Skocz do zawartości

Upgrade źródła dźwięku pomiędzy laptopem a wzmacniaczem


Luk Pl

Recommended Posts

Kolejny raz zwracam się z prośbą o pomoc w ciągłym dążeniu do udoskonalenia dźwięku :) 

Moim głównym i w zasadzie jedynym źródłem muzyki jest laptop. Od laptopa przez USB wychodzi karta dźwiękowa Creative soundblaster X-fi PRO i z niej sygnał wychodzi kablem optycznym do wzmacniacza Cambridge CXA60. Karta ta obsługuje 96Hz i 24bit. Tutaj chciałbym posłuchać propozycji jak można to rozwiązanie ulepszyć. Czy inwestować w lepszą kartę dźwiękową obsługującą 192Hz i 24bit, czy istnieją jakieś inne rozwiązania? Chciałbym zaznaczyć że chciałbym zrobić upgrade możliwie najniższym kosztem. Kiedyś chciałbym zainwestować w Cambridge CXN, ale w tej chwili jest poza moim zasięgiem finansowym.

Z góry dzięki za wszystkie porady i zapraszam do dyskusji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Takie rozwiązanie to mnożenie kart i tym samym zniekształceń. Dostarczając optykiem do wzmacniacza sygnał już jest po jakiejś konwersji w SB i zostaje poddany kolejnej w CXA. Trudno się odnieść czy ma to wpływ na jakość nie słuchając ale na logikę wydaje się, że korzystniejszym byłoby rozwiązanie podające cyfrowy sygnał po USB z komputera do karty dźwiękowej (DAC), która da na wyjściu RCA sygnał audio bezpośrednio na wzmacniacz CXA (z pominięciem jego DAC). 

Tanie i dobre rozwiązania podpowie branża. Ja ze swojego doświadczenia mogę polecić taniego Topping D10. 

Pozdrawiam. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, MariuszZ napisał:

Ja ze swojego doświadczenia mogę polecić taniego Topping D10

Bardzo ciekawa propozycja, właśnie o coś takiego mi chodzi, ale tu mam odwieczna rozterkę :) Zaproponowałeś połączenie RCA z DAC`a, omijające DAC`a we wzmacniaczu, a mi zawsze wydawało się że wszystko połączone pod S/PDIF zawsze da mi lepszą jakość dźwięku niż złącze RCA. Próbowałem takiego połączenia RCA w soundblaster i wydaje mi się że lepiej to gra po cyfrowym wyjściu. Jakoś mam takie przekonanie od czasów pierwszego kina domowego :) W każdym razie zainteresuje się tym Topping D10. Dzięki!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Toppingiem D10 jest ta korzyść, że może robić za konwerter USB/spdif bo jego wyjścia coax i opt pozwalają podać dalej sygnał cyfrowy jeżeli ten z RCA Cię nie zadowala. 

Mam kartę SB XFi HD i ogólnie jest OK po konwersjach D/A ale Topping wg mojej subiektywnej oceny robi to lepiej. 

Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, obejrzałem już kilka recenzji i poczytałem opinie o Toppping i bardzo zainteresowało mnie to urządzenie. CXA60 nie ma wejścia USB i Topping rozwiązuje ten problem. Generalnie trafiłeś w 10`tke z ta propozycją i jestem mega wdzięczny, chyba zamówię i dam znać jak wrażenia.

Również pozdrawiam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, gienas napisał:

Dołożę 3grosze :)  :

jeśli tylko lapek jest źródłem, to odtwarzaj muzę z plików w formacie bezstratnym - flac, a jeśli mp3 to mp3 vbr.

U mnie mp3 320kbs to takie minimum, ale odkąd ulepszyłem sprzęt to doceniłem flack`i, szczególnie 192Hz/24bit, ale też pliki DSF gdzie jeden kawałek potrafi zajmować 500MB.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MariuszZ

