Skocz do zawartości

Zestaw do 20k parę pytań


Kryspin Turek

Recommended Posts

Cześć Wszystkim 

Kompletuje właśnie sprzęt do pokoju 22m i nazbierało mi się parę pytań

Wstępnie wybór padł na: 
-Dali Opticon 6 MK1 x 2 ( mam możliwość kupna za 3200/szt ) 
-Magnum MA 1000 x 1 ( mam możliwość kupna za 7000 ) 
-Kable Supra WHITE 250 2 x 2,5 mm²

Z racji że zakup byłby w Niemczech chętnie kupiłbym ten sprzęt w Polsce gdyby ktoś był w stanie go zaoferować w podobnych cenach

1. Co sądzicie o tym połączeniu sprzętu ( słucham głównie muzyki filmowej i rocka ) ?
2. Czy różnica ok. 1500 zł na kolumnie między DALI Opticon MK1 a Dali Opticon MK 2 jest tego warta by kupić droższą/nowszą ?
3. Odtwarzanie Muzyki będzie głównie z komputera więc jaką kartę dźwiękową polecilibyście ? 
4. Czy powinienem dodać jakiś sprzęt do mojego zestawu ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Kryspin Turek napisał:

Wstępnie wybór padł na: 

Słuchałeś? Porównywałeś z innymi?

 

A może tańszy wzmak i jakieś ustroje akustyczne. Lepsza inwestycja.

Inna sprawa, czy Opticon 6, czy może 2.  22 m2 to nie są hektary. Nie wiem, jak zamierzasz ten sprzęt ustawić, ale podłogówki mogą dudnić. Z monitorami ryzyko jest mniejsze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kraft napisał:

Słuchałeś? Porównywałeś z innymi?

 

A może tańszy wzmak i jakieś ustroje akustyczne. Lepsza inwestycja.

Inna sprawa, czy Opticon 6, czy może 2.  22 m2 to nie są hektary. Nie wiem, jak zamierzasz ten sprzęt ustawić, ale podłogówki mogą dudnić. Z monitorami ryzyko jest mniejsze.

Dzięki za sugestię, jestem już umówiony na jutro na przesłuchanie Dali Opticon 2, wstępnie z wzmacniaczem Yaqin MS-30L, 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kryspin Turek napisał:

Jeszcze jedno pytanie a propos DALI Menuet i DALI Menuet SE, czy jest duża różnica pomiędzy tymi wersjami ? 

Powiem Ci tak. Jak mam starszą wersję Menuetów, czyli Mentor Menuet, to mówią mi, że nowe wydania (na oko identyczne z moimi) są lepsze. Za to, jak chciałem kupić nowe Ushery S-520, to przekonywali, że starsze (na oko identyczne z nowymi) brzmiały jednak lepiej. I bądź tu mądry. Być może różnic nie słychać (w obu przypadkach).

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest:

19 godzin temu, Kryspin Turek napisał:

Magnum MA 1000 x 1 ( mam możliwość kupna za 7000 ) 

nie znam tych kolumn.

Magnat? Monitor Audio?

Opticon MKII jest nieco zmieniony wizualnie. Brzmieniowo to bardzo zbliżone kolumny jeśli masz o tyle tańsze 1 ki to nie warto dokładac.

To jasne analityczne dokładne granie.

Do tego lampa albo ciemny tranzystor. Model 2 to coś innego. Nie ma hybrydy na górze pasma. Warto odsłuchać ale idać w monitory szedł bym w coś innego.

Monitor audio Gold 100, ELAC Vela 403, Studio 16 Hz Canto Grand, KEF R3, itp

Z podłogówek w Niemczech możesz dostać epwnie dobrą cenę na ELAC Carina. Fajne granie. Świetny wygląd.

Heco Revolution 7 aczkolwiek one są duże.

Klipsch z linii Heritage?

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

Co to jest:

nie znam tych kolumn.

