Skocz do zawartości

Słuchamy oczami czyli design w audio


Asia

Recommended Posts

W głośnikach dźwięk powstaje poprzez drgania płyty,którą jest membrana. Drgania membrany wywołane są natomiast poprzez ruch cewki w polu elektromagnetycznym wywołanym przepływem prądu. Na obecną chwilę najpopularniejszą metodą wytwarzania dźwięku jest pobudzanie do drgań płyty jaką jest membrana głośnika.

Anneks.pl

Raczej nie miedzy innymi tylko wylacznie.

Edytowano przez Artur Brol
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Artur Brol napisał:

@DiBatonio Cala konstrukcja gra. Dzwiek wychodzacy poprzez membrane to jest wynik pracy zespolowej.

Tylko co to jest te strojenie akustyczne. Pytam powaznie - mozesz to bez ogolnikow wytlumaczyc? Nie czepiam sie.

Cała konstrukcja gra, tak. Za chwilę piszesz to wynik pracy zespołowej, jakiej pracy zespołowej, czego?

Dlaczego mnie o to pytasz, co z tego, że Ci odpowiem, a jutro już nie będziesz pamiętał?

Lepiej utrwalisz wiedzę, kiedy sam się wysilisz i spróbujesz poczytać i jednocześnie zrozumieć, bo samym czytaniem to wiadomo...

Wygooglaj sobie na czym polega konstruowanie zespołów głośnikowych, jakie są typy konstrukcji, co to częstotliwość podziału,  pasmo przenoszenia poszczególnych głośników, zwrotnica i czemu służy itd.itp.

Smęceniem po forach niczego nie uzyskasz, zadajesz pytania, a później nie potrafisz przyjąć i zrozumieć odpowiedzi, lawirujesz i próbujesz kontrować tylko, że bez sensu. 

Po czym znów stawiasz pytania i tak w kółko, to objaw albo ignorancji, albo braku zrozumienia.

Ogarnij się trochę i sam wysiłku, by poszukać odpowiedzi. 

 

21 minut temu, Artur Brol napisał:

Raczej nie miedzy innymi tylko wylacznie.

Między innymi, bo dźwięk może powstawać też w innym ośrodku jakim jest powietrze, ale też  innego źródła np. ptaszki mogą zaćwierkać na drzewie, samolot może przeleciec nad głową,  nie daj bozia przekroczyć barierę dźwięku nad nami etc.itp.itd.

 

16 minut temu, AudioTube napisał:

Panowie, do roboty - do nauki. 
Ja odrobiłem pracę domową. 

Mieszasz trochę właściwości fizyczne dźwięku i energii jaką jest fala akustyczna z przetwarzaniem i percepcją dźwięku w naszym mózgu. 

Oba zjawiska mają miejsce, ale dźwięk to jednak ruch cząsteczek powietrza w naszym przypadku, chyba, że ktoś słucha muzyki pod wodą 🙂

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@shureido

Słuchałem drugich od prawej Davone Solo z dzielonym systemem Naima i ich zasilaniem FlatCap, czy HiCap-już nie pamiętam. 

Na spoko okablowaniu i bez zrobionej akustyki, było naprawdę spoko.

Pokój dość przyjazny akustycznie, umeblowanie, kanapy, tapicerki...

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DiBatonio napisał:

Cała konstrukcja gra, tak. Za chwilę piszesz to wynik pracy zespołowej, jakiej pracy zespołowej, czego?

Dlaczego mnie o to pytasz, co z tego, że Ci odpowiem, a jutro już nie będziesz pamiętał?

Lepiej utrwalisz wiedzę, kiedy sam się wysilisz i spróbujesz poczytać i jednocześnie zrozumieć, bo samym czytaniem to wiadomo...

Wygooglaj sobie na czym polega konstruowanie zespołów głośnikowych, jakie są typy konstrukcji, co to częstotliwość podziału,  pasmo przenoszenia poszczególnych głośników, zwrotnica i czemu służy itd.itp.

Smęceniem po forach niczego nie uzyskasz, zadajesz pytania, a później nie potrafisz przyjąć i zrozumieć odpowiedzi, lawirujesz i próbujesz kontrować tylko, że bez sensu. 

Po czym znów stawiasz pytania i tak w kółko, to objaw albo ignorancji, albo braku zrozumienia.

Ogarnij się trochę i sam wysiłku, by poszukać odpowiedzi. 

 

Między innymi, bo dźwięk może powstawać też w innym ośrodku jakim jest powietrze, ale też  innego źródła np. ptaszki mogą zaćwierkać na drzewie, samolot może przeleciec nad głową,  nie daj bozia przekroczyć barierę dźwięku nad nami etc.itp.itd.

