Skocz do zawartości

Cyrus One + Dali Zensor 5


krusy884

Recommended Posts

Witam,

Chciałem się podzielić opinią i zapytać o pewne kwestie.

Posiadam amplituner Marantz SR5011, głośniki Dali 5/V/1/alteco i wpięty po preout na fronty wzmacniacz Cyrus One. Okablowanie: frony 2x4mm2 Inakustik premium LS, pozostąłe 2x2,5mm2 ten sam kabel.

Dołożenie wzmacniacza spowodowało odciążenie amplitunera  w kinie, mniej się grzeje, czuć, że głośniki w filmach grają z większą mocą. Generalnie jest ok.

Gorzej z odtwarzaniem muzyki:

- korzystając z ampli jako odtwarzacza odbieram muzykę lepiej niż grając bluetooth bezpośrednio przez wzmacniacz. Amplituner fajnie uwypukla bas, ale chowa, zaćmiewa wysokie tony i dźwięk jest delikatnie zamglony. Tragedii nie ma, ale nie jest to dźwięk nienaturalny. Amplitner dorzuca swoje 3 grosze z Audyssey. Dzwięk z trybu pure direct jest o wiele gorszy niż przez odtwarzanie przez sam wzmacniacz. ABW - absolutny brak wszystkiego. Zmiana z trybu stereo na pure direct to tak jakby sciągnąć słuchawki i słuchać muzyki na słuchawkach z dala od słuchawek.

- korzystając ze wzmacniacza jako odtwarzacza przez Bluetooth (tel. Xiaomi 10T Pro z kodekiem aptx i wyłączonymi equalizerami) brakuje mi paru rzeczy w dźwięku. Bas jest bardzo mały. Średnica ok. Wysokie tony do pewnej głośności bardzo fajne, detaliczne, delikatnie odseparowane od reszty dźwieku. Problem pojawia się przy większych głośnościach powyżej 50% na wzmaku. Tony wysokie robią się za wysokie i "drapią" w uszy. Wzmak się dopiero wygrzewa, ale mam pytanie. Czy jest możliwość delikatnej zmiany barwy dźwięku? Delikatna redukcja wysokich tonów np. kablami? Czy dołożenie jakiegoś konkretnego streamera, gramofonu czy odtwarzacza CD wniesie coś do tego dźwięku?

