Skocz do zawartości

Wzmacniacz lampowy PP w wersji DIY ȃ la Audio Note L1


Recommended Posts

2 godziny temu, MariuszZ napisał:

Już się robi więc jest nadzieja, że do końca lata uporam się ze wzmakiem hehe :) 

Mariusz , czytam ten wątek z zapartym tchem ,normalnie połączenie przygody , thrillera i kryminału / 241 V w gniazdku/. Chylę czoła przed wiedzą i uporem,cierpliwością i kibicuję nadal.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, tomek4446 napisał:

jak idzie ?

Wakacyjny marazm się wkradł ;) Zamówiłem trafo nowe i czekam (ok. 2 tygodnie realizacja). Zamówiłem obudowę w modushop`ie z prośbą o wycięcie na froncie otworu M8 z kieszenią na pokrętło potencjometru. Pan napisał, że 2-3 tygodnie czekania będzie ale jak tylko dostanę to poskładam i zaprezentuję wszystko :) Nie wiem jak ze sprężynami zrobię i czy zrobię bo trochę widzę komplikacji będzie. Pomierzę pasmo i załączę do wglądu kilka przebiegów elektrycznych. Mam do tego Hanteka 2D42 w domu do dyspozycji. pozostałe pomiary zrobię programem pod warunkiem, że zdobędę jakąś kartę muzyczną referencyjną bo ta moja jest średnia ;) ale jak nie znajdę to i tak pokażę co i jak :) Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz ( @MariuszZ ), oscyloskop kupiłeś czy pożyczyłeś? Pytam, bo jeżeli kupiłeś, a wspominałeś kiedyś, że masz zamiar, to zapewne zgłębiłeś temat i wyboru dokonałeś w sposób racjonalny. Dlatego idąc na łatwiznę zadam kolejne pytanie: dlaczego ten? :) Ostatnio też się trochę rozglądam, zastanawiając się, czy jako niedzielnemu elektronikowi wystarczyłoby mi coś takiego, czy może lepiej dołożyć i wybrać taki. Twój wydaje się być gdzieś pomiędzy wymienionymi opcjami i teraz mam jeszcze więcej wątpliwości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, nowy78 napisał:

oscyloskop kupiłeś czy pożyczyłeś?

Kupiłem. Wybrałem ten bo jest w tym urządzeniu jeszcze generator całkiem fajny z możliwością generowania różnych przebiegów o określonej amplitudzie i częstotliwości oraz wypełnieniu. Jest też multimetr cyfrowy więc wszystko co potrzebne w domu. Zamówiłem przesyłkę z Hiszpanii. Czas oczekiwania do 2 tygodni. Filmiki poglądowe. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, nowy78 napisał:

Muszę to mocniej przemyśleć. 

Nie ma co się spieszyć. Może będą jakieś dobre obniżki to będzie łatwiej decyzję podjąć hehe 😉 Nie wspomniałem o możliwości podłączenia urzadzenia do kompa przez USB więc odpada niedogodność związana z małym wyświetlaczem, chociaż mi osobiście to nie przeszkadza bo jest całkiem czytelny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj odebrałem pakę od Pana Leszka z nowym trafo zasilającym. Szybko rozpakowałem i podłączyłem woltomierz. Na wtórnym jest bez obciążenia 256 VAC więc rokuje na dalsze prace przy wzmacniaczu bez niespodzianek, Poniżej dowody ;) Stare trafo bez obciążenia daje 272 VAC (podłączony do wzmka dawał 265 VAC przy 240 VAC z sieci). Dalsze prace nad wzmacniaczem jak tylko dotrze obudowa. W międzyczasie tygodniowy wyjazd na Mazury więc harmonogram prac może ulec małym zmianom. Pozdrawiam serdecznie.

