Skocz do zawartości

Świat seriali.


Recommended Posts

Mam tylko HBO i Netflixa i z ich ofert nowych serialowych propozycji mało co mnie kusi. Netflix - jak zwykle - mało ambitny, goniący za sensacją, często wręcz tandetny. Zastanawiamy się, czy nie zrezygnować z abonamentu. HBO - niestety, mam wrażenie, że obniżają loty. Kiedyś robili lepsze rzeczy. Niedawno skończyłem czwarty i ostatni sezon (właściwie pół-sezon) "Treme" sprzed 10 lat. Jeden z najciekawszych seriali, jakie kiedykolwiek oglądałem. David Simon to jednak wysoka półka. Jedyny minus - niektóre odcinki reżyserowała Agnieszka Holland. Wyraźnie słabsze od reszty, psychologiczna łopatologia, brak wyczucia co do realizacji sekwencji muzycznych itp. Co gorsza, to miały być te ważniejsze odcinki, z większym budżetem, czasem z podsumowaniem wątków. Nie napiszę, co sobie w głowie mówię o tej pani, ale możecie się domyślić. Niemniej serial, jako całość, polecam każdemu fanowi organicznej muzyki. Czegoś takiego nigdy wcześniej nie było i chyba już nie będzie.

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończyliśmy pierwszy (i chwilowo jedyny) sezon "Dyplomatki" ("The Diplomat"). Moim zdaniem da się oglądać tylko po angielsku. Dużo przeklinają i polskie tłumaczenie aż odrzuca, w oryginale jakoś łatwiej to strawić. Serial ma sporo nieoczywistego humoru biorącego się z przemieszania wydarzeń i zachowań względnie realistycznych z zupełnie absurdalnymi. Dobrze zagrane i wyreżyserowane, mimo wulgarności nie jest prymitywnie. (Chociaż pewna "obyczajowa" scena z pierwszego odcinka...)

Im dalej w las, tym bardziej twórcy bawią się piramidalnie bzdurnym, niemal pastiszowym scenariuszem, który okazuje się jednocześnie całkiem nośny i pozostawia miejsce dla scenek rodzajowych napisanych chyba specjalnie pod głównych aktorów. Pierwszoplanowa para świetna, szczególnie Rufus Sewell z tymi szelmowskimi minami i gestami. Ale nie tylko oni. W ogóle postacie są przyjemnie zróżnicowane, choćby proletariacki premier "poklepywacz" (Rory Konnear).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spy / Master (HBO) - akcja tyczy szpiegów kgb,stasi,cia , przydupas Czauczesku głównym bohaterem - fajnie realizowane , w którymś odcinku widziałem nawet Żuka

Fubar (netflix) - Arnold Schwarzenegger i tyle w temacie , po 4 odcinkach mocny średniak , 5/10

Cytadela (amazon) - podobno wydali 300mln $ na 6 odcinków , cóż , trochę lepszy niż Fubar , ale nadal takie 6/10
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Wiedźmin (netflix) - 3sezon (pierwsze 5odc) - z sezonu na sezon coraz lepsza realizacja , ale tutaj klimat TOP - praca kamery , montaż , dźwięk , światło (także w ujęciach nocnych) , jest bardziej filmowo niż serialowo. Sceny walki , a jest tego chyba więcej niż w poprzednich 2 sezonach także pełna profeska , magia , znaki , intrygi , niby jest fajnie ...
Nie dziwi mnie ,że Cavill odchodzi , Geralta (wiedźmina w wiedźminie) jest mało , jego rola to głównie pan do towarzystwa czarodziejki czy ogólny opiekun - są długie momenty bez niego , pojawia się by ratować sytuację - ubić jakiegoś potwora czy kogoś innego. Także w uproszczeniu z 80% fabuły jest o czymś innym , a głównym wątkiem jest Ciri. Geralt jest postacią 5,6 w kolejności - To coś jak ostatnio filmy o superbohaterach niby Spider-man a mamy tam wielu innych którzy odwracają uwagę od głównego.

Jednak jeśli podejdziemy do serialu jak do takiej wiedźminowej gry o tron to można za 3 sezon przyznać 9/10

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
Dnia 24.12.2022 o 09:16, Asia napisał:

1. THE BEAR
serial obyczajowy, USA 2022, 1 sezon, 8 odcinków, Disney+

Oglądaliście?

Parę tygodni temu wrzuciłam na ruszt pierwszy odcinek i uznałam, że chyba jestem za stara na coś takiego. Niewiele zrozumiałam, a nerwowy rytm, głośność dźwięków i sposób realizacji bardzo mnie zmęczyły.

Jednak tyle zachwytów nad tym serialem sprawiło, że dałam drugą szansę. I było warto.

Wprawdzie byłam w stanie obejrzeć tylko jeden odcinek za każdym razem, na pewno można się przyczepić do pewnych skrótów i mielizn scenariusza, tylko po co.

