Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze systemu audio. Budżet około 20.000


Webster.brd

Recommended Posts

Kolega ULV trochę racji ma. Choć jestem raczej świeżynka w temacie i uja się znam, to coś tam słyszałem. U siebie, u ludzi i u producentów. Wspominana wcześniej YB wypuściła  relatywnie tanie monitorki M1, stosunek samych przetworników do końcowej ceny to 50%. Samych przetworników. Nie do pobicia przez duże firmy, i w dodatku są doskonale zestrojone, w pełni powtarzalne i co najważniejsze grały znacznie lepiej niż dwukrotnie droższe metki. Nieporównywalnie lepiej.

Kolega Felix też trochę racji ma. Nie każdy ma możliwości zaadoptować akustycznie salon, czy zrobić osobny pokój odsłuchowy. Wtedy takie systemy dużo pomogą . tak myślę

Ale jak już napisałem wcześniej,   uja się znam.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem u siebie na dłuższych odsłuchach 5 modeli kolumn manufaktur i ok. 20 "metkowców'. Jakbym na szybko zrobił listę najfajniejszych z nich, to w pierwszej piątce byłby jedna konstrukcja manufaktury, jedna średniej firmy i trzy potentatów. Czyli statystycznie. Bez wskazania na wyższość któregoś modelu konstruktorsko-biznesowego. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, halik napisał:

Wspominana wcześniej YB wypuściła  relatywnie tanie monitorki M1, stosunek samych przetworników do końcowej ceny to 50%. Samych przetworników. Nie do pobicia przez duże firmy

M1 mają faktycznie niezły stosunek ceny katalogowej przetworników do ceny gotowych kolumn. Pisałem już jednak o tym, czy faktycznie cena tych SS jest adekwatna do ich możliwości. Moim zdaniem jest jednak przesadzona. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Felix1 napisał:

Ojojoj, toś mi teraz pojechał. DSP Hypexa. fiu, fiu.

Jeszcze raz - nie wiesz co robię i co robiłem, co ogarniam, czego nie.

Ty zacznij od ogarnięcia programu dla dzieci, żeby ci nie zabijał dźwięku, to będziemy mogli pogadać.

Ano pojechał, teraz widać jaki malutki jesteś.

Fachowiec od hypexa, elli z programem dla dzieci.

Właśnie stałeś się moim idolem.😂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, proszę was bardzo, trzymajcie się tematu.

Autor napisał,że potrzebuje systemu audio do określonych warunków. Sklep zawiódł moim zdaniem oferując do odsłuchu nie najlepiej dobrany sprzęt i oferując ograniczoną ofertę przez co nie było możliwe porównanie.

Forum zawiodło bo zamiast większej ilości dobrych porad mamy kilka stron przekomarzania się.

I nie chodzi już nawet o to kto ma rację ale o to,że to nie jest temat na takie pogaduchy. Sam kiedyś założyłem temat o podobnej tematyce, może tam przeniesiemy tą dyskusję ? Tutaj potrzeba fachowej porady co osłuchać albo na czym się skupić.

Do brzegu :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Kraft napisał:

M1 mają faktycznie niezły stosunek ceny katalogowej przetworników do ceny gotowych kolumn. Pisałem już jednak o tym, czy faktycznie cena tych SS jest adekwatna do ich możliwości. Moim zdaniem jest jednak przesadzona. 

Ja bym powiedział że płaci się tu jednak za ich wysoką jakość. Można znaleźć głośniki o podobnej jakości, jednak będą one tylko nieco tańsze. Te znacznie tańsze nie będą już tak dobre. Trudniej zrobić dobre kolumny z tanich głośników niż z lepszych i droższych. Da się jednak zrobić zupełnie kiepskie mając bardzo drogie głośniki i nie jest to wcale trudne :) .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.01.2022 o 16:58, ULV napisał:

Oczywiście, są gusta i guściki.

