Skocz do zawartości

Nietypowe 5.1


Small John

Recommended Posts

Dzień dobry,

Widzę, że temat w kółko na forum wałkowany ale mimo wszystko proszę o poradę w doborze kina domowego (amplitunera AV i głośników) w cenie do 6 tys. Zależy mi na 5.1 i kompromisie między kinem domowym (HDMI 2.1 z eARC i 4k 120Hz pod XBOX) i słuchaniem muzyki (różne gatunki). Będzie to spięte z LG OLED C1. Pomieszczenie jak w załączniku.

Jeśli chodzi o amplituner to wstępnie celuję w:
- Denon AVR-X1700H lub AVR-X2700H
- Yamaha RX-V4A

Czy ma sens teraz próbować to kupić (wiem o problemach z dostępnością)? Bo z tego co czytam to są problemy z obsługą 4k 120Hz a mi na tym zależy, żeby za kilka lat nie szukać nowego sprzętu. Może warto zaczekać aż się sytuacja unormuje?

Głośniki to sprawa chyba nietypowa i bardziej złożona ponieważ:
- muzyki będę zwykle słuchał zza biurka (czyli głośniki #3 i #4)
- filmy będę oglądał z kanapy (czyli lewy i prawy przód to będą #1 i #3)
- w ścianach mam już poprowadzone kable do punktów oznaczonych na planie pod sufitem na wys. 2,6m
- głośniki #1 i #5 musze zmieścić w przestrzeni między sufitem i biblioteczką, czyli do dyspozycji mam ok. 25cm.

Wydaje mi się, że w mojej sytuacji optymalne będzie zastosowanie czterech jednakowych głośników podstawkowych podwieszonych pod sufitem (#1, #3, #4, #5), jednego centralnego pod telewizorem (#2) i subwoofera (#6). Głośniki podłogowe raczej odpadają bo nie ma na nie za bardzo miejsca i musiałbym je każdorazowo przestawiać do oglądania TV i słuchania muzyki.
Druga kwestia to przełączanie głośników między słuchaniem muzyki i oglądaniem TV - amplitunery mają jakąś opcję do zmiany "sceny", czy czeka mnie fizyczne przełączanie kabelków?

Co o tym sądzicie? Polecicie jakieś rozsądne głośniki podstawkowe i subwoofer dopasowane do amplitunera, czy może macie pomysł na inne rozwiązanie?
Wiem, że to co planuję jest mocno kompromisowe i trudno tu szukać optymalnych warunków akustycznych ale chciałbym przynajmniej "ograniczyć straty".

Chętnie zapoznam się z ofertami sklepów na priv.

Pozdrawiam!

plan.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

A dlaczego nie przesuniesz się z całą osią kanapa-TV w prawo i nie ustawisz tego, jak należy? Czy pod kolumnami 3 i 4 też masz jakieś biblioteczki? Jaki diabeł Cię podkusił, żeby okablowanie wypuścić pod samym sufitem? W obecnym wymyślonym przez Ciebie planie, nie ma to większego sensu - takie jest moje zdanie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Markcox napisał:

Cześć,

A dlaczego nie przesuniesz się z całą osią kanapa-TV w prawo i nie ustawisz tego, jak należy? Czy pod kolumnami 3 i 4 też masz jakieś biblioteczki? Jaki diabeł Cię podkusił, żeby okablowanie wypuścić pod samym sufitem? W obecnym wymyślonym przez Ciebie planie, nie ma to większego sensu - takie jest moje zdanie

Brałem pod uwagę przesunięcie się w prawo i miałoby to sens gdybym chciał skorzystać z głośników podłogowych i słuchać tylko z kanapy. Ale ja wcale nie chcę głośników podłogowych, ponieważ:

- tak jak pisałem muzyki będę zwykle słuchał zza biurka (czyli głośniki #3 i #4) a filmy będę oglądał z kanapy (czyli lewy i prawy przód to będą #1 i #3) i podłogówki musiałbym przestawiać za każdym razem, żeby wykorzystać ich walory (oczywiście mogę zastosować 4 takie same podłogówki tylko, że w tym budżecie to pewnie nic sensownego nie kupię),

- wiem, że to zabrzmi jak herezja (nie bijcie) ale nie chcę, żeby głośniki mi "zagracały" podłogę 🙂.