 

Mieszasz trochę właściwości fizyczne dźwięku i energii jaką jest fala akustyczna z przetwarzaniem i percepcją dźwięku w naszym mózgu. 

Oba zjawiska mają miejsce, ale dźwięk to jednak ruch cząsteczek powietrza w naszym przypadku, chyba, że ktoś słucha muzyki pod wodą 🙂

 

Zespołu jakim jest kolumna głośnikowa. Wszystkich części składowych. 

Ja wymieniłem kilka rzeczy , które się składają na kolumnę i ewentualny wpływ na jej dźwięk. Poddalem pod wątpliwość zasadność cen, które niektóre firmy sobie liczą. 

Pytałem o to strojenie bo jest ono pewnie wliczone w koszty.

Chodzi mi jednak o to , że po tylu latach, wszystkie te firmy mają wszystko w małym paluszku, wszystko to co wyżej wymieniłeś, plus jak zaprojektować skrzynkę i jakich materiałów użyć. Wciąż jednak liczą sobie jak za zboże. 

Jakby niesamowite koszty mieli.

Może ty myślisz że to jest coś niesamowitego, taka umiejetnosc. Zaprojektowanie kolumny.

Jest. Nie inaczej, bo mało kto potrafi zaprojektować i zbudować takie kolumny. 

Jednak jeśli młode firmy, jak Pylon Audio czy Qacoustics to potrafią to ci wyjadacze już, z zamkniętymi oczami.

Jednak jak napiszą, przy nowym flagship, że to tyle i tyle czasu kosztowało, całe ich doświadczenie tutaj zaowocowało, to ludzie otwierają usta i kieszenie. A mnie to śmieszy.

Dla mnie to jest mydlenie oczu.

Bo oni za chwilę, przy następnym zestawie to samo zaśpiewają.

Jeśli rozmawiamy o kolumnie głośnikowej, to ja tylko o niej myślę. O niczym innym. Ty wyskakujesz wtedy że dźwięk oprócz membrany może powstać kiedy ptak zaśpiewa albo samolot przeleci. Co te dwie rzeczy mają wspolnego człowieku z tematem rozmowy- czyli membraną. 

Widzisz to co ja pisze, to jest to co myślę i wiem.Ty, to co ty myślisz, wiesz itp, Więc jeśli ja w/g ciebie smece to ty również. Trzeba ci jednak przyznać, że masz większy zasób słów i nie jesteś na bakier z ortografią. 

 

 

 

 

 

Edytowano przez Artur Brol
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, DiBatonio napisał:

@shureido

Słuchałem drugich od prawej Davone Solo z dzielonym systemem Naima i ich zasilaniem FlatCap, czy HiCap-już nie pamiętam. 

Na spoko okablowaniu i bez zrobionej akustyki, było naprawdę spoko.

Pokój dość przyjazny akustycznie, umeblowanie, kanapy, tapicerki...

 

W tym pokoju miałeś przyjemność słuchać Solo ? 🤗

image.png.1b301c4039f166ed3ae7c22bc416325f.png

 

image.png.7aeadb8fa525635895e65c886a78ae72.png

Dwa tematy w jednym miejscu 🤭

image.png.b55574c10a51a4bb3491dc7cc59011bb.png

image.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, shureido napisał:

W tym pokoju miałeś przyjemność słuchać Solo ? 🤗

Hahaha.

Nie, nie w tym, u znajomego 😉

Mamy dobry kontakt, więc...

55 minut temu, Artur Brol napisał:

Może ty myślisz że to jest coś niesamowitego, taka umiejetnosc. Zaprojektowanie kolumny.

Jest. Nie inaczej, bo mało kto potrafi zaprojektować i zbudować takie kolumny. 

Jednak jeśli młode firmy, jak Pylon Audio czy Qacoustics to potrafią to ci wyjadacze już, z zamkniętymi oczami.

Jednak jak napiszą, przy nowym flagship, że to tyle i tyle czasu kosztowało, całe ich doświadczenie tutaj zaowocowało, to ludzie otwierają usta i kieszenie. A mnie to śmieszy.

Zacznę od końca, Ciebie zazwyczaj śmieszą rzeczy których nie ogarniasz do końca. Zostawmy już w końcu ceny, które owszem są chore w wielu przypadkach.

Ale wróćmy do poczatku z cytatu Twojej wypowiedz...

Owszem, myślę, że nie jest łatwe wymyślić fikuśną w kształcie kolumnę i dobrze te obudowę zestroić z użytymi głośnikami, a do tego obliczyć zwrotnice , by podział pasma poszczegoónych głośników ładnie zszyć miedzy sobą.

