Skocz do zawartości

Zestaw stereo + gramofon do 8-10 tyś.


Peebuls

Recommended Posts

Dzień dobry,

Ostatnio trochę wypadłem z obiegu jeśli chodzi o sprzęt audio. Czasu na słuchanie było mało, różne zawirowania, o których niekoniecznie jest sens w tym miejscu opowiadać :). Tak czy inaczej przy okazji remontu chciałbym wymienić całkowicie swój zestaw audio. Moja obecna specyfikacja wygląda tak:

Pro-Ject Debut 2 + przedwzmacniacz pro-ject (najprostszy z możliwych)
Wkładka Audio Technica AT440 MLa
Kolumny Mission m34i
Wzmacniacz Yamaha A-S700

Zestaw brzmi poprawnie, choć bez ustawienia trochę większej ilości wysokich tonów na wzmacniaczu jak dla mnie troszkę za bardzo "mulił". Wolę wyrazisty, ostry dźwięk niż niskie, przebasowane brzmienie. Mam go już 6-7 lat i stwierdziłem, że czas na zmiany. Muzyka jaka będzie głównie słuchana na tym zestawie to rock/metal chociaż w swojej płytotece mam na prawdę różnorodne brzmienia. Zdaję sobie sprawę, że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego, dlatego też podaję gatunek przeważający w mojej kolekcji jednak uniwersalność nowego sprzętu będzie dla mnie dużym plusem. Załączam rozkład pokoju, w którym owy zestaw się znajdzie.

Na koniec najważniejsze. Budżet w jakim chciałbym się zamknąć to 8-10 tysięcy. Chodzi o zestaw gramofon + wzmacniacz + kolumny. Czy jest to do zrobienia jeśli chodzi o nowy sprzęt? Czy różnica będzie słyszalna "gołym uchem" w porównaniu do sprzętu wymienionego powyżej? W przeszłości miałem trochę przepraw z używanymi kolumnami czy wzmacniaczami - chciałbym ukniknąć zwracania, naprawiania itd. zaraz po zakupie dlatego właśnie wolałbym coś nowego.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że najlepiej po prostu posłuchać na miejscu w jakimś sklepie danego zestawu. Niemniej jednak chciałbym mieć chociaż jakiś punkt wyjścia gdy w takim sklepie się już znajdę.

Z góry dziękuję za wszystkie propozycje :).

Pozdrawiam

Plan pokoju:

bd3a80b3b9ec2.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym budżecie to będzie bardziej skok w bok a nie poziom wyżej. Wzmacniacz nie jest zły więc też zaczął bym od kolumn. Nie wiem ile byś chciał na nie przeznaczyć ale przesłuchaj np Fyne Audio F501, finansowo nie zabiją a dobrze zgrywają się z tą Yamahą. Jeżeli nie boisz się używek to możesz upolować coś lepszego - w przypadku kolumn ryzyko jest mniejsze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego zestawienia na pewno zostawiłbym Pro-Ject Debut, bo i tak obecnie nic lepszego nie dostaniesz, żeby nie pochłonęło to sporej części budżetu, więc sensu wymiany gramofonu na pewno nie ma, tak samo jak wzmacniacza. 

Pytanie jeszcze jaka może być maksymalna szerokość tych kolumn, bo widzę, że obie chcesz umieścić pomiędzy szafką i regałem, ale nie ma wymiaru, więc nie wiemy czy trzeba się jakoś mocno skupiać na tym wymiarze, czy też nie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o szerokość kolumn to myślę, ze nie będzie to problem - chociaż w tym miejscu pojawia się pytanie, ile luzu powinny mieć kolumny z każdej strony tak by nie ustawiać ich od razu przy meblach? :) Zdaję sobie sprawę, że na tym rysunku poglądowym trochę to wszystko upchałem przy sobie, ale w rzeczywistości miejsca jest nieco więcej :).

