Skocz do zawartości

Jaki wzmacniacz do Klipsch RF-7? Rozbudowuję system, potrzebuję porady.


BartR

Recommended Posts

Witajcie koledzy,

Po wymuszonym remoncie (zalanie chałupy), jestem w trakcie rozbudowy systemu audio w swoim salonie (60m2). Początkowo nacisk postawiłem na kino domowe, więc zamiast dotychczasowych Cabasse Jersey MT, z przodu pojawiły się kolumny  Klipsch RF-7 III, Cabasse poleciały na tył. Denon avr-x3500h został zamieniony na procesor Marantz AV7706 + wzmacniacz Marantz MM8077. Do tego dwa subwoofery Cabasse TSA 250W Mk2, centralny Cabasse MK2 (pozostałości po starej konfiguracji) + 2 sufitowe Klipsch R41-SA i Loewe Bild 7.77 TV.

Jeśli chodzi o kino domowe, to obecny system spełnia w 100% moje oczekiwania. W dalekiej przyszłości, czeka mnie pewnie jeszcze zmiana  głośnika centralnego, najprawdopodobniej na Klipsch RC- 64 III, ale nawet obecnie - jest bardzo dobrze i jestem zdecydowanie usatysfakcjonowany.

Natomiast muzycznie, widzę braki, a może inaczej - mam przeczucie graniczące z pewnością, że te kolumny mogłyby zagrać muzykę zdecydowanie lepiej ze wzmacniaczem stereo. Kolumn przednich nie zmienię, zostają Klipsch RF-7 III. Potrzebuję porady, jak z nich wyciągnąć więcej. 

Myślałem o wzmacniaczu stereo (lampa?, hybryda?), który również grałby przednimi głośnikami w kinie domowym. Do tego stereo potrzebny byłby dac, cd, ewentualnie gramofon.

Pomieszczenie jest w miarę możliwości przystosowane akustycznie (pułapki basowe w 3 rogach, 3 dyfuzory akustyczne za słuchaczem, 9 absorberów nad słuchaczem), gruby dywan. Niestety są i minusy - głośniki przednie są węziej ustawione niż tylne (specyfika pomieszczenia), ponadto jest jeszcze stół bilardowy, który pewnie też nie pomaga.

Potrzebuję informacji od bardziej doświadczonych kolegów, na temat moich powyższych przemyśleń. Oczekiwałbym sugestii, co zrobić, aby słuchanie muzyki byłoby conajmniej taką samą przyjemnością, jak oglądanie filmów. Chciałbym, abyście podrzucili mi konkretne rozwiązania, modele wzmacniaczy, streamerów, ewentualnie udowodnili mi, że w swych pomysłach się mylę :)

Co do budżetu - max. 20-30k pln za wzmacniacz + DAC, aczkolwiek bardziej mi zależy na stosunku jakości do ceny, niż do wydania określonej sumy (innymi słowy - jeśli warto, może być drożej, ale jeśli mamy coś dobrego taniej - skuszę się nawet chętniej).

Bartek

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, lysyrafal napisał:

W przypadku wzmacniaczy typu hybryda, warto posłuchać wyższych modeli marki Vincent. Jeśli to nie problem, wrzuć jakieś zdjęcie pomieszczenia.

Ok, zerknę więc na Vincenta. Poniżej fotki salonu, szklany stół pod TV jest tymczasowy, czekam na szafkę, wtedy też zajmę się kablami :)

IMG_0181.jpg

IMG_0183.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, lysyrafal napisał:

Jak szeroko rozstawione są te kolumny?

Czy próbowałeś odsunąć fotele dalej od telewizora do słuchania muzyki?

Przednie od siebie równo 4m.

Tak, jeśli słucham na fotelu, to odsuwam. Na zdjęciu są przysunięte, bo przy oglądaniu TV w 4k lepsze wrażenia, więcej szczegółów, jak siedzę bliżej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądam te Vincenty, o których mówiłeś i zastanawiam się nad dwoma:

1. Vincent SV-737 wygląda sensownie, posiada też moduł streamingowy, choć on akurat został oceniony średnio w teście, do którego wstawiłem link

2. Vincent SV-700 - znakomite recenzje, poza tym wiem, że jak kupię, to szybko nie zmienię, więc lepiej uderzyć od razu konkretnie (link do przetłumaczonej na polski recenzji)

Fajnie jakby się ktoś wypowiedział odnośnie tych sprzętów, ewentualnie podał swoje propozycje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie fotele trzeba odsuwać Bo to nie ma inaczej sensu.