11 (Custom).jpg

nowe (Custom).jpg

stare (Custom).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, tomek4446 napisał:

Mariusz , w sobotę też ruszam na Mazury / Kiersztanowo k/ Mrągowa/ , bierz  wszystkie klocki , ja pakuję swoje i robimy ślepe testy w pięknych okolicznościach przyrody :) 

Gdyby było to proste przedsięwzięcie to chętnie ale znając realia takich wyjazdów to ledwo miejsca na buty małżonki wystarczy w aucie hehe ;) 

 

5 godzin temu, Kubakk napisał:

Może sam transformator wystarczy ? , przyda się do "połowów" 

No miałbym wyrzuty sumienia do końca życia. Prąd zabija wszystko co w wodzie żyje i małe i duże. Ja łowiąc na wędkę mam etyczne rozterki ;) 

 

8 godzin temu, Audio Autonomy napisał:

Czas na zasłużony wypoczynek nad wodą ;)

W Kołobrzegu wody dostatek ale wolę jednak ciszę i spokój, a u nas teraz jest przeludnienie i jak tylko jest okazja to korzystamy i spadamy stąd ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości nie wytrzymałem i jeszcze przed wyjazdem podłączyłem nowe trafo do wzmacniacza celem sprawdzenia co się zmieniło. Trafo po podłączeniu do wzmaka i podaniu zasilania daje na wyjściu 250 VAC. W punkcie pomiarowym TP jest tak jak na schemacie i na płytce PCB 330 VDC. Niestety (?) na 3-cich nóżkach lamp mocy Ua to 324 VDC czyli więcej niż podają dostępne schematy z danymi lamp EL84 JJ. Pomierzyłem spadki napięcia na rezystorach katodowych (10,5 - 10,8 VDC) i policzyłem prąd przez nie płynący (39 - 40 mA) Z dostępnych charakterystyk lampy wynika, że dla takich parametrów moc emisyjna lampy będzie oscylowała między 12 -13 W, czyli trochę za dużo. Pozostałe zmierzone parametry: Napięcie na siatce 2 Us2 - 315 VDC, Napięcie na siatce 3 od 10,5 VDC do 10,9 VDC. Wydaje się, że punkty pracy lamp mocy są w rozsypce, ale dostępne charakterystyki podają przebiegi dla Us2 - 250 VDC, a u mnie jest 315 V. Napięcie siatki Us3 powinno być mniejsze wg dostępnych charakterystyk, a jest większe ok 2 - 3 V. Czyżby projektant coś przeoczył ? Czy może są jakieś błędy na schematach i PCB? Przerobiłem nawet wmacniacz z trybu UL na pentodowy, jak w oryginale żeby wykluczyć jakieś możliwe błędy ale nic się nie zmieniło. Wzmacniacz gra "ładnie" i nawet nie grzeje się zbytnio. Temperatura lamp ok 140 - 150 stopni, rezystor RR1 w zasilaczu ok. 60 stopni, kondensatory elektrolityczne C5/C6 przy rezystorach katodowych ok. 60 stopni podobnie jak płytka PCB przy lampach mocy. Trafo zasilające ok. 30 stopni. Może wzmacniacz policzony jest aby grał na wyżyłowanych parametrach kosztem żywotności elementów elektronicznych. Dużo pytań jak dla mnie, początkującego amatora wzmacniacza lampowego ;) Pozdrawiam serdecznie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Kubakk napisał:

Na as forum ktoś parę msc-y z tym walczył , czy poradził sobie , nie wiem , ale chyba rezystorami kombinował.

Znalazłem sporo schematów wzmacniaczy PP na EL84 i napięcie anodowe było wyższe od granicznych 300 VDC więc samo napięcie to nie problem. Ważne chyba żeby prąd płynący przez lampę w takim wypadku był tak dobrany by moc emisyjna lampy nie przekraczała granicznych wartości. Lampa nie padnie od tego ale może się skrócić jej żywotność. Jak taki kompromis wpływa na jakość to nie wiem ale myślę, że konstruktorzy Audio Note przewidzieli wszystkie moje bolączki i wybrali taki kompromis by jakość była, a jest, co potwierdza wielu użytkowników tej konstrukcji, i żeby żywotność była do zaakceptowania. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Kubakk napisał:

Jeśli tylko lampy bardziej dostaną i nic poza tym to testowo możesz tak grać i liczyć ile godzin wytrzymają , może dadzą radę.

 

 

Dla  EL84 to max 250V a najlepiej pracują przy napięciu 235V-240V  jest to sprawdzony w układ PP, 

Nie wiem jaki masz schemat,  którego producenta lampy.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...