Skocz do zawartości

Rozwój KD z 5.1 na 5.1.2


Miki911

Recommended Posts

Cześć,

Powoli zabieram się do rozwoju obecnego KD w systemie 5.1 na 5.1.2. Obecnie posiadam Yamahę RXV 483 + Taga Harmony TAV 606 v.3 + Sub Magnat 302A.  Pewnie bardzo standardowy zestaw powielany przez wiele osób na forum natomiast apetyt rośnie w miarę jedzenia i potrzebuję czegoś nowego :D W 90% korzystam z filmów oraz gier z Xboxa, 10% muzyka głównie pop, rap. 

Budżet który posiadam na rozwój nowego KD to około 10k PLN. 

Na samym początku muszę zmienić amplituner oraz przy nadchodzącym remoncie chciałbym zamontować dwa głośniki sufitowe, a następnie powoli zbierać się do wymiany zestawu frontów oraz tyłu, a na koniec suba. Wiem że rynek obecnie jest bardzo ciężki jeśli chodzi o zakup nowych zestawów i trzeba brać co jeszcze zostało ale NIE boję się kupić amplitunera używanego. 

Co polecacie ciekawego z amplitunera oraz głośników sufitowych aby dobrze to grało z obecnym zestawem + na co ciekawego mogę myśleć o rozwoju obecnych kolumn. 

Czy warto szukać amplitunera z wejściem HDMI eARC? Posiadam zeszłoroczny model LG OLED który w swoim TV posiada również wejście HDMI eARC, czy to wiele zmienia w kwestii przesyłania dźwięku? Czy podłączenie dekodera, konsoli do TV po wejściu HDMI, a dalej z TV hdmi arc do amplitunera jest ok?

Niestety ze względu na układ mieszkania z otwartym salonem na kuchnie, głośniki tylne nie do końca spełniają wymogu ustawienia 5.1. SR stoi mniej więcej na 80/85 stopniach, SL ma większą możliwość ok 100-110 stopni. 

 

Znalazłem na dziś taki amplituner: 

https://allegrolokalnie.pl/oferta/amplituner-onkyo-htr-695-atmos-wifi-bluetooth

Czy warto się nim zainteresować?

Z Yamahą żyje mi się dobrze ale na rynku wtórym nie widzę żadnych modeli RXV 58+

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Miki911 napisał:

udżet który posiadam na rozwój nowego KD to około 10k PLN. 

bez problemu, starczy na świetny amplituner plus głośniki sufitowe.

1 godzinę temu, Miki911 napisał:

Co polecacie ciekawego z amplitunera

Denon x3200, x4200, x6200 w górę jeżeli chodzi o używki. Jednak w cenie do 10k masz spokojnie Denona x3700.

 

1 godzinę temu, Miki911 napisał:

zy warto szukać amplitunera z wejściem HDMI eARC? Posiadam zeszłoroczny model LG OLED który w swoim TV posiada również wejście HDMI eARC, czy to wiele zmienia w kwestii przesyłania dźwięku? Czy podłączenie dekodera, konsoli do TV po wejściu HDMI, a dalej z TV hdmi arc do amplitunera jest ok?

Tak to ma sens.

 

1 godzinę temu, Miki911 napisał:

Czy warto się nim zainteresować?

nie

 

Ile dokładnie chcesz na sam amplituner przeznaczyć? Czy masz miejsce by zrobić atmosa 5.1.4 zamiast 5.1.2?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejsce na 5.1.4 mam, natomiast chciałbym 10k przeznaczyć na upgrade amplitunera + atmosy oraz na wymianę zestawu 5.1. Wydaje mi się że w takiej kwocie 5.1.4 nie uda mi się zbudować. Amplituner to 40% budżetu myślę, czyli jakieś 4k. 

Póki co poczytałem trochę opinii na temat Denona AVR-X1700h lub 2700 ale to na tym postawię max 5.1.2. Amplituner na 9 kanałowy to chyba już 3/4 budżetu zje.

Jest spora różnica w 5.1.2 vs 5.1.4 dla laików :D?

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Miki911 za te 4k (40% kwoty 10k) spokojnie kupisz amplituner 9 kanałowy ale będzie to używka i raczej nic rewelacyjnego.

Najtaniej będzie Pioneer VSX-LX503 i nawet dostał aktualizację do eARC używki obecnie około 3k pln.

Głośniki do atmosa nie są drogie.

Reszta sprzętu jak pójdziesz w używki również się zmieścisz.

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w cenie 10K chcesz kupić wszystko nowe. W sensie od początku.

Zatem pytanie czy nowe z salonu czy szukamy używanego? Bo generalnie teraz to nie jest jakiś ekstra budżet na budowanie Atmosa w obecnym czasie.

Potrzebujesz eARC? W sensie będziesz to wykorzystywał? Czy potrzebujesz 4K @120 HZ?