Magnat? Monitor Audio?

Opticon MKII jest nieco zmieniony wizualnie. Brzmieniowo to bardzo zbliżone kolumny jeśli masz o tyle tańsze 1 ki to nie warto dokładac.

To jasne analityczne dokładne granie.

Do tego lampa albo ciemny tranzystor. Model 2 to coś innego. Nie ma hybrydy na górze pasma. Warto odsłuchać ale idać w monitory szedł bym w coś innego.

Monitor audio Gold 100, ELAC Vela 403, Studio 16 Hz Canto Grand, KEF R3, itp

Z podłogówek w Niemczech możesz dostać epwnie dobrą cenę na ELAC Carina. Fajne granie. Świetny wygląd.

Heco Revolution 7 aczkolwiek one są duże.

Klipsch z linii Heritage?

Piotr

Masz rację, pomyliłem się chodziło o wzmacniacz Magnat Ma 1000, 

Podjąłem już decyzję o zakupie Monitorków zamiast kolumn a dokładniej modelu DALI MENUET,  ( Tutaj podziękowanie dla @Kraft za sugestię ) 

Teraz pozostało mi dobranie do niech wzmacniacza i póki co chciałem je przetestować na: 
 

synthesis Roma 37DC+ ( górna pólka cenowa ) 

Yaqin MS-30L ( dolna półka cenowa )

 


Na końcu pozostanie jeszcze decyzja czy i jakie panele akustyczne będę kupował ( akurat w pomieszczeniu nie mam możliwości ułożenia ich w dowolnym miejscu, jedyne miejsce w pełni wolne to sufit :) )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kryspin Turek napisał:

Podjąłem już decyzję o zakupie Monitorków zamiast kolumn a dokładniej modelu DALI MENUET,  ( Tutaj podziękowanie dla @Kraft za sugestię ) 

O kurde! Czy ja sugerowałem Menuety? Wspominałem o Opticonach 2, a to znacznie większe paczki. Lubie słuchać Menuetów nawet w 25 m2, ale trzeba wiedzieć, że jest to jednak kompromis. Rozdzielczość, szybkość, barwa, muzykalność, ale na basie braki, raz większe, raz mniejsze, wychodzą. Trzeba być tego świadomym.

Ze wzmacniaczem nie szalej. Na pewno nie potrzebujesz 450 W! Jak masz wydać taką kasę, to zdecydowanie warto szukać kolumn o jeszcze większych możliwościach niż Menuety. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Kraft napisał:

O kurde! Czy ja sugerowałem Menuety? Wspominałem o Opticonach 2, a to znacznie większe paczki. Lubie słuchać Menuetów nawet w 25 m2, ale trzeba wiedzieć, że jest to jednak kompromis. Rozdzielczość, szybkość, barwa, muzykalność, ale na basie braki, raz większe, raz mniejsze, wychodzą. Trzeba być tego świadomym.

Ze wzmacniaczem nie szalej. Na pewno nie potrzebujesz 450 W! Jak masz wydać taką kasę, to zdecydowanie warto szukać kolumn o jeszcze większych możliwościach niż Menuety. 

Dzięki twojemu wpisowi zmieniłem zakres poszukiwań z Kolumn na Monitorki

Menuety wybrałem po wpisach @lpomis oraz twoim z innych tematów

Dzięki za sugestię a propos wzmacniacza, wezmę to pod uwagę, nic mi nie zaszkodzi jak wydam troszkę mniej niż początkowo zakładałem :)

Edytowano przez Kryspin Turek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kryspin Turek napisał:

Podjąłem już decyzję o zakupie Monitorków zamiast kolumn a dokładniej modelu DALI MENUET

