Skocz do zawartości

Soundbar czy zestaw stereo


Wojtek Mundt

Recommended Posts

Rozumiem, że nie podpiszecie się pod byle czym, tylko właśnie ja też szukam kompromisu :) Na razie kombinuję z tą witryną, a jak się nie uda to chyba zostaje to BOSE co proponował MobyDick. Nie nalazłem innych tak wąskich kolumn. Zresztą tak naprawdę nawet jak pozbyłbym się witryny i postawił kolumny to i tak zostaje problem ze sprzętem, gdyż ta szafka ma 16 cm na sprzęt. Cóż, błąd przy kupowaniu, ale człowiek uczy się cale życie. A co myślicie, żeby zrobić tak jak wcześniej wspominałem, do filmów położyć soundbara, a do muzyki jakaś wieża stereo na drugiej witrynie? Tam nawet mogę pokusić się o rozstawienie kolumn na ziemi bo jest miejsce w rogu i pomiędzy witryną a półwyspem. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 192
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

24 minuty temu, Wojtek Mundt napisał:

Na razie kombinuję z tą witryną

kropla drąży skałę. Na soundbar, szczerze i z czystym sumieniem mówię - szkoda pieniędzy. Moje zdanie. To są tylko trochę lepsze głośniki TV w zewnętrznej obudowie. Swoją drogą niezły chwyt na biznes. Lepiej za te pieniądze połechtać żonę w kwestii tej nieszczęsnej witryny. Zamiast grajbelki już lepiej powiesić TV na ścianie i postawić dwa aktywne monitory w tym samym budżecie na szafce pod TV - efekt będzie dużo lepszy. Dobry kompromis podał też kolega 1Ender.

Samej elektroniki nie ładuj w tą wcześniej zaplanowaną "dziurę" - wieszając TV na ścianie powinieneś zmieścić na szafce zarówno centralny, jak i ampli KD. Nie poddawaj się... ;) 

EDIT: z tym centralnym się zapędziłem. Sama elektronika tym bardziej bez problemu się zmieści

Edytowano przez Markcox
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Markcox napisał:

kropla drąży skałę. Na soundbar, szczerze i z czystym sumieniem mówię - szkoda pieniędzy. Moje zdanie. To są tylko trochę lepsze głośniki TV w zewnętrznej obudowie. Swoją drogą niezły chwyt na biznes. Lepiej za te pieniądze połechtać żonę w kwestii tej nieszczęsnej witryny. Zamiast grajbelki już lepiej powiesić TV na ścianie i postawić dwa aktywne monitory w tym samym budżecie na szafce pod TV - efekt będzie dużo lepszy. Dobry kompromis podał też kolega 1Ender.

Samej elektroniki nie ładuj w tą wcześniej zaplanowaną "dziurę" - wieszając TV na ścianie powinieneś zmieścić na szafce zarówno centralny, jak i ampli KD. Nie poddawaj się... ;) 

Czyli najlepszy wyjście to powieszenie tv, czyli sporo czasu upłynie :) Wbrew pozorom to nie jest taka prosta sprawa. 

Nie wiem też czy on nie będzie za wysoko wisiał, bo nad szafką muszę zrobić przerwę aby zmieściły się kolumny. siedzimy jakieś 3m od tv, więc trzeba uważać aby nie patrzeć zaraz do góry. Taka mała rzecz a tyle kombinowania. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest bardzo prosta sprawa. Chyba, że poziomice i wiertarkę ktoś widział tylko na zdjęciach ;) 

przede wszystkim nie podpalaj się - chłodna kalkulacja. Temat ma niewiele ponad dobę, na spokojnie dojdziesz do finalnego rozwiązania, które Was zadowoli i nie zrobicie sobie nim przy okazji krzywdy.

Ile szafka RTV ma wysokości?

