Skocz do zawartości

Pobór mocy wzmacniacza, a używanie dwóch par kolumn stereo i jak to się ma do głośności słuchania


Luk Pl

Recommended Posts

Witam forumowiczów, może zacznę od opisania mojego systemu i dalej przejdę do nurtujących mnie zagadnień

Wzmacniacz Cambridge CXA60
Kolumny Triangle Borea BR07
Kolumny druga para Monitor Audio Radius 90HD

Odkąd zdobyłem te zadziwiająco ładnie grające mini monitorki, zacząłem zastanawiać się nad poborem mocy mojego wzmacniacza, prąd drożeje, a chce się muzyki słuchać non stop, a CXA60 potrafi pobierać nawet ponad 600W i tu chciałem zasięgnąć języka. Oczywiście zdaje sobie sprawę że najlepiej jest kupić miernik i sprawdzić, ale nie mam teraz możliwości wiec może ktoś z was zgłębiał temat, a chodzi o to...

Czy kiedy słucham sprzętu przez mniejsze Radiusy 90HD to pobór mocy z sieci jest w tedy mniejszy i gdy na przykład rozkręcamy wzmacniacz bardzo głośno podejrzewam ze pobór mocy rośnie, a może jest stały? Czy przy ściszonej muzyce pobór mocy z sieci przez wzmacniacz się zmniejsza? Na zdrowy chłopski rozum, domyślam się że tak powinno to pracować, ale gdzieś kiedyś słyszałem sprzeczne opinie, że to zależy od wzmacniacza, że są takie co maja stały pobór, dlatego tutaj szukam głosu rozsądku :) 

Jeśli ktoś się interesuje takimi zagadnieniami to proszę o jakieś podstawy bo tak na prawdę nie mam o tym zielonego pojęcia

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Luk Pl napisał:

CXA60 potrafi pobierać nawet ponad 600W

Kup ten watomierz za 30zł bo do psychiatry trafisz :), A tak serio, te 600W to bzdura przecież. Mój wzmacniacz lampowy push-pull bierze w trakcie grania 145W, mierzyłem watomierzem i różnice ciszej-głośniej to pojedyncze waty. Sądzę że Twój podobnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy niższych poziomach głośności nie masz się o co bać, bo kiedyś mierzyliśmy Aracama jeszcze model AVR550, który ma zasilacz 1.5kW i przy w miarę głośnym słuchaniu pobierał znacznie mniej mocy deklarowanej na zasilaczu. Nie pamiętam dokładnej wartości (bo to było chwilę temu), ale około 400W. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze moc podawana na tabliczce znamionowej oznacza moc maksymalną przy pełnym wysterowaniu wzmacniacza.

W przypadku wzmacniacza lampowego nie ma dużej różnicy w mocy, gdyż moc zarżenia lamp jest stała. To jest główny udział poboru mocy dla lampy.

Tranzystor - tutaj zmiana mocy v wysterowanie jest zauważalna dla klasy B i AB. 

Dla klasy A moc pobierana z sieci jest stała i w zasadzie zależna od punktu ustawienia prądów spoczynkowych tranzystorów.

To że wzmacniacz ma pobór mocy max 600W oznacza w zasadzie to samo że przy wysterowaniu 2x10W moc pobierana będzie ok 100W (dla klasy B i AB).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, dzięki za wyjaśnienie 

Dnia 18.10.2022 o 10:34, elektron6 napisał:

To że wzmacniacz ma pobór mocy max 600W oznacza w zasadzie to samo że przy wysterowaniu 2x10W moc pobierana będzie ok 100W (dla klasy B i AB).

Jak byś mógł mi podpowiedzieć, przez "wysterowanie" masz na myśli pracę wzmacniacza na maksymalnej głośności, dobrze rozumiem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie mogę jedynie dodać, że zmieniłem plastikowy zestaw KD na CXA60 + Heco Aurora 700 i nie zauważyłem zmian w wysokości rachunków za prąd, mimo iż teraz słucham muzyki zdecydowanie częściej 😉. Także pora wrzucić na luz i cieszyć się z odsłuchu, bo jak już ktoś wcześniej wspomniał - na kozetce wylądujesz 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.10.2022 o 01:23, Luk Pl napisał:

