Skocz do zawartości

RME DAC ......... i nie tylko :)


tomek4446

Recommended Posts

-5db

Ale auto to jest tylko trick ze wzmocnieniem na wyjsciu aby obnizyc poziom szumów przy cichym sluchaniu i jednoczesnie miec duzy poziom sygnalu na wyjsciu przy ustawieniu dużej glosnosci.

Sluchając na auto tak na prawde sluchasz na jednym z kilku ustawien manualnych.

Jak jest ustawione auto i sluchasz cicho to masz -5db, jak podgłaśniasz to po przekroczeniu jakiegos progu przechodzi na +1 a potem na następne. Po ilosci klkow przekaźnikow mozna ocenic w ktorum stanie wzmocnienia jest aktualnie.

Mam ustawione na sztywno na -5 bo nie podoba mi sie to klikanie, najglosniej jak sluchalem to -10db czyli w sumie -15 może, więc więcej nie potrzebuje. No jak sie machnę głośnoscią to mi kolumn nie rozsadzi.

 

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja także mam ustawione na sztywno, w tej chwili +13dBu. To daje na wyjściu maksymalnie 3,5V (przy 0dBFS), nieco więcej niż potrzebuję do pełnego wysterowania aktualnie używanej końcówki. A że zwykle słucham wykorzystując ułamki wata mocy, zapewne obniżę do +4, gdy znudzi mi się (albo sąsiadom ;) ) sprawdzanie jak różne rzeczy brzmią przy prawie pełnej mocy :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na auto.

Już wcześniej rozmawiałem z @JohnDoe i podlinkował mi jakąś rozmowę na forum, dotycząca ustawienia poziomu na wyjściach. Ale wypaliło mi oczy jak to zobaczyłem ;)

(chciałem ustawić sobie na sztywno tak aby mieć standard 2V)

Z tego wątku wynikało że lepiej zostawić na auto jeżeli czasem korzysta się z korekcji

5 godzin temu, nowy78 napisał:

Ja także mam ustawione na sztywno, w tej chwili +13dBu. To daje na wyjściu maksymalnie 3,5V (przy 0dBFS), nieco więcej niż potrzebuję do pełnego wysterowania aktualnie używanej końcówki.

Na audiostereo jest wątek gdzie facet miał przypadek że tego typu ustawienie (o ile pamiętam) spowodowało że na złaczach XLR miał gorsza jakosć. Chyba wejscia wzmacniacza nie najlepiej przyjmowały tak wysoki sygnał

Wątek ma chyba tytuł "RME czy faktycznie taki dobry"

@nowy78 tu jest link :

https://www.audiostereo.pl/topic/145774-dac-rme-adi-2-czy-aż-taki-dobry/page/4/#comments

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Fafniak napisał:

Ja mam na auto.

Już wcześniej rozmawiałem z @JohnDoe i podlinkował mi jakąś rozmowę na forum, dotycząca ustawienia poziomu na wyjściach. Ale wypaliło mi oczy jak to zobaczyłem ;)

(chciałem ustawić sobie na sztywno tak aby mieć standard 2V)

Z tego wątku wynikało że lepiej zostawić na auto jeżeli czasem korzysta się z korekcji (1)

Na audiostereo jest wątek gdzie facet miał przypadek że tego typu ustawienie (o ile pamiętam) spowodowało że na złaczach XLR miał gorsza jakosć. Chyba wejscia wzmacniacza nie najlepiej przyjmowały tak wysoki sygnał(2)

Wątek ma chyba tytuł "RME czy faktycznie taki dobry"

1.No wlasnie tak sie zastanawiam czy jak doszedlem z glosnoscia do -10db, a na basie mialem +18db to czy nie dobijalo mi do bandy. Mialem wrazenie ze bas juz nie przyrasta i robił sie troche znieksztalcony. Wtedy zrzucilem to na to ze r3 wiecej nie dają rady i dalej nie forsowalem.