Witam, dziś dojechał do mnie Topping D10s. Po krótkich testach postanowiłem używać go jako most do wewnętrznego DAC`a w moim CXA60. Jak najbardziej Świetnie spełnia to zadanie, jeszcze raz dzięki za podpowiedź. Mam tylko pytanie... Zainstalowałem sterowniki ze strony producenta, w ustawieniach wybrałem próbkowanie 192khz/24bit bo to i tak maksymalny sygnał jaki może wyjść z cyfrowego coaxiala tego DAC`a. Do odtwarzania plików używam AIMP, ale na wyświetlaczu mimo puszczania utworów o różnym próbkowaniu, cały czas wyświetla mi się 192 PCM, jeśli zmiennie ustawienia próbkowania w systemie, tylko wtedy zmienia się wartość na wyświetlaczu. Rozumiem że DAC rozpoznaje sygnał który otrzymuje od komputera (od systemu), ale nie powinno być tak że powinien wykrywać to co leci w tym momencie z danej aplikacji, próbowałem różnych programów, jednak wartość na wyświetlaczu się nie zmienia. Jedyna zmiana nastąpiła gdy w Tune Browser gdy puściłem pliki DSD, DAC to wykrył, ale nie miałem dźwięku, a sam DAC zniknął z listy urządzeń i system przełączył się na głośniki w laptopie (bez dźwięku), ale to już chyba wątek na osobny temat, który planuję założyć odnośnie odtwarzania plików DSD bo sprawa nie jest taka prosta. Jeśli potrafisz mi coś podpowiedzieć będę bardzo wdzięczny, z góry dzięki!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Luk Pl napisał:

Rozumiem że DAC rozpoznaje sygnał który otrzymuje od komputera (od systemu)

Tak. Należy zainstalować sterowniki Asio lub Wasapi, które omijają te systemowe Windy. Wtedy będzie częstotliwość ścieżki, a nie systemu. Wystarczy wybrać ten właściwy sterownik w opcjach aplikacji do odtwarzania. Na obrazkach masz jak jest u mnie na przykładzie foobara czy Jrivera. Pozdrawiam.

 

WASAPI (Medium).jpg

Asio (Medium).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem wszystkich ustawień w AIMP, teraz mam ustawione AISO jak na załączonym obrazie... Jednak te sterowniki były już w AIMP, nic nie instalowałem, ale dzięki za odpowiedź, teraz wiem że się da, będę się bawił. Również pozdrawiam!

Zrzut ekranu 2022-11-02 195723.png

Teraz zauważyłem że jakkolwiek nie zmienię ustawień to OUTPUT w AIMP i tak jest ustawiony na 192khz, mogę to ręcznie przestawić, ale nie o to chodzi. Szkoda bo to mój ulubiony odtwarzacz

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny to Triangle Borea BR07. Już dostałem Toppinga D10s od @Q21. Tak jak wspominał @MariuszZ chodziło mi o wejście USB i wyjście cyfrowe, takie rozwiązanie mi pasuje bo w CXA60 pożałowali wejścia USB, a z recenzji wynika ze takim połaczeniem omijam DAC w Topping i korzystam z tego w CXA60. W przyszłości na pewno będę rozglądał się za innym DAC/streamerem, ale na tą chwile musiałem poszukać możliwie najtańszego rozwiązania. Docelowo chce kupić CXN, ale to musi niestety poczekać. Oczywiście chętnie posłucham propozycji, wykorzystam wiedze w przyszłości. Mój system składa się w całości z PC -> Topping D10s -> Cambridge CXA60 -> Melodika MDC2400 -> Triangle BOREA BR07

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Tylko Czy triangle + Topping + Cambridge nie jest za jasnym połączeniem?

 

Zdecydowanie jest to "jasne" połączenie, ale mi takie granie odpowiada. Słucham dużo muzyki elektronicznej, w tym przypadku to zaleta. Tylko z tego co czytałem to czy powinniśmy w tym połączeniu brać pod uwagę Topping`a? Chodzi mi o to że według recenzji puszczając sygnał z wyjścia cyfrowego w Topping omijamy jego DAC i sygnał przetwarza DAC w CXA60.

Fakt że słuchając innych gatunków czasami brakuje mi tego ciepła, ale przecież nie można mieć wszystkiego, czy istnieje jakiś sposób w żeby tym systemie ocieplić dźwięk nie wymieniając wzmacniacza czy kolumn? Inny DAC na przykład?

Może najprościej dołożyć drugi DAC do komputera, połączyć go ze wzmacniaczem RCA i w ten sposób mogę łatwo się po między nimi przełączać i mieć wszystko?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Piotr Sonido napisał:

Tak się zastanawiam czy ten konwerter jest Ci niezbędny?