Stąd celuję w głośniki podstawkowe do zawieszenia pod sufitem i stąd pytania zadane w pierwszym poście - jakie będą najlepiej grały z planowanym amplitunerem w tym budżecie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc miej na uwadze, że połowa sukcesu w kinie, to prawidłowe, jak najbliższe w zgodzie "ze sztuką" ustawienie wszystkich kanałów 5.1. Ty chcesz na siłę od początku skazać się na porażkę. I nie muszą to być kolumny podłogowe, mogą być równie dobrze nawet jakieś mikro kolumny, ale na pewno nie powieszone pod samym sufitem. Albo chcesz kino, albo radio węzeł. Na ten moment pomijam już Twoją fantazję ze stosowaniem prawych kanałów, jako frontów do odsłuchu przy biurku. 

Przykro mi, ale nie da się mieć ciastko i zjeść ciastko. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym słowem dramat. Ty naprawdę uważasz, że osiągniesz efekt kina domowego mając głośniki przy suficie? Nawet słuchanie muzyki to będzie bardziej jak słuchanie muzyki w sklepie albo sali konferencyjnej.
Nie bez powodu są zasady jeśli chodzi o ustawienie systemów stereo i kina domowego (odpowiednie miejsce, wysokość). A Ty sobie po prostu zamontowałeś kółka na dachu i chcesz jechać. Jak Ty sobie wyobrażasz oglądanie filmów na czymś takim jak będziesz miał układ 5.1 zrobiony tak, że zamiast kolumny frontowych i surroundów będziesz miał cztery kolumny tzw. wysokie? Tu masz przykład przednich wysokich głośników.

image.png.af1dce25b28c17cf6d86ec6a8b1c22ee.png

Już pomijam to, że w amplitunerach kina domowego nie da się zrobić żeby grały tylko prawe głośniki (tak jak Ty to sobie wyobrażasz do słuchania muzyki).
To co Ty chcesz zrobić to nie jest kompromis. Kompromisem jest postawienie na kolumny podstawkowe (powieszenie ich na ścianie na uchwytach) zamiast podłogowych na froncie żeby "nic nie zagracało podłogi".
Tak się nie robi. To jest po prostu gwałt na audio. Wyrzucanie pieniędzy w błoto. Tyle w temacie kina domowego albo stereo.
No ale wolnoć Tomku w swoim domku. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, eMBe napisał:

A Ty sobie po prostu zamontowałeś kółka na dachu i chcesz jechać.

Dobre, musze sobie gdzieś zapisać :)

3 godziny temu, Small John napisał:

Stąd celuję w głośniki podstawkowe do zawieszenia pod sufitem

Koledzy wyżej dość subtelnie Ci wyjaśnili w czym rzecz. Kino domowe w warunkach domowych to ciągłe kompromisy. Poprzez problemy budżetem, absurdalne projekty mieszkań nieuwzględniające chęć posiadania AV, po małżonki (niestety) które nadzwyczaj często i skutecznie nie pozwalają osiągnąć celu.

Głośników nie ustawia się przy suficie, a przynajmniej nie podstawowej konfiguracji bo o Atmos nawet nie rozmawiamy. Głośniki główne i surround umieszczane są na wysokości odsłuchu (ich wysokotonowa część) i od tej reguły nie ma odstępstw. Często na tyłach gdzieś się je nieznacznie podnosi by nie stały/wisiały tuż przy głowie, ale to znowu kompromisy.

Nie chcesz zagracać pomieszczenia... Ok. Wybierz głośniki naścienne albo naścienne instalacyjne. One w ogóle nie zajmą Ci miejsca. Do kina i tak z założenia wszystkie głośniki łącznie z frontami powinny być takie same a nie grają głęboko bo są odcinane poniżej 80Hz. Za bas odpowiada subwoofer. Jeśli chodzi o muzykę, w połączeniu z dobrym szybkim subem dadzą radę, ale najkorzystniej by było patrząc na Twoje założenie po prostu zdublować system. Czyli amplituner z głośnikami kinowymi na kino domowe, wzmacniacz 2-kanałowy z kolumnami - mogą być podstawkowymi - do muzyki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skonfigurujesz amplituner tak by prawe grały jako zone2? No chyba że by wykorzystać np. Beresford TC-7220 MKIII, tyle że wóczas wszystkie głośniki kina powinny być pełnowymiarowe (nadawać się do muzyki) by móc przełącznikiem prawe sobie ustawić jako front. Trochę kombinacji ale chyba dało by radę tak ustawić, przynajmniej tak mi się wydaje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Markcox, eMBe - co do zasady to zgadzam się z Wami w 100% :-). Mogę wszystko zrobić zgodnie ze sztuką i w tych warunkach cieszyć się albo poprawnym KD albo stereo do muzyki albo przestawiać głośniki za każdym razem. "Zdublowanie systemu" to 7 głośników + subwoofer, 2 wzmacniacze, kupa kabli i wszystko najniższej jakości, żeby zmieścić się budżecie. Planowany "radiowęzeł" z "kółkami na dachu" będzie mniejszym "gwałtem na audio" niż oglądanie TV z dźwiękiem z głośnika w TV i słuchanie muzyki z głośniczków w komputerze... 🙂