2.Wzmacniacza gdzie reguluje sie głośność przez RME raczej to nie dotyczy. W przypadku integry lub przedwzmacniacza gdzie RME jest ustawiony na fixed  jest mozliwe ze zbyt wysoki poziom sygnalu będzie powodowac znieksztalcenia.

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzeba ewentualnego korzystania z Auto Ref Level wynika z rodzaju używanego sprzętu/wzmacniacza/ścieżki i pozwala na uzyskanie pełnego zakresu dynamicznego wzmacniacza połączonego z RME - bez przesterów lub zbyt słabego wzmocnienia sygnału na wyjściach. ARL robi całą matematykę za nas. 

Gain stage (wikipedia) >>> https://en.wikipedia.org/wiki/Gain_stage

Na forum RME jest mnóstwo pytań z tym związanych ponieważ sporo użytkowników nie rozumie do końca zagadnienia "gain staging".  Większość urządzeń z segmentu "domowego HiFi" nie zawraca sobie tym głowy. RME oferuje wybór (ARL) lub ręczne wysterowanie w przypadku kiedy jest to wymagane. 

U mnie RME kiedyś pracował z końcówką, gdzie wręcz zaleca się korzystanie z ARL. Obecnie mam integrę i wciąż pozostaję przy tym ustawieniu. 

 

1 godzinę temu, Kenobi napisał:

Już na samym początku użytkowania rme pomiar przelączyłem na pre fx aby wiedzieć z jaką muzyką mam doczynienia.

Przecież można w ustawieniach włączyć "Horizontal meter Dual" i wtedy pokazuje sygnał wejściowy - cienka linia / oraz wyjściowy gruba linia

20210410_083636.thumb.jpg.ce7dd24058bfc7d2fe6449a31ebe552f.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kenobi napisał:

1.No wlasnie tak sie zastanawiam czy jak doszedlem z glosnoscia do -10db, a na basie mialem +18db to czy nie dobijalo mi do bandy. Mialem wrazenie ze bas juz nie przyrasta i robił sie troche znieksztalcony. Wtedy zrzucilem to na to ze r3 wiecej nie dają rady i dalej nie forsowalem.

2.Wzmacniacza gdzie reguluje sie głośność przez RME raczej to nie dotyczy. W przypadku integry lub przedwzmacniacza gdzie RME jest ustawiony na fixed  jest mozliwe ze zbyt wysoki poziom sygnalu będzie powodowac znieksztalcenia.

Głośność VOL -10dB  +  do tego +18dB na basie - to grubo tam miałeś 😆   Żebyś zaraz nie zakładał tematu "pierdzący głośnik" ;)

Wiem, wiem, miałeś ustawione na sztywno, w niskim stopniu wzmocnienia. 

Sprawdziłeś, czy jednak nie jest lepiej kiedy korzystasz z Auto Ref Level ON?  To "klikanie" przełącznika stopnia wzmocnienia w sekcji analogowej chyba nie jest aż tak uciążliwe jak piszesz. Dla mnie to nie jest problem. 

 

Cytat z instrukcji obsługi RME (strona  24) >>> 

"The frequency graphics give a precise overview of the filter results. Overlapping filters influence each other. This can be used to achieve more than 12 dB gain, or to generate difficult frequency response optimizations. The ADI-2 DAC has an internal headroom of 24 dB. Extreme boosts with overlapping filters could cause an internal overload. Such an overload will be visible as it is displayed by the level meter below the EQ, as well as the channel’s level meter. Reducing the output volume will prevent any clipping as long as the headroom of 24 dB is not exceeded. In real-world operation that is always the case, the ADI-2 DAC will not distort internally"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dual mi sie nie podoba.

Ja rozumiem calkowicie zagadnieni ato ref czy wogole przelacznego ref level w RME. Jakby S/N byl o 20db wyzszy to przelacznie nie bylo potrzebne 😉

Nie korzystam z takich mocy abym musial korzystać z auto, 99% to poniżej -25db przy ref na -5db, teraz mam -33

Mozliwe ze sama koncowka daje takie wzmocnienie ze glosnosc jest wysoka bez podbijania ref level. Jak nastepnym razem bede przekraczał magiczne -10db to recznie przelacze na wiekszą wartosć.

