Skocz do zawartości

Wzmacniacz lampowy PP w wersji DIY ȃ la Audio Note L1


Recommended Posts

7 minut temu, MariuszZ napisał:

Pasmo wspaniałe. U mnie ograniczeniem od dołu będzie prawdopodobnie trafo głośnikowe (rdzeń Ei66/33) ze względu na mały rozmiar. Myślę, że jak będzie ok. 40Hz (-3dB) to będzie nieźle. Już myślę o następnej konstrukcji tylko na lepszych trafach i elementach elektronicznych, też PP (AB) z tym, że montaż punkt - punkt i lampy na wierzchu. Jak wyjdzie to pomyślę o SE i mocniejszych lampach :) 

Wtedy trzeba będzie poszukać jakiś używanych Tamur , albo zamówić w trafonice , bardzo dobre parametry osiągają , nie gorsze od JP :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Kubakk napisał:

Wtedy trzeba będzie poszukać jakiś używanych Tamur , albo zamówić w trafonice , bardzo dobre parametry osiągają , nie gorsze od JP :) 

Po co tak daleko szukać, firma Toroidy.pl produkuje bardzo dobre toroidalne transformatory wyjściowe z nisko schodzącym dołem pasma. Takie jak na zdjęciu są zamontowane w moim jednym ze wzmacniaczy w SE, wykres charakterystyki.

3)Transformatory wyjściowe SE.JPG

Wykres charakterystyki wzm SE (2).JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Janusz44 napisał:

Można zrobić pomiar tak i tak.

Pasmo chyba najlepiej (najłatwiej) mierzyć połówką sinusa. Ustawić 5 działek na oscyloskopie i zmieniać częstotliwość generatora na wejściu do uzyskania 3,5 działki. Cały przebieg warto oglądać przy innych pomiarach i niekoniecznie sinus. Prostokąt dobrze oglądać przy wyciąganiu ogólnych wniosków, a piłokształtny przebieg do odcięcia przy mierzeniu mocy. Dobrze myślę? Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.06.2019 o 20:17, MariuszZ napisał:

Jak już będziesz miał PCB, trafa i inne rzeczy do środka wzmaka to szacunkowo pomierz to wszerz i w głąb i na wysokość i dobierz z mudoshop.pl lub alli Ja wezmę jakąś Galaxy z Mudoshopa :) 

Świetny podręcznik 👍

Witam, jeśli mogę się wtrącić co do obudowy, to mogę śmiało zaproponować firmę Arama. Sam tam zamawiałem obudowę do lampowca, mają gotowce, a także robią pod zamówienie, tylko trzeba wysłać rysunek z wymiarami. Ja czekałem chyba ok. 10 dni na obudowę wg. mojego projektu. Jeśli jesteś zainteresowany, to mogę podesłać fotki obudowy i namiary na firmę :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Kubakk napisał:

A w ogóle jak postępy ze wzmakiem ? Jakieś wygrzewanie , słuchanie bez obudowy ma miejsce ?

Nie ale mam info, że obudowę w piątek wysłano w końcu (były jakieś problemy z dostawcą) i może w tygodniu poskładam wszystko "do kupy". Zastanawiam się jeszcze czy nie pomierzyć go (klona) przed złożeniem bo przy ewentualnych problemach łatwiej będzie operować delikwenta. Może jutro? zanim wybiorę się posłuchać Agi Zaryan na żywo ;) Co jeszcze? Zamówione  4 x 6P14P EW przyszły. Widać, że NOS nie używane ale nie pomierzone. Okazja była bo za 120 pln kwadrę kupiłem. Sprzedawca dorzucił jeszcze jakąś duotridę NOS 6N8S (6H8C). Myślę, żeby poskładać taki przyrząd do prostych pomiarów lamp (trafo już mam) i sobie dobiorę pary czy kwadrę. Zamówiłem też do mojego klona triodo-pentody NOS Philipsa ale coraz bardziej wątpię czytając fora czy to oryginały. Zobaczymy jak przyjdą. Najwyżej będą w zapasie. Klona nie słucham bo na desce nie bardzo jak mam w docelowym miejscu to rozłożyć więc Audiolab 6000A gra na okrągło i powiem szczerze coraz bardziej mi się podoba jego brzmienie ;) 

w (Custom).jpg

z (Custom).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś na szybko pomierzyłem mojego klona. Moc mierzyłem podając przebieg sinus (700 mV) na wejście. Wzmocnieniem kręciłem do delikatnego obcinania grzbietu sygnału). Otrzymałem na wyjściu amplitudę 14,2 V co daje po przeliczeniu dla rezystancji obciążenia 7,1 Ohm (zdjęcie poniżej) tylko 14,2 W na kanał.