Witam forumowiczów, może zacznę od opisania mojego systemu i dalej przejdę do nurtujących mnie zagadnień

Wzmacniacz Cambridge CXA60
Kolumny Triangle Borea BR07
Kolumny druga para Monitor Audio Radius 90HD

Odkąd zdobyłem te zadziwiająco ładnie grające mini monitorki, zacząłem zastanawiać się nad poborem mocy mojego wzmacniacza, prąd drożeje, a chce się muzyki słuchać non stop, a CXA60 potrafi pobierać nawet ponad 600W i tu chciałem zasięgnąć języka. Oczywiście zdaje sobie sprawę że najlepiej jest kupić miernik i sprawdzić, ale nie mam teraz możliwości wiec może ktoś z was zgłębiał temat, a chodzi o to...

Czy kiedy słucham sprzętu przez mniejsze Radiusy 90HD to pobór mocy z sieci jest w tedy mniejszy i gdy na przykład rozkręcamy wzmacniacz bardzo głośno podejrzewam ze pobór mocy rośnie, a może jest stały? Czy przy ściszonej muzyce pobór mocy z sieci przez wzmacniacz się zmniejsza? Na zdrowy chłopski rozum, domyślam się że tak powinno to pracować, ale gdzieś kiedyś słyszałem sprzeczne opinie, że to zależy od wzmacniacza, że są takie co maja stały pobór, dlatego tutaj szukam głosu rozsądku :) 

Jeśli ktoś się interesuje takimi zagadnieniami to proszę o jakieś podstawy bo tak na prawdę nie mam o tym zielonego pojęcia

Polecam takie gniazdko pokaże ci zużycie energii, https://allegro.pl/oferta/inteligentne-gniazdko-smart-wifi-overmax-16a-4000w-12174360132

Mam kilka takich i jeżeli chcesz mieć taniej to tylko wzmacniacze klasy D i będziesz spał spokojniej 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cxa 81 - Wyłączony - 1W
Cxa 81 - w spoczynku (czyli jak jest włączony) pobiera 40Wat nawet bez dźwięku
Cxa 81 - do około godziny 8-9 na potencjometrze ta wartość się nie zmienia (cały czas pobiera 40Wat) iż kondensatory w zasilaczu są naładowane
Cxa 81 - godzina 11 na potencjometrze (dobija do 140Wat) jest już bardzo głośno

Zaznaczam że wartości te mogą się różnić w zależności od tego jaki duży sygnał będzie dostarczony do wzmacniacza.

W Cxa 60/61 będzie bardzo podobnie (ma nieco niższą moc więc i niższe napięcie zasilania) przez co i nieco mniejszy prąd spoczynkowy, czyli w stanie jałowym około 30-35Wat

Przy normalnym słuchaniu ciężko Ci będzie przekroczyć 60-80 Wat także nie przejmuj się tym, a 700Wat na tabliczce znamionowej to marketing na który ludzie się nabierają ;) Oczywiście nie mówię że cxa nie ma mocy tylko to że te 700wat to maksymalny prąd zasilacza, który zrobiony jest ze sporym zapasem tak aby przy wysokich głośnościach jak i przy uderzeniach basów napięcie nie przysiadało co dobrze świadczy o wzmacniaczu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, dzięki wszystkim za poświecenie chwili i podzielenie się wiedzą :) Zależy mi na oszczędności i jak najniższych rachunkach. Ostatnio nawet sprzedałem 65" telewizor i kupiłem mniejszy monitor (TV i tak służył tylko jako monitor). Jednak z muzyki nie da się już zrezygnować. Dzięki Wam, na tą chwile będę spał spokojniej, a kiedyś kupie taki miernik.

Dnia 20.10.2022 o 17:46, Bartek_86 napisał:

700Wat na tabliczce znamionowej to marketing na który ludzie się nabierają

Ja nie wiem co to za marketing, ten pobór mocy trochę mnie martwił przy zakupie :) Dzięki za wyczerpującą odpowiedź, pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o co chodzi z tą mocą podawaną na tabliczkach znamionowych, ale to są jakies abstrakcyjne wartości.

Kupiłem inteligentne gniazdko z aplikacją do pomiaru poboru prądu .

I tak.

Mój wzmacniacz ma na tabliczce 350W.

Po włączeniu do sieci i uruchomieniu zasilania pobierał 40 W.....wartość ta zwiększała się, by maksymalnie osiągnąć 59 - 60 W.

