Skocz do zawartości

Wzmacniacz lampowy PP w wersji DIY ȃ la Audio Note L1


Recommended Posts

2 minuty temu, Karol64208 napisał:

no super:/ ale ma ci służyć jako kominek na chłodne jesienne wieczory czy do słuchania.

Karol z całym szacunkiem ale nie raczyłeś nawet spojrzeć na schemat mojego wzmacniacza z pierwszych postów i wypisywałeś bzdury nie dotyczące konkretnie tego wzmacniacza, a odnosiłeś się do przypadkowo załączonych schematów mających na celu pokazać, że zasilanie anod napięciem ponad 300 V ma sens. Teraz kpisz nie podając żadnych merytorycznych argumentów. Pytam zatem po co? Napisz coś co zainteresuje tych co kiedyś będą chcieli spróbować swoich sił w budowie podobnych konstrukcji. Poza tym zniekształcenia chcę mieć bo dają ten lampowy smaczek. Lampy na zapas ? Oczywiście jak będzie okazja to kupię. Pasmo? Ty ciągle to samo. Mimo, że zmieniłeś nicka nie zmieniłeś postrzegania audio i ortodoksyjnych poglądów w tej kwestii. Parametry to nie wszystko, szczególnie te na papierze. Chcesz mi coś w moim projekcie pomóc to proszę konkrety, linki, odnośniki itp. a nie teksty o ogrzewaniu domu i zwierzenia, że nie będziesz się rozwodził w kontekście późniejszych komentarzy mądrzejszych, którzy mogą to przeczytać. Oczywiście krytyka jak najbardziej mile widziana ale konstruktywna, a nie destrukcyjna bez żadnych dowodów. Pozdrawiam Ciebie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak wiem, ale pamiętaj coś za coś a jakie przewidziałeś transformator gł.

Problem nie tylko w napięciach ale na jakie  został zaprojektowany dany układ.

Jak pamiętam podałem Ci parę zmian które żeś powinien dokonać, i na tym się skończyło, a podając wyższe napięcie będziesz musiał przeliczyć na nowo niektóre elementy układu.

 

 

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.07.2019 o 21:17, Karol64208 napisał:

Jeszcze te rezystory 22k, 8.2k na siatkach EL zamień na 1.2k poprawi to dynamikę.

 

Dnia 12.07.2019 o 23:34, Karol64208 napisał:

rezystory wiszą na wejściu lamp EL, i w TMB masz za potencjometrem 470k też bym go znmiejszył do ok 10k

Twoje odpowiedzi mnie rozbrajają. Ciągle chcesz mi coś poprawiać, a chyba nie wiesz co ja składam. Poniżej schemat mojego wzmacniacza z naniesionymi napięciami po wymianie trafo w zasilaniu na dające mniejsze napięcie na wtórnym (250 V) tak by w punkcie pomiarowym TP było jak w oryginalnym klonie Audio Note 330 VDC (i tak jest). Jak byś śledził wątek to byś zauważył, że wyrzuciłem tryb UL, który zaaplikowałem na początku tak by teraz być bliżej oryginału. Nie zleży mi na mniejszych zniekształceniach bo i tak będą nieduże jak na wzmacniacz lampowy ale to się okaże jak skończę projekt. Może zmienię tryb pentody na UL ale jak się upewnię czy warto. 

 

aaaa.jpg

1 godzinę temu, Karol64208 napisał:

a jakie przewidziałeś transformator gł.

Pisałem o tym ... Jak Cię to interesuje i nie chcesz być "ignorantem" w kwestii tego wzmacniacza i dyskusji tu kwitnącej to doczytaj proszę ;) 

Edytowano przez MariuszZ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie śledzę wszystkich wątków sorrki, ale mam też inne zajęcia, wiem co znaczy pierwszy lampiak to tak jak pierwsza miłość , będziesz pamiętał do końca życia, ale nie można popełnić błędu.

