Skocz do zawartości

Nowy zestaw stereo - 70% TV/30% SPOTIFY. Budżet 8-9K


ziołas

Recommended Posts

Po ponad 20 latach dojrzałem do zmiany zestawu grającego.

Do tej pory gra  amplituner kina domowego Yamaha RX-V430, do którego podłączone są duże podłogówki Magnata. Nie pytajcie mnie o model pudeł. Kupowane jak byłem nastolatkiem. Gdzieś w okolicach warszawskiego "wolumenu". Chodziło o to, żeby były duże. Jak największe. I żeby sąsiedzi słyszeli rockowe, głośnie kawałki. Pojęcie o jakości dźwięku czy akustyce było bliskie "0". Teraz też nie jest duże, ale doświadczenie podpowiada, że do 20m2 nie potrzebuję "jak największych" głośników. Wiem też, że wystarczy mi stereo, bo nigdy nie podłączyłem do amplitunera więcej niż dwóch głośników, oraz że nie słucham radia przez antenę. 100% konsumpcji muzyki to Spotify (direct connect z telefonu do TV, który optykiem leci do amplitunera).

Powinienem dodać że 70-80% czasu to zestaw napędza TV. Filmy z aplikacji VOD + sport.  Amplituner jest włączony właściwie cały czas.

Zwlekałem dłuuugo ze zmianą, bo planowałem większe lokum, ale stopy %,  wzrost cen nieruchomości, materiałów. Przeprowadzka się może nie wydarzyć. A muzyka jednak gra. Ostatnio też mam okazję jeździć samochodem z przyzwoitym systemem hi-fi harman - kardon z kilkunastoma głośnikami wpieranymi subem. Na tyle dużo się tam dzieje, że zrozumiałem ile tracę w domowym zestawie.

A zatem potrzebny wzmacniacz stereo + kolumny podstawkowe. Wzmacniacz najchętniej z wbudowanym steamerem. Źródło to Spotify.

Pomieszczenie

To salon z jadalnią 20m2. Dużo się w nim dzieje. Regały z ksiażkami, ramki ze zdjeciami, stół krzesła, kanapa, fotele, dużo kwiatów. Zasłony do ziemi. Nie mam opcji na jakieś zmiany. Wiem, ze stojące podłogówki jeszcze bardziej zagracają pokój. I wiem, że muszę iść na kompromisy. Kolumny będą stały szafce RTV po bokach telewizora w odległości 2 metrów od siebie i 2,5 m od kanapy na której zalegam. Najwyżej 20 cm od siany.

Muzyka

To nowoczesny pop, elektronika, vocal house. Daft Punk, Bonobo, Maribou State, Rudimental. Z polskich albumów to wszystko ze stajni Flirtini. Du-it, Kamp, The Dumplings. Ostatnio lżej -Bitamina, Rosalie. Ale lubię wracać czasem do muzyki housee z pierwszej dekady XXI wieku, gdzie jednak niskie tony odgrywają znaczącą rolę.

Jakie brzmienie lubię.?

To dla laika bądź co bądź cieżkie do określenia, ale jest to raczej ciepłe granie. Ze skrajnymi pasmami na wierzchu. Equalizery zawsze bliżej litery U czy V. Ale jednak lubię czuć przestrzeń w graniu. Może wskazówką będzie ostatni wybór słuchawek z funkcję NC. Z trójki słuchawek SONY WX-1000XM4, BOSE 700 ANC, Bowers&Wilkins PX7, bez chwili namysłu wiedziałem, że dla mnie najlepsze rozwiazanie to SONY. Głównie ze względu na bas, Głębszy, niżej schodzący. Bardziej miękki. Pewnie dalszy od "audiofilskiego" ale mnie bardziej odpowiadający.

Budżet. 8-9k PLN. Z nastawieniem że wzmacniacz powinien w razie potrzeby obsłużyć podłogówki jak już zmienię lokum na większe.

Po przeczytaniu internetów byłem właściwie zdecydowany na wzmacniacz Maganta 780 i dobór podstawek. Jednak po pierwszych odsłuchach nie jestem do końca przekonany. Generalnie każde uruchomienie oznacza 30 sekund rozgrzewana lamp. A biorąc pod uwagę, jak u mnie w chacie konsumuje się TV, oznacza to kilka minut "oczekiwania" każdego dnia. To moje zasadnicza wątpliwość.

Mimo to prze moduł BT udało się posłuchać dwóch zestawów podstawek.

Wharfdale EVO 4.2 - moje odczucie to poprawne granie. Bez szału. Przyjemnym choć nieco za twardy bas. Góra ok. Najabardziej brakowało mi przestrzeniu i moje uszy odebrały te kolumny jak "papierowe". Chyba chodzi tu o brak melodyjności.

Audiovectro QR1 - sporo droższe kolumny. Ja słyszałem zdecydowanie bardziej precyzyjną górę i więcej średnicy. Natomiast do "mojej" muzyki i poczucia zdecydowanie brakowało basu. Był ze mną na odsłuchach facet, który kupował te audivectory ii sam przyznał, że to nie są głośniki do tego rodzaju muzyki.

Czytając Wasze rady ograniczyłem chęć odsłuchu wzmacniacza do Audiolab 6000a Play + przetestowania Elac Carina, Heco Celan Revolution 3, Audio Physic Classic 3 i przy okazji wszystkiego co się "napatoczy" i może poszerzyć horyzonty

Ale, nie tylko na formach zagranicznych, znalazłem opinie "głośnych" tranzystorach w Audiolabie. A mnie nawet drobne szmery z dekoderów TV przeszkadzają. Nie łatwo też zorganizować sobie czas na poważniejsze odsłuchy.