I jeszcze jedno

7 minut temu, Wojtek Mundt napisał:

Czyli najlepszy wyjście to powieszenie tv

to wcale nie oznacza, że całkowicie znika temat witryny. Idziemy z nim równolegle ;) 

  

8 minut temu, Wojtek Mundt napisał:

Nie wiem też czy on nie będzie za wysoko wisiał

 

2 minuty temu, MobyDick napisał:

TV nie powinien wisieć zbyt wysoko

tu zgadzam się w 100%.

Edytowano przez Markcox
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Markcox napisał:

to jest bardzo prosta sprawa. Chyba, że poziomice i wiertarkę ktoś widział tylko na zdjęciach ;) 

przede wszystkim nie podpalaj się - chłodna kalkulacja. Temat ma niewiele ponad dobę, na spokojnie dojdziesz do finalnego rozwiązania, które Was zadowoli i nie zrobicie sobie nim przy okazji krzywdy.

Ile szafka RTV ma wysokości?

I jeszcze jedno

to wcale nie oznacza, że całkowicie znika temat witryny. Idziemy z nim równolegle ;) 

  

 

tu zgadzam się w 100%.

A przewody mają sobie tak wisieć? Uważam, że jak już coś zrobić to zrobić, a to by  była prowizorka. Jeśli porządnie to jest to wręcz mała operacja budowlana :)

 

16 minut temu, MobyDick napisał:

TV nie powinien wisieć zbyt wysoko. Kolumny bose też nie są zbyt wysokie. Można je również powiesić na ścianie. Starsze wersje wymagały specjalnego wieszaka odsuwającego je od ściany. Ponoć te nowe mogą wisieć bezpośrednio na ścianie.

Przy tych kolumnach BOSE co podałeś to ja nie wiem czy w ogóle jest sens wieszać tv, skoro one mają 8,5 cm szerokości. Można je spokojnie postawić obok tv, a subwoofer po lewej stronie na podłodze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Wojtek Mundt napisał:

A przewody mają sobie tak wisieć? Uważam, że jak już coś zrobić to zrobić, a to by  była prowizorka. Jeśli porządnie to jest to wręcz mała operacja budowlana :)

i to mi się podoba, nie ma miejsca na fuszerkę :) Bose oczywiście też warto brać pod uwagę. Drap się w głowę i myśl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Markcox napisał:

Temat ma niewiele ponad dobę, na spokojnie dojdziesz do finalnego rozwiązania, które Was zadowoli

Markcox ma rację , wszystko trzeba brać na chłodno , ja od 30 lat szukam finalnego rozwiązania i jeszcze nie znalazłem , znaczy się kilka znalazłem, ale okazały się finalne tylko na jakiś czas :) 

1 godzinę temu, Wojtek Mundt napisał:

A co myślicie, żeby zrobić tak jak wcześniej wspominałem, do filmów położyć soundbara, a do muzyki jakaś wieża stereo na drugiej witrynie?

To nie ma sensu , lepiej mieć jeden dobry system , niż dwa kiepskie za większe pieniądze.

57 minut temu, Wojtek Mundt napisał:

Nie wiem też czy on nie będzie za wysoko wisiał, bo nad szafką muszę zrobić przerwę aby zmieściły się kolumny. siedzimy jakieś 3m od tv, więc trzeba uważać aby nie patrzeć zaraz do góry.

To zależy jaki uchwyt zastosujesz , u mnie jest Vogels o możliwości sporego nachylenia TV , obrocie 180 st. i odjechaniu TV od ściany o 70 cm. Do maskowania kabli listwa tego samego producenta . 

Zdjęcia poglądowe / na ten czarny wystający kabel nie patrz , bo nie mam czasu go schować i ...tak sobie od pół roku wisi :)/ . Vogels tani jest , ale jak chcesz mieć coś porządnego na lata , to polecam.

IMG_0988.JPG

IMG_0991.JPG

IMG_0994.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Wojtek Mundt napisał:

No to mnie teraz załamałeś tym sprzętem.