W sumie to meczy mnie ciekawość i musze pomierzyć jakie moce sa przy jakich poziomach

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podlaczylem telefon z apliakcja generująca sinus ustawilem na max i 100hz

Rme na UV-Pre pokazalo -6db

Przy ref -5db takie wyniki

Volume / UV-Post / Napiecie na zaciskach kolumny

-30dB -36dB .38V

-24db -30db .57v

-18db -24db 1.03v

-12db -18db 1.98v

-6db -12db 3.9v

Pomiar napiecia trueRMS wiec przy 4ohm powinno byc 3.8W przy UV-post -12db

Jesli wtedy UV-post dobijał do 0db to znaczy ze mialem po 60W na kolumnach.

 

 

 

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem ARL tak jak w instrukcji na -18 , potem wyregulowałem tak głośność wzmocnieniem końcówki mocy.  Nie mogę dać jej w trybie ARL na automacie czyli full, bo głośność jest nie .do wyregulowania , jest za głośno nawet na najniższym poziomie nie mówiąc o -18 . Zamierzam kupić tłumiki 

https://monacor.pl/produkty/ila-1020

Regulację głośności robiłem gdy źródłem było CD , słuchałem na -25 , po przełączeniu na streamer zrobiło się cholernie głośno musiałem zjechać do -36 . Rozumiem , że to normalne , a ustawienia dla poszczególnych źródeł mogę po prostu zapisać w trybach ?

Kolejna sprawa to jak się pozbyć przesteru na wejściu Spdif , podłączony coaxialem streamer Pioneera jako transport / zdjęcie /. Z Cd jest ok.

 

IMG_2227.JPG

IMG_2228.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, tomek4446 napisał:

Kolejna sprawa to jak się pozbyć przesteru na wejściu Spdif , podłączony coaxialem streamer Pioneera jako transport / zdjęcie /. Z Cd jest ok.

Czy Pioneer jest ustawiony w trybie transportu (bez sztuczek / wzmocnień) i ciągle jest przesterowane? Ustaw bit-perfect jak już kiedyś robiłeś i sprawdź ponownie.

W wersji ADI-2 DAC nie ma takiego ekranu/opcji jak na pierwszym zdjęciu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem Bit - Perfect jest. Z poziomu Pioneera nic nie zrobię , jest na Direct co automatycznie wyłącza wszystkie polepszacze , przekopałem całe menu , praktycznie wszystkie funkcje niedostępne , cały czas pokazuje , że jest w trybie wyjścia cyfrowego. Ale właśnie włączyłem Spotify przez Pioneera i przesteru nie ma , jest tylko gdy włączam radio internetowe. Czyżby Loudness War ? :) 

 

1 godzinę temu, JohnDoe napisał:

To "klikanie" przełącznika stopnia wzmocnienia w sekcji analogowej chyba nie jest aż tak uciążliwe jak piszesz. Dla mnie to nie jest problem. 

Nie wiem o jakim klikaniu piszecie , u mnie nic nie klika gdy przechodzi z +4 na +13

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, tomek4446 napisał:

Nie wiem o jakim klikaniu piszecie

Klikanie wewnątrz urządzenia (nie z głośników) przy zmianie/przełączaniu stopnia wzmocnienia (gain staging).  Ja tego prawie wcale nie słyszę i w ogóle to nie ma o czym mówić - chyba, że ktoś siedzi metr od RME.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, JohnDoe napisał:

Klikanie wewnątrz urządzenia (nie z głośników) przy zmianie/przełączaniu stopnia wzmocnienia (gain staging). 

