Skocz do zawartości

Lenco L-75 i inne przygody w krainie analogu


Recommended Posts

Staram się cieszyć z tego co udało mi się złożyć do tej pory @Chilli. Teraz mam czas na słuchanie, a  nie ciągłe grzebanie. Jednak to tylko chwilowa przerwa w pracach, bo popełniłem jedną gafę przy przerabianiu SME (przez co bardzo ciężko  było ustawić kąt prowadzenia wkładki). Staram się o tym nie myśleć i słuchać tak jak jest, ale nie daje mi to spokoju. Nawet bardziej niż ten połyskujący akryl ;)

Z innej beczki - wczoraj skończyłem naprawę Yaqina MC10K. Bardzo rzadki model na czterech podwójnych triodach 6n5p. Powiem Wam, że to najlepiej grający Yaqin jaki do tej pory było mi dane słuchać. Dźwięk totalnie bez zamulenia, ale też i bez ostrości czy "tranzystorowej" sterylności. Bardzo pozytywnie mnie on zaskoczył. Nie spodziewałem się po nim niczego specjalnego, a tu takie miłe zaskoczenie.

Yaqin-MC10K-Audio-Autonomy-scaled.jpg

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rega no tak, można. Wątpię jednak żeby udało mi się to zrobić wystarczająco dobrze, żeby wyglądało to estetycznie :) Dlatego mata pójdzie do lakierowania na czarny mat. Tak powinno być całkiem przyjemnie dla oka. W każdym razie mata sama w sobie robi robotę. Później sprawdzę na drugim ramieniu z DL103. Pogram na macie i bez niej i będę wiedział czy i na ile wnosi ona coś dobrego dla dźwięku.

Wracając jeszcze raz do Yaqina - magiczne oczka jakoś nigdy mi się specjalnie nie podobały (chyba, że w starych radioodbiornikach), ale w tym klocku jakoś to się wizualnie zgrywa z resztą lamp i wygląda nawet nawet. Taki bajer dla tych co lubią jak coś mruga :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Chilli ja też wolę analogowe wskaźniki. Jeżeli już coś bym w swoim piecyku dawał  to właśnie takie  (jak np. w @Rega Romana wzmacniaczu).

@tomek4446 dłuższe ramię ma mniejszy kąt dogięcia rurki. W SME3009 to jest niecałe 40 stopni, a w SME3012 powinno być około 28 stopni. Dlatego żeby ustawić u siebie kąt prowadzenia wkładki muszę bardzo mocno ją przekręcić w headshellu. Aż głupio się przyznawać do takiego podstawowego błędu 🙄 Trudno... trzeba będzie zrobić rurkę od nowa. Metr stalowej rurki fi 10 już czeka na pierwsze próby wyginania :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi po głowie rozbudowanie moich odgród i zamienienie ich częściowo w horny. Pomijam aspekt sensowności przedsięwzięcia pod kątem optymalizacji procesu tworzenia kolumn (wiadomo, że można je wykonać szybciej i taniej, a finalny twór byłby mniejszy, bardziej uniwersalny, ustawny itd.). Zresztą w obecnym stanie moje kolumny brzmią dobrze i ciężko mi się w nich do czegoś przyczepić. Chodzi  tu raczej o zabawę samą w sobie i poznanie możliwości jakie dają kolumny tubowe. A kto wie, może to jedyna droga na osiągniecie audio nirwany ;)

Tylko gdzie takie cudaki zmieścić? :D

truefi-horn.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Audio Autonomy napisał:

Jak Ci się podobało w porównaniu do Twoich Alteców?

Tak to A7. Przetworniki identyczne jak u mnie , ale gabaryty skrzynek oraz horn umiejscowiony na górze sprawia , że grają bardzo monumentalnie. Słuchaliśmy głównie muzyki poważnej , jazzu. Jest realizm i naturalność. To za co lubię Alteca , słuchanie powoduje frajdę , nie włącza się analiza, czy to tak aby brzmi saksofon , perkusja ....... Muzyka płynie i nie ma się do czego przyczepić :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Audio Autonomy napisał:

Ciekaw jestem tych Twoich Alteców. Jeszcze nie miałem okazji słuchać tego typu kolumn, więc muszę się kiedyś do Ciebie wprosić

Grzesiek zapraszam , zawsze będziesz mile widziany.

Jak znajdziesz czas przeczytaj , w pełni zgadzam się z autorem

http://wajonaudiosv.weebly.com/return-of-a-legend-altec-a7-speaker-system-the-voice-of-the-theatre-home-and-studio-too-s-v.html

Najbardziej spodobał mi się fragment o zastosowaniach A7 w

Cessaro Horn Acoustics Gamma 1 za 250 000 $  oraz Musique Concrete 'Grand Castine' za jedyne 99 9990 euro bez subów . Ta