Aczkolwiek cyfrowy system korekcji akustyki też nie jest jakiś hiper super. Co z tego, że osiągniesz super liniowy wykres , jak praktycznie tego nie da się słuchać.

Mam procesor z direct live. Miałem okazję trochę się tym pobawić. 

Tak jak szybko to ustawiłem, tak szybko to wyłączyłem. Straciłem tylko czas. 

Rozmawiałem z producentem i konstruktorem kolumn i wytłumaczył mi o co chodzi. 

Chodzi o jakieś algorytmy czy coś takiego. Na słabe kolumny to działa, ale na wyższy level to się już zupełnie nie nadaje.

Ja nawet w kinie domowym nie używam direct live.

No, nie.

Stare porzekadło mówi że nie porównuje się jabłek z gruszkami.

Dirac Live to nie Perfect room.

A wmacniacze z klasycznymi końcówkami(również klasa D) to nie cyfrowe wzmacniacze Lyngdorf-a.

Doświadczenia z jednego nie przekładają się na drugi. Masz w sieci jednoznaczne recenzje, i amatorskie i z serwisów zajmujących się high-end,  stwierdzajace że Perfectroom Lyngdorfa jest  inny niż klasyczne korekty, nawet takie jak Dirac. I że PR działa - praktycznie zawsze i praktycznie jednoznacznie pozytywnie. Pomijajac że to było rozwijane 20 lat a Dirac jest stosunkowo nowy, to Dirac ma niewielkie pole manewru. We wzmacniaczu z klasyczną końcówką, gdzie dźwięk przez wzmacniacz płynie analogowo bo DAC jest  - co on może właściwie zrobić? Tylko wprowadzić korektę SPL i tyle, i to bardzo zgrubnie, tak jakby miał kilka gałek dla zakresu basu i ze dwie dla sopranów.

A Lyngdorf to w zasadzie grający DAC/DSP, w całości cyfrowy od początku do zacisków terminali głośników. Bez analogowej końcówki mocy. Może z dżwiekiem zrobić wszystko choćnie wszystko udostępnia uzytkownikowi(n.p. studyjny cyfrowy procesor masteringowy Behringera który mam i na nim się uczyłem co i jak z dźwiękiem pozwala na jeszcze więcej, np. kompresor/dynamizer)

To nieporównywalne sprawy - Dirac i Prefect Room.

Ja sobie ten wzmacniacz wziąłem na odsłuchy z ciekawości. Chciałem kiedyś bardzo mieć tact-a millenium więc jakiś sentyment też. Ale nie spodziewałem się cudów.

Cudów nie ma ale ta korekta okazała się na tyle "magiczna" a samo urządzenie tak elastyczne że wykosiło mi z systemu wzmacniacz primare o 3x takiej mocy.

Zresztą realizuje przy okazji inne marzenie - o wzmacniaczu "bez brzmienia" i równocześnie "o dowolnym brzmieniu". Bo pozwala na to i to.

W większości recenzji ten aspekt jest kompletnie pomijany.  Przypuszczalnie recenzenci nie mieli pojęcia co i jak można tam poustawiać i grali nim "z fabryki" a wtedy jest całkowicie neutralny. Dla większości to nie do przejścia. :)

 

Dnia 25.01.2022 o 02:51, ULV napisał:

Trochę przesadziłeś , 20 koła to za mało by się bawić w Akkustyka itp.

No i ten wzmacniacz, wybacz kolego ale revelatory czy tym bardziej illumitanory lubią prąd. Te 60 watt przey 8 ohm, to stanowczo za mało. 

Zagrać, zagra ale szału nie będzie. 

Wiem co mówię, mam revelatora 28 na basie i zasila go wzmacniacz 500 watt w klasie D. Oczywiście na stronę.

 

Opowiadasz, kolego nonsensy. Na scan speakach "węglówkach" się grało w latach '90 i nawet wcześniej gdy wzmacniacze miały po 30-50W a 100W to były poważne końcówki mocy dla nielicznych.