Jeśli chodzi o rodzaj brzmienia jaki mi odpowiada to tak jak wskazałem w pierwszym poście. Wolę wyrazisty, ostry dźwięk niż niskie, przebasowane brzmienie. Poczytałem trochę o Fyne Audio F501 i myślę, że może mnie ten model zainteresować. Ew. na jakie używane modele zwrócić uwagę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

moim zdaniem, przy obecnych cenach, wydając 8-10 tys. zł nie wyciągniesz zestawu na dużo wyższy poziom. Tak jak wspomnieli koledzy poszedłbym raczej w stopniowe jego modyfikowanie. W pierwszej kolejności pomyślałbym o zmianie kolumn i przedwzmacniacza gramofonowego. Mission gra ciepłym, miękkim dźwiękiem, dlatego brakuje Ci góry pasma. Poszukałbym niedużych podłogówek, które zagrają zdecydowanie żywiej. Spójrz na przykład na Audio Physic Classic 5 czy Quadral Signum 70 czy Triangle Gaia EZ. Te kolumny zagrają zdecydowanie ciekawszą górą. Do połączenia z Yamahą moim faworytem będzie AP. Dobrze powinny odnaleźć się w takim pomieszczeniu. Drugą sprawą jest przedwzmacniacz gramofonowy. Masz przyzwoitą wkładkę MM, ale jeśli pre to podstawowy model to nic szczególnego. Sprawdź na przykład Musical Fidelity V90 LPS. Myślę, że te zmiany w obecnym systemie dadzą dużą większą korzyść niż wymiana całego zestawu.

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Na Temat Audio napisał:

Drugą sprawą jest przedwzmacniacz gramofonowy. Masz przyzwoitą wkładkę MM, ale jeśli pre to podstawowy model to nic szczególnego. Sprawdź na przykład Musical Fidelity V90 LPS. Myślę, że te zmiany w obecnym systemie dadzą dużą większą korzyść niż wymiana całego zestawu.

Odniosę sie do tego. 

Miałem kiedyś podstawowy przedwzmacniacz gramofonowy od projecta. Był to jeden z najostrzejszych przedwzmacniaczy jakie miałem. Myśle ze jego wymiana to "najpóźniejszy element" (o ile można tak to określić ;) )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Fafniak napisał:

Miałem kiedyś podstawowy przedwzmacniacz gramofonowy od projecta. Był to jeden z najostrzejszych przedwzmacniaczy jakie miałem. Myśle ze jego wymiana to "najpóźniejszy element" (o ile można tak to określić ;) )

Tu bardziej mi chodziło o jego klasę ( jeśli jest to Phono Box MM lub Phono Box E ), myślę że ta AT może zagrać lepiej, wymaga tylko lepszego pre. Co do barwy to rzeczywiście, pre Pro-Jecta grają jaśniej.

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!
Dorzucimy swoje kilka groszy... ;) 
Żeby zrobić przeskok jakościowy w kwestii gramofonu musiałbyś rozglądać się za czymś pokroju Pro-Jecta X2/Debut Pro lub Regi Planar 3 (okolice 5 tysięcy).
Szukając lepszego wzmacniacza również musisz szukać czegoś za minimum 5000zł - np. Atoll IN100, Vincent SV-500.
Nie zaskoczymy Cię pewnie jak powiemy, że z kolumnami będzie podobnie... Zaproponujemy jako zajawkę do poszukiwań Buchardt S300 i Pylon Diamond 25/28.

Najlepiej będzie jak usiądziesz sobie w domu i zrobisz porządny odsłuch - w celu znalezienia tego co Cię denerwuje, co byś chciał zmienić. Mając tą informację będzie znacznie łatwiej pójść dalej - wymienić jeden z tych elementów :D
Oceń subiektywnie co jest najsłabszym elementem dźwiękowym, podziel się z nami tą informacją - pomożemy Ci dobrać odpowiedni sprzęt żeby zrobić największy możliwy progres :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...