Nie patrz na sprzęt , bo nie o to chodzi . Spójrz jakie dodatkowe możliwości stwarza powieszenie TV. Zyskujesz dodatkową przestrzeń na szafce . Możesz tam postawić sprzęt , którego nie wciśniesz na półkę , a to daje większą możliwość wyboru. Masz taką samą odległość do punktu odsłuchowego / 3m/ jak ja , kolumny teoretycznie powinny być rozstawione min. 2,5 m. przy zachowaniu trójkąta równoramiennego , lub 3m. przy równobocznym , ale na początek możesz to olać i postawić na szafce . Odległość  jaką mam między dołem TV, a blatem szafki to 40 cm. więc zwiększa się też pole manewru jeżeli chodzi o dobór kolumn wysokość/. Tak prostym manewrem jak powieszenie TV sporo zyskujesz. Przemyśl .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, tomek4446 napisał:

Nie patrz na sprzęt , bo nie o to chodzi . Spójrz jakie dodatkowe możliwości stwarza powieszenie TV. Zyskujesz dodatkową przestrzeń na szafce . Możesz tam postawić sprzęt , którego nie wciśniesz na półkę , a to daje większą możliwość wyboru. Masz taką samą odległość do punktu odsłuchowego / 3m/ jak ja , kolumny teoretycznie powinny być rozstawione min. 2,5 m. przy zachowaniu trójkąta równoramiennego , lub 3m. przy równobocznym , ale na początek możesz to olać i postawić na szafce . Odległość  jaką mam między dołem TV, a blatem szafki to 40 cm. więc zwiększa się też pole manewru jeżeli chodzi o dobór kolumn wysokość/. Tak prostym manewrem jak powieszenie TV sporo zyskujesz. Przemyśl .

No myślę, myślę i jeszcze trochę i spać nie będę mógł :).

Szafka ma 43 cm wysokości i szczerze powiem jak tv na niej stoi to całkiem przyjemnie się ogląda, chodzi o wysokość. Podejrzewam, że to wszystko skończy się tak, że wszystko długo poczeka na remont i wtedy zrobię ścianę telewizyjną. W sumie to nie wiem po co wymyślili te soundbary skoro fachowcy ich nie polecają. Chyba po to żeby łapać takich ludzi jak ja. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość współczesnych płaskich TV ma tragiczny dźwięk. Taki sounbar to zawsze jakaś możliwość jego poprawy, szczególnie taki z zewnętrznym modułem niskotonowym. Trudno po nim oczekiwać rewelacji, jednak w stosunku do mikroskopijnych głośniczków TV pracujących bardzo niekorzystnych warunkach poprawa zwykle jest dość znaczna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Wojtek Mundt napisał:

Szafka ma 43 cm wysokości

A długość ?

Powieszenie uchwytu wraz z wymierzeniem to jakieś 1 -2 godz. Zyskujesz dodatkową przestrzeń tak fizyczne jak i optycznie. 99% architektów od wnętrz na wizualizacjach przedstawia TV wiszący na ścianie . Wygląda to "lżej" i nowocześniej / argument dla żony :) /i się sprawdza , jeżeli kupisz uchwyt z regulacją kąta nachylenia, to nawet gdy wisi wyżej ogląda się normalnie

https://www.vogels.com/pl-pl/c/seria-w-w-pelni-ruchome-uchwyty-do-telewizorow?product=3691

nie musisz zaraz wszystkiego burzyć / no ,może po za witryną ;) /

Soundbar , tak jak wąskie kolumienki pokazywane na wizualizacjach bez kabli , to odpowiedź producentów na trend w architekturze wnętrz ale niestety nijak to ma się do prezentacji dźwięku. W większości o wyglądzie mieszkania , czy domu decydują panie , a one nie lubią kabelków :) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Wojtek Mundt napisał:

Najlepszy efekt jest jak obraz jest na wysokości oczu. 

