Skocz do zawartości

Dźwięk "puknięcia" w głośniku przy włączaniu


Jacunkie

Recommended Posts

22 godziny temu, Jacunkie napisał:

Czy moglibyście polecić jakieś okablowanie z wtykami banowymi do Elac Debut 2.0 B6 ? 

Wtyki bananowe możesz zrobić spbie sam. możemy Ci zobić my albo możesz kupić z konfekcją u producenta. Różnice w cenie sa znaczne.

22 godziny temu, Maliik napisał:

Jeśli przewodnik w postaci kabla ma wpływ na dźwięk to jak to możliwe, że przewodnik w postaci wtyku bananowego nie ma żadnego wpływu? Kłóci się to z logiką.

Ja zrozumiałem że doradzali bananowe bo "bez bananów" dają gorszą jakość. Tak zrozumiałem ten post. Dlatego doradzili z bananami.

Błędnie?

 

To jest ciekawe co mówicie bo miałem kilkanaście wzmacniaczy w domu i tylko jednemu zdarzało się pykać. I szczerze także nigdy nie zwracałem uwagi na kolejność włączania źródeł.

Na tym jednym wzmaku pomagało gaszenie zasilania.

Piotr

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Butler napisał:

Wtyki Melodika + kable 4mm = flex bo wystające śrubki uniemożliwiają nakręcenie plastikowej osłony. Trzeba zeszlifować wystające łby tych "robaczków".

W takiej sytuacji polecam użycie koszulki termokurczliwej, do dostania w różnych kolorach. Równo przyciąć i wygląda to dosyć estetycznie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.04.2022 o 13:07, elektron6 napisał:

O tym warto pamiętać;

Kolejność włączenia; źródła, preamp a potem wzmacniacz lub końcówki mocy

Wyłączenie; wzmacniacz/końcówki mocy a potem źródła

Dodatkowo należy sprawdzić czy wzmacniacz/końcówka mocy nie są zrobione po taniości to znaczy czy do włączników zasilania są wpięte filtry RC tłumiące stany nieustalone.

To taka podstawa, podstaw - potem to może być już wszystko...

Przepraszam, ale nie za bardzo rozumiem. Preamp czyli przedwzmacniacz ? U siebie chyba tego nie mam w ampliturzeR-N602. I co to są końcówki mocy? :) Jak wspomniałem na początku, nie znam się... 

6 godzin temu, S4Home napisał:

To jest ciekawe co mówicie bo miałem kilkanaście wzmacniaczy w domu i tylko jednemu zdarzało się pykać. I szczerze także nigdy nie zwracałem uwagi na kolejność włączania źródeł.

Tutaj nie amplituner "pyka" , tylko czasami lewy głośnik :)Mam jeszcze jedno pytanie. Jeśli chodzi o amplituner...

Amplituner macie cały czas włączony (wciśnięty guzik)?? Czy po zakończeniu słuchania muzyki całkowicie wyłączacie zasilanie?? 

Edytowano przez Jacunkie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, gienas napisał:

:) W Twoim przypadku skręcasz głośność na minimum i wtedy wyłączasz.

Potem odwrotnie:  włączasz i dopiero podkręcasz głosniej.

Tak właśnie wczoraj sobie ustawiłem. Przy włączaniu sprzętu, na starcie mam ustawioną głośność na 0 :) Teraz pytanie, czy jest to coś normalnego, czy faktycznie głośniki/ amplituner odesłać na reklamację? Już sam nie wiem. Zwariowałem 😀

15 godzin temu, iFi Audio napisał:

Skąd się biorą stuknięcia w głośniku? Klasyczne "pyk" to nic innego jak niewielka ilość składowej stałej, która pojawia się na wyjściach głośnikowych po włączeniu wzmacniacza. Może być ona na tyle niewielka, żeby wywołać dźwięk, bez wyrzucania zabezpieczenia przed napięciem stałym. Powinno to zostać wyregulowane przez serwis producenta. 

Czyli radzisz żeby amplituner odesłać na reklamację? 

Edytowano przez Jacunkie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, terracan1929 napisał:

Możesz odesłać do serwisu, ale czy oni są w stanie to zdiagnozować i ewentualnie naprawić to już nie byłbym taki pewien.

No właśnie...Nie pojawia się to zawsze. Czy jest sens odłączać sprzęt, pakować go, odsyłać? I chyba dalej nie ma konketnej odpowiedzi 😀 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie jest to częste ani uciążliwe, to osobiście nie wysyłałbym do serwisu.  

No chyba,że problem się nasili to próbowałbym naprawy gwarancyjnej.

Kiedyś odesłałem Pianocrafta na naprawę gwarancyjną. Po roku , już po okresie gwarancyjnym, usterka powtórzyła się, więc oddałem do pobliskiego serwisu. Stwierdzili,że poprzednia,gwarancyjna naprawa , była wykonana...... słabo, że się tak wyrażę :) .