Jakby to wymagało takich mocy to ani scan-speak ani Peerless ani ATC nie zyskałyby swojej sławy bo nie byłoby ich czym napędzić.

A zyskały.

Zestaw o którym tu mowa to nie ma być do nagłośnienia hali  i robienia audycji dla sąsiadów tylko pokoju i słuchany z 3-4 metrów. Do tego wystarczy revelator 18 "słoneczko" albo iluminator, też 8-10'' w połączeniu z n.p. 6600 ablo berylowym SB Acoustic i masz naprawdę wysokiej jakości dźwięk, do tego wystarczy piecyk 50-100W w zupełności.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.01.2022 o 07:36, S4Home napisał:

MrJansjo ale czy  z Twoich wypowiedzi nie wynika, może ja to odbieram w ten sposób, że wystarczy kupić kolumny na dobrych przetwornikach bay być kompletnie zadowolonym w ciemno z brzmienia?

Na dobrych przetwornikach mam na myśli tych uważanych za dobre.

Jednak samo brzmienie to nie tylko zastosowane przetworniki, co pokazuje wielu producentów.

To obudowa, jej projekt, zwrotnica, zestrojenie itp.

Dlatego "mądrze i sprywtnie" to akurat moim zdaniem taki zakup nie jest.

Madry i sprytny to ten który wybierze po dłuższym odsłuchu sprzęt dla siebie.

Piotr]

 

 

Nie, oczywiście że nawet najlepsze przetworniki nie zagrają zaaplikowane na uniwersalnej zwrotnicy ze sklepu dla elektroników, wtawionych w karton :) Tego nie pisałem.

Pisałem o projekcie wykonanym kompetentnie - na wysokiej klasy przetwornikach, w dobrze policzonej i wykonanej obudowie, ze zwrotnicami z wysokiej półki elementami, strojonymi bezpiecznie, uniwersalno-neutralnie lub na życzenie klienta.

Posłuchaj kiedyś takich. Może na co dzień, jako branża, obracasz się w KEF-ach, Wharfedale'ach czy innych Jamo. Gdzie wydaje się że 10K za parę to już sporo.

No więc posłuchanie przez tydzień, dwa, miesiąc  u siebie w domu dobrych kolumn na dobrych scanach, ATC czy Satori od SBAcoustics zmienia perspektywę.

Ludzie nie bez powodu wydają n.p. 1-2K za JEDEN głośnik. Co w przypadku kolumn 2.5 albo 3 way daje 6-12K za same przetworniki, a gdzie jszcze koszt zwrotnicy, obudowy? po częściach licząc tylko takie kolumny 2way to 4-8K.

Zakładając tańsze warianty daje się takie kolumny zdobyć za 7-12K. Gdyby to były kolumny ze standardowej dystrybucji to musiałyby kosztować 20-40K. I kosztują.

Więc kupienie takich kolumn od dobrego projektanta/wykonawcy za połowę tej ceny uważam za sprytne.

Ale każdy robi co uważa za stosowne.

Powtórzę - jak ktoś nie wie co i niw ma wyrobionch przywyczajeń  to niech bierze Triangle br08 na odsłuch i 50% szans że z nimi zostanie. Jak za grzeczne i ma być wszystkiego dużo to coś ze starszych triangli z tubami. Jak chce delikatnie/miło  ale z ciekawym barwnym basem - Castle Knight 5 Jak chce żeby dawało górą z chudym basem - Jamo Concerty. Jak ma łamać żebra to nawet i magnaty transpulsy te większe. Albo ja tylko poturbować to coś z Wharfedale.

A jak chce serio wysokiej klasy to już trzeba niestety patrzeć "od środka" - na przetworniki. W 20K daje się to zrobić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Kraft napisał:

Do 20-30 m2 2-way powinny wystarczyć.

Tu się nie zgodzę, 20 wątpliwe a 30,to już raczej nie wykonalne. 