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, 10k na wszystko od początku z tym że chciałbym to zrobić krokami zaczynając od amplitunera i sufitów, a następnie jesli będzie warto kolumny i subwoofer.

 

Używanego sprzętu się nie boję, więc może być lub jeśli się zmieszczę w budżecie to może być nowy.

 

eARC to patrzę przez pryzmat na przyszłość, chciałbym KD na dobre 3-5 lat. Wymóg na pewnie jest 4k 120hz ze względu na Xboxa Series X, chyba że mogę go zostawić podłączonym pod TV tj obecnie, a po wejściu HDMI arc jedynie przesłać dźwięk wielkie różnicy chyba nie powinno być?

 

5.1.4 byłoby super rozwiązaniem ale obawiam się że budżetowo się to nie domknie, a kupowanie amplitunera z 2018/19 roku nie spowoduje że za 2-3 lata będzie on już technologicznym dziadkiem? Nie znam się odnośnie nowych technologii dźwiękowych, czy będzie to współgrało? Na udogodnieniach jak Spotify airplay radio internetowe zupełnie mi nie zależy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Miki911 napisał:

eARC to patrzę przez pryzmat na przyszłość, chciałbym KD na dobre 3-5 lat. Wymóg na pewnie jest 4k 120hz ze względu na Xboxa Series X, chyba że mogę go zostawić podłączonym pod TV tj obecnie, a po wejściu HDMI arc jedynie przesłać dźwięk wielkie różnicy chyba nie powinno być?

wtedy masz dwie opcje:

1: eARC które jest dostępne w pewnej grupie sprzętu która nie ma 4K@120Hz czyli "pełnego" hdmi 2.1 i podpinasz konsolę do TV a ten poprzez eARC przekazuje dźwięk bezstratny

2: kupno ampka z obsługa 4k@120Hz i podpięcie konsoli do ampka.

5 minut temu, Miki911 napisał:

5.1.4 byłoby super rozwiązaniem ale obawiam się że budżetowo się to nie domknie, a kupowanie amplitunera z 2018/19 roku nie spowoduje że za 2-3 lata będzie on już technologicznym dziadkiem? Nie znam się odnośnie nowych technologii dźwiękowych, czy będzie to współgrało?

pomiędzy amplitunerami z rocznika 2015 a 2019-2022 jest różnica tylko : eARC, obsłudze 4K@120Hz. W niektórych modelach dochodzi jeszcze kodek audio MPEG-H dla telewizji naziemnej, streamingu itp ale kiedy to się upowszechni - nie wiadomo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na twoim miejscu jednak amplituner kupowałbym nowy. Niestety elektronika a w szczególności amplitunery szybko się starzeją i warto mieć to na uwadze. Postaw na Marantza SR5015, albo nieco słabszego Denona AVR-X2700H. Wymiana kolumn będzie wskazana i na nich też odczujesz różnicę wymieniając na np. Q Acoustics 3050i + 3010i + 3090Ci, Klipsch R-620F + R-52C + R-41M, Pylon Audio Sapphire 25 + Center + Sat i pewnie znajdzie się kilka innych propozycji. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Q21 napisał:

Niestety elektronika a w szczególności amplitunery szybko się starzeją i warto mieć to na uwadze.

czekaj, przed chwilą w innym temacie zarzuciłeś mi że wszystko co polecicie innym neguje bo to są starocie a teraz sami jednak próbujecie sprzedawać nowe?

 

@Miki911 musisz zrobić sobie listę i zaznaczyć co jest dla Ciebie istotne. Jak eARC i/lub 4k@120Hz to wyjścia nie masz i lepiej kupić nowy sprzęt. Jak Ci na tym nie zależy to spokojnie coś starszego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz system typowo kinowy to Klipsch 620 ok. ale tam będzie Cie ten system degenerować w stereo. Nie mówiąc o centralnym

Jeśli chcesz 5.2.4 to musiał by to być model 3700 albo jego starszy odpowiednik.

Ale tu znowu nie będzie sygnału 4K 120 HZ. Wiec musi być  też nowy.

Jesli 5.2.2. to wystarczy Ci X2700

Do Atmosów weź Magnaty IC bo sa dobre a nie drogie.

Co do kolumn to zobaczysz z czasem. Quadrale Argetnum , Tannoy 7.4, itp ale to wyjdzie poźniej.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę żeby mierzyć w nowy amplituner jednak. Zastanawiam się nad Denon x1700h a 2700h. 1700 jest z 2021r, a 2700 rok starszy modelowo. Różnice widzę w mocy na korzyść dla 2700, natomiast czy w mieszkaniu w bloku gdzie otwarty salon na kuchnie ma około 30m2 potrzebuję aż tyle mocy jeśli obecną Yamahę nigdy nie rozkręciłem nawet powyżej 60% mocy? Najchętniej szukałbym Yamahy R6A ale cenowo trochę odstrasza, w tej cenie lub zbliżonej chyba można już mieć amplituner na 5.1.4.