Ważne jest dla mnie info, że generalnie amlitunery AV nie mają możliwości ustawiania innej pary głośników do stereo. Dlatego rozważam amplituner z Zone 2 - przełączenie kabli głośnikowych przy amplitunerze jest dla mnie akceptowalne.

20 minut temu, Butler napisał:

A skonfigurujesz amplituner tak by prawe grały jako zone2? No chyba że by wykorzystać np. Beresford TC-7220 MKIII, tyle że wóczas wszystkie głośniki kina powinny być pełnowymiarowe (nadawać się do muzyki) by móc przełącznikiem prawe sobie ustawić jako front. Trochę kombinacji ale chyba dało by radę tak ustawić, przynajmniej tak mi się wydaje.

No właśnie do tego zmierzam. Cztery takie same głośniki (#1, #3, #4, #5) nadające się do muzyki, #2 może być takim sam jak pozostałe lub jakiś dedykowany do centralnego, subwoofer.

Czy ktoś mi pomoże w tym "gwałcie na audio" i doradzi, co dobrze gra w tym zakresie cenowym? Większość zapewne gra podobnie ale chciałbym uniknąć jakiś oczywistych "czarnych owiec" niewartych swojej ceny. A ja świadomie pójdę na kompromis i zamontuję to pod sufitem, czym na pewno pogorszę brzmienie ale i tak będzie lepiej niż "bzyczki" w TV i komputerze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób sobie stereo i tylko przepinaj kable jak koniecznie chcesz mieć też naprzeciw biurka. Przy takim ustawieniu kupowanie amplitunera kd to strata pieniędzy a nie wiadomo kiedy go dostaniesz. Jak kupisz wzmacniacz z zaciskami na 4 kolumny (A B) to nawet przepinać nie będziesz musiał. Z głośników pod sufitem i tak stereo nie będziesz miał to może nawet dwa ci wystarczą. Najlepiej to wywal to biurko i daj dwa głośniki obok telewizora, jeżeli bedą podłogówki to obejdzie się bez suba, jeżeli dasz jakieś małe naścienne to trzeba sub. Z takiego zestawu dźwięk i tak będzie o niebo lepszy niż z tv i lepszy niż z amplitunera KD. Jeżeli nie możesz dobrze (właściwie)  ustawić głośników to nie zawracaj sobie gitary z KD.

Edytowano przez Jurek5551
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Small John

Można zrobić inaczej, kupić fronty i surround z tej samej serii.

Kupić amplituner z zone2. Następnie należałoby opracować jakiś układ który z automatu przełączy głośnik #3 oraz #4 odpowiednio na stereo lub pod kino domowe.

To powinno się dać zrobić i nie potrzeba ani specjalnych wzmacniaczy ani dublować kolumn.

Jedynie może być wymagana mała fizyczna korekta ustawienia tych głośników po każdej zmianie ale jak masz sporo samozaparcia to silniczek krokowy i to również da się ogarnąć.

 

I to jest jak najbardziej do zrobienia bo Denon udostępnia sterowanie po sieci LAN.

Edytowano przez lolekdrugi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim układzie albo przekładanie kabli lub jakiś przełącznik i głośnik 3 musi być jednocześnie podpięty pod dwa zestawy zacisków i przełączany lewy-prawy. Po co ci to? ż tego nie będzie stereo, pożycz jakiekolwiek stereo i sprawdź zanim zrobisz głupotę. KD tym bardziej nie będzie z głośnikami pod sufitem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, lolekdrugi napisał:

Kupić amplituner z zone2. Następnie należałoby opracować jakiś układ który z automatu przełączy głośnik #3 oraz #4 odpowiednio na stereo lub pod kino domowe.

To powinno się dać zrobić i nie potrzeba ani specjalnych wzmacniaczy ani dublować kolumn.

