzekacie że są drogie. 

 

@Bartek z Mega-Acoustic jakie masz na myśli ładne ustroje oparte na piance ? 

Edytowano przez Przemek Ost
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Przemku. Adaptacja po meblowaniu. To logiczne. Tak po prawej stronie. Kolumna ma inna odległosć od ściany bocznej. Zwróć też uwagę czy nie bedziesz mial zbyt zywe pomieszczenie.

Bartku, wobec powyzszego wzoru proponuje rezonatory Helmholtza. Mozna je wkomponowac w narozniki.  Nadal z rożnych powodow nie jestem przekonany do bastrapow z pianki. I będę szukał potwierdzenia, że zabudowa naroznikow jest lepszym rozwiazaniem.

Macie jakiś filmik z dzialania tych bastrapow? Ja slyszałem takie 4 w pomieszczeniu 16m2. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z kalkulatora od Mega acoustic, wyliczyłem punkty pierwszych odbić i mam kilka pytań. Ze stroną na której jest stół i krzesła nic nie wymyślę, a czy warto biorac to pod uwagę zrobić panel rozpraszajaco-pochlaniajacy za grzejnikiem a przed balkonem (tak właśnie wypada punkt pierwszego odbicia), mialby wymiary ok 500 x 800, a grubosci max 150mm  ? A drugie pytanie czy ma sens wysuniecie szafki RTV jakieś 20 cm (czy to by wystarczyło) i wrzucenie za nią panelu pochłaniającego ? Docelowo TV ma miec 55 cali i musem wtedy by było właśnie wysuniecie szafki, zeby pierwszy pkt odbicia nie wypadł na TV. Jeżeli to ma sens to czy taki panel ma sens być od samego dołu czy raczej powyżej szafki RTV ? Wrecz sie zastanawialem czy ca całym TV wtedy nie zrobić absorbera...

2019-02-12 20.50.53.jpg

sciana cegła.jpg

punkty pierwszych odbic.png

Edytowano przez Przemek Ost
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę, że punkty pierwszych odbić na ścianie za kolumnami wcale nie wypadają Ci na telewizorze. Znajdują się one właściwie za kolumnami. Gdyby za kolumny wstawić jakieś wąskie absorbery, to mogłoby być ok. Co do punktu pierwszego odbicia na ścianie z oknem, to możesz popróbować. Dodatkowo możesz spróbować na czas odsłuchów stawiać na parapecie (w miejsce kieliszków) niewielki absorber (np. jak na zdjęciu), a po odsłuchu gdzieś go chować, np. za zasłonę koło kaloryfera.

1902506038_panel-akustyczny(1).thumb.jpg.af5f5c7ae483a538f262c1068161a46d.jpg

panel-akustyczny-absorber-foampro-60x60-grafit-acousphere-dab-sonoma-mega-acoustic.thumb.jpg.23085d0ca06e750b89eede283c31e1d4.jpg

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas robienia zdjęć stół nie był na max dosuniety do ściany, wiec jest wiecej miejsca. Ogolnie to moja miejscowka i to ja tam sie wciskam dbajac o bezpieczenstwo kolumny :D

takze rozsuwać kolumn nie będę (mógłbym na czas odsłuchu), ale to nie o to chodzi żeby biegać z kolumnami po pokoju :) Czy w takim wypadku ma sens wysuwania szafki RTV max jakies 20cm i stawianie z tyłu paneli absorbujących ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję coś takiego. Absorber dopasowany do szafki. Wymiary typowe 60x120 cm, ale z wcięciem na wysokość szafki TV. Jeśli będzie zachodził 20 cm na szafkę, to uwzględniając wymiary telewizora 55 cali (125 cm szerokości) pokryje Ci ładnie punkty pierwszych odbić. Ewentualnie możesz kupić absorber standardowy i wsunąć go 20 cm za szafkę TV, ale wtedy musisz odsuwać szafkę od ściany, a w pierwszej propozycji nie.

TV01.jpg.daab25a6f7af90369cecf70a78a81d2e.jpg

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz kupić dwa o wymiarach 50x50x5 cm. Jeden zamontujesz na stałe pod parapetem koło kaloryfera, a drugi będziesz sobie stawiał na parapecie na czas odsłuchów. Można tak wymyślić, żeby dolny absorber będzie miał jakiś zaczep lub półkę do przechowywania górnego. Wyjdzie akustycznie to samo co duży absorber stawiany przy parapecie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki mam plan, jak znajde chwile czasu to rozrysuje sobie wszystko i wysle zapytanie do @Bartek z Mega-Acoustic w sprawie ostatecznych porad i wycen ? zaczne od paneli (one tak czy tak musza wjechac) a po pelnym meblowaniu bede myslal o pulapkach basowych. Dzisiaj w ramach testow przesunalem o metr do przodu miejsce odsluchowe, to jest przepasc w graniu, niskie nie dudnia (co oczywiste z pktu widzenia akustyki) detale i scena przepasc. Az sie zastanawiam nad "lotnym" fotelem na odsluchy... Mam nadzieje ze po meblowaniu i zastosowaniu paneli na sofie pojawi sie podobny dzwiek jak w miejscu wyzej opisanym ? aczkolwiek jestem pewny ze cos musialbym zrobic ze sciana za sofą (sam obraz olejny na plotnie szalu pewnie nie zrobi)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Przemek Ost napisał:

Taki mam plan, jak znajde chwile czasu to rozrysuje sobie wszystko i wysle zapytanie do @Bartek z Mega-Acoustic w sprawie ostatecznych porad i wycen ? zaczne od paneli (one tak czy tak musza wjechac) a po pelnym meblowaniu bede myslal o pulapkach basowych. Dzisiaj w ramach testow przesunalem o metr do przodu miejsce odsluchowe, to jest przepasc w graniu, niskie nie dudnia (co oczywiste z pktu widzenia akustyki) detale i scena przepasc. Az sie zastanawiam nad "lotnym" fotelem na odsluchy... Mam nadzieje ze po meblowaniu i zastosowaniu paneli na sofie pojawi sie podobny dzwiek jak w miejscu wyzej opisanym ? aczkolwiek jestem pewny ze cos musialbym zrobic ze sciana za sofą (sam obraz olejny na plotnie szalu pewnie nie zrobi)

Przeprowadź sobie kalkulację na stronce  - sporo to obrazuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...