Skocz do zawartości

Zestaw kina do nowego pomieszczenia 5.1.2


Mark97

Recommended Posts

Hej, jestem  na etapie kompletowania sprzętu do pomieszczenia poniżej.

 

image.png.ba74793d14318b4713fdf4ac62252163.png

Na przód mam już zakupione Klipsch RP-260, jako efektowe planowałem RP-402S. Natomiast nie wiem co zrobić z centralnym, rozważam 504C, ewentualnie 404C, różnica ~700 zł. Oraz prosiłbym o wybór amplitunera, w moim lokalnym sklepie oferują mi Marantz SR5015 za 5k, natomiast na Amazonie znalazłem SR6015 za 6200 co wydaje się być super ofertą.

Co myślicie o centralnym, który wybrać? No i jaki amplituner, nie zamykam się na Denona, chociaż cena 3700 trochę zabija, natomiast wydaje mi się, że z 2700 potencjał z resztą sprzętu może się troche marnować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogromnej różnicy między tymi centralkami nie wyczujesz poza nieco większym dołem, który oferuje model droższy. Z zakupem tych kolumn proponowałbym ci się pospieszyć bo są to modele już nieprodukowane i ciężko będzie ci z każdym dniem je kupić. Co do amplitunerów Denon  3700 juz też byłoby ciężko kupić a następca jest jeszcze droższy, dlatego postawiłbym na Marantza SR6015.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Q21 napisał:

Ogromnej różnicy między tymi centralkami nie wyczujesz poza nieco większym dołem, który oferuje model droższy. Z zakupem tych kolumn proponowałbym ci się pospieszyć bo są to modele już nieprodukowane i ciężko będzie ci z każdym dniem je kupić. Co do amplitunerów Denon  3700 juz też byłoby ciężko kupić a następca jest jeszcze droższy, dlatego postawiłbym na Marantza SR6015.

Masz na myśli RP-260F? Te już mam zakupione.

Dopłata 1200 zł względem SR5015 będzie warta? Jak z ewentualna gwarancją gdy zakupię na Amazonie lub innym niemieckim sklepie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie to ciekawi gdzie prawy surround wyląduje :) No chyba że na końcu blatu słupek będzie, wtedy przybijam piątkę.

13 godzin temu, Mark97 napisał:

Jak z ewentualna gwarancją gdy zakupię na Amazonie lub innym niemieckim sklepie?

Jak Amazon.pl, to masz PL. A jak .DE lub inny to proste. odsyłasz tam gdzie kupiłeś. Przechodziłem to niedawno. Wysyłka około 50zł do DE, ale ubezpieczałem i wyszła około 100zł. Sprzęt do mnie wrócił (nowy) po niecałych dwóch tygodniach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Butler napisał:

Mnie to ciekawi gdzie prawy surround wyląduje :) No chyba że na końcu blatu słupek będzie, wtedy przybijam piątkę.

Na wysokości słupa będzie specjalnie obniżony sufit na głośniki surround ;)

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

404 Ci wystarczy,

A gdzie chcesz postawić tego RP 260?

Koło kominka czy układ jest jednak inny?

Piotr

Układ jest ciut inny, ściana jest zlicowana.

Edytowano przez Mark97
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mark97 napisał:

Na wysokości słupa będzie specjalnie obniżony sufit na głośniki surround ;)

Jak to będzie wyglądać?

Realizuje podobny projekt obecnie. Może być zaczerpną coś.

3 godziny temu, Mark97 napisał:

Układ jest ciut inny, ściana jest zlicowana.

Ale kiminek jest?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Mark97 napisał:

No z tego co mi wiadomo to plan na ATMOS był tak, że będzie grał z tych dipoli RP-402S.