Nie będę się spierał , na TV się nie znam :) Mój / LG Oled55C8 czy jakoś tam/ wisi równiutki metr od podłogi / dolna krawędź/ , oglądam z trzech metrów , pochylenie jest minimalne i naprawdę nie zadzieram głowy. Ale to każdy chyba musi dostosować do swoich wymogów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie lepiej patrzy się nieco w dół niż w górę. Kont pochylenia naszej głowy zależy w dużej mierze od odległości. Nasza pozycja w której oglądamy TV ma również spory wpływ. Jeśli jesteśmy w pozycji półleżącej TV może być wysoko, a jeśli w lezącej może być podwieszony nawet pod sufitem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Wojtek Mundt napisał:

Zgadzam się, że wiszący telewizor dobrze wygląda, ale jak go powiesisz za wysoko to przechylanie go nic nie da. On nadal będzie wisiał wysoko a tylko zniekształcisz kąt patrzenia. 

Najlepszy efekt jest jak obraz jest na wysokości oczu. 

Pełna zgoda, to jest kwestia ergonomii - ale oczywiście poprawna odpowiedź na pytanie o wysokość tv brzmi: "to zależy" :D

Środek ekranu powinien wypadać w osi wzroku w wygodnej pozycji. Dlatego np. w sypialni telewizor wyżej ma sens - bo raz, że łóżko bywa wyższe, niż siedzisko sofy, więc poziom oczu idzie w górę, dwa, że jesteśmy raczej w półleżącej, odchylonej pozycji.

Więc jeśli w salonie ktoś ma fotele/sofę z bardziej odchyloną pozycją, to tv wyżej nie jest błędem.

A wiszący tv na architektonicznych wizualizacjach to jest też często kwestia użytkowa - wiszący tv równa się mniejszej głębokości szafki rtv, albo jej brakowi - co w małych mieszkaniach ma sens.

Ale fakt, że często to po prostu wygląda lepiej - zwłaszcza w dobie telewizorów takich, jak The Frame Samsunga, który wygląda jak obraz w ramie ;) - i notorycznie jest na wizkach wieszany za wysoko, bo jak obraz właśnie :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale cała dywagacja w sumie jest zbędna, bo wysokość szafki jest klasyczna dla "nowoczesnych" wnętrz. I powieszenie TV te 20cm wyżej, żeby zrobić przestrzeń pod nim, żadnej krzywdy w tej sytuacji nie zrobi. Możesz zrobić sobie test na sucho i podłożyć coś pod TV, aby stanął te 20cm wyżej i zobaczysz w praniu, jaki będzie tego Wasz odbiór. Moim zdaniem nie macie czego się obawiać.

Ja mam szafkę 49cm wysokości, na niej kolumna centralna (dochodzi kolejne 18cm), a dolna krawędź TV na wysokości 73cm (TV 60") i jak usiądę wyprostowany, to wzrok wypada nawet nie na środku, a w górnej części obrazu. Dyskomfortu brak. A uwierz mi, że akurat na ten aspekt właściwego umieszczenia obrazu jestem bardzo uczulony ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, MobyDick napisał:

Generalnie lepiej patrzy się nieco w dół niż w górę.

Nie gadaj ? :) 

Sorry , nie mogłem się powstrzymać :) 

15 minut temu, Konrad Kulwicki napisał:

A wiszący tv na architektonicznych wizualizacjach to jest też często kwestia użytkowa

A'propos użytkowania i wizualizacji to takie pytanie do zawodowca , widziałem już setki projektów domów oraz wizualizacji wnętrz / taka robota/ i wytłumacz mi dlaczego na większości pojawia się szafeczka RTV , / zwykle biała/ , od ściany, do ściany lub do kominka , nad nią TV. Salonik zwykle okazały 40-60 m2 i kolumn nie postawisz nigdzie. Gdyby nie tajemnica zawodowa to mógłbym zaprezentować taką ilość bzdurnych projektów z którymi przychodzą klienci , że głowa boli . Rozmawiamy o odpowiednim umieszczeniu TV, a tylko w ubiegłym m-cu miałem u siebie dwa projekty / wizualizacje już na gotowo ,pod projekt wykonawczy/ gdzie kanapa była na przeciwko kominka, a TV ma wisieć trzy metry przesunięty od niej w prawo , bo wszystko warunkuje wyspa aneksu kuchennego. Na miejscu inwestorów / co im zresztą powiedziałem/ , już zacząłbym ćwiczyć mięśnie karku :)  Sporo takich rzeczy poodkręcałem i projekty poszły do poprawki zadając proste pytanie , "czy lubią Państwo słuchać muzyki ? " :)  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MobyDick napisał:

