Skocz do zawartości

Wzmacniacz lampowy PP w wersji DIY ȃ la Audio Note L1


Recommended Posts

38 minut temu, Karol64208 napisał:

Masz jeszcze jedną opcję, jak masz inny jakikolwiek wzmacniacz  to zrób na nim pomiary i porównaj

Porównałem z moim Audiolabem 6000A, który ma pasmo przenoszenia od 20 Hz do 20 kHz  dla -0,1 dB ;) realnie pasmo zmierzyłem przebiegiem sinusoidalnym znaną metodą  i dolne jest 12 Hz (-3 dB) i górne 200 kHz (-3dB). Wnioski: Oscylogramy dla małych częstotliwości identyczne jak dla mojego klona (wykorzystując ten sam układ pomiarowy). Dla wyższych częstotliwości "prostokąt"  jest dla 20 kHz prostokątny ;) co świadczy, że prawdą jest, iż dla tego typu przebiegów wzmacniacz by wypluł na wyjściu prostokąt musi mieć bardzo szerokie pasmo. Nic poza tym co napisałem nie dopowiesz. Teoria, że taki Audiolab lepiej gra jest nieprawdziwa. Może spełnia Audiolab lepsze normy i można zobaczyć czy charakterystyka jest liniowa i wnioskować, że nic się nie wzbudzi, nie podbije dla bardzo wysokich częstotliwości itd. ale tylko tyle ... lepsze brzmienie od tego nie zależy, a wręcz przeciwnie bo za "jazgot", którego nie usłyszymy we wzmacniaczach lampowych odpowiedzialne są harmoniczne wyższych rzędów, które w lampowcach nie są wzmacniane. Stąd to "lampowe" brzmienie, z ograniczeń i poniekąd zniekształceń (2 i 3 harmoniczna) . Miód, słód i jedwab cokolwiek to znaczy. Chcesz "prostokąt" na wyjściu? Proszę bardzo. Masz. Droga donikąd wg mnie. 

audiolab (Custom).jpg

audiolab 40 (Custom).jpg

audiolab 200k (Custom).jpg

pasmo audiolab (Custom).jpg

50 kHz.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym dodać, że Audiolab mimo wspaniałych parametrów brzmi świetnie. Powtarzając za opiniami różnych użytkowników udzielających się na forach polskich i zagranicznych, mimo, że pasmo mega jest, to wzmacniacz brzmi "analogowo", "laid back`owo" i można powiedzieć, że to namiastka "lampowca", a nie jazgocząca integra jak inne wzmaki ;) To tylko moja opinia więc każdą inną uszanuję :) Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adam Szczepanowski napisał:

Witam, AP. tego wzm, pojawił się opis 2019 - Manual el84

Zmienione są niektóre wartości elementów wzm, w zasilaniu też coś jest namieszane.

pozdrawiam

Dziękuję za link. Fajnie to zrobili. Przejrzałem na szybko i faktycznie zmian jest trochę. Dołożyli dławik?, pozmieniali wartości R (z 16,2 k Ohm na 12 kOhm) i C (ze 100pF na 39pF) w NFB. PCB jest inna i widać sporo zmian. Przeanalizuję z ciekawości jak znajdę chwilę. Najważniejsze, że nie zmienili napięcia jakie podają na odczepy anodowe transformatorów głośnikowych i dalej na anody lamp EL84 (dalej jest 330 VDC w punkcie pomiarowym, czyli raczej to co stanowiło najwięcej moich obaw jest OK). Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Adam Szczepanowski napisał:

Dławik jest w miejscu RR1... Pytanie jaki? RR2 i RR3 też inne... Brak reza R13...  Napięcia chyba są inne jak w v1. Przymierzam się tego wzm. I teraz mi namieszali tym V2

To jednak chyba dławik (ale mały wg mnie) a R13 zniknął bo wprowadzili na stałe tryb UL (rezystory 100R/1W) do siatek ekranujących z odczepów UL. Napięcie widać na UL idzie to samo to na anody lamp. Widać na PCB dodatkowy prostownik. Namieszali trochę ale do ogarnięcia ;) 

Doczytałem w tym manualu, że są opcje tej wersji i stąd ten dodatkowy transformator i prostownik na PCB. Pewnikiem jakiś soft start / opóźnienie włączania napięcia anodowego.

Edytowano przez MariuszZ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, MariuszZ napisał:

To jednak chyba nie dławik (za mały wg mnie) a R13 zniknął bo wprowadzili na stałe tryb UL (rezystory 100R/1W) do siatek ekranujących z odczepów UL. Napięcie widać na UL idzie to samo to na anody lamp. Ten transformator dodatkowy to chyba 12 V (po co?) co widać na PCB, gdzie jest dodatkowy prostownik. Namieszali trochę ale do ogarnięcia ;) 

Doczytałem w tym manualu, że są opcje tej wersji i stąd ten dodatkowy transformator i prostownik na PCB. Pewnikiem jakiś soft start / opóźnienie włączania napięcia anodowego.

Po zmianach dodając dodatkowe funkcje podwyższyli jakość i obsługę wzmacniacza, szczególnie poprawiając liniowość stosując UL.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Adam Szczepanowski napisał:

Manual str.36 - dławik jako filtr🍻

Dzięki, zauważyłem ale nie zdążyłem wyedytować przed Twoim wpisem. Trochę namieszali w samym manualu bo pokazują PCB z trybem UL, a niżej pokazują jak podłączyć zwykły transformator bez odczepów UL. Dla mnie najważniejsza sprawa to zasilanie i jestem spokojniejszy widząc jak niżej ;) 

zasilanie (Custom).jpg

12 minut temu, Janusz44 napisał:

Po zmianach dodając dodatkowe funkcje podwyższyli jakość i obsługę wzmacniacza, szczególnie poprawiając liniowość stosując UL.