To są świetne monitorki, które jakimś cudem łączą zjawiskową barwę ze stereofonią na wysokim poziomie. Ale u mnie już na 18m^2 był lekki deficyt masy dźwiękowej w rocku. Ty go odczujesz tym bardziej. Jako dodatkowe kolumienki do akustycznego jazzu, wokali, audiofilskiego plumkania itd. - wspaniała rzecz. Ale w Twoim metrażu, do rocka i muzyki filmowej z rozmachem  naprawdę rozważ coś innego. Bo to tak jakbyś chciał sobie kupić deser zamiast obiadu. :)

Jeśli mają być monitory, to celuj w przetworniki średnio-niskotonowe minimum 15cm., prawdopodobnie 16.5-18cm będą lepsze. Propozycje Piotra ( @Piotr Sonido ) są fajne: Monitor Audio Silver 100 / Gold 100, ELAC Carina / Vela 403, Studio 16 Hz Canto Grand New, KEF R3. U Krafta na 25 m^2 grają Heco Celan Revolution 3 - też do wzięcia pod uwagę.

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Rafał S napisał:

To są świetne monitorki, które jakimś cudem łączą zjawiskową barwę ze stereofonią na wysokim poziomie. Ale u mnie już na 18m^2 był lekki deficyt masy dźwiękowej w rocku. Ty go odczujesz tym bardziej. Jako dodatkowe kolumienki do akustycznego jazzu, wokali, audiofilskiego plumkania itd. - wspaniała rzecz. Ale w Twoim metrażu, do rocka i muzyki filmowej z rozmachem  naprawdę rozważ coś innego. Bo to tak jakbyś chciał sobie kupić deser zamiast obiadu

Nie zniechęcaj tak bardzo. W razie braku fundamentu basowego, może z pomocą przyjdzie dobry, niekoniecznie duży, za to szybki  subwoofer w przyszłości ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Chyba Miro 84 napisał:

Nie zniechęcaj tak bardzo. W razie braku fundamentu basowego, może z pomocą przyjdzie dobry, niekoniecznie duży, za to szybki  subwoofer w przyszłości ;)

Zaproponowałbyś coś konkretnego :)
 

Przyznam że skutecznie mnie uświadomiliście że potrzebuję jeszcze licznych testów tych sprzętów jak i zdobycia większej wiedzy przed zakupem :) Będę się dzielił z moimi przyszłymi spostrzeżeniami w tym temacie :)

Dziękuje też wszystkim za opinie, a szczególnie te sceptyczne do mojego podejścia :)

Myślę że łatwiej będzie jak podzielę się jakiego typu muzyki słucham najczęściej :

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kryspin Turek napisał:

Zaproponowałbyś coś konkretnego :)

Najlepiej zapytać branże co w danym przedziale cenowym można by kupić sensownego.

Ps: b.trudno proponować na odległość coś komuś. Są osoby lubiacy gesty nisko schodzacy bas, jak i tacy...  lubiacy szybki i zwinny. 

 

Proponuje wstepny odsluch w salonie audio.

3 godziny temu, Chyba Miro 84 napisał:

niekoniecznie duży, za to szybki  subwoofer w przyszłości

Tutaj np. Starszy model rel. Obecnych nie słyszałem wiec sie nie wypowiadam

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Kryspin Turek napisał:

synthesis Roma 37DC+ ( górna pólka cenowa ) 

No to zdecydowanie ten. Z tym że to kolumny które energii, potężnego zejscia Ci nie dadzą.

22 godziny temu, terracan1929 napisał:

Dokładne to tak, ale jasne ?? Wg mnie wcale takie nie jest. Jest dużo mocnego basu.

A co ma jasne granie do ilości basu?

Jedno nie wyklucza drugiego.

15 godzin temu, Kryspin Turek napisał:

Zaproponowałbyś coś konkretnego :)

Rel seria TX

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.11.2022 o 07:26, Piotr Sonido napisał:

A co ma jasne granie do ilości basu?

Jedno nie wyklucza drugiego.