Teraz nie bardzo Cię rozumiem, ale żeby mieć Atmos (DTS-X) w układzie 5.1.2 potrzebne są 2 głośniki frontowe L i R, 1 głośnik centralny, 2 głośniki surround L i R (w Twoim wypadku RP-402S), 2 głośniki sufitowe L i R no i subwoofwer, czyli fizycznie 7 głośników + 1 subwoofer. Z Twojego wpisu wygląda że chcesz dwoma dipolami przeznaczonymi na surround obsłużyć jeszcze Atmos - tak to nie będzie działać. Chyba że ja czegoś nie rozumiem z tego co napisałeś. Tutaj masz schemat jak powinno wyglądać 5.1.2 inne "wersje" (nie mam na myśli 5.1.4, 7.1.4 itp.) tzn. z nadstawkami i odbiciami od sufitu nie mają sensu o czym nie raz było pisane na forum.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj nieee. Totalnie nie tak. Chyba ze pomyliles kolory w opisie. Jesli juz to zielone i niebieskie powinny byc calkowicie odwrotnie. Zielone to dipole 402S na sciane z tylu a niebieskie jesli juz to atmos sufitowy. Ale i tak sa za bardzo z przodu. Powinny byc praktycznie nad miejscem odsluchowym.

Edytowano przez 60d
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zielone i niebieskie mogły by być tam gdzie są, o ile by były przy samym suficie. Można by wtedy mówić o czterech atmosach, a daje to świetny progres względem dwóch. Ale koniecznie być musiał dołożyć dwa surroundy (pomarańczowe) po bokach sofy na wysokości odsłuchu czyli około 1,0-1,2m od podłogi. Po lewej masz super miejsce na słupku pomiędzy drzwiami. Ale po prawej to jak już pisałem, jest mały zgrzyt bo wydaje się że ta otwarta przestrzeń jest ciągiem komunikacyjnym. Dlatego pisałem o tym by na końcu blatu jadalni postawić słupek dekoracyjny do sufitu. Można by tm trzymać podręczne pierdoły, może nawet kieliszki czy alkohol. I tam by ten jeden surround by pasował.

Minus... Amplituner 9-kanałowy.

Untitled-1.png.918c5da17d770a866015854465dec7e9.png.dcd97389df9600bebd1cf424afdc089a.png

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nieładnie tak kolegów w błąd wprowadzać, my tu główkujemy jak pomóc a Ty nas w ch... robisz 😉, żartowałem, ale jak tam nie ma tego słupka to faktycznie trochę się robią schody. W każdym razie jeżeli chcesz uzyskać poprawny efekt czy w 5.1, czy 5.1.2 to pewne zasady muszą być zachowane, oczywiście niewielkie ustępstwa czy przesunięcia nie zrujnują tego, ale im więcej ich będzie tym dalej będziesz od zamierzonego efektu. Faktem jest, że czasem dostosowanie salonu/pokoju użytkowego graniczy z cudem, ale trzeba kombinować jak nie ma możliwości zrobienia osobnego pomieszczenia do jedynego słusznego celu o salce nie wspominając.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postawmy sprawę jasno. Jeśli nie masz możliwości postawienia surroundów po bokach na wysokości ucha i tak, by były od 90 do 130 stopni od osi odsłuchu (czyli po bokach lekko z tyłu), to o Atmos nawet nie myśl. Bez Atmos, czyli 5.1 możesz te surroundy dać wyżej np. na zamiast tych tylnych które planowałeś przy suficie. Dlaczego? Bo nie masz innej opcji. Zainstalowanie warunkowo tak wysoko surround wyklucza niestety wówczas jakikolwiek głośnik górnej warstwy.

Więc... Albo wykombinujesz surroundy w miejscu jak trzeba, albo nici z Atmos.

Co można... Zastosuj małe płaskie naścienne kolumny. Lewy na oknie, lub jego środkowej ramie (jak dzielone). Jakaś wąska podstawka, i jedziesz z montażem. Drugi zaraz pod blatem jak nie chcesz słupka. Zrób je na tej samej wysokości. Będą trochę niżej jak trzeba, ale amplituner po przeprowadzeniu kalibracji wyrówna poziomy wspomagając się Atmosami i będzie ok.