Kurde ,wiedziałem że za coś nie dopłaciłem , a trzeba było ! :) 

Przy ustawieniu Loudness fabryczne ustawienie to 7 dB dla bass i treble , zmienialiście to ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 bass 10 treble -55db aby przy -35 już nie bylo zmian

Może wlaśnie dopłacileś zeby klikania nie bylo :D

1 godzinę temu, paul klacska napisał:

Niektórzy producenci Dac-ow ( ci kumaci), dają możliwości regulacji zworkami na płycie głównej. Patrz Audiobyte Black Dragon lub Rockna Audio.

Attach2254_20200616_175506.jpg

Właśnie w RME są zworki przełączane elektromagnesami :D

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Ustawiłem ARL tak jak w instrukcji na -18 , potem wyregulowałem tak głośność wzmocnieniem końcówki mocy.  Nie mogę dać jej w trybie ARL na automacie czyli full, bo głośność jest nie .do wyregulowania , jest za głośno nawet na najniższym poziomie nie mówiąc o -18 . Zamierzam kupić tłumiki 

 

Jak jest za glosno to własnie sprobuj ustawic na Rme stale na -5

22 minuty temu, JohnDoe napisał:

Klikanie wewnątrz urządzenia (nie z głośników) przy zmianie/przełączaniu stopnia wzmocnienia (gain staging).  Ja tego prawie wcale nie słyszę i w ogóle to nie ma o czym mówić - chyba, że ktoś siedzi metr od RME.

No właśnie jestem metr przy rme. Dla mnie to takie dziwne że coś klika podczas regulacji glosnosci, gdyby auto bylo u mnie komieczne to bym sie przyzwyczaił, ale jak pisalem ustawienie na stałe na -5 mi pasuje pod wzgledem rożnych aspektów.

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Kenobi napisał:

Jak jest za glosno to własnie sprobuj ustawic na Rme stale na -5

Nie da rady. Właśnie spróbowałem, włączyłem końcówkę mocy na automat , Ref Level na +4 i dojechałem z głośnością do - 34, bo potem zaczął już dziwnie dywan falować , zrobiło się baaardzo głośno :) 

poniżej specyfikacja końcówki

bc.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Nie da rady. Właśnie spróbowałem, włączyłem końcówkę mocy na automat , Ref Level na +4 i dojechałem z głośnością do - 34, bo potem zaczął już dziwnie dywan falować , zrobiło się baaardzo głośno :) 

poniżej specyfikacja końcówki

bc.jpg

260mV to rozumiem ze najwyzszy poziom glosnosci?

Przy +2dB masz w RME masz 1V na wyjsciu , jak zjedziesz o 12dB to masz 250mV czyli potrzebujesz ref -5db oraz volume -5db.

5v maximum level input ? Co to za koncówka i co to za tryb automatyczny ?

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, tomek4446 napisał:

nie kumam , u mnie Ref Level zaczyna się od +4 dBu , nie mam -5

Nie dopłaciłeś to nie masz 😆

A na serio, widzę, że wersja Pro różni się nieco w tej kwestii od DAC. 

Instrukcja Pro, strona 21 >>> 

1037225376_Screenshot(275).thumb.png.7fbc75ec3d0187b344845d82adb67c63.png

Może trzeba się zainteresować tym trim gain?  Wersja DAC nie ma takich sztuczek. 

 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pro rzeczywiscie ma inne wartosci ref. Przy ref +4 maksymalny poziom 250mV bedzie przy volume -14dB.

Trochę slabo , niby pozostaje jeszcze 100db dynamiki w rme czyli wiecej niz ten  wzmacniacz ma

Pozostaje dzielnik czy tlumik po audiofilsku, lub sprobowac moze wejscia high , niestety producent nie pisze nic o paramatrach tego wejscia

 

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, JohnDoe napisał:

Może trzeba się zainteresować tym trim gain? 

To wzmocnienie sygnału wejściowego przy źródłach analogowych , stosowałem podczas nagrywania Spotify na magnetofon. 

1 godzinę temu, Kenobi napisał:

Pozostaje dzielnik czy tlumik po audiofilsku

tak też doczytałem na forum RME , jutro zamówię .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...