Ja bym oddzielił system kinowy od stereo przy takim budżecie.

I albo wybrac typową lampę jak Unison Preludio i do tego Cambridge CXN V2. Albo mocny tranzystor.

Tutaj obstawiam inne rozwiązanie z którym mieliśmy już do czynienia

Cyrus PRe 2 + Stereo 200 i grało to z Klipschem na prawdę rewelacyjnie.

Skąd jesteś? Masz możliwość odsłuchu?

Piotr

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

Koniecznie fotele trzeba odsuwać Bo to nie ma inaczej sensu.

Ja bym oddzielił system kinowy od stereo przy takim budżecie.

I albo wybrac typową lampę jak Unison Preludio i do tego Cambridge CXN V2. Albo mocny tranzystor.

Tutaj obstawiam inne rozwiązanie z którym mieliśmy już do czynienia

Cyrus PRe 2 + Stereo 200 i grało to z Klipschem na prawdę rewelacyjnie.

Skąd jesteś? Masz możliwość odsłuchu?

Piotr

 

 

 

Odsuwam, odsuwam. Co masz na myśli pisząc oddzielił? Ja bym chciał to zrobić tak, że stereo gra albo osobno, albo jako przód w KD (odpada przełączanie kabli, wzmacniacz do KD ma dwa kanały mniej do obrobienia, więc w teorii reszta powinna chodzić lepiej). Stąd mój post - co dobrać, aby stereo grało lepiej (domyślam się, że nie będzie problemów z graniem przodu KD z lampy, bądź hybrydy? Popraw mnie jeśli się mylę). Zerknę na twoje propozycje.

Mieszkam w zachodniopomorskim, dość daleko od dużych miast, z odsłuchem raczej słabo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku Klipsch RF7 polecałbym muzykalniejszy wzmacniacz taki jak właśnie Vincent SV700, który poradzi sobie bez najmniejszego problemu z napędzeniem i wysterowaniem tych kolumn. Jeśli chciałbyś mieć dostęp do opcji sieciowych to miałbyś Silent Angel M1 lub Cambridge Audio 851n. 
Vincent SV737 to inny charakter brzmienia niż SV700 i stawiałbym jednak na goły wzmacniacz. 

Świetnie z tymi kolumnami zgrywa się także Denon PMA-A110, który przybliży bardziej środek oraz lepiej różnicuje bas. 

Niestety masz do nas daleko ale zapraszam na odsłuch w naszym salonie gdzie będziesz miał możliwość posłuchania wielu ciekawych rozwiązań. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Klipsch dobrym połączeniem jest sprzęt od Musical Fidelity, dający granie przyjemne, ocieplone, z dobrą kontrolą dołu. W tej kwocie polecam sprawdzenie zestawu Musical Fidelity M6si, plus odtwarzacz CD z wejściami na DAC M6scd. Jeżeli zależy Tobie jeszcze na bardzo dobrym transporcie sieciowym to polecam NuPrime Stream-9. Myślę, że taki zestaw nie będzie ograniczał Twoich kolumn. Oczywiście nie ma problemu z wypożyczeniem w celu przetestowania, czy to granie wpasuje się w Twój gust.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym Maciem pytaj Bogusława. Jest tu na forum.

Gra na dużych new statement.

Właśnie myślałem o przełączaniu kabli.

Jeśli jednak to u ciebie odpada w takim razie proponuję spiąć amplituner kina domowego z fajną ale jednocześnie wydajną lampą albo mocnym tranzystorem.

Tutaj faktycznie musical byłby optymalny.

Jeśli nie masz możliwości odsłuchu u siebie to takowy sprzęt powinien przyjechać do ciebie na odsłuch my to zapewniamy zapraszam

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.03.2022 o 10:26, BartR napisał:

Co masz na myśli pisząc oddzielił? Ja bym chciał to zrobić tak, że stereo gra albo osobno, albo jako przód w KD (odpada przełączanie kabli, wzmacniacz do KD ma dwa kanały mniej do obrobienia, więc w teorii reszta powinna chodzić lepiej). Stąd mój post - co dobrać, aby stereo grało lepiej (domyślam się, że nie będzie problemów z graniem przodu KD z lampy, bądź hybrydy? Popraw mnie jeśli się mylę).

