Skocz do zawartości

Telewizor 55 cali OLED, QLED, NANO LED?


eMBe

Recommended Posts

Dnia 15.09.2022 o 18:01, lpomis napisał:

Niestety z powodu warunków i lekkiego zaświetlenia pokoju nie udało się przeprowadzić testu na jednolitość matrycy. Marek ma dostępne narzędzia do tego i mam nadzieję, że sprawdzi to w warunkach absolutnej ciemności na odpowiednim ustawieniu luminancji telewizora.  Z chęcią bym zobaczył jak matryca prezentuje się na na planszach z poziomem szarości 3-4-5%.

Proszę bardzo.

Luminancja ustawiona na 10%. Poziom szarości na zdjęciach.

R3.thumb.jpg.acbf5c1252c01d44ddaf7152a02b5808.jpg

 

R4.jpg

R5.jpg

R6.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
17 godzin temu, dorsz napisał:

Jak ludzie dostaną nowe rachunki za prąd i gaz, to to wszystko zostanie na półkach.

I może to nie jest takie złe. Uświadomi producentów że nie tędy droga.

A z drugiej strony może właśnie o to chodzi aby sprzet audio ponownie był sprzętem ekskluzywnym.

Niedostępnym dla mas.

Ktoś biednieje ktoś się bogaci. Tak to działa.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

I może to nie jest takie złe. Uświadomi producentów że nie tędy droga.

A z drugiej strony może właśnie o to chodzi aby sprzet audio ponownie był sprzętem ekskluzywnym.

Niedostępnym dla mas.

Ceny w Polsce - generalnie, wszystkiego - zawsze były z dupy wzięte. Wystarczyło wyskoczyć do Berlina aby kupić taniej. Polskim sklepikarzom, zwłaszcza w branży audio, chyba nigdy nie zależało na kliencie.

Czyli, tak jak mówisz, nie dla psa kiełbasa. A jak koniecznie chcesz kupić porządny sprzęt, to płać jak za zboże.

Tak patrząc z boku, to kogo było stać na zakładanie hurtowni audio jak nie uwłaszczonej komuny.

9 godzin temu, eMBe napisał:

No cóż. Mogę się tylko cieszyć, że TV i odtwarzacz blu-ray kupiłem po starych cenach :>>>>

 

https://business.currys.co.uk/catalogue/tv-entertainment/tvs/over-74-inch-tvs/jvc-lt-75cf810-75-smart-4k-ultra-hd-hdr-led-fire-tv-with-amazon-alexa/B333665B

Niedawno były JVC 75" z Amazon Fire TV na pokładzie za... £399. W Polsce to chyba nieosiągalny poziom cen.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, dorsz napisał:

Ceny w Polsce - generalnie, wszystkiego - zawsze były z dupy wzięte. Wystarczyło wyskoczyć do Berlina aby kupić taniej. Polskim sklepikarzom, zwłaszcza w branży audio, chyba nigdy nie zależało na kliencie.

Sporo produktów było i jest nadal branych przez nasza zachodnią granicę.

12 godzin temu, dorsz napisał:

Tak patrząc z boku, to kogo było stać na zakładanie hurtowni audio jak nie uwłaszczonej komuny.

no to prawda.

Wiele to nadal relikt tamtych czasów.

Chodź nie wszystkie

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Dnia 16.09.2022 o 20:54, MMarek napisał:

Luminancja ustawiona na 10%. Poziom szarości na zdjęciach.

Cześć. Chciałbym porównać jak wypada mój Panas na tle Soniacza i brakuje mi ustawień menu jakie zapodałeś poza luminacją. Może pamiętasz jasność, kontrast, kolor, ostrość, odcień. Będę wdzięczny za info. 

Pozdrawiam. Mariusz 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

Cześć. Chciałbym porównać jak wypada mój Panas na tle Soniacza i brakuje mi ustawień menu jakie zapodałeś poza luminacją. Może pamiętasz jasność, kontrast, kolor, ostrość, odcień. Będę wdzięczny za info. 

Pozdrawiam. Mariusz 

Poza zmniejszeniem luminancji, pozostałych parametrow obrazu nie  zmieniałem. Od Wojtka @lpomis przegrałem pakiet filmików do testowania tv. Są tam między innymi cztery z różnymi poziomami szarości. W zupełnej ciemności zrobiłem fotki. Jednolitość matrycy przy różnych poziomach szarości jest na zdjeciach, które zamieściłem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba ważniejsze jest przejście gradientów w skali szarości niż jednolita plansza.