250 x 1.4 będzie ok 350VDC niewielki szczegół, ale ma wpływ na pracę i jakość przy większej wzmocnieniu powyżej połowy mocy będzie ci wycinać pasmo /przede wszystkim dolne/i zwiększać harmoniczne a piszesz o 500V, to lepiej kupić mocniejsze lampy. Niestety przy lampach można z podziewać większych harmonicznych niż przy krzemowych, jeżeli elementy układu będą źle dobrane. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Karol64208 napisał:

ale ma wpływ na pracę i jakość przy większej wzmocnieniu powyżej połowy mocy będzie ci wycinać pasmo /przede wszystkim dolne/i zwiększać harmoniczne

Być może ale znowu Twoje wypowiedzi są niczym nie podparte i nie do końca prawdziwe. Dla przykładu zamieszczam poniżej dwie charakterystyki dla 2 x EL84 pracujących w klasie AB i B. We wzmacniaczu pracującym w klasie B dla Raa-8kOhm największe zniekształcenia harmoniczne d(tot) rosną ze wzrostem mocy do pewnej wartości tj. 7,5W ale później maleją. Tak wynika z tej charakterystyki. Inaczej jest w przypadku klasy AB gdzie zniekształcenia d(tot) rosną do pewnej wartości ok. 11W by później maleć do ok. 15W i by ostatecznie gwałtownie poszybować w górę. Jak widać zjawisko występowania zniekształceń jest bardzo złożone i trudno przyjąć co piszesz za wyznacznik i prawdę ostateczną. Jeszcze bardziej skomplikowana jest sprawa występowania konkretnych harmonicznych zniekształcających sygnał. Na załączonej charakterystyce "Harmoniczne d2 i d3" wyraźnie widać, że druga harmoniczna d2 ma wyższą wartość do mocy ok. 2,9 W by później ze zwiększeniem mocy wzmacniacza dać dominować trzeciej harmonicznej d3 powodującej u nas ból uszu. Warto o tym wiedzieć by nie kręcić gałką Volume zbytnio ;) Oczywiście to przykład dla konkretnego układu na lampie EL84. W tym przypadku faktycznie całkowite zniekształcenia rosną proporcjonalnie do wzrostu mocy wzmacniacza.

 

12 godzin temu, Karol64208 napisał:

250 x 1.4 będzie ok 350VDC niewielki szczegół,

To prawda ale gdy zasilacz jest nie obciążony wzmacniaczem. Jeżeli połączysz zasilacz i wzmacniacz zobaczysz, że 250 V trzeba pomnożyć razy 1,32 i otrzymamy 330 V. Niewielki szczegół ;) Pozdrawiam.

2xEL84 Raa8k(AB) (Custom).jpg

2xEL84_Raa8k(B) (Custom).jpg

harmoniczne EL84 (Custom).jpg

Edytowano przez MariuszZ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaką masz praktykę z elektroniki nie mam zamiaru Ciebie przekonać do moich porad, ale ma też pytanie jakimi przyrządami dysponujesz? Współczynnik 1.4 który podałem dotyczy napięcia pod obciążeniem, no chyba że masz za słabej/mocy/ trafo. zasilające wtedy będziesz miał spadki napięcia i mocne grzanie trafa.

Pozdrawiam.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Karol64208 napisał:

Nie wiem jaką masz praktykę z elektroniki nie mam zamiaru Ciebie przekonać do moich porad

Nie chodzi o to żeby mnie nie przekonywać, tylko żeby przekonywać do tego co próbuję robić. Jak przeanalizujesz co napisałeś to zrozumiesz, że pisałeś i radziłeś w sprawie wzmacniaczy, których nie składam. O moim składaku nic nie napisałeś. Mam przyrządy do pomiarów odpowiednie. Chociażby Hantek 2D42 który jest uniwersalnym urządzeniem będącym dwukanałowym oscyloskopem, generatorem przebiegów elektrycznych i cyfrowym multimetrem. Z 250 VAC "pod obciążeniem" otrzymasz na pierwszym filtrze Pi zasilacza 330 VDC i to dokładnie zmierzyłem. Trafo jest mocne i się nie grzeje więc ten współczynnik 1.4 o którym piszesz można wsadzić między bajki. Jest prawdziwy i słuszny tylko z czysto teoretycznego matematycznego punktu widzenia ;) Pozdro.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