Czy do amplitunera Denon przyszłościowe Klipsch kolumny zagrają dobrze? Jakoś tak mam wrażenie że to taka marka premium i przeskok z Tagi będzie znaczący :D  Polecane  Magnaty IC zagrały by w tym komplecie przy 5.1.2 dobrze czy coś innego jeszcze szukać?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modelowo może i rok starszy, ale to ta sama seria x7xx. Jeśli byś patrzał na 2700 to możesz jedynie zwrócić na nr. seryjny by nie trafić na egzemplarz który by wymagał specjalnego boxa (akcja serwisowa) umożlwiającego 4k/120Hz czy 8k/60Hz.

2700 gra lepiej, nie chodzi tylko że jest mocniejszy.

10 minut temu, Miki911 napisał:

Czy do amplitunera Denon przyszłościowe Klipsch kolumny zagrają dobrze? Jakoś tak mam wrażenie że to taka marka premium

Czy Klipsch jest premium... Hmm ;) Na pewno to marka globalna i posiada w ofercie dobre produkty, ale nie wszystkie takie są. Jeśli chcesz by grało to faktycznie dobrze, to musisz patrzeć na serię RP.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za słuszną uwagę. Będę powoli się rozglądać za wymianą amplitunera, myślę że w 2-3 miesiące się zdecyduje. 

Atmosy mogą być Magnaty IC czy coś ciekawego jeszcze macie do zaproponowania?

W co konkretnego do kwoty około 5/6 tyś mogłbym wymienić Tagę wraz z subem Magnat aby to grało fajniej?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Klipsch ale jak mowie nie tych lepiej faktycznie sprawdzi się Denon.

Yamaha ma na prawdę fajnie brzmiące amplitunery kina. ale w Polsce nikt nie wie co z modułami HDMI żeby działało 4K120Hz / 8K

Może jeszcze Onkyo 6100?

15 godzin temu, Miki911 napisał:

W co konkretnego do kwoty około 5/6 tyś mogłbym wymienić Tagę wraz z subem Magnat aby to grało fajniej?

Heco Aurora, QAcustic 3050i, ELAC F6.2, Magnat Signature 507.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By rozwiać wątpliwości nad różnicami między 5.1.2 a 5.1.4 musisz podać wymiary pokoju i sam sobie odpowiedzieć na pytanie czy jesteś w stanie głośniki tak rozmieścić :

5.1.4 a.PNG

 

Ja osobiście w 5.1.4 na siłę bym się nie pchał (jeśli warunki/budżet nie pozwoli) bo atoms jest przereklamowany. W demach, materiałach promocyjnych OPAD szczeny!

Niestety filmów w których atmos spowodował opad szczęki jakoś dużo nie ma, tak z pamięci to może z 10 filmów zrobiło na mnie wrażenie a w każdym z nich atmosa i tak było jak na lekarstwo.

Nie wiem jak z grami, bo niestety mam PS5 które tego nie wspiera... ;)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Miki911

Z własnego doświadczenia i podobnego budżetu, jaki miałem do dyspozycji modernizując swoją salkę kinową, mogę z czystym sumieniem rekomendować Ci Marantza SR5015 pod setup 5.1.2.

Sam ampli to ok. 5k-5.5k PLN obecnie.

Do tego sufitowe kolumny za ok. 2k PLN. Niestety, tutaj zdecydowanie warto wziąć sobie coś naprawdę dobrego, co niestety tanie nie będzie, ale za to będzie grało i zbuduje Ci scenę z efektami, a nie tylko popierdzi.

Ja, po przetestowaniu kilku różnych opcji (zakres cen był od 100 do 1000 PLN za 1 szt.) ostatecznie wybrałem niestety te najdroższe jakie miałem w swoich rękach: Definitive Technology DI 4.5R. Uwierz mi, była mocno słyszalna różnica między nimi, a np. takimi Focal Auditor czy Magnat ICP 52. A jak chcesz coś pośredniego i przyzwoicie brzmiącego to np. Melodika BLI4 , 6 lub 8.  Uzupełniające pytanie tutaj jednak brzmi, czy masz możliwość montażu głośników w linii zgodnej z ilustracją powyżyej dla 5.1.2 czy będziesz miał je bardziej z boku/przodu itd...?

Jeśli to drugie, to wybór zawęzi Ci się do modeli z regulowaną kopułką wysokotonową, umożliwiającą ukierunkowanie dźwięku w stronę widza, bo w przeciwnym razie efekt będzie słabszy.

Niemniej jednak, co nie wybierzesz, to powyższe 2 zakupy zawężą Ci możliwość zmiany frontów, centrala czy suba. Tutaj zostałbym na Twoim miejscu przy obecnych kolumnach, albo poszukał jakiś używek z wyższej półki, np. starszych B&W z którymi Marantz bardzo dobrze się zgrywa.  

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...