Wiele już widziałem, ale takiej rzeźby jeszcze nie :) Jak zainteresowany pójdzie tą drogą to z wielkim zaciekawieniem będę śledził postępy czy się da w ten sposób temat ogarnąć (pomijając opcję z Beresford która też powinna dać tu radę)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Butler dlaczego by się miało nie dać? Tylko kwestia jak dobrać się do informacji o tym, czy aktywowano zone2. Reszta będzie już prosta bo to "tylko" przełączenie przekaźników na odpowiednie wejście i dorobienie odpowiedniego układu który to ogarnie. Oczywiście to prosto napisać ale jak ma znajomego elektronika to mu to raczej spokojnie ogarnie.

Więcej zabawy będzie z automatycznym przestawianiem kolumn. Tutaj trochę pracy i elementów wykonawczych i pytanie czy ma to w ogóle sens. Ale samo przepinanie nie powinno być aż tak trudne. Ja bym szukał w Domoticzu albo HomeAssistant. Tam są moduły do obsługi tego sprzętu. Niestety te modele amplitunerów które podał nie mają złącza RS232, prawdopodobnie byłoby wtedy łatwiej ale należałoby zobaczyć do specyfikacji producenta co można tamtędy zrobić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w takiej konfiguracji kolumny nie będą zasłonięte?

Bo tak to wygląda że schematu.

Czy twoim ustawieniu mówimy o prawidłowym albo przynajmniej próbie prawidłowego odbioru kina.

Natomiast odsłuch przy biurku będzie tłem. Nic wiecej.

Tak jest problem z dostępnością amplitunerów. Chyba że kupisz za granicą.

Nie wiadomo czy w tym roku coś jeszcze będzie 

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, lolekdrugi napisał:

@Butler dlaczego by się miało nie dać? Tylko kwestia jak dobrać się do informacji o tym, czy aktywowano zone2. Reszta będzie już prosta bo to "tylko" przełączenie przekaźników na odpowiednie wejście i dorobienie odpowiedniego układu który to ogarnie. Oczywiście to prosto napisać ale jak ma znajomego elektronika to mu to raczej spokojnie ogarnie.

Więcej zabawy będzie z automatycznym przestawianiem kolumn. Tutaj trochę pracy i elementów wykonawczych i pytanie czy ma to w ogóle sens. Ale samo przepinanie nie powinno być aż tak trudne. Ja bym szukał w Domoticzu albo HomeAssistant. Tam są moduły do obsługi tego sprzętu. Niestety te modele amplitunerów które podał nie mają złącza RS232, prawdopodobnie byłoby wtedy łatwiej ale należałoby zobaczyć do specyfikacji producenta co można tamtędy zrobić.

A to wszystko po to żeby mieć upośledzone stereo i niepełnosprawne kino.
Super porada. Zamiast piętnować tego typu kaleczenie tematu to lepiej pomagać. Może potem ktoś jeszcze się skusi na sklepowe stereo i kino domowe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, lolekdrugi napisał:

niby dlaczego? Ja zakładam, że kolumny będą na odpowiedniej wysokości. Potem to już tylko kwestia okablowania i ewentualnie drobnej korekcji pod odsłuch.

- w ścianach mam już poprowadzone kable do punktów oznaczonych na planie pod sufitem na wys. 2,6m
- głośniki #1 i #5 musze zmieścić w przestrzeni między sufitem i biblioteczką, czyli do dyspozycji mam ok. 25cm.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, eMBe napisał:

- w ścianach mam już poprowadzone kable do punktów oznaczonych na planie pod sufitem na wys. 2,6m
- głośniki #1 i #5 musze zmieścić w przestrzeni między sufitem i biblioteczką, czyli do dyspozycji mam ok. 25cm.

A #3 i #4 będą niżej?

To jedynie kino domowe na Canton Movie, albo inne tego typu mini satelity. Możemy mówić o próbie kina. A muzyka jak pisałem wcześniej po prostu tło.

Dobrze rozumiem że kolega tu chce pomieszczać i inaczej podłącza kolumny podłogowe? Żeby były na miejscach #3 i #4?

Piotr

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Dobrze rozumiem że kolega tu chce pomieszczać i inaczej podłącza kolumny podłogowe? Żeby były na miejscach #3 i #4?

Nie. Wszystkie mają być pod sufitem :D

 

Dnia 4.12.2021 o 21:30, Small John napisał:

Wydaje mi się, że w mojej sytuacji optymalne będzie zastosowanie czterech jednakowych głośników podstawkowych podwieszonych pod sufitem (#1, #3, #4, #5),
Głośniki podłogowe raczej odpadają bo nie ma na nie za bardzo miejsca i musiałbym je każdorazowo przestawiać do oglądania TV i słuchania muzyki.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...