Mnie zastanawia skąd tak niskie % skali szarości, balans bieli w zarządzaniu ICC mierzy się dla 18% skali szarości.

 Jest to tzw. szarość średnia, znajdująca się prawie dokładnie po środku między czernią, a bielą. 

Równomierność podświetlania w OLEDach jeszcze do dopracowania, czerń wymiata. 

Poza tym planszami to można sobie poustawiać .... 

Jasność i kontrast, resztę ważniejszych parametrów to już raczej spektrofotometrem i profesjonalną kalibracją, a nie suwaczkami.

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, jak przyszłość, ale teraźniejszość wygląda tak, że miniled to droga technologia. Aktualnie wybór technologii sprowadza się do pytania czego potrzebujemy najbardziej: bardzo wysoka jasność czy bardzo dobra czerń. Albo, czy oglądamy w bardzo doświetlonym pomieszczeniu, czy w zupełnym mroku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, DiBatonio napisał:

Chyba ważniejsze jest przejście gradientów w skali szarości niż jednolita plansza.

Mnie zastanawia skąd tak niskie % skali szarości,

Możliwe. Ja poprosiłem o wskazówki żeby zobaczyć jak wypada mój Panas 55HZ1000 na tle konkurencji w tych planszach szarości z czystej ciekawości, a zupełni nie znam się na tym. Ogólnie po roku użytkowania jestem bardzo zadowolony. Niestety na planszach szarości przy określonych ustawieniach już jakieś małe powidoki się pojawiły. Nie widać tego na kolorowych planszach i gołym okiem ale po zrobieniu zdjęcia coś już tam wyłazi. Zrobię jeszcze konserwację ekranu i sprawdzę czy to nie przejściowe bo zdjęcia robiłem z marszu po oglądaniu wiadomości, które lecą na okrągło praktycznie. 

Dla porównania wrzucam fotki. Niestety telefonem niezbyt udane są. Porównując do Marka Soniacza wg mnie jest gorzej bo widać jakieś nierówno podświetlone obszary ale do tych LG Wojtka chyba lepiej więc nie dramatyzuję ;) Poniżej kolejno 3,4,5,6 %. Luminacja 10%. Jasność 0. Pozdrawiam.

 

 

3 (Medium).jpg

4 (Medium).jpg

5 (Medium).jpg

6 (Medium).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DiBatonio - jasne, no racja, nie ma co szaleć z jakimiś planszami. Ale w przypadku OLEDów zaraz po zakupie ZDECYDOWANIE warto sprawdzić planszę z 5% szarości + te podstawowe z kolorkami, żeby nie było później kwiatków. Oglądasz potem taką Grawitację w całkowitej ciemności i po jednej stronie piękna głęboka czerń z gwiazdami, a po drugiej jakiś szary ulep.

A kolorki żeby odrzucić matrycę z zabarwieniem (tintem) jak np. na tym LG z serii CX:

1177066026_lgcx.thumb.jpg.8525f47107e21db0bdae49c3813218cc.jpg

Nic fajnego oglądać mecz w którym trawa na boisku jest po jednej stronie zielona, a po drugiej żółta - i to wcale nie dlatego, że ktoś na nią wcześniej nasikał ;)

Te zabarwienia matryc najczęściej są widoczne na błękitnych, żółtych i zielonych planszach. Często ludzie mylą ten objaw z wypaleniami.

@MariuszZ - jest bardzo ładnie. Jakieś drobne nierówności przy krawędziach na dole.

Mój ponad 3-letni Panas FZ800. Wysyłałem już Mariuszowi, ale wstawię i tutaj. Rewelacji nie ma, ale tragedii też nie. Widoczna nierównomierność w lewym górnym rogu, centralnie minimalne rozjaśnienie - typowe dla matryc OLED z lat 2018/2019.

2958DA29-B459-4F36-9C49-3753F7134012.jpeg.179ce669b01a41a3d0052e0db404995e.thumb.jpeg.67e5d198e4760053b4331bed2b6fee20.jpeg

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, lpomis napisał:

MariuszZ - jest bardzo ładnie. Jakieś drobne nierówności przy krawędziach na dole.

Dzięki za opinię. Można chyba napisać, że dobrze trafiłem z tym modelem nie mając większego pojęcia co biorę. Był tylko mały "resircz" w necie. Rok temu na listopadowych promkach kosztował poniżej 4 tysi. Problem był tylko taki, że na północnych rubieżach kraju Panasonikow w sieciówkach nie uświadczysz żeby obejrzeć i trzeba zamawiać dowóz. 

Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...