Skocz do zawartości

wzmacniacz a moc głośnika


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 142
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Właśnie w modach pomieszczenia i jego rozmiarach diabeł jest pogrzebany. Pomieszczenia o małej powierzchni rzadko bywają wysokie. Chyba że mowa o kuchni lub łazience obok wysokich pokoi. Gdy fale mają długości większe od rozmiarów pomieszczenia, czyli znajdują się poniżej jego modów dochodzi do pneumatycznego przenoszenia się dźwięku. Wtedy odległość zaczyna mieć mniejsze znaczenie. Wzrasta wtedy skuteczność kolumn w tym zakresie częstotliwości.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

8 minut temu, nowy78 napisał:

Pomimo takiej samej nazwy, trzeba rozróżnić rozkład ciśnienia akustycznego w przestrzeni, od ciśnienia cieczy lub gazu ściskanego w pewnej objętości

Ciśnienie akustyczne to jakie ciśnienie, powietrze jest gazem, a nawet używa się obecnie ciśnienia cieczy w akustyce.

Pomijam to, i dlatego wiele razy wypowiadałem się o skuteczności dla kolumn i wzmacniacza, i doborze sprzętu co do pomieszczenia i muzyki.

Dlatego kubatura pomieszczenia jeż ważna i ma wpływ nie tylko na sam odbiór dźwięku ale i akustykę, a także na nie pożądane odbić, echo itp.

Dźwięk odbija się od wszelkich przeszkód także od sufitu.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściślej. W fizyce gazy i ciecze są płynami. Gdy fale są krótsze od rozmiarów pomieszczenia zachowują właściwości takie jak w otwartej przestrzeni, czyli natężenie spada wraz z odległością. Dochodzą jednak odbicia od ścian i sprzętów które w nim są. Większa bliskość dużych powierzchni od których się odbijają to większy wpływ fal odbitych. Dlatego w pomieszczeniu o małych wymiarach będzie głośniej niż w dużym. Nie chodzi tu o objętość. W narożu również będzie głośniej z bliska niż na środku dużego pokoju.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Karol64208 napisał:

Witam, nie spotkałem tego pytania, to proste mam dwie jedną MM a drug o którą pytasz to MC to zależy do którego wejścia jest gramofon podłączony.

A teraz proszę odpowiedz na moje pytanie, czy jesteś elektronikiem czy akustykiem?

Pozdr.

Nie , nie jestem. Bo rozumiem że pytasz o wykształcenie? 

Ale poczuwam się do bycia akustykiem bo słyszę różnice między urządzeniami , między pokojami i wiem co mi się podoba a co nie.

I na pewno ostatnia rzeczą jaką robię to patrzenie do książeczki i skoro dany wzmacniacz ma X watów to nie pasuje do danych kolumn. Weryfikuje to słuchając. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki znalazłem polską wersję.

"Mod – mod dźwięku w pomieszczeniu, związany z jego wymiarami.

Rezonanse podstawowe związane są z długością pomieszczenia, szerokością i jego wysokością. W danym pomieszczeniu wzmacniane są fale dźwiękowe o częstotliwościach rezonansowych. Każdy rezonans ma swój rezonans pochodny, o dwukrotnie mniejszej amplitudzie i dwa razy wyższej częstotliwości."

4 minuty temu, S4Home napisał:

Ale poczuwam się do bycia akustykiem bo słyszę różnice między urządzeniami , między pokojami i wiem co mi się podoba a co nie.

dzięki za odp.

 Jak napisałeś, to też tak to przedstawiaj w swoich opiniach, że jest to Twoja opinia subiektywna.

 

Każdy z Nas lubi co innego i ma inne ucho- słuch, ale co do sprzętu są pewne wymogi które powinien spełniać.

Nie wiem, jak forumowicze, ale ja co kilka lat chodzę na sprawdzenie słuchu u laryngologa- na testy.

To nic nie kosztuje ale wiem jak moje ucho reaguje na poszczególne dźwięki.

Niestety w tej dziedzinie jest potrzebny obiektywizm tym bardziej jak doradzamy potencjalnym użytkownikom sprzętu, bo Nasze ucho może mylić innych,a  inni mogą mieć lepszy lub słabszy słuch. 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mod_(akustyka_pomieszczeń)

Mod (akustyka pomieszczeń.

Ten artykuł od 2010-07 wymaga zweryfikowania podanych informacji.

Należy podać wiarygodne źródła, najlepiej w formie przypisów bibliograficznyc.

Dlatego proponuję nie używać tego określenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale chyba każdy wyrażając opinie o sprzęcie mówi swoją subiektywna opinie? Oczywiście pomijam troli czy ukryta branże która na forach istnieje. Ale wszelkie polecenie to subiektywna opinia danej osoby. Nawet u nas wewnątrz firmy mi je podoba co innego niż koledze i czasem posty się rozmijają. To normalne! 

Ja nie potrafię tak jak ty dobierać sprzętu pod kątem parametrów. Nie umiał bym b oto nie uczciwe dla klienta by było. 