Pasmo mierzyłem podając przebieg sinus (moc ok. 0,5 W) wg metody TU opisanej. Pasmo wzmacniacza wyszło dla - 3 dB od 13 Hz do 33 kHz. Nie podobają mi się przebiegi sygnału prostokątnego dla wyższych częstotliwości. Dla niższych trudno wnioski wyciągać bo generator wzorcowy sygnał już zniekształcony wypluwa do wzmaka. W dole pasma od ok. 60 Hz lekkie podbicie. Poza tym nic się nie wzbudza i uważam, że jest przyzwoicie ;) 

 

 

 

 

obciazenie (Custom).jpg

1k (Custom).jpg

12 (Custom).jpg

20 (Custom).jpg

50 (Custom).jpg

100 (Custom).jpg

20k (Custom).jpg

30k (Custom).jpg

33k (Custom).jpg

20k prost (Custom).jpg

40Hz (Custom).jpg

1k prost (Custom).jpg

Edytowano przez MariuszZ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Janusz44 napisał:

Wykonaj przy okazji pomiary stabilizacji przebiegu prostokątnego przy 10 KHz i połowie mocy wzmacniacza, przy 20 KHz przebieg prostokątny będzie już zniekształcony.

Dzisiaj się tym zajmę jak tylko ochłonę po koncercie z udziałem Agi Zaryan ;) Było rewelacyjnie :) 

a (Custom).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Janusz44 napisał:

Wykonaj przy okazji pomiary stabilizacji przebiegu prostokątnego przy 10 KHz i połowie mocy wzmacniacza, przy 20 KHz przebieg prostokątny będzie już zniekształcony

Przebieg prostokątny o częstotliwości powyżej 10kHz prawie zawsze będzie zniekształcony ze względu na ograniczone pasmo wzmacniacza, które musiałoby by mieć górną granicę grubo ponad 100kHz, żeby na wyjściu wzmaka dać ładny prostokąt. Wynika to z faktu, że przebieg prostokątny zawiera głównie nieparzyste harmoniczne, które to dla uzyskania przebiegu prostokątnego musiałyby być wszystkie zsumowane. Problem jest taki, że tych harmonicznych jest nieskończona liczba, a te wyższego rzędu będą poza pasmem wzmacniacza i zabraknie ich do złożenia takiego  ładnego prostokąta jak na wejściu. Myślę, że pomiary wzmacniacza przebiegiem prostokątnym mają jedynie dać informację, czy wzmacniacz się nie wzbudza, co byłoby widoczne w postaci oscylacji przebiegu na jego "grzbiecie". 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Mariusz.

Rozumiem, że to początki prostych pomiarów wzmacniacza, zwracam jednak uwagę przy pomiarach pokazywać całą sinusoidę - zwrócili mi dawniej na to inżynierowie z Forum Trioda. Nie zawsze przy pomiarach wychodzą równe dwie połówki sinusoidy. Pomiary przy mocy wyjściowej 0,5W, 1W przeważnie wykonują firmy produkujące wzmacniacze, aby pomiary wychodziły bez widocznych zniekształceń i posiadały w miarę wysokie pasmo przenoszenia. Mnie parę lat temu na to zwrócili uwagę "Pomiary przy mocy wyjściowej 1W mogą osiągnąć dobre parametry również zwykłe urządzenia typu jamnik" Z tego względu zacząłem pomiary wykonywać przy wyższej mocy wyjściowej, aby były wiarygodne - chociaż przy 30 - 50% osiąganej mocy wzmacniacza.

Edytowano przez Janusz44
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Janusz44 napisał:

Cześć Mariusz.

Rozumiem, że to początki prostych pomiarów wzmacniacza, zwracam jednak uwagę przy pomiarach pokazywać całą sinusoidę

Witam. Wiem i sprawdzam czy sygnał jest symetryczny. Nie pokazałem, bo jest OK. Sprawdzę pasmo i przebiegi dla wyższej mocy. Problem mam taki, że nie mam miernika mocy i ustawiam moc przeliczając wartość skuteczną napięcia na oporze i tu jak już ustawię moc to nie zawsze uda się czułością oscyloskopu uzyskać 5 działek, więc trzeba pokręcić wzmocnieniem na wzmaku i moc się rozjeżdża, więc taka kwadratura koła trochę z tym dokładnym ustawianiem mocy i mierzeniem pasma.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...