Skocz do zawartości

Mało basu Kef R5


TheIronBlow

Recommended Posts

Dnia 16.04.2022 o 09:21, TheIronBlow napisał:

jedyne co zrobiłem to w aplikacji Spotify używam korektora dźwięku który podnosi bass i wówczas słychać już na godzinie 7 na wzmaku że bass gra a tak lipa do 10 puka jak z głośnika za 50zl.

To jest bardzo ważna uwaga! Warto sie poważnie zastanowić nad oczekiwaniami wzgledem tego co jest w cytowanej wrzutce!

Proponowałbym mimo wszystko sub. To jest pewniak i cała paleta regulacji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, MrMarcin1984 napisał:

 

Spawa wyglada tak iż słuchałem kef r5 w sklepie akurat mieli podłączone pod Arcama 30 nie była to sala specjalnie przygotowana.  Dźwięk mi się podobał lupalo to ładnie przy cichym i głośniejszym odsłuchu i stwierdziłem że R7 na 15m będą za duże a chciałem podlogowki więc R5. Do tego wcześniej miałem monitory aktywne które miały nisko-sredniotonowiec też 13 cm i pasilo mi to grało to dobrze a tu Kef R5 i Cxa81 i do godziny 10 na wzmaku jakby woofery nie grały powyżej jest lepiej. Tylko po przestawieniu w aplikacji basu na +10db gra to tak jak powinno czy na godzinie 7-8 czy też na 11+. Więc skoro mocowo ten wzmak jest ok to może jego charakterystyka grania jest nie dla mnie i trzeba zmienić na coś z tłustym porządnym basem. Jesli tak to proszę o propozycje. A może wysokie i średnie za bardzo zagłuszają niskie i walka z akustyka ale w 4 pomieszczeniach w domu było podobnie więc myślę że wzmak

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie to ten arcam w salce mógł mieć zrobioną korekcję cyfrową, jak już wcześniej koledzy wspomnieli, i stąd wzieło się to mruczenie na niskim poziomie głośności, dodaj do tego dobre wygłuszenie w profesjonalnie zaadaptowanej salce i tu masz odpowiedź autorze

Cała ta teoria, że do dobrego basu przy niskim poziomie głośności trzeba mocnego wzmacniacza nie ma dla mnie logiki,

akustyka pomieszczenia może sie wydawać ok na oko a po pomiarach często wychodzi gdzieś 20db dziura na basie. Najtaniej i najszybciej będzie zaopatrzyć się w subwoofer albo choćby dla samej ciekawości wypożycz tego arcama i daj nam znać bo sam jestem ciekaw, inaczej do końca życia będziesz bił się z myślami jak to mozliwe ze w salce tak dobrze to gralo, wcmaniacz zwrócisz bez utraty pieniędzy i będziesz wszystko wiedział

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu się nie zgodzę :) . Duże przetworniki i dużą moc potrzeba do nagłośnienia dużej przestrzeni z wysoką głośnością :) . Gdy potrzeba nam pomrukującego basu przy niskich poziomach głośności, potrzebny jest do tego sprzęt o takiej charakterystyce brzmienia :) . Niekoniecznie musi być on mocy i niekoniecznie przetworniki musza być duże. Tu przydatny moze okazać się filtr który o to zadba, aby charakterystyka dźwięku była właśnie tak przy cichym graniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że to po prostu kwestia CXA81. Słuchałem w salonie CXA81 z różnymi głośnikami i zabrakło właśnie tego wypełnienia. Nie masz tutaj się nad czym zastanawiać dalej. Każdy oczywiście szuka czego innego, ale dla mnie ten CXA81 to żadna rewelacja.

Edytowano przez renoxd
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, moss napisał:

Totalne bzdury. Mam na basie 28 cm w pokoiku może 8mkw. 500watt z klasy D na sam bas. Wieczorem spokojnie mogę sobie posłuchać jak już wszyscy śpią cicho i spokojnie mam 23hz słuchając Hansa zimmera. Tak więc duży głośnik i moc tylko do dużych pomieszczeń , to bzdury.

Nic na ten temat nie pisałem, że nie można używać dużych głośników w małym pomieszczeniu :) . Szczególnie gdy mamy możliwość korygowania akustyki poprzez np. DSP. Duże głośniki nie zawsze schodzą bardzo nisko z basem. Często właśnie niewielki przetwornik w odpowiednio dużej obudowie może grać niskim basem dobrze, choć niekoniecznie nagłośni zbyt duże pomieszczenie z wysokim poziomem głośności. To nie bzdury :) , tylko prawa fizyki. Twierdzenie że do cichego słuchania muzyki potrzeba bardzo mocnego wzmacniacza, jest kompletną bzdurą. Oczywiście można słuchać cicho gdy się taki wzmacniacz ma, bo czemu nie. A wzmacniacze bez względu na moc miewają różne charakterystyki brzmienia.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MobyDick napisał:

się nie zgodzę :) . Duże przetworniki i dużą moc potrzeba do nagłośnienia dużej przestrzeni z wysoką głośnością

A to , kto napisał?