Bo obsada świetna, muzyka również, rozedrgany rytm opowiadania historii, z licznymi retrospekcjami, jest dość spójny z otaczającym nas światem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Asia napisał:

Oglądaliście?

Parę tygodni temu wrzuciłam na ruszt pierwszy odcinek i uznałam, że chyba jestem za stara na coś takiego. Niewiele zrozumiałam, a nerwowy rytm, głośność dźwięków i sposób realizacji bardzo mnie zmęczyły.

 

Ja na razie zatrzymałem się dokładnie na tym etapie. Może spróbuję jeszcze raz, ale na razie zacząłem oglądać "Zbrodnie po sąsiedzku ("Only Murders in the Building") i mnie wciągnęło.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Asia napisał:

Gorąco polecam, świetny serial. Koncertowa gra dwóch głównych aktorek. Dużo humoru, złośliwości, ale także wzruszeń. Krótkie, półgodzinne odcinki.

Tak,  znakomity. :) Od siebie dodam, że tych złośliwości więcej w pierwszym sezonie, a wzruszeń - w drugim. Mnie się ten drugi nawet bardziej podobał. Wikipedia mówi, że będzie i trzeci, ale co tu jeszcze można wymyślić? :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Rafał S napisał:

będzie i trzeci

Myślałam o tym, ale właściwie żałuję. Ładnie zamknęli drugi sezon, miałam poczucie, że stworzyli zamkniętą historię, co obecnie jest tak rzadko spotykane. Ileż to seriali poległo z kretesem próbami przedłużania...

Właściwie można stworzyć parę serialowych praw Murphy'ego np.

serial jest tak dobry, jak jego ostatni odcinek

albo

serial będzie na antenie  tak długo, aż uda się go zepsuć

😉.

 

Edytowano przez Asia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

A co tam słychać w październiku w serwisach streamingowych ?

The Family Stallone - SkyShowtime  reality show, USA 2023 premiera 2 października

Beckham - Netflix  serial dokumentalny, USA/Wlk. Brytania 2023, 4 odcinki premiera 4 października

Lupin - Netflix  serial kryminalny, Francja 2021-23, twórca: George Kay, wyk. Omar Sy, Ludivine Sagnier, Vincent Londez, 7 odcinków premiera 3. sezonu 5 października

Nasza bandera znaczy śmierć - HBO Max serial komediowy, USA 2022, twórca: David Jenkins, wyk. Rhys Darby, Taika Waititi, Samson Kayo, Vico Ortiz, 8 odcinków
premiera 2. sezonu 5 października

Foe - Prime Video  thriller/SF, USA/Wielka Brytania/Australia 2023, reż. Garth Davis, wyk. Paul Mescal, Saoirse Ronan, Aaron Pierre premiera 6 października (aktualizacja: film zostanie pokazany w innym terminie)

Loki - Disney+  serial przygodowy, USA 2021, twórca: Michael Waldron, wyk. Tom Hiddleston, Owen Wilson, Sophia Di Martino, 6 odcinków premiera 2. sezonu 6 października

Rafi - Polsat Box Go  serial komediowy/dramatyczny, Polska 2023, reż. Bartosz Prokopowicz, wyk. Paweł Domagała, Danuta Stenka, Piotr Rogucki, Piotr Głowacki, 10 odcinków premiera 6 października

Gęsia skórka - Disney+ serial komediowy/fantasy, USA 2023, reż. Steve Boyum, wyk. Rachael Harris, Justin Long, Rob Huebel, 10 odcinków
premiera 12 października

Lekcje chemii - Apple TV+

serial dramatyczny, USA 2023, twórca: Lee Eisenberg, wyk. Brie Larson, Stephanie Koenig, Joy Jacobson, 8 odcinków
premiera 13 października

Zagłada domu Usherów - Netflix  serial grozy, USA 2023, twórca: Mike Flanagan, wyk. Carla Gugino, Willa Fitzgerald, Henry Thomas, 8 odcinków premiera 12 października

Ciała - Netflix  serial kryminalny, Wlk. Brytania 2023, twórca: Paul Tomalin, wyk. Jacob Fortune-Lloyd, Shira Haas, Amaka Okafor, Stephen Graham, 8 odcinków premiera 19 października

Absolutni debiutanci - Netflix serial młodzieżowy, Polska 2023, reż. Katarzyna Warzecha, Kamila Tarabura, wyk. Martyna Byczkowska, Bartłomiej Deklewa, Katarzyna Warnke, 6 odcinków
premiera 25 października

Życie na planecie Ziemia - Netflix serial dokumentalny, Wlk Brytania/USA 2023, 8 odcinków
premiera 25 października

