Skocz do zawartości

Gramofon do 2.000,- zł


Recommended Posts

Witam, 

proszę o pomoc w wyborze nowego gramofonu, którego cena nie przekroczy 2.000,- zł. Sprzęt, który posiadam to Topping MX3 + Polk s20e.

Z tego co zdążyłem się zorientować, cudów w tej cenie nie można oczekiwać, ale zależy mi na gramofonie, który w tym przedziale będzie stanowić solidną bazę do ewentualnych ulepszeń.

Czy lepiej szukać sprzętu w okolicach 1.000,- i od razu wybrać jakąś wkładkę czy też raczej kupić gramofon bliżej 2.000,- i z wymianą wkładki na początku się wstrzymać? 

Będę wdzięczny za wszystkie rady i polecenie konkretnych modeli.

Pozdrawiam!

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Jurda napisał:

A co polecilibyscie z modeli nieużywanych?

Odpowiem dyplomatycznie , nie znam się na nowych produktach :) Miałem okazję uczestniczyć w naprawie nowych Marantza , Lenco , Teaca ...... i właśnie dlatego nawet nie chcę się znać :) 

A tak jeszcze , o ile nie wybierzesz drapaka z wbudowanym pre to takie ustrojstwo będzie Ci potrzebne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomek4446 napisał:

Odpowiem dyplomatycznie , nie znam się na nowych produktach :) Miałem okazję uczestniczyć w naprawie nowych Marantza , Lenco , Teaca ...... i właśnie dlatego nawet nie chcę się znać :) 

A tak jeszcze , o ile nie wybierzesz drapaka z wbudowanym pre to takie ustrojstwo będzie Ci potrzebne.

Jasne, dzięki za wskazówki. :D

 

Co do wyżej wymienionych gramofonów to na oku mam właśnie Rega P1 i Audio Technica LP120. Przy czym te modele mają teoretycznie słabsze wkładki w porównaniu z Reloop Turn 3 i Teac TN-3B nad którym również się zastanawiam. Pytanie czy lepiej zacząć od sprzętu nieco tańszego i zainwestować od razu we wkładkę czy kupić od razu model droższy o jakies 300,- zł z lepszą wkładka, i ewentualną wymianę wkładki poczynić już po jakimś czasie, kiedy najdzie ochota na zmianę i fundusze zostaną zgromadzone? :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Jurda napisał:

Pytanie czy lepiej zacząć od sprzętu nieco tańszego i zainwestować od razu we wkładkę czy kupić od razu model droższy o jakies 300,- zł z lepszą wkładka,

Tak na logikę. Wkładki , igły i tak będziesz zmieniał. Nie ma czegoś takiego jak wkładka lepsza , gorsza . Po prostu będziesz musiał dopasować do dźwięku który lubisz. Reasumując , lepiej mieć dobrą bazę / gramofon/ niż dobry / ?/ element eksploatacyjny i tak kiedyś do wymiany. Jest oczywiście jedno ale. Jak wybierzesz drapaka gdzie ramię nie posiada wymiennego headshella , zawęża Ci się automatycznie asortyment wkładek. A tak między nami , jak gramofon nowy i do 2k. to właściwie wszystko jedno co wybierzesz. Dobrze jak by nie miał USB , bo to to już wg. mnie przegięcie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Jurda napisał:

Pytanie czy lepiej zacząć od sprzętu nieco tańszego i zainwestować od razu we wkładkę czy kupić od razu model droższy o jakies 300,- zł z lepszą wkładka

Przeskoki jakościowe w gramofonach są IMO co jakieś 2k, więc 300zł w jedną czy drugą ma niewielkie znaczenie w kontekście lepszy/gorszy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Fafniak napisał:

Zawsze polecam zajrzenie na winyl.net

Jest to dobry trop.

35 minut temu, Dzik napisał:

Przeskoki jakościowe w gramofonach są IMO co jakieś 2k, więc 300zł w jedną czy drugą ma niewielkie znaczenie w kontekście lepszy/gorszy.

Miałem okazje niedawno pomagać przy naprawie Marantza TT5005 , skubany nie trzymał obrotów mimo wymiany paska. Jakie było moje zdziwienie , gdy położyłem na talerzu telefon z aplikacją stroboskop ..... talerz stanął . Silnik nie pociągnął. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Jest to dobry trop.

Trop prowadzący do kolejnego forum, gdzie ludzie kłócą się przez 20 stron, dopóki ktoś nie dostanie bana.

W przypadku gramofonów stawiałbym po prostu na sprawdzone marki i modele, nie bawiąc się w żadne wynalazki. Od czytania rozkmin rozboli tylko głowa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Fafniak napisał:

Zawsze polecam zajrzenie na winyl.net

Sporo można wyczytać o nowych produktach.

Dla uzupełnienia.

Opisane są (kurcze piszę z pamięci czyli z niczego ;) ) chyba 3 kolejne egzemplarze LP120 i po prostu błędy konstrukcyjno/wykonawcze.

Spokojna analiza wątków odwiodła mnie od chęci zakupu nowego gramofonu. 

Kupiłem używane Sony i wystarczyło na całkiem fajna wkładkę Nagaoka MP 200 , sprowadzoną z japonii. Też dzięki linkom z tamtego forum.