I przepraszam jeśli to tak zabrzmiało bo nie chce cię urazić. Akurat uważam że jesteś potrzebny bo dyskusja ciekawa. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten temat jest poświęcony doborowi mocy wzmacniacza do kolumn. Fakty są takie że jest on stosunkowo mało istotny, bo większość kolumn które są w sprzedaży może zagrać z większością popularnych wzmacniaczy. Te mniej popularne i bardziej egzotyczne często wymagają specyficznych założeń do właściwego doboru. To co najważniejsze to fakt ze taki dobór prawie nigdy nie jest w stanie zabezpieczyć kolumny przed uszkodzeniem. Można ta kwestię za to ograniczyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie czuję się urażony.

Elektronika można powiedzieć jest moim bratem od dziecka, ale zastrzegam raczej analogowa , bo ta jest najbardziej zbliżona do natury dźwięku.

Jak napisałeś pracujesz w salonie, też swój sprzęt kupowałem w salonach fakt że wtedy był sprzęt zgodny ze specyfikacją, była też możliwość przesłuchania na miejscu albo jak dawniej dopiero w domu, tak było. I dlatego pierwsze co robiłem to sprawdzałem jego możliwości w papierach, pisali wtedy prawdę większości przypadków nawet te z produkcji w PL.

Ale uważam że najpierw trzeba dać określić przyszłemu użytkownikowi jakie ma oczekiwania, bo to jest b.ważne do dalszego postępowania przy wyborze sprzętu.

Dlatego też że słucham różnych gatunków muzyki i wiem jaki mam pokój do dyspozycji wybierałem sprzęt o danych parametrach, zły wybór to zły dźwięk itd.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, MobyDick napisał:

W tym przypadku prawa fizyki jak zawsze działają, tylko nie w taki prosty sposób. Źle myślisz.

Ciekaw jestem w jaki to sposób sprawdzasz. Na razie o nowych prawach i zasadach obowiązujących w fizyce nie słyszałem.

  Mod (akustyka pomieszczeń. nie można się tym podpierać - nie potwierdzone wymysły dla laików.

Dlatego trzymam się tego co jest potwierdzone, reszta mitów jest tworzona na własne potrzeby i jest subiektywna zależna od naszego słuchu i dlatego czasami należy udać się na test do laryngologa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakich mitach mówisz ? Może przeczytaj kilka razy co napisałem i to zrozumiesz :) . Czy jest coś dziwnego w tym że w pomieszczeniu wzbudzają się fale stojące ? Czy niezrozumiałym jest że przy takich częstotliwościach dochodzi do gwałtownej zmiany głośności danych dźwięków ? Zwróciłem uwagę na to że w zakresie takich modów ( podstawowych głównie ) charakterystyka jest pofalowana. Uważasz ze tak nie jest ? Rozumiem ze mogłeś sobie nie zdawać sprawy z tego ze poniżej tego zakresu wzrasta skuteczność kolumn i dlaczego. Każdy kto zajmuje się pomiarami kolumn to wie. Czy niezrozumiałym jest to że fale odbite od ścian zwiększają poziom głośności. O tym jak rozchodzą się fale, a w tym dźwięk, uczy się dzieci w szkole podstawowej. To jest czysta fizyka. Oczywista dla kogoś kto się tym zajmuje. Większość laików nie zdaje sobie sprawy np. z tego że głośnik wysokotonowy w kolumnach o mocy 100W według zapewnień producenta, może zwykle przyjąć najwyżej kilka watów, bo jego konstrukcja jest bardzo delikatna. Gdyby przyłożyć do niego 100W to by chyba zaświecił. To jest fizyka, a nie wydumane zasady wg których wyznacza się proporcje mocy wzmacniacza i kolumn które są określane w zupełnie inny sposób. Często z resztą nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MobyDick, jest to zrozumiałe i dlatego zwracam uwagę na poszczególne elementy techniczne i parametry, a nie na subiektywne doradzanie, jak pisałem wcześniej każdy z Nas ma inny słuch. 

Wielu z Nas posługuje się argumentami, które nie mogą odnosić do praw akustyki, rezonansu dźwięku,  mod czy też często używanego słowa    synergia , to nie ma zastosowania w dziedzinie o której tutaj piszemy.

Jak już chcemy używać tych określeń typu mod bierze pod uwagę kubaturę pomieszczenia.

 Synergia to już na pewno nie możemy mówić w fizyce używa się  wypadkowej fiz. «wynik działania różnych sił»

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, może wymieńcie się adresami e-mail i tam przenieście prywatne spory nt. fal stojących, co jest ważniejsze: fizyka czy elektronika, itd.  Jak na razie to z tej dyskusji dowiedziałem się, że jestem głupi, nic nie wiem i że najlepiej by było gdybym tyłka nie zawracał i sam się dowiedział.

Co się zaś tyczy tej konkretnej sprawy to wypracujcie może jakieś wspólne stanowisko, bo jak na razie to tylko toczycie pianę i nic z tego nie wynika.