Recepta na przekręt - Netflix dramat, USA 2023, reż. David Yates, wyk. Emily Blunt, Chris Evans, Andy Garcia
premiera 27 października

Pozłacany wiek - HBO Max  serial obyczajowy/historyczny, USA 2022-, twórca: Julian Fellowes, wyk. Christine Baranski, Cynthia Nixon, Louisa Jackobson, Denée Benton, Carrie Coon, 9 odcinków premiera 2. sezonu 30 października

Special Ops: Lioness - SkyShowtime  serial sensacyjny, USA 2023, twórca: Taylor Sheridan, wyk. Zoe Saldana, Nicole Kidman, Morgan Freeman, Laysla De Oliveira, 8 odcinków premiera 30 października

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Nowości w listopadzie:

"Światło, którego nie widać" - Netflix 
miniserial wojenny, USA 2023,
reż. Shawn Levy, wyk. Louis Hofmann, Mark Ruffalo, Hugh Laurie, Aria Mia Loberti,
4 odcinki premiera 2 listopada

"Frasier" - SkyShowtime 
serial komediowy, USA 2023,
twórcy: Joe Cristalli, Chris Harris, wyk. Kelsey Grammer, Jack Cutmore-Scott, Jess Salgueiro,
10 odcinków premiera 3 listopada

"NYAD" - Netflix 
film biograficzny, USA 2023,
reż. Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi, wyk. Annette Bening, Jodie Foster
premiera 3 listopada

"The Office PL" - CANAL+ online 
serial komediowy, Polska 2021-, reż. Maciej Bochniak, wyk. Piotr Polak, Vanessa Aleksander, Adam Woronowicz,
12 odcinków premiera 3. sezonu 3 listopada (również w TV)

"To może boleć" - Apple TV+ 
dramat, USA/Wlk. Brytania 2023, reż. Christos Nikou, wyk. Jessie Buckley, Jeremy Allen White, Riz Ahmed
premiera 3 listopada

"Quiz Lady" - Disney+ 
komedia, USA 2023, reż. Jessica Yu, wyk. Sandra Oh, Awkwafina, Will Ferell
premiera 3 listopada

"Your Honor" - CANAL+ online 
serial dramatyczny, USA 2020-23, twórca: Peter Moffat, wyk. Bryan Cranston, Michael Stuhlbarg,
10 odcinków premiera 2. sezonu 8 listopada (również w TV)

"Robbie Williams" - Netflix
serial dokumentalny, Wlk. Brytania 2023,
reż. Joe Pearlman,
4 odcinki, premiera 8 listopada

"007: Droga do miliona" - Prime Video
reality show, USA 2023, 8 odcinków
premiera 10 listopada

"Cały ten seks" - Prime Video 
komedia romantyczna, Polska 2023,
reż. Tomasz Mandes, wyk. Michał Czernecki, Magdalena Lamparska, Katarzyna Warnke
premiera 10 listopada

"Skazana" - Player 
serial kryminalny, Polska 2021- ,
reż. Bartosz Konopka, wyk. Agata Kulesza, Bartłomiej Topa, Aleksandra Adamska, Adam Woronowicz, Gabriela Muskała,
8 odcinków premiera 3. sezonu 10 listopada

"Zabójca" - Netflix 
film akcji, Francja/USA 2023, reż. David Fincher, wyk. Michael Fassbender, Tilda Swinton
premiera 10 listopada

"Informacja zwrotna" - Netflix
serial dramatyczny, Polska 2023,
reż. Leszek Dawid, wyk. Arkadiusz Jakubik, Jakub Sierenberg, Dominika Bednarczyk-Krzyżanowska,
8 odcinków, premiera 15 listopada

"The Crown" - Netflix
serial historyczny, Wlk. Brytania 2016-23
twórca: Peter Morgan, wyk. Imelda Staunton, Jonathan Pryce, Elizabeth Debicki, Dominic West,
10 odcinków, premiera 1. części 6. sezonu 16 listopada

"Julia" - HBO Max
serial biograficzny, USA 2022-,
twórca: Daniel Goldfarb; wyk. Sarah Lancashire, David Hyde Pierce, Brittany Bradford, Bebe Neuwirth,
8 odcinków, premiera 2. sezonu 16 listopada

"Fellow Travelers" - SkyShowtime 
serial dramatyczny, USA 2023,
twórca: Ron Nyswaner, wyk. Matt Bomer, Jonathan Bailey,
8 odcinków premiera 19 listopada

"Squid Game: Wyzwanie" - Netflix 
reality show, Wlk. Brytania 2023,
10 odcinków premiera 22 listopada

"Kulawe konie" - Apple TV+ 
thriller szpiegowski, Wlk. Brytania 2022
reż. James Hawes, wyk. Gary Oldman, Kristin Scott Thomas, Jack Lowden, Olivia Cooke,
6 odcinków premiera 3. sezonu 29 listopada

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...