Więc na spokojnie, bez napinki, poczytać :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomek4446, Dzik, Fafniak, Kubad, 1Ender - bardzo dziękuję za wszystkie podpowiedzi, każda wniosła coś do tematu i pomogła. :)

Polatałem trochę po forum winylowym, najwięcej szumu jest wokół Audio Technica LP120 i na tej podstawie chyba zrezygnuję z tego modelu…

Okroiłem sobie pole wyboru do dwóch, a po wpisie Kubad właściwie do trzech gramofonów, tj. Rega Planar 1, Reloop Turn 3 oraz Audio Technica AT-LP5X. Wybrać chciałbym ten, który byłby właśnie najsolidniejszą bazę do ewentualnych "ulepszeń".

Rega jest najtańsza z całej stawki, za 1399,- do wyłapania na allegro. Czyli model najtańszy, którego wybór ma uzasadnienie, jeżeli zakładamy, że gramofony z których wybieram jakościowo od siebie nie odbiegają. Zostaje grosz na ewentualny rozwój/akcesoria. ;)

Reloop do kupienia za 1799,- tutaj: https://musiccenter.pl/sklep/sprzet-dla-dja/gramofony/reloop-turn3/

AT-LP5X za 1899,-, ale mam tu mały problem ponieważ nie ma go nigdzie na stanie. Znalazłem w jedynym sklepie, co wydaje mi się nieco podejrzane, daje linka, bo może macie jakieś doświadczenia : https://playvinyl.pl/gramofony/audio-technica/tproduct/111744165-658153182013-audio-technica-at-lp5x-black

No i wracam do początku, który z tych gramofonów patrząc od strony technicznej (gdzie ja póki co mam niewiele do powiedzenia) Waszym zdaniem powinienem wybrać? Powiem szczerze, że co chwila jestem raz za jednym raz za drugim.  Nie wiem czy w tym przypadku odegra to znaczącą rolę, ale muzyka której słucham to głównie rock, raz lżejszy raz nieco cięższy. :)

Linki do sklepów tak jak mówiłem wrzucam, ponieważ może spotkaliście się z nimi i macie jakieś spostrzeżenia. Z góry dzięki!

Edytowano przez Jurda
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym brał ten używany, z 1 linku od audioshock, co @tomek4446 polecał. Człowieka znam osobiście i bardzo solidnie podchodzi do tematu odnowy. Jego gramofony wyglądają jak nowe ze sklepu. Pokrywa wypolerowana, wszystko odnowione. Sony / Wega polecam, bo to bardzo dobre sprzęty. Obejrzyj dokładnie zdjęcia jeszcze raz. Przeczytaj dokładnie opis. To półautomat, czyli ramię (typu S) samoczynnie powraca po zakończeniu płyty. Ma wszystkie potrzebne regulacje. Co bardzo ważne jest ciężki, czyli będzie stabilny. Musisz tylko zadbać o wypoziomowanie talerza po ustawieniu. Cena myślę, że adekwatna do włożonej pracy. Zostanie jeszcze na preamp. Ten gramofon przeżyje wszystkie współczesne wynalazki. 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesienią stałem przed podobnym dylematem, chciałem wymienić swój stary gramofon na coś nowego, w okolicach 3 tys. Czytałem recenzje, oglądałem też filmy na YT. Poczytałem vinyl.net, założyłem wątki tu oraz na AS, i w końcu kupiłem Technicsa z 1981 roku :) Sprzęt pomógł mi wybrać @tomek4446, za co mu jestem wdzięczny. 

A z gramofonu jestem bardzo zadowolony.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jurda napisał:

AT-LP5X za 1899,-, ale mam tu mały problem ponieważ nie ma go nigdzie na stanie. Znalazłem w jedynym sklepie, co wydaje mi się nieco podejrzane

Akurat nie korzystałem z tej strony więc ciężko mi powiedzieć. Najlepiej jakbyś mógł podjechać gdzieś na odsłuch wtedy będziesz wiedział który z gramofonów bardziej przypadł Ci do gustu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jurda napisał:

No dobra, a coś jeszcze z używek, powiedzmy do 1.500,-? 😉 I taka sprawa, zależy mi na kolorze czarnym... 😉

Proszę. Pełen automat, na początek przygody okej. Co prawda Technics, ja ich nie lubię, ale @tomek4446, coś więcej napisze. Ten ma ramię typu S.

https://allegro.pl/oferta/gramofon-technics-sl-231-kompletny-przeg-gwar-11125870277

Pozdrawiam

Edycja. Napisz skąd jesteś, albo uzupełnij w profilu. Po gramofon najlepiej jechać osobiście.

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Kubad napisał:

Najlepiej jakbyś mógł podjechać gdzieś na odsłuch wtedy będziesz wiedział który z gramofonów bardziej przypadł Ci do gustu. 

Rozumiem , że nie chodzi o dźwięk , bo ten w przypadku sprawdzania wkładki po za własnym systemem nie ma sensu. Ale trop dobry :) Wziąłbym ze sobą wkładkę i poprosił o jej założenie i skalibrowanie drapaka. Albo się da , albo odpuszczam. 

https://allegro.pl/oferta/gramofon-technics-sl-qd33-quartz-full-serwis-3-11244649809 - prosty , nie zdarcia.

https://allegro.pl/oferta/dual-604-dual-m20e-gold-11402587457

https://allegro.pl/oferta/gramofon-technics-sl-d30-kompl-przeg-gwar-11340694913?reco_id=e5263a7d-934f-11ec-9074-bc97e12c2130&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Kubad napisał:

największą różnice robi wkładka więc powinien sprawdzić która dźwiękowo mu odpowiada,

Zgoda , tylko nie widzę sensu kupowania gramofonu dla wkładki. Ale są wyjątki :) Kolega kupił Pioneera za 600 zł z powieszonym Denonem 103 / 1300 zł / , nie każdy ma takiego farta :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...