Obecnie sprzęt gra w mieszkaniu syna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, terracan1929 napisał:

Jeśli nie jest to częste ani uciążliwe, to osobiście nie wysyłałbym do serwisu.  

No chyba,że problem się nasili to próbowałbym naprawy gwarancyjnej.

Chyba tak...wstrzymam się. Zrobię tak jak pisali wcześniej, startowa moc głośników na 0, za jakiś czas tez skrócę okablowanie z każdej strony po 3 cm. Czy gdy kończysz korzystać z sprzętu, całkowicie wyłączasz zasilanie od amplitunera? Czy zostawiasz/ zostawiałeś go w trybie czuwania że w każdej chwili można go włączyć z pilota? Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam.

..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też jest pykanie i co najlepsze to z różnych wzmacniaczy to miałem. Tyle, że u mnie to jest tylko przy wyłączaniu. Poziom głośności nie ma znaczenia czy mam ustawioną jakąś wartość czy nie (w zależności od różnych kabli głośnikowych różnie się objawia to pykanie, raz jest jedno, a przy innych wielokrotne cichsze pyknięcia). Podczas granie jest idealnie. Dodatkowo, gdy miałem pewien set preamp i końcówka nawet słyszałem brum z tej jednej kolumny.  Obstawiam, że to coś z kolumną może być nie tak bo nie był to zakup nowej, a powystawowej, więc może były jakieś kombinerki robione. Niby mam gwarancję na nie, ale szkoda mi je wysyłać do serwisu bo gra wszystko OK, ale pykanie zastanawia. Muszę zamienić miejscami kolumny w sensie kanał lewy z prawym i wtedy okaże się czy to kolumna czy jednak coś na sieci (jakaś pętla masy czy inny diabeł). Pyknięcie słychać zawsze tylko z prawej kolumny. Ale jak miałem tranzystrowce to tego w ogóle nie było tylko na lampach. Więc może to być jeszcze kwestia mojego zasilania (przez kondycjoner też sprawdzałem i też jest pyknięcie). Przy włączaniu nie ma efektów.
Oczywiście włączam i wyłączam sprzęt zgodnie ze sztuką i to nie jest w momencie "iskrzenia" przycisku czy czegoś takie, a po jakimś czasie jakby kondziaki się opróżniały z ładunków.
Może ktoś coś miał takiego i czy faktycznie oddawać kolumne do naprawy (może faktycznie kondzie nie trzymają parametrów i stąd taki efekt). Pierwszy raz z czymś takim sie zetknąłem, a już sprzętu troche przeszło przez moje ręce. Gra wszystko wybornie więc się wielce nie przejmuję, ale nie chciał bym sytuacji, aby nagle było pierdut i po membranie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rafal26 napisał:

U mnie też jest pykanie i co najlepsze to z różnych wzmacniaczy to miałem. Tyle, że u mnie to jest tylko przy wyłączaniu. Poziom głośności nie ma znaczenia czy mam ustawioną jakąś wartość czy nie (w zależności od różnych kabli głośnikowych różnie się objawia to pykanie, raz jest jedno, a przy innych wielokrotne cichsze pyknięcia). Podczas granie jest idealnie. Dodatkowo, gdy miałem pewien set preamp i końcówka nawet słyszałem brum z tej jednej kolumny.  Obstawiam, że to coś z kolumną może być nie tak bo nie był to zakup nowej, a powystawowej, więc może były jakieś kombinerki robione. Niby mam gwarancję na nie, ale szkoda mi je wysyłać do serwisu bo gra wszystko OK, ale pykanie zastanawia. Muszę zamienić miejscami kolumny w sensie kanał lewy z prawym i wtedy okaże się czy to kolumna czy jednak coś na sieci (jakaś pętla masy czy inny diabeł). Pyknięcie słychać zawsze tylko z prawej kolumny. Ale jak miałem tranzystrowce to tego w ogóle nie było tylko na lampach. Więc może to być jeszcze kwestia mojego zasilania (przez kondycjoner też sprawdzałem i też jest pyknięcie). Przy włączaniu nie ma efektów.
Oczywiście włączam i wyłączam sprzęt zgodnie ze sztuką i to nie jest w momencie "iskrzenia" przycisku czy czegoś takie, a po jakimś czasie jakby kondziaki się opróżniały z ładunków.
Może ktoś coś miał takiego i czy faktycznie oddawać kolumne do naprawy (może faktycznie kondzie nie trzymają parametrów i stąd taki efekt). Pierwszy raz z czymś takim sie zetknąłem, a już sprzętu troche przeszło przez moje ręce. Gra wszystko wybornie więc się wielce nie przejmuję, ale nie chciał bym sytuacji, aby nagle było pierdut i po membranie :)

Hmm, ciekawe. Może to faktycznie wina głośników, moje tak samo grają okej. Mam jeszcze ponad rok gwarancji jak coś, na razie wszystko jest w porządku. Spróbuję jeszcze podciąć przewody z każdej strony.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Jacunkie napisał:

Czyli radzisz żeby amplituner odesłać na reklamację? 