Teraz plumka sobie muzyka ,na takiej głośności jak normalnie słucham i wskazanie to 59 - 61 W.

Przy głośnym słuchaniu (potencjometr był na godzinie 11) pobór wynosił 114 W.

Nie wiem co musiałbym zrobić ,żeby pobrać te 350 W.....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko da się wyliczyć:) 

W każdym wzmacniaczu źródłem ciepła czy tez strat są głównie dwa moduły.

Koncowka mocy - tutaj dla klasy B i AB przyjmijmy sprawność na poziomie 70%.

Transformator zasilacza - sprawność ok 70- 80%.  
Zatem aby uzyskać czysta moc na kolumnę równa 100W, końcówka musi otrzymać jakieś 130W z trafa. Z kolei aby trafo dostarczyło te 130w musi pobrać z sieci jakieś  180w. 
Aby wzmacniacz mógł mieć moc skuteczna 2x100w musi pobrać z sieci 360W. 
Do tego musimy doliczyć moc potrzebna do zasilania preampu, wyświetlacza, zdalnego sterowania i innych bajerow - to będzie ok 50w. 
Razem mamy 410W.

I to chyba ma potwierdzenie w solidnie opisanych wzmacniaczach. Wzmacniacz 2x100W Rms przy pełnym wysterowania będzie pobierał ok 400-500W. Ta różnica 100w to oczywiście szczegóły zastosowanego trafa (EI, toroid, klasa wzmacniacza i jego sprawność). 
powyzsze obliczenia można dopasować do mocy 2x10w na kolumnie. - wznak będzie pobierał jakieś 80-90w.

Dla „nowych technologi” należy przyjąć inne współczynniki sprawności; ok 90-95% dla końcówki w klasie D oraz dla zasilacza impulsowego.

Edytowano przez elektron6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie marketing a maksymalne wartości pracy zasilacza.

Idzmy w przykład który rozwinął kolega terracan.

Przy głośnym graniu jego wzmacniacz pobiera 114W.

W pomiarach audio ten wzmacniacz:

https://audio.com.pl/testy/stereo/wzmacniacze-stereo/3331-a-s1200

"Wysoka moc wyjściowa (2 x 110 W/8 Ω, 2 x 172 W/4 Ω),"

Przy dwoch kanałach.

A Pracuje w klasie AB

Więc 172+172 + straty = około 500W poboru. Taka była chwilówka podczas robienia testu w Audio.

Yamaha na tabliczce nie podaje jeszcze maksymalnego poboru przez zasilacz. To jedna z niewielu firm która to robi i :

https://europe.yamaha.com/files/download/other_assets/2/1323182/web_VCV3090_A-S1200_om_G_EnFrDeSvItEsNlRu_A0.pdf

W konsekwencji mamy:

obraz.png.afb2c7c19a0b53cfb4d5f764c1f4de2b.png

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To be honest ten parametr "max power consumption" jest nieprawidłowo opisany- tutaj nie wiadomo o co chodzi...

Na pewno nie tyczy się to parametru zasilacza a bardziej końcówki mocy - ale jak to czytać ? moc na dwa kanały czy też jeden? wysterowanie ok tylko sygnałem 1KHz i obciążeniu 4ohm. Tak może być ale generalnie jest to parametr laboratoryjny nie mający nic wspólnego z praktyką.

A w zasadzie wszystkie powyższe parametry są nie prawidłowo opisane; moc podajemy przy założeniu w jakim to jest paśmie (akustycznym czy właśnie tylko dla 1Khz), przy jakim obciążeniu i przy jakim poziomie zniekształceń.

Wiem że często producent pisze, iż moc jest 2x100W ale dla pełnego pasma akustycznego to będzie już tylko 2x70W.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest maksymalna wartość chwilowego poboru jaką wytrzyma zailacz.

To jest moc poboru nie moc końcówki.

Dokładnie tak samo to jest podawane przy AVR ach i wtedy to wyszło że dopiero instrukcja pokazuję prawde nie tabliczka.

17 godzin temu, elektron6 napisał:

Wiem że często producent pisze, iż moc jest 2x100W ale dla pełnego pasma akustycznego to będzie już tylko 2x70W.

Dokładnie

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...