Nie chodzi o to żeby mnie nie przekonywać, tylko żeby przekonywać do tego co próbuję robić. Jak przeanalizujesz co napisałeś to zrozumiesz, że pisałeś i radziłeś w sprawie wzmacniaczy, których nie składam. O moim składaku nic nie napisałeś. Mam przyrządy do pomiarów odpowiednie. Chociażby Hantek 2D42 który jest uniwersalnym urządzeniem będącym dwukanałowym oscyloskopem, generatorem przebiegów elektrycznych i cyfrowym multimetrem. Z 250 VAC "pod obciążeniem" otrzymasz na pierwszym filtrze Pi zasilacza 330 VDC i to dokładnie zmierzyłem. Trafo jest mocne i się nie grzeje więc ten współczynnik 1.4 o którym piszesz można wsadzić między bajki. Jest prawdziwy i słuszny tylko z czysto teoretycznego matematycznego punktu widzenia ;) Pozdro.

no dobrze, działaj B| tylko opisz efekt końcowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Janusz44 napisał:

Napięcie 330 VDC dla stopnia mocy jest do przyjęcia, widziałem schematy w Push Pull 370 VDC.

Dzień dobry. Jako początkujący amator tak podejrzewałem przyglądając się różnym schematom i charakterystykom lamp EL84. Zastanawiam się tylko czemu konstruktor tego wzmacniacza (Audio Note L1) wybrał punkty pracy z tak wysokim napięciem anodowym ? Czy ma to jakieś uzasadnione przełożenie na jakość czy moc ? Czy po prostu dysponował takimi elementami (trafa, elektroniką, lampy) i tak dobrał napięcia i prądy by pasowało 😀 Pozdrawiam serdecznie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy większym napięciu anodowym uzyskuje się większą moc wyjściową, jednak nie ma potrzeby słuchać muzyki w standardowym mieszkaniu na ponad 50 % mocy wyjściowej, to nie dyskoteka. Można sprawdzić w pomiarach stabilność wzmacniacza przy 10 KHz i połowie mocy wyjściowej przebiegu prostokątnego. Na początku pomiarów sprawdź przebieg prostokątny przy 1 KHz. Możesz sobie porównać np do moich pomiarów mini wzmacniacza Push Pull 2 X 6P14P w jednym kanale w trybie pentody. Zdjęcie nr 5, 6 przedstawia stabilność wzmacniacza SE w KL. A  przy lampie 1 X 6550 Tung Sol przy 10 KHz / 20 KHz / 30 Vpp.

Dwa kanały przy 1 KHz.JPG

6) 1,0 KHz przy 10,8 Vpp.JPG

7) 1,0 KHz przy  Vpp 30V.JPG

8) 1,0 KHz przy Vpp 30V, 8 ohm.JPG

Pomiary stabilnóści przy 10 KHz.JPG

Pomiary stabilności przy 20 KHz.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Janusz44 napisał:

Możesz sobie porównać np do moich pomiarów mini wzmacniacza Push Pull 2 X 6P14P w jednym kanale w trybie pentody. Zdjęcie nr 5, 6 przedstawia stabilność wzmacniacza SE w KL. A  przy lampie 1 X 6550 Tung Sol przy 10 KHz / 20 KHz / 30 Vpp.

Ładne te przebiegi na wyjściu. Nic nie obcina i nic się nie wzbudza. Zrobię takie pomiary i porównanie jak tylko wsadzę w obudowę (kilka dni jeszcze zanim sklep wyśle) żeby mieć pewność, że położenie traf względem siebie i kabli zasilających i sygnałowych nic nie psuje. Mam pytanie do tych pomiarów. Jakie obciążenie na wyjściu podłączyć ? Zwykłe oporowe 8 Ohm czy jakiś kondensator do tego jeszcze ?  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Janusz44 napisał:

Przebieg prostokątny przy 100 Hz, 50 Hz, 25 Hz. Wzmacniacz SE. KL. A. Lampy 2 X 6P14P w kanale.