Ja bym zaniósł, bo to oznacza, że rozjechał mu się nieco punkt pracy. Sama regulacja w serwisie nie powinna trwać dłużej niż dzień (trzeba poczekać aż się wszystko nagrzeje i wtedy regulować), 

 

34 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Wróciłem do poprzednich wpisów. W kakim celu podcina się okablowanie o 3cm?

Ponieważ gołe końcówki śniedzieją i ucina się 3 cm, żeby mieć świeżą miedź :)

 

21 minut temu, gienas napisał:

To nie ich wina.  Jeśli nie wierzysz odłącz głośniki i posłuchaj czy "pukają" :D

To wina amplitunera/wzmacniacza/końcówki/przedwzmacniacza czyli czegoś co zasila głośniki.

 

Pełna zgoda.

Edytowano przez iFi Audio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, iFi Audio napisał:

Ja bym zaniósł, bo to oznacza, że rozjechał mu się nieco punkt pracy. Sama regulacja w serwisie nie powinna trwać dłużej niż dzień (trzeba poczekać aż się wszystko nagrzeje i wtedy regulować), 

Okej, dzięki za radę. Na Yamahę mam 3 lata gwarancji, zostały jeszcze 2 z małym hakiem. Spróbuję jeszcze z tym podcinaniem końcówek przewodów od głośników 🤷‍♂️

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Tak świeży amplituner nie powinien mieć tak poważnych problemów, to aż wydaje się dziwne. Sugerowałbym udać się do naszego serwisu w Markach (22 777 99 25-26) i poprosić o diagnozę. Po pomiarach, powinniśmy się dowiedzieć czegoś więcej.

Niestety musiałbym przejechać połowę Polski by się do Was udać :) Sprzęt zamawiałem w Waszym sklepie. Mam rozumieć że sprzęt odesłać do Audioklanu w Markach?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Jacunkie napisał:

Tutaj nie amplituner "pyka" , tylko czasami lewy głośnik :)Mam jeszcze jedno pytanie. Jeśli chodzi o amplituner...

Amplituner macie cały czas włączony (wciśnięty guzik)?? Czy po zakończeniu słuchania muzyki całkowicie wyłączacie zasilanie?? 

Tak wiem że chodzi o pukniecie z kolumn.

Do tego się odnoszę.

Z wzmacniacza to normalne.

Ja różnie. Zalezy. Jak wiem że za godzine bede dalej grał to zostawiam. Jak już wiem że dzisiaj nie posłucham to gaszę.

19 godzin temu, Jacunkie napisał:

Teraz pytanie, czy jest to coś normalnego, czy faktycznie głośniki/ amplituner odesłać na reklamację? Już sam nie wiem. Zwariowałem 😀

A zrobiłeś co Ci pisałem wcześniej?

14 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Wróciłem do poprzednich wpisów. W kakim celu podcina się okablowanie o 3cm?

Szczerze nie wiem co to dało ale u mnie keidyś pomogło. Może kabel był już utleniony? Elektryzował się? Nie wiem, nie będę oszukiwał ale jak to zrobiłem to pomogło.

2 godziny temu, Jacunkie napisał:

Niestety musiałbym przejechać połowę Polski by się do Was udać :) Sprzęt zamawiałem w Waszym sklepie. Mam rozumieć że sprzęt odesłać do Audioklanu w Markach?

Dzwonisz do nich oni zamawiają kuriera.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

I to jest remedium na "pukanie" z głośników...? 

Bo chyba o tym problemie mowa.

Ktoś zapytał, dlaczego podcina się końcówki, więc odpowiedziałem :) 

 

Odpowiedź na problem jest tutaj:

17 godzin temu, iFi Audio napisał:

Ja bym zaniósł, bo to oznacza, że rozjechał mu się nieco punkt pracy. Sama regulacja w serwisie nie powinna trwać dłużej niż dzień (trzeba poczekać aż się wszystko nagrzeje i wtedy regulować), 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Jacunkie napisał:

Niestety musiałbym przejechać połowę Polski by się do Was udać :) Sprzęt zamawiałem w Waszym sklepie. Mam rozumieć że sprzęt odesłać do Audioklanu w Markach?

Nie musisz specjalnie jechać wiele kilometrów, :) możesz najpierw zadzwonić do kolegów z serwisu a potem wysłać im urządzenie kurierem :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...