No ale też określić sobie czego oczekujemy. 

Ja zrobiłem u siebie i dla siebie w ok.25 metrach taką zabawę. Monitory poległy.

Stara fotka i oczywiście mały bajzel 😀

 

Screenshot_20220130_013014_com.google.android.apps.photos.jpg

Edytowano przez ULV
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Kraft napisał:

Wystarczy 10 000 zł na 2-drożne monitory lub podłogówki. Dwa Satori na górę, dwa na dół, odpowiednia obudowa, perfekcyjne strojenie i mamy hi-end*. Do 20-30 m2 2-way powinny wystarczyć.

* tylko trzeba też zadbać o pomieszczenie.

Niekoniecznie dla autora wątku(choć tak naprawdę to licealista złoży to "DIY") ale dla zainteresowanych to za 10K można spokojnie mieć Rinjani nawet lekko naginając - z berylem na górze.

https://www.audiohobby.eu/et/5859-sb-acoustics-diy-kits

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, ULV napisał:

Tu się nie zgodzę, 20 wątpliwe a 30,to już raczej nie wykonalne. 

No ale też określić sobie czego oczekujemy. 

Ja zrobiłem u siebie i dla siebie w ok.25 metrach taką zabawę. Monitory poległy.

Stara fotka i oczywiście mały bajzel 😀

 

Screenshot_20220130_013014_com.google.android.apps.photos.jpg

To jest zapewne 8ohm ellipticor 18? 

Kisiel zapewne sprzedaje je z radością ale ta akurat seria(ellipticory) dla konstruktora czy end-usera jest niedorzeczna(cena/jakość).  W cenie jednego ellipticora możesz zrobić sobie cały zestaw D'appolito na tym https://blackdotaudio.eu/sb-acoustics-satori-mw19tx-8-7-5-textreme---midrwoofer,255,11627.html - dwa takie, połaczone z berylem albo nowym textreme - wypada lepiej niż beryl w pomiarach i odsłuchu. o skuteczności 93dB. I nie dość że będziesz mieć znacznie lepsze rozciągnięcie basu i rytmikę/flow to jeszcze zagra ponad 2x głośniej nię twoje monitory na ellipticorach.

A brzmienie może być nawet lepsze bo szczerze mówiąc seria ellipticor nikomu d...y nie urwała(poza ceną), za to te textreme od SBA grają z życiem.

EDIT - jak wstawiłeś tam jeszcze 28 do tak małej objętości, decydując się na problemy fazowe(zawsze na bocznej ścianie) to cena w kosmos, problemy w kosmos i co...nienagłośnione 25m?

Edytowano przez MrJansjo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.01.2022 o 12:04, ULV napisał:

To kupuj Focale, Dali itp. Z czym masz problem. Twój wybór. 

Czytając Twoje wypowiedzi, odnoszę wrażenie że to Ty masz z tym problem. Wydaje mi się, że należysz do tej grupy osób, która jedynie swoją "drogę" uznaje za słuszną. Podejście typu "mam zajebisty sprzęt, a reszta to miernota, a w ogóle to się nie znacie". A co byś powiedział gdyby ktoś ze sprzętem za milion dolarów wszedł na forum i powiedział, że Twój sprzęt to miernota? Dalej upierałbyś się przy tym, że tylko YB, Sveda itp? 

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, MrJansjo napisał:

Niekoniecznie dla autora wątku(choć tak naprawdę to licealista złoży to "DIY") ale dla zainteresowanych to za 10K można spokojnie mieć Rinjani nawet lekko naginając - z berylem na górze.

https://www.audiohobby.eu/et/5859-sb-acoustics-diy-kits

Myślałem o DIY. Zrobiłem już nawet wycenę. Problem, że to zakup w ciemno. Nie ma jak odsłuchać, a mówią, że odsłuch w swoim pomieszczeniu, to podstawa przy kupnie kolumn. Jakby były egzemplarze pokazowe, to sprzedaż tych kitów mogłaby wystrzelić. Czuję przez skórę, że DIY SBA to mogą być świetne kolumny.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, seba3002 napisał:

Czytając Twoje wypowiedzi, odnoszę wrażenie że to Ty masz z tym problem. Wydaje mi się, że należysz do tej grupy osób, która jedynie swoją "drogę" uznaje za słuszną. Podejście typu "mam zajebisty sprzęt, a reszta to miernota, a w ogóle to się nie znacie". A co byś powiedział gdyby ktoś ze sprzętem za milion dolarów wszedł na forum i powiedział, że Twój sprzęt to miernota? Dalej upierałbyś się przy tym, że tylko YB, Sveda itp? 

A ja odnoszę wrażenie, że gul ci skacze i musisz dać temu upust w ten sposób.

Sorki, ale to twój problem a nie mój.

9 godzin temu, MrJansjo napisał:

To jest zapewne 8ohm ellipticor 18? 

Zgadza się. 

A co jest warte swoich pieniędzy, nic .

Kosztują ile kosztują, problem mają z nimi ci których nie stać. Opluć, dorzucic do piece, wykpić . To są polskie realia. 

Cieszą ucho a to najważniejsze, resztę mam nie powiem gdzie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, ULV napisał:

A ja odnoszę wrażenie, że gul ci skacze i musisz dać temu upust w ten sposób.

Sorki, ale to twój problem a nie mój.

Oj, a z jakiego powodu skacze mi gul? Bo nie mam zajebistych YB i wzmacniacza po 500W na kanał 🙂?  Staraj się uzasadniać swoje wypowiedzi, bo na razie wywnioskowałem z nich tylko tyle, że "wiesz bo wiesz i chu...".

22 minuty temu, ULV napisał:

Cieszą ucho a to najważniejsze, resztę mam nie powiem gdzie. 

Człowieku, ale Ty nie dopuszczasz do wiadomości tego, że kogoś innego może cieszyć dźwięk innych kolumn czy przetworników. Przecież od kilku stron starasz się udowodnić wyższość svedy czy YB nad innymi kolumnami. Moim zdaniem, a mogę się mylić, należysz do grupy osób, które pisząc na forum, starają się udowodnic innym, ale chyba przede wszystkim sobie, że wywalenie sporych pieniędzy w audio miało jakiś sens 😝

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, seba3002 napisał:

Oj, a z jakiego powodu skacze mi gul? Bo nie mam zajebistych YB i wzmacniacza po 500W na kanał 🙂?  Staraj się uzasadniać swoje wypowiedzi, bo na razie wywnioskowałem z nich tylko tyle, że "wiesz bo wiesz i chu...".

Człowieku, ale Ty nie dopuszczasz do wiadomości tego, że kogoś innego może cieszyć dźwięk innych kolumn czy przetworników. Przecież od kilku stron starasz się udowodnić wyższość svedy czy YB nad innymi kolumnami. Moim zdaniem, a mogę się mylić, należysz do grupy osób, które pisząc na forum, starają się udowodnic innym, ale chyba przede wszystkim sobie, że wywalenie sporych pieniędzy w audio miało jakiś sens 😝

Oczywiście, że może może cieszyć. No i odwieczny problem , kasa.

Tak kolego, kasa gra i tyle w temacie.

9 minut temu, Kraft napisał:

Widzę, że nick kolegi ULV nowy, ale styl wypowiedzi pozostał.

Nigdy wam prawda nie pasowała i nigdy nie będzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Kubakk napisał:

Reportowałem to już ,ale widać administracja nie zauważyła ;)

Jest na naszym forum tradycja dawania drugiej szansy. Tylko, czy jest tradycja korzystania z niej. 

4 minuty temu, ULV napisał:

Nigdy wam prawda nie pasowała i nigdy nie będzie.

Mi prawda pasuje. Nie pasuje mi za to każdy sposób jej farmułowania. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...