Generalnie lepiej patrzy się nieco w dół niż w górę. Kont pochylenia naszej głowy zależy w dużej mierze od odległości. Nasza pozycja w której oglądamy TV ma również spory wpływ. Jeśli jesteśmy w pozycji półleżącej TV może być wysoko, a jeśli w lezącej może być podwieszony nawet pod sufitem.

Akurat my siedzimy na przeciwko :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

A'propos użytkowania i wizualizacji to takie pytanie do zawodowca , widziałem już setki projektów domów oraz wizualizacji wnętrz / taka robota/ i wytłumacz mi dlaczego na większości pojawia się szafeczka RTV , / zwykle biała/ , od ściany, do ściany lub do kominka , nad nią TV. Salonik zwykle okazały 40-60 m2 i kolumn nie postawisz nigdzie.

Myślę, że składa się na to kilka rzeczy.

Primo, klient może nie mieć świadomości, że będzie chciał porządne audio - patrząc na to, jak intensywnie promowane są choćby soundbary - nie dziwi mnie, że są przekonani, iż szafka rtv wystarczy, byle dostatecznie duża(szeroka);)

Secundo, kwestie estetyczno-użytkowe (użytkowe z pominięciem potrzeb AV). Ciągle w modzie jest minimalizm i oszczędne w wyrazie wyposażanie mieszkania. Mebel "od ucha do ucha" sprawia wrażenie bardziej przemyślanego, jest zrobiony na wymiar, na zamówienie = większy prestiż, niż z katalogu ;) Nad szeroką szafką lepiej wygląda duży telewizor, niż nad taką, która jest od samego ekranu węższa/równa. Użytkowo - nie masz kąta do zbierania kurzu, a masz więcej szuflad/półek w szafce, równocześnie unikając tłoku na ścianie, bo masz tylko modny, niski mebel, a nie witryny, regały czy półki.

Zresztą te same przyczyny sprawiają, że często nie ma gdzie ustawić z odpowiednią wentylacją porządnego amplitunera czy wzmacniacza, a czasem nawet konsoli do gier, bo na półce miejsce jest tylko na 'płaszczaka'.

Tertio, w wielu wypadkach architekt niestety nie robi dostatecznego wywiadu z inwestorem, więc jego potrzeby i oczekiwania nie są dobrze rozpoznane. A jest dość silny trend, by jednak nie ustawiać salonu w stu procentach pod sprzęt AV, tylko raczej tak, by promować widok przez okno, kominek itd itp.

Klient to łyka, a potem i tak chce odpalić film i cierpi :p.

Oczywiście wszystko da się pogodzić - kwestia chęci, pomysłu i...  budżetu.

Przykładowo - moi znajomi budując dom, który z kolegą pomagaliśmy im aranżować, zażyczyli sobie salon ustawiony pod widoki z okien i wyjścia na taras. Ale z góry wiedzieli, że nie będzie w nim telewizora, tylko projektor* i ekran rozwijany w miejscu okna tarasowego. Nieźle sprawdzają się też w takich sytuacjach uchylne uchwyty na TV, są też patenty z opuszczaniem z sufitu czy wysuwaniem z mebli, ale to wyższa szkoła jazdy.

*) To też wydaje mi się coraz częstsze zjawisko, zwłaszcza wśród dwudziesto-trzydziestolatków wybierających serwisy streamingowe, a nie tradycyjne kanały tv - projektor zamiast telewizora, a ewentualne oglądanie w ciągu dnia - na telefonie, tablecie, laptopie...

Edytowano przez Konrad Kulwicki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...