Przez długi czas słuchałem muzyki bezpośrednio na amplitunerze. Zaczynałem od niskiego modelu Denon AVRX1500h. Z kina byłem zadowolony, ale z muzyki nie do końca. Marantz pokazał mi, że może być różnica w muzyce po zmianie sprzętu. Gra o wiele lepiej w stereo niż Denon. Czytając fora, fejsbuki, artykuły każdy pisze, że wzmak zawsze zagra w stereo lepiej niż amplituner. Pokusiłem się na zakup Cyrusa ze względu na możliwość integracji z systemem kina i brakiem konieczności przepinania kabli frontów. Delikatnie się rozczarowałem. Liczyłem na to, że po przejściu z ampli kina domowego na wzmaka opadnie mi kopara. A tu cyk, delikatne rozczarowanie. Być może jestem głuchy? Ale tak jak piszę - używając ampli jako odtwarzacza z włączonym Auddysey odczuwam większą satyfakcję i przyjemność ze słuchania muzyki niż przez sam wzmaczniacz bezpośrednio. Jakieś sugestie? Okablowanie? Odtwarzacz wpięty do wzmacniacza? Czy po prostu jestem przyzwyczajony do kinowego brzmienia, a stereo tak ma po prostu grać... Wymiana głośników nie wchodzi w grę, bo nie uśmiecha mi się wymieniać całego kompletu KD. Z chęcią poczytam opinie na tym forum. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, widzę że idziesz podobną ścieżką do mojej 🙂. Ja też miałem kiedyś amplituner denona z Dali zensor 🙂. A potem przesiadłem się na marantza. Z tym, że niższy model, bo nr1509, do którego dokupiłem właśnie Cyrusa one 🙂. Początkowo też korzystalem z amplitunera jako źródła stereo. Wydaje mi się, że Twój problem może mieć dwa podłoża - przyzwyczaiłeś się do dźwięku swojego amplitunera, który skalibrowany pewnie daje dużo "upiększeń" a dwa - być może sposób prezentacji samego Cyrusa to nie Twoja bajka. No i oczywiście problemem mogą być też kolumny, które grają przyjemnie ale być może nie tak jak byś oczekiwał. Nie bardzo też rozumiem co masz na myśli, pisząc że przy większych poziomach głośności kolumny grają natarczywą górą. Z tego co pamiętam to ani ten wzmacniacz ani kolumny nie miały jakiejś nazbyt wyeksponowanej góry pasma. Może po prostu przy takiej głośności kolumny nie wyrabiają? Jesli zaś chodzi o bas - cóż, atomowego basu z tych niewielkich paczek bym się nie spodziewał 🙂. Jeśli nie boisz się zmian, zacząłbym od wymiany kolumn. Możesz zdradzić jak duże jest Twoje pomieszczenie ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokie tony są za ostre przy dużej głośności. Pan w sklepie audio mi sugerował przy zakupie, ze te kable Inakustik tak mają i polecił wymianę na chord clrearway x. Wydaje mi się też że tel to nie jest dobre źródło muzyki. Pomieszczenie ma 22 mkw. Generalnie nie jest źle, ale nie mam wow po przesiadce z amlitunera na wzmaka. Wzmacniacz też dopiero się wygrzewa. Głośników nie chce zmieniać bo bym musial kupić 7 sztuk.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, krusy884 napisał:

Trochę się naczytałem i będzie inne brzmienie na frontach w kinie. 

I wiesz to tylko ze źródeł pisanych? Może jednak warto poeksperymentować.

Owszem, zmiana źródła może dać jakiś efekt, ale skoro nowy wzmacniacz nie dał Ci efektu WOW to nie przypuszczam, że zmiana źródła czy tym bardziej kabli rzuci Cię na kolana. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.12.2021 o 08:20, krusy884 napisał:

A możecie coś polecić z małych podłogowek? Nie mam zbyt dużo miejsca na większe. Ewentualnie zaproponować okablowanie/streamer? Powiem szczerze, że im dłużej gra, tym robi się coraz lepiej. 

Napisz do mnie wiadomość z telefon, zadzwonię i porozmawiamy na spokojnie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, krusy884 napisał:

Serio muszę wymienić głośniki? Przecież jak źródłem muzyki jest amplituner bas jest ok.

I być tu mądry, jak najpierw piszą wymiana kolumn, a później źródła.

18 godzin temu, krusy884 napisał:

To czemu jak wzmak odtwarza muzykę przez bt to go brakuje? 

Zakładam, że jednak w źródle leży największy problem, czyli Bluetooth.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, krusy884 napisał:

Serio muszę wymienić głośniki? Przecież jak źródłem muzyki jest amplituner bas jest ok. To czemu jak wzmak odtwarza muzykę przez bt to go brakuje? 

Głośniki cały czas sa wpięte do wzmacniacza. Tak na mój chłopski rozum wina leży w źródle a nie w głośnikach.

Amplitunery KD są konstruowane w sposób mający uwypuklać skrajne pasma a na dodatek używasz system korekcji, który to potęguje. W stereo dąży się w kierunku wyrównywania wszystkich pasa co może dawać odczucie odchudzenia basu w szczególności przy słabszych kolumnach.