Stąd stawiam na brawurowe pytania do internetowych ekspertów;

- czy Audiolab 6000a play to dobry kierunek i czy powinienem się obawiać głośnych tranzystorów? Jakią powinienem brać pod uwagę alternatywę?

- może wiecie gdzie w Warszawie mogę odsłuchać Heco Celan Rev.3?

- biorąc powyższe uwagi na jakie kolumny powinienem zwrócić uwagę?

Na koniec, co dla wszechświata mało znaczące, a dla mnie ważne - kolumny muszą być BIAŁE! Ale cały zestaw nie musi być nowy. Mogę poczekać i powolutku dążyć do optymalnego wykorzystania budżetu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Jeśli chciałbyś uniwersalności i zależy Ci na wizerunku, to polecam Ci sprawdzoną Yamahę RN 602 z głośnikami Mission ZX 3 https://www.tophifi.pl/glosniki/glosniki-podlogowe/mission-zx-3-bialy.html

Nie co mniej popularne, aczkolwiek mają kilka zalet: szeroko grają, są muzykalne i ...mają biały lakier, na wysoki połysk ;)

Zapraszamy na odsłuchy ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audiolab 6000 Play to nieco przestarzały sposób streamingu. Amplituner tez odpuść, nie ten budżet.

Tu lepiej wybierz sobie wzmacniacz z optykiem i dołóż Wiim Mini ma o nim już pare stron na głównej zakładce stereo albo inny tani mały streemer jak Malina i będzie dużo lepiej i stabilniej.

Magnat MR 780 albo któryś z modeli MA, Yamaha AS 701, Cyrus ONE HD czy Arcam SA 20

Co do kolumn zdecydowanie Heco Revolution 3, Monitor Audio Silver 100 albo KEF R3. Tu nie braknie Ci basu i będzie tęz wciągać w muzykę.

Zapraszam na odsłuch

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam do Pabianic pokażemy ci jak gra Audiolab i porównamy z różnymi wzmacniaczami, których u nas nie brakuje. Proponowałbym poza Audiolabem posłuchać wspomnianego Cyrusa, ciekawym i dobrze wyposażonym wzmacniaczem jest Quad Vena II Play, który również ma wbudowany odtwarzacz sieciowy. Z kolumn polecałbym ci Buchardta S300MKII, który powinien przypaść ci do gustu dając energetyczne brzmienie ze świetnym dołem i nie męczącą górą, która pokaże sporo szczegółów. Poza tymi monitorami mamy jeszcze wiele innych propozycji pamiętaj to ty decydujesz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.03.2022 o 21:14, ziołas napisał:

Dzięki za sugestię.

Szkoda że ten sklep nie ma alternatyw jeśli chodzi o głośniki.

Cześć,

jak jesteś z Warszawy to zapraszamy. Moim zdaniem idealnie byłoby posłuchać Cyrusa One Casta z Audio Physic Classic 3 ( kolor biały ). Alternatywnie sprawdzimy jeszcze kolumny Fyne Audio F500 czy też Quadral Platinum+ Two ( wszystkie występują w bieli ). Zaproponowany wzmacniacz posiada wbudowany streaming, bluetooth, w przyszłości spokojnie pociągnie duże podłogowe kolumny. Ma Hdmi więc bez problemu podepniesz TV. Brzmieniowo moim zdaniem wpasujemy się w punkt względem tego czego oczekujesz. Posłuchasz, zobaczymy jakie będą wrażenia, jak się spodoba przygotujemy dobrą ofertę. Chcesz posłuchać Heco? Myślę, że nie będzie problemu, obok nas jest drugi sklep, zawsze możesz tam zajrzeć i zobaczyć inne opcje. Coś na pewno wymyślimy ;)

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest kilka sugestii ciekawych. Pomijam propozycję podłogówek bo na nie nie mam miejsca. Miejsca w budżecie brak też dla Cyrus One Cast.

Bez odsłuchów się nie obędzie.

Pytanie uzupełniające, czy ktoś poza branżą jest w stanie napisać coś o występujących w Audiolabie problemach z głośnymi tranzystorami?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem rozważyłbym kolumny Pylon Audio Diamond 18 Monitor. Powinny trafić w twój gust - ciepłe brzmienie, fajna stereofonia, luźniejszy bas. Co do elektroniki to rozważyłbym Yamaha R-N 602 lub Denon DRA-800. Zagrają ciekawiej niż Magnat 780 ( nie będzie efektu jak z pod koca ) i do tego masz streaming. Zmieścisz się w budżecie a elektronika obsłuży ew. podłogówki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, ziołas napisał:

Pytanie uzupełniające, czy ktoś poza branżą jest w stanie napisać coś o występujących w Audiolabie problemach z głośnymi tranzystorami?

Pisało o tym kilka osób tutaj na forum. Nie zdarza się to w każdym egzemplarzu.

Jeśli spodoba Ci się dźwiękowo a akurat napędzisz taki model to zwrot z tytułu rękojmi.

7 godzin temu, Nikko napisał:

Co do elektroniki to rozważyłbym Yamaha R-N 602 lub Denon DRA-800. Zagrają ciekawiej niż Magnat 780

??

No nie bardzo. Zarówno modele RN 602 jak i DRA 800 to niższe modele.

Szczerze to pierwsza taka opinia jaką spotykam na przestrzeni lat :P

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...