Jestem bardzo zadowolony z zakupu, ale po kolei, wcześniej miałem zewnętrzna kartę dźwiękową od Creative, wiedziałem że tu jest miejsce na poprawę dźwięku, chciałem też możliwie wiernie odtwarzać pliki do 192mhz jak i pliki DSD. Kiedy podłączyłem Topping po RCA to dźwięk mnie odrzucił, było lepiej po wyjściu coax wiec tak zostawiłem, ale od tamtej pory wszystko się zmieniło. Mianowicie walcząc z plikami DSD (założyłem osobny temat bo byłem gotów się poddać) odkryłem w moim PC przedziwny konflikt. Miałem zainstalowane oprogramowanie Nahimic z czego nie zdawałem sobie sprawy, to coś od optymalizowania dźwięku, działało sobie cały czas w tle. Po odinstalowaniu tego fantastycznego oprogramowania pliki DSD grają, a sama jakość dźwięku znacząco się poprawiła. Teraz korzystam z DAC`a Topping`a po RCA i dźwięk stał się jeszcze bardziej analityczny, w muzyce instrumentalnej instrumenty lepiej rozmieszczone, a elektronika to już bajka. Niestety wraz z tą poprawą pojawiły się sybilanty, taki urok audio, zawsze coś za coś :) Komputery to przedziwne urządzenia, a raczej oprogramowanie wpychane przez producentów na siłę mające "poprawić" wrażenia :D 

Podsumowując jestem w tej chwili bardzo zadowolony z Toppinga, chociażby dlatego, że bez tego nie odkrył bym tego konfliktu z oprogramowaniem, ale dał mi możliwość odtwarzania plików 192mhz i DSD natywnie. Jak posłuchałem One Metallica to zakręciła się łezka :) Jednak teraz okazuje się ze mój system z jasnego stał się bardzo jasny, są utwory w których te spółgłoski "s" "t" brzmią jak by ktoś nożem ciął piasek, trochę to przeszkadza, mogę taka cenę zapłacić za tą jakość dźwięku, jest to do poprawy, ale czy ciemniej grający DAC to zmieni? Czy jednak połączenie CXA60 i Triangle to zbyt chłodne połączenie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie bo Toppingi tak grają. Jasno. momentami zbyt jasno.

Ja sobie dałem spokój z plikami DSD.

Mam luźniejszą i lżejszą głowę :)

Jak mówiłem Cambidge + Triangle to już jest ekstremalnie jasne połączenie.

Dokładanie Toppinga czy SMSL. no to pisałem o to się bałem.

sprawdził bym inny cieplejszy DAC i kable jak Van Den Hul, albo Melodika

Piotr

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

No właśnie bo Toppingi tak grają. Jasno. momentami zbyt jasno.

To chyba moje przekleństwo, od początku zabawy ze stereo trafiają do mnie jasno grające sprzęty :/ 

3 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Ja sobie dałem spokój z plikami DSD

Mnie zżerała ciekawość jak to będzie grać natywnie, ale tak na prawdę nie ma wielkiej różnicy jak przy konwersji do PCM. No i ten format gra ekstremalnie jasno, czyli u mnie już niektóre utwory ciężko się słucha.

3 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Jak mówiłem Cambidge + Triangle to już jest ekstremalnie jasne połączenie

Ja lubię takie granie, ale oczywiście niesie to ze sobą pewne niedogodności :) Na razie mogę z tym żyć, z czasem jednak trzeba będzie coś zmienić. Tylko pytanie czy w tej konfiguracji lepiej zmienić wzmacniacz, czy kolumny? wymiana którego elementu da większą korzyść? Ja bym się skłaniał ku wzmacniaczowi, a Ty jak uważasz?

3 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

kable jak Van Den Hul, albo Melodika

Masz na myśli kable głośnikowe czy RCA miedzy DAC a AMP?

3 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Dokładanie Toppinga czy SMSL. no to pisałem o to się bałem.

Dodam jeszcze tylko że testuje sobie teraz DAC Topping`a i porównuje go z tym w CXA60. Brzmią bardzo podobnie, niemal identycznie, ale jak się wsłucham w niuanse to wydaje mi się że odrobinkę ładniej gra ten wbudowany w CXA60. Tak czy inaczej Topping to dobry zakup, gdyby tylko grał ciemniejszym dźwiękiem byłoby genialnie. Mógłbym korzystać z niego jako mostku do DAC`a w CXA, a w razie potrzeby przełączyć się jednym przyciskiem na ciemniejszą stronę mocy :)

Edytowano przez Luk Pl
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Luk Pl napisał:

Masz na myśli kable głośnikowe czy RCA miedzy DAC a AMP?

Tak na prawdę oba.

Bo ten DAC wbudowany w Cambridge jest dobry ale on nie jest ciepły.

Cambridge się trzyma tego brzmienia. Lubi je.

I ja też wierze że Ty lubisz takie brzmienie. Zauważyłem że ta granica gdzie sprzęt gra jasno ale daleko od ostrości jest wyraxna przy droższych systemach.

Im system tanszy, a i tak drogi, to potrafi momentami zakłuć, albo pojechac sybilantami.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...