Zresztą mało ważne.

Jak ktoś ciekawy, to niech wybierze się do salonu Nautilusa w Wejherowie. Tam w około 18 mkw stoją polaktywne kolumny z 4 basowcami zasilanymi po 1000watt na stronę. Reszta z 20 wattowej lampy.

Spokojnie można sobie słuchać i rozmawiać , a muzyka Yello kręci się na 18 Hz.

To jest frajda a nie jakieś pompki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, moss napisał:

A jak chcemy mieć fajny bas przy cichym słuchaniu, to z 500 watt na kanał.

Potrafisz to jakoś technicznie uargumentować? Nie bardzo rozumiem w jaki sposób moc wzmacniacza miałaby wpływać na potęgę basu przy cichym słuchaniu. Każdy tylko wypisuje jakies frazesy o wydajności prądowej, ale to ma sens jedynie przy wyższych poziomach głośności, gdzie słabszy wzmacniacz faktycznie mógłby nie wyrabiać, przy cichym słuchaniu czy wzmacniacz ma 100W czy 500W oba mają duży zapas mocy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

24 minuty temu, moss napisał:

A to , kto napisał?

Zresztą mało ważne.

Jak ktoś ciekawy, to niech wybierze się do salonu Nautilusa w Wejherowie. Tam w około 18 mkw stoją polaktywne kolumny z 4 basowcami zasilanymi po 1000watt na stronę. Reszta z 20 wattowej lampy.

Spokojnie można sobie słuchać i rozmawiać , a muzyka Yello kręci się na 18 Hz.

To jest frajda a nie jakieś pompki.

I czego to m dowodzić ? Do cichego słuchania muzyki wystarczyłby wzmacniacz o mocy 20W i nie potrzeba do tego dużych kolumn. Do nagłośnienia dużego koncertu rockowego na wolnym powietrzu te kolumny z salonu Nautilusa w Wejherowie pewnie by nie wystarczyły. 

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MobyDick napisał:

 

I czego to m dowodzić ? Do cichego słuchania muzyki wystarczyłby wzmacniacz o mocy 20W i nie potrzeba do tego dużych kolumn. Do nagłośnienia dużego koncertu rockowego na wolnym powietrzu te kolumny z salonu Nautilusa w Wejherowie pewnie by nie wystarczyły. 

Zapomniałeś ,że jest tam jeszcze 1000 watt na stronę. Uwierz mi, sprzęt robi wrażenie.

1 godzinę temu, Iceman93 napisał:

Nie bardzo rozumiem w jaki sposób moc wzmacniacza miałaby wpływać na potęgę basu przy cichym słuchaniu.

Kup, postaw i sam oceń.

Duży przetwornik plus duża mać wzmacniacza i do tego oz. I nic więcej do szczęścia nie potrzeba.

No ale to niestety kosztuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technicznie to idzie sobie do tych co słuchają parametrów na papierze.

Widać koledzy jeszcze długa droga przed wami.

Coś , gdzieś tam komuś świta bo chyba proponował dostawić suba jak się nie mylę. Droga w dobrą stronę, aczkolwiek ja osobiście tego nie akceptuje. Zgranie tego jest praktycznie nie możliwe.

Edytowano przez moss
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że tu chodzi o wiedzę teoretyczną, która prosto przekłada się na praktykę. A takie ględzenie na temat odczuć do niczego nie prowadzi. Równie dobrze można autorowi tego tematu doradzić żeby sobie kupił owcę. No bo kto ma owce, ten ma co chce. :) 

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że kolumny które ma słyszał w innych pomieszczeniach i z innymi wzmacniaczami i mu się podobało. Wniosek z tego taki że nie trzeba było do tego wielkich głośników basowych, ani ogromnych mocy aby bas pomrukiwał gdy sprzęt gra cicho. I taka chłopska praktyka ma się tu jak pięść do nosa.

Swoją drogą warto aby te kolumny pograły sobie jakiś czas dość głośno. Może zawieszenia ich membran jeszcze się dobrze nie rozruszały. To są głośniki o małej średnicy, lecz dużym skoku. Jeśli zawsze grały bardzo cicho, to moze właśnie tego im trzeba. Samo takie wygrzewanie, bez naszej obecności można zrobić przy jednej kolumnie podłączonej z odwrotną polaryzacją kabla głośnikowego. To zmniejszy hałas basowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...