Jasność – określenie związane z charakterem górnych rejestrów, ale odnoszące się do całości grania danych słuchawek. Słuchawki jasne mają więcej tonów wysokich niż średnich i niskich, są one też na ich tle wyraźniejsze. Przeciwieństwem jest ciemność.

To akurat cytat ze słuchawkami, ale analogicznie jest w innych sprzętach :)

Góra w Opticonach jest dokładna, ale nie ma jej więcej niż niskich tonów. Jest i jedno i drugie. Dlatego nie nazwałbym ich jasnymi :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kupisz sprzęt w ciemno, popełnisz w tej dziedzinie największy błąd. Ja dzisiaj jechałem do salonu z gotówką żeby kupić kolumny które sobie wytypowałem po recenzjach/opisach. Okazało się że wróciłem bez kolumn, bo dla mnie zagrało to przeciętnie. 

 

Tutaj Ci mówią o basie, to mimo wszystko jest ważne. Ja dziś słuchałem między innymi Elac Vela 403 i tam przetworniki 15 cm średnio dawały sobie rade. 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, lukluk71 napisał:

Jak kupisz sprzęt w ciemno, popełnisz w tej dziedzinie największy błąd. Ja dzisiaj jechałem do salonu z gotówką żeby kupić kolumny które sobie wytypowałem po recenzjach/opisach. Okazało się że wróciłem bez kolumn, bo dla mnie zagrało to przeciętnie. 

Tylko, że słuchanie w jakimś salonie, a nie u siebie to też jakby kupowanie w ciemno.

W salonie na pewno inna akustyka niż u Ciebie, elektronika i inne pierdolety jak kable pewno też.

Może warto było kolumny przytargać do domu i spiąć ze swoja elektroniką, a przede wszystkim posłuchać w swojej akustyce .

Pozdrawiam i kibicuję 🫡

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, DiBatonio napisał:

Tylko, że słuchanie w jakimś salonie, a nie u siebie to też jakby kupowanie w ciemno.

W salonie na pewno inna akustyka niż u Ciebie, elektronika i inne pierdolety jak kable pewno też.

Może warto było kolumny przytargać do domu i spiąć ze swoja elektroniką, a przede wszystkim posłuchać w swojej akustyce .

Dokładnie tak. Akustyka wnosi więcej do systemu niż wzmacniacz.

Dlatego ciesze się że udało mi się to rozpromować i teraz więcej salonów darmowo daje taką opcję.

Odsłuch w salonie to wstepne odsianie czy coś nam mocno nie przeszkadza. Albo wybitnie się podoba.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich po dłuższej przerwie.

Jestem już po odsłuchu i zakupie pierwszego zestawu :)

Wybór padł na :


-Dali Menuet x2

-REL T5/x

-Atoll in80 signature

-Kable z ciekawości zamówiłem sobie z Aliexpress, dam znać czy będę czuł jakąkolwiek różnicę w porównaniu z obecnymi zwykłymi miedzianymi 2,5mm2 :)

 

Zestaw ten jako jedyny pozwolił mi odczuć dreszcze chodź lekko zbliżone do tych które miałem na koncertach Hansa Zimmera czy Andrea Bucelliego :)
Lampowe niestety nie przypadły pod mój gust, stwierdziłem że je po prostu trzeba lubić by wydać te parę zł więcej, sam jednak zostanę fanem zintegrowanych :) 

Dali Menuet powaliły mnie czystością dźwięku jak i szerokim odbiorem sceny, mimo że malutkie i nie dają rady z basem to byłem to w stanie z łatwością uzupełnić subwooferem Rel T5/x który wydawał się wręcz stworzony pod te monitorki :)

Teraz pytanie z mojej strony o źródło muzyki 

W co lepiej pójść skoro muzyka będzie puszczana z komputera 

-Wysokiej Klasy DAC 
-Wysokiej Klasy Streamer 

Polecilibyście coś ciekawego ? 

Edytowano przez Kryspin Turek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...