Przeczytałem polecane tu artykuły i mimo tego, że wiem już co to jest moc rms to dalej nie wiem jak dobrać mocowo kolumny di wzmacniacza i na vice versa.

Udowadniacie jacy jesteście mądrzy a nie potraficie dać jednoznacznej odpowiedzi. O co tu kurde chodzi na tym forum? O wyławianie klientów?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc kolumny np 100W oznacza że ma przyjąć moc 100W i przez 100 godzin nie ulec uszkodzeniu.

Po pierwsze, kolumny!Całej. A to oznacza że wysoko tonowy może przyjąć np 20 a basowy 80W  podziałem jeśli jest kilka.

Po drugie, nie przypominam sobie żeby który kolwiek producent podawał przy jakim zniekształceniu ta moc ma być dostarczona.

Wiele rzeczy w audio podawane jest na zasadzie wartości liniowych. Tak ja kw audio mierzą moc. A później zmienne okazują się zderzeniem z rzeczywistością.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Adam Wesolowski napisał:

Przeczytałem polecane tu artykuły i mimo tego, że wiem już co to jest moc rms to dalej nie wiem jak dobrać mocowo kolumny di wzmacniacza i na vice versa.

to raz jeszcze jak pozwolisz wzmacniacze najlepszy dźwięk można uzyskać  do 60% mocy, natomiast kolumny w większości dobrej jakości i przy dobrym dolnym paśmie i skuteczności to do 40% mocy. Dlatego zalecane jest ;kolumny powinny mieć większą moc od 20% do 40% od używanego wzmacniacza. Dobór mocy należy też dostosować do swojego pomieszczenia dla odsłuchu. 

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja powtórzę, że chyba producent kolumn wie najlepiej jaki do nich dobrać wzmacniacz i nie przypadkiem zaleca stosowanie do nich wzmacniaczy o mocy 30-100W. O tym że tylko niewielką moc z całości może przyjąć głośnik wysokotonowy nie napisałem bez potrzeby, tylko po to aby zwrócić uwagę na to że jej bardzo niewielka wartość może go uszkodzić. I powtórzę że niema takiego doboru mocy który da pewność że kolumny będą bezpieczne zawsze. Tak wygląda prawda. Pytałeś o to że wiele amplitunerów ma podawaną większa moc niż te 100 W. Jak widać producent nie zaleca ( oczywiście zakładamy ze producenci piszą prawdę, a tak nie jest zawsze ) większych mocy. Porównałem taka sytuację do jazdy samochodem na oponach które nie pozwala mu osiągnąć prędkości maksymalnej, ale nadal będziemy mogli nim jeździć bardzo szybko. Bo kolumny będą grały bardzo głośno nawet przy mocy kilkudziesięciu watów. Dobór wzmacniacza pod względem synergii brzmienia nie ma nic wspólnego z mocą i tym tematem . Wskazałem tylko że jest ważniejszy niż dobieranie mocy wg jakichś wytycznych umownie przez kogoś wymyślonych , które maja się odnosić do wszystkich kolumn i wzmacniaczy, bo to nie ma nic wspólnego z rzeczywistością i fizyką. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Karol64208 napisał:

kolumny powinny mieć większą moc od 20% do 40% od używanego wzmacniacza

Ok, formułka już jest.

Teraz konkretny przykład (CXA81 + KEF Q750, to tylko przykład, bo akurate te dane miałem pod ręką): 

1. moc RMS CXA81 to 80W przy impedancji 8 Ohm; 80W x 1.2 = 96W; 80W x 1.4 = 112W. Czyli kolumna powinna mieć moc w zakresie od 96 do 110W. KEFy Q750 przyjmą moc od 15 do 150 W, stąd wniosek, że wytrzymają i wytrzymałyby nawet większą moc np. do 140W (co dałoby po stronie wzmacniacza 100W mocy)

Kumam czy nie kumam?

ale, całkę z 2x to każdy potrafi rozwiązać dlatego 2 przykład już taki jednoznaczny nie jest:

2. CXA81+ Zensor 7 - tu sprawa sie komplikuje, bo dla Zensor 7 podają moc przy impedancji 6 ohmów. Nie wiem czy jest to zależność liniowa, ale zaryzykuję. CXA przy 8 Ohm-80W a przy 4 Ohm 120W, czyli przy 6 Ohm dałoby około 100W a to dałoby nam zakres 120..140W (20-40%) czyli zbliżamy się do końca zakresu i trzeba uważać przede wszystkim z głośnikiem wysokotonowym.

Tutaj też kumam, czy tutaj już nie kumam.

 

PS. Akustyka i dobór mocy do pomieszczenia to już inna strona medalu. Pójdźmy krok po kroku.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę na to że zwykle w całej serii kolumn ten sam głośnik wysokotonowy obsługuje , często ten sam zakres częstotliwości, a kolumny mają inną moc  w zależności od wielkości i ilości głośników.

Do tego dołóż fakt, że większość kolumn dostępnych w sprzedaży ma napisane w danych lub na plakietce coś co ma świadczyć o impedancji 8 ohm a ma tak na prawdę 4 omy.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...