Nie każda firma potrafi.

Zaś z PylonAudio bym tak nie szarżował, bo aż tak świetni nie są w tym co robią, niestety.

Możesz zaklinać tę swoją rzeczywistość, jak bardzo chcesz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Artur Brol napisał:

Jeśli rozmawiamy o kolumnie głośnikowej, to ja tylko o niej myślę. O niczym innym. Ty wyskakujesz wtedy że dźwięk oprócz membrany może powstać kiedy ptak zaśpiewa albo samolot przeleci. Co te dwie rzeczy mają wspolnego człowieku z tematem rozmowy- czyli membraną. 

Znowu nie zrozumiałeś, nie obchodzi mnie o czym Ty tam sobie myślisz,  bo mało kto wie o czym, chyba nawet Ty nie wiesz, co widać po wypowiedziach ...

Napisałem m.in. bo nie tylko membrana głośnika jest źródłem dźwięku w otaczającym nas świecie, a że Ty swój "swiat dźwięku" ograniczasz tylko do głośnika,  to już nie mój problem.

Ciężko się rozmawia z kimś o takich wąskich horyzontach, jak Twoje.

Oj ciężko...

@shureido

Może Ty pociągniesz temat, ja już nie mam siły , szkoda mi czasu na gościa.

 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, DiBatonio napisał:

Znowu nie zrozumiałeś, nie obchodzi mnie o czym Ty tam sobie myślisz,  bo mało kto wie o czym, chyba nawet Ty nie wiesz, co widać po wypowiedziach ...

Napisałem m.in. bo nie tylko membrana głośnika jest źródłem dźwięku w otaczającym nas świecie, a że Ty swój "swiat dźwięku" ograniczasz tylko do głośnika,  to już nie mój problem.

Ciężko się rozmawia z kimś o takich wąskich horyzontach, jak Twoje.

Oj ciężko...

@shureido

Może Ty pociągniesz temat, ja już nie mam siły , szkoda mi czasu na gościa.

 

 

Tak, tak rozmowa jest o kolumnie, ty wyskakujesz z ptaszkami i samolotami, mówisz że ograniczam swój świat do głośnika  - w rozmowie o głośnikach -  ale to ja jestem ten nienormalny. 

Może to ty nie wiesz co myślisz, bo mnie się wydajez że dość jasno się wyrażam. I nie zmieniam tematu rozmowy - w jej trakcie - na ptaszki i samoloty.

Miłego dnia

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, DiBatonio napisał:

Znowu nie zrozumiałeś, nie obchodzi mnie o czym Ty tam sobie myślisz,  bo mało kto wie o czym, chyba nawet Ty nie wiesz, co widać po wypowiedziach ...

Napisałem m.in. bo nie tylko membrana głośnika jest źródłem dźwięku w otaczającym nas świecie, a że Ty swój "swiat dźwięku" ograniczasz tylko do głośnika,  to już nie mój problem.

Ciężko się rozmawia z kimś o takich wąskich horyzontach, jak Twoje.

Oj ciężko...

@shureido

Może Ty pociągniesz temat, ja już nie mam siły , szkoda mi czasu na gościa.

 

 

Wlabym nie 🤭

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, DiBatonio napisał:

 

Zacznę od końca, Ciebie zazwyczaj śmieszą rzeczy których nie ogarniasz do końca. 

Zaś z PylonAudio bym tak nie szarżował, bo aż tak świetni nie są w tym co robią, niestety.

Możesz zaklinać tę swoją rzeczywistość, jak bardzo chcesz.

Czyli, twierdzisz, ze nie rozumiem jak rynek dziala i jak firmy kase robia? Ze pewnie bajki wciskaja wszystkim, do kazdego nowego modelu, ktory na rynek wypuszczaja, dorabiaja nowa filozofie i juz. Sprzedane.

Jak juz uzywasz argumentu, ze mnie smiesza rzeczy ktorych nie rozumiem, to poprosze z dwa przyklady.

Podalem Pylona jako przyklad, ale dla ciebie to jest szarza. Ty tak zawsze wojowniczo nastawiony?

Niczego nie musze zaklinac. Te firmy sa dobre, pewnie w porownaniu z najwiekszymi na rynku, z porownawalnymi klasowo glosnikami, roznica by nie byla az tak wielka. Okazalo by sie pewnie, ze te roznice kilku lub kilkudziesiecio tysieczne, sa nie uzasadnione. Nie mowie o wygladzie - tylko o dzwieku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...