Z tych przebiegów wynika chyba, że "bas" ograniczony jest od dołu ? Jakie pasmo (-3 dB) ma wzmacniacz od dołu ? Ciekawe jak mój PP na EL84 wypadnie ? Nie mogę się doczekać żeby pomierzyć i sprawdzić :) 

Czemu Pan zdecydował się na SE w klasie A ? Podobno jeżeli chodzi o zniekształcenia wypada gorzej od PP, a klasa A? Musi grać bo stojąc na jałowym biegu masakrycznie się grzeje.  Z drugiej strony czytałem, że pięknie brzmią SE w A (wyższość drugiej harmonicznej) i prawie brak harmonicznych wyższego rzędu, które to odpowiadają za "jazgot". Pozdrawiam :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego akurat przy 20 Hz, 36 Hz, 60 Hz, 1 kHz i 26 kHz? Zamieściłem przykładowe moje pomiary archiwalne z dwóch wzmacniaczy, tak na zawołanie pomiarów nie wykonuję, brak obecnie możliwości., warsztat zwinięty, najgorsza wiadomość choroba. Pomiary przebiegu prostokątnego przy 26 kHz to przesada, chociaż kiedyś z ciekawości zrobiłem.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, MariuszZ napisał:

Z tych przebiegów wynika chyba, że "bas" ograniczony jest od dołu ? Jakie pasmo (-3 dB) ma wzmacniacz od dołu ? Ciekawe jak mój PP na EL84 wypadnie ? Nie mogę się doczekać żeby pomierzyć i sprawdzić :) 

Czemu Pan zdecydował się na SE w klasie A ? Podobno jeżeli chodzi o zniekształcenia wypada gorzej od PP, a klasa A? Musi grać bo stojąc na jałowym biegu masakrycznie się grzeje.  Z drugiej strony czytałem, że pięknie brzmią SE w A (wyższość drugiej harmonicznej) i prawie brak harmonicznych wyższego rzędu, które to odpowiadają za "jazgot". Pozdrawiam :) 

Pomiary wzmacniacza SE. KL. A w trybie triody. Dolne 12,52 Hz- 3dB. Górne 54,77 KHz - 3dB w sumie pełne pasmo HI-FI. Jak wykonasz kilka wzmacniaczy Push Pull na różnych typach lamp na pewno spróbujesz wykonać wzmacniacz SE. W brew pozorom wzmacniacz SE powinien posiadać dobry wydajny zasilacz w tym ponadwymiarowy TS - gdzie lampy się grzeją, a TS jest tylko letni. Jak uzyskasz w SE zniekształcenia na poziomie 1% będziesz gość.

Zakres dolny pasma 12.52 Hz -3dB w trybie triody..JPG

Zakres górny 54,77 KHz -3dB w trybie triody.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Janusz44 napisał:

Pomiary wzmacniacza SE. KL. A w trybie triody. Dolne 12,52 Hz- 3dB. Górne 54,77 KHz - 3dB w sumie pełne pasmo HI-FI.

Pasmo wspaniałe. U mnie ograniczeniem od dołu będzie prawdopodobnie trafo głośnikowe (rdzeń Ei66/33) ze względu na mały rozmiar. Myślę, że jak będzie ok. 40Hz (-3dB) to będzie nieźle. Już myślę o następnej konstrukcji tylko na lepszych trafach i elementach elektronicznych, też PP (AB) z tym, że montaż punkt - punkt i lampy na wierzchu. Jak wyjdzie to pomyślę o SE i mocniejszych lampach :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz, czy to jest sinus  , TRGL? dobrze by było zobaczyć obie połówki, Na perzdst. zdjęciach dolne pasmo to już Mariusz powiedział masz poważny problem ale i z górnym też masz. , jakie masz nap. anodowe?

7 minut temu, MariuszZ napisał:

prawdopodobnie trafo głośnikowe (rdzeń Ei66/33) ze względu na mały rozmiar.

dlatego pytałem jakie masz tr.gł. i odradzałem podnosić nap.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...