To prawda. Myślę o tej zmianie, aż mi "czacha" dymi ;) może zrobię tak, że złożę w obudowę w trybie pentody i pomierzę pasmo, zniekształcenia etc. , a później dla świętego spokoju dołożę tryb UL i raz jeszcze pomierzę. W międzyczasie posłucham jak gra w jednej konfiguracji, a później w drugiej. W sumie ten mój projekt (pierwszy) to eksperyment i ma służyć celom edukacyjnym bardziej niż być wzmacniaczem na lata. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Janusz44 napisał:

Zastosowanie UL jest zawsze korzystniejsze od trybu pentody, transformator wyjściowy z wyprowadzeniami UL jest droższy i na końcu wzmacniacz.

Na pewno jest korzystniejsze jeżeli chodzi o parametry wzmacniacza ale czy sonicznie czy brzmieniowo jest korzystniejsze to raczej kwestia preferencji słuchacza będzie. Może te gorsze parametry trybu pentody dodają tego lampowego uroku (wspominał Pan o tym) 😀

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, MariuszZ napisał:

Na pewno jest korzystniejsze jeżeli chodzi o parametry wzmacniacza ale czy sonicznie czy brzmieniowo jest korzystniejsze to raczej kwestia preferencji słuchacza będzie. Może te gorsze parametry trybu pentody dodają tego lampowego uroku (wspominał Pan o tym) 😀

Głównie chodzi o zniwelowanie zniekształceń.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu dzisiejszym przymierzyłem wnętrze wzmaka do obudowy Pesante 3U . Połączyłem część elementów kabelkami i trochę mi zostało na jutro. W obudowie jest sporo miejsca więc nie ma problemów z montażem i ewentualnymi dodatkami. W przyszłości może jakiś soft start, opóźnienie załączenia napięć anodowych. Na chwilę obecną nie mam weny żeby kombinować zawieszenie PCB na sprężynach ale dałem pod trafa podkładki z gumy porowatej celem eliminacji ich drgań i nie mocowałem na śruby które przenoszą drgania na obudowę tylko zamocowałem na zaciski z popularnrj "trytki" ;) Jutro planuję zakończyć montaż w obudowie i dokończyć pomiary RMAA i oscyloskopem raz jeszcze. Chyba, że coś pomyliłem przy kablowaniu i będą jakieś problemy to zajmę się usprawnianiem. Pozdrawiam.

1 (Custom).jpg

3 (Custom).jpg

4 (Custom).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po krótkiej przerwie. Zakończyłem pomiary wzmacniacza z użyciem Programu RMAA oraz karty muzycznej Behringer UCA222 (parametry w sieci) oraz regulowanego obciążenia oporowego. Nie obyło się bez niespodzianek. Pierwsze pomiary i pierwsze wnioski. Pasmo OK ale poziom szumów i dynamika słabiutka. Krótka analiza i po obejrzeniu pomiarów RMAA prowadzonych w czasie testowania wzmacniacza RS Tube Amp (od 21:41) wpadłem na pomysł podmiany triodo-pentod w stopniu sterującym mojego wzmacnicza. Zamontowane od początku były zakupione w Lampach elektronowych ECF80 "No Name". Kilka dni temu przyszły zamówione w Belgradzie NOS ECF80 Philips Miniwatt. Wzmacniacz pokazał nowe oblicze z tymi NOSami. Pomiary wg mnie jak na wzmacniacz lampowy są rewelacyjne. Jeszcze nie słuchałem, bo zamierzam raz jeszcze wzmacniacz pomierzyć oscyloskopem i nie będę rozmontowywał mojego stanowiska pomiarowego. Poniżej zdjęcia z pomiarów, na których pokazuję szczegóły. Pozdrawiam

RMMA philips (Custom).jpg

RMMA no name (Custom).jpg

pasmo z philips (Custom).jpg

poziom szumów (Custom).jpg

zakres dynamiczny (Custom).jpg

thd szum (Custom).jpg

zniekształcenia intermodulacyjne (Custom).jpg

Przesłuch (Custom).jpg

porównanie thd (Custom).jpg

porównanie poziom szumów (Custom).jpg

porównanie pasmo (Custom).jpg

porownanie intermodulacyjne (Custom).jpg

układ pom.jpg

obciążenie.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kubakk napisał:

Ciekawy test , czyli jednak lampy mają znaczenie ? ;) 

Jak widać na pomiarach to różnice są spore

Faktycznie różnice są ale mino dużo większego szumu i za tym idącej słabszej dynamiki wzmacniacz na tych lampach No Name grał przyzwoicie. Warto jednak zwracać uwagę na lampy i kupować sprawdzone marki i typy. Koszt tych NOSów tylko ok. 20 pln wyższy niż tych No Name z Lamp elektronowych. Pozostawię to bez komentarza ;) 

Zrobiłem pomiary oscyloskopem z wykorzystaniem generatora dla wzmacniacza w obudowie z lampami sterującymi ECF80 Philips Miniwatt. Dodatkowy zabieg to zmniejszenie wartości rezystora z 27k Ohm na 16k w pętli NFB (jak w oryginale). Tak niewiele, a pasmo w zakresie górnych częstotliwości zwiększyło się dla mocy 7W (50%) do 45 kHz (o 50%). Dolna granica bez zmian. 12 Hz dla mocy 1W i 20 Hz dla 7W (-1,5 dB). Poniżej 20 Hz wzmacniacz zniekształca sygnał jak poprzednio więc nie ma sensu mierzyć do - 3 dB. Poprawiły się przebiegi sygnałów elektrycznych na wyjściu wzmacniacza dla sygnałów prostokątnych ale o tym w następnym poście ... teraz impreza ;) Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...