Porządne stereo będzie wtedy, jak rozdzielisz systemy i nie ma się co oszukiwać. Konkretny wzmacniacz, końcówka mocy stereo, monobloki i dwie kolumny.

21 godzin temu, BartR napisał:

Zastanawiam się jeszcze nad McIntosh MA252 - mieliście z nim doczynienia?

@Amarok

@Bogusław Kożyczkowski

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Felix1 napisał:

To ma jak najbardziej sens, tylko potrzebujesz wzmacniacz (lub pre amp) z wejściem pod kino domowe. Zwykle nazywa się to "processor mode", "AV input" lub coś w tym stylu. No i amplituner KD musi mieć "pre-out".

Generalnie działa to tak, że stereo odtwarzasz przez wzmacniacz i nic nie idzie przez amplituner KD. Natomiast dla KD masz jedno wybrane wejście analogowe we wzmacniaczu, które ma stałą głośność taką, żeby zgadzała sięz głośnością pozostałch głośników KD. Wtedy regulacja głośności jest w całości w amplitunerze i sygnał z ampli zasila fronty poprzez wzmacniacz stereo.

Nie trzeba nic przełączać, a systemy masz mniej więcej rozdzielone.

Nie ma sensu budować całkiem osobnych systemów i bawić się w przepinaniem kabli, lub co gorsza kupnem dwóch par kolumn. Dużo ludzi stosuje taki układ jak opisałem i to działa.

Dokładnie o to mi chodziło, dzięki za szczegółową odpowiedź. Mój amplituner KD sam jest tylko pre-ampem, więc z wyjściem nie ma problemu (Marantz AV 7706), ale dzięki za zwrócenie uwagi na wymóg AV input we wzmacniaczu - szukam odpowiednich sprzętów - czekam na ewentualne co do nich sugestie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, BartR napisał:

Od razu kolejne pytanie - marzy mi się lampa, bądź hybryda, czy mogę taki wzmacniacz zastosować w układzie o którym rozmawiamy? (+ oczywiście źródło dla stereo - dac/streamer).

Abyś mógł zastosować wzmacniacz zintegrowany jako końcówkę mocy w kinie domowym, musi posiadać wejście HT (Home Theatre) / Direct In, które jest bezpośrednio na końcówkę mocy z pominięciem wbudowanego przedwzmacniacza, aby go nie dublować z przedwzmacniaczem w Twoim procesorze  Martantz. CD/streamer do odsłuchu stereo podpinasz pod jedno z wejść liniowych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Felix1 napisał:

NAD C658 jako źródło i pre-amp stereo w jednym. Posiada HT Bypass/Processor mode, dobry streamer z BluOS i jako benefit Dirac Live dla stereo.

Do tego dowolny wzmaczniacz w budżecie, który zostaje. Wtedy możesz szaleć z lampami i hybrydami do woli :)

Nie wiem czy tu dobrym pomysłem jest łączenie procesora kinowego - z tym nadem - dopiero końcówka.

Chyba że uzywanie jego jako rodła do stereo i podłączenie końcowki a osobno do innego wejscia w integrze procesora Marantza.

I ja tutaj na prawde trzymam kciuki za ta lampę. Mimo że może nie mieć typowego wejscia omijającego PRE to będzie to grac z RF7 na prawde dobrze.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.03.2022 o 09:26, rms.pl napisał:

Z Klipsch dobrym połączeniem jest sprzęt od Musical Fidelity, dający granie przyjemne, ocieplone, z dobrą kontrolą dołu.

Ostatnio miałem okazję słuchać RF-7 II generacji z Musical Fidelity M6si 500 i jeśli lubimy mocne, dynamiczne granie to bardzo fajny kierunek. Niemniej uważam podobnie jak Piotr, że te kolumny świetnie mogą zagrać z wzmacniaczem Unisona. Funkcjonalnie nie będzie to tak wygodne ale połączenie jest bardzo udane. Nie wiem tylko czy w przypadku tych kolumn Preludio będzie odpowiednim wyborem, celowałbym raczej w S6, która zagra bardziej dynamicznie.

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...