Np. Klipsch RP-140D lub większe RP-240D

1_156166759224.1920x1080.shrink_only.q85

 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Butler napisał:

Postawmy sprawę jasno. Jeśli nie masz możliwości postawienia surroundów po bokach na wysokości ucha i tak, by były od 90 do 130 stopni od osi odsłuchu (czyli po bokach lekko z tyłu), to o Atmos nawet nie myśl. Bez Atmos, czyli 5.1 możesz te surroundy dać wyżej np. na zamiast tych tylnych które planowałeś przy suficie. Dlaczego? Bo nie masz innej opcji. Zainstalowanie warunkowo tak wysoko surround wyklucza niestety wówczas jakikolwiek głośnik górnej warstwy.

Więc... Albo wykombinujesz surroundy w miejscu jak trzeba, albo nici z Atmos.

Co można... Zastosuj małe płaskie naścienne kolumny. Lewy na oknie, lub jego środkowej ramie (jak dzielone). Jakaś wąska podstawka, i jedziesz z montażem. Drugi zaraz pod blatem jak nie chcesz słupka. Zrób je na tej samej wysokości. Będą trochę niżej jak trzeba, ale amplituner po przeprowadzeniu kalibracji wyrówna poziomy wspomagając się Atmosami i będzie ok.

Np. Klipsch RP-140D lub większe RP-240D

1_156166759224.1920x1080.shrink_only.q85

 

Czyli tak naprawdę jakbyśmy utrzymali plan który wrzuciłem powyżej oraz zastosowali zamiast głośników sufitowych te ścienne od Klipscha to problem się rozwiązuje? Nie wiem jak będzie z oknem, bo ma 3,3m i jest przesuwane, więc osadzenie głośnika będzie mega problematyczne. Czy nie wystarczyłoby po prostu zrobienie głośników sufitowych które będą skierowane w plecy?

Jeszcze po głowie mi chodzi coś takiego, czy bylibyśmy w stanie zamontować tego jednego on walla tutaj? 1785801169_Untitled-1copy.png.2705b0b16c4ea868c9c77727c1a093e3.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mark97 napisał:

Czyli tak naprawdę jakbyśmy utrzymali plan który wrzuciłem powyżej oraz zastosowali zamiast głośników sufitowych te ścienne od Klipscha to problem się rozwiązuje? Nie wiem jak będzie z oknem, bo ma 3,3m i jest przesuwane, więc osadzenie głośnika będzie mega problematyczne. Czy nie wystarczyłoby po prostu zrobienie głośników sufitowych które będą skierowane w plecy?

Konstrukcja głośników nie jest kluczowa (o ile to nie są bipole/dipole). Owszem, jako surround (zielone) możesz dać w suficie za miejscem odsłuchu nawet te instalacyjne przeznaczone do Atmosa skierowane na odsłuch. Będzie to spory kompromis przez sporą wysokość od podłogi, ale wbrem pozorom naprawdę wiele ludzi montuje te głośniki efektowe systemu 5.1 gdzieś po rogach przy samych sufitach i jest ok. Pomysł ten odpada jeśli chciałbyś faktyczny Atmos bo oba typy by musiały być na tej samej warstwie wysokości co by było już kuriozalne.

1 godzinę temu, Mark97 napisał:

Jeszcze po głowie mi chodzi coś takiego, czy bylibyśmy w stanie zamontować tego jednego on walla tutaj? 

Jako surround lewy na wysokości 1,2m? Ok. A drugi po prawej gdzie dasz symetrycznie? W kuchni przy kuchence?

Jeszcze tak sobie pomyślałem że dałbyś jeden tylny surround (CB na schemacie niżej), a więc gdzieś vis a vis TV za stołem. Ale to jest raczej zastąpienie 7.1 a nie - jak przeglądam schematy - alternatywa dla 5.1 (4.1). Nie wiem czy by się tak dało skonfigurować amplituner.

how-to-set-up-and-calibrate-your-home-ci

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...