Żeby Ci utrudnić to powiem, że kolumny w systemie stereo są najważniejsze i powinny być trochę wyższej klasy niż wzmacniacz. Kable moim zdaniem to stracona kasa. Z małych kolumn mogę polecić SA Saxo 60, Audio Physic 5 lub 8. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że sprzęt audio to nieskonczona pogoń za ideałem. Powiem szczerze, że stereo gra inaczej niż kino. Jest to brzmienie czytelne, detaliczne i przyjemniejsze dla ucha. Jest różnica na duży plus. Jedynym minusem jest słaby bas na tych kolumienkach. Na Razie i tak zostanę przy swoim zestawie. Jak coś dokupie lub zmienię napisze w tym poście. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, krusy884 napisał:

Jedynym minusem jest słaby bas na tych kolumienkach. Na Razie i tak zostanę przy swoim zestawie. Jak coś dokupie lub zmienię napisze w tym poście. 

Możesz jeszcze spróbować poprzestawiac kolumny i poszukać gdzie bas sie wzmocni, albo poczekać aż się zaadoptujesz do nowych warunków.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - zensory 5 to kolumienki, które basem nie grzeszą. Po drugie. Amp marantza gra zupełnie inaczej niż Cyrus. Cyrus one to wg mnie (miałem ten wzmacniacz około 2 lata) wzmak, który gra raczej "analogowo" więc przesiadka z podkręconego ulepszaczami marantza mogła dać efekt, który nie dał Ci efektu WOW, a wręcz przeciwnie. Jeśli chcesz żywszego grania, to warto wypożyczyć i sprawdzić np wspomniane przez Sławka Audio physic. To są kolumny grające o wiele żywiej niż zensory, a połączenie z cyrusem one jest wg mnie naprawdę ok. 

7 godzin temu, slaw0001 napisał:

Żeby Ci utrudnić to powiem, że kolumny w systemie stereo są najważniejsze i powinny być trochę wyższej klasy niż wzmacniacz. 

U Sławek, niejeden audiofil się z tym nie zgodzi 😝

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nadal trzymam zdanie że to kolumny. Ale autor wątku nie odpuści tematu źródła.

Dlatego po co przepychać się dniami w dyskusji?

Po prostu niech sprawdzi źródła i jesli faktycznie się nie poprawi wracamy na prawidłowy tor i dyskusję.

O to chodzi.

A wypozyczenie źródła jest znacznie łatwiejsze.

Tema jest założony 2 grudnia. Juz byśmy dawno wiedzieli.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, seba3002 napisał:

U Sławek, niejeden audiofil się z tym nie zgodzi

Zapewne, ale statystycznie do tego podchodząc powinno się też paru znaleźć podzielających moje zdanie. Jest nadzieja.🤪

Za to na pewno jest tak, że elektronika i kable są cześciej wymieniane niż kolumny i (moim zdaniem) wynika to głównie z przyczyn logistyczno-organizacyjnych niż merytorycznych. Łatwiej fizycznie wymienić te elementy niż kolumny. A poźniej mózg dorabia do tego teorię typu "zaj...sty bas" po wymianie kabla RCA czy "dźwięk trzy razy lepszy" po wymianie streamera itp. To były cytaty!

Edytowano przez slaw0001
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, slaw0001 napisał:

A poźniej mózg dorabia się do tego teorię typu "zaj...sty bas" po wymianie kabla RCA czy "dźwięk trzy razy lepszy" po wymianie streamera itp. To były cytaty!

A ile można się przy tym ponadymać ;) !

No i dostaniesz wirtualne poklepanie po plecach od "lokalnego guru audio" że wiesz "o co kaman w audio" ;)

 

A na serio.

Tu jest tyle zmiennych 

- akustyka

- czary mary KD

- kolumny

a to wszystko w kontrze do oczekiwań i przyzwyczajeń

A punktu odniesienia brak

Dlatego zabrałbym tyłek i ruszył do salonu żeby znaleźć dźwięk który mi odpowiada. Dopiero potem wypożyczył do domu coś podobnie grającego 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, slaw0001 napisał:

Żeby Ci utrudnić to powiem, że kolumny w systemie stereo są najważniejsze

Tę część wypowiedzi popieram.

22 godziny temu, slaw0001 napisał:

i powinny być trochę wyższej klasy niż wzmacniacz.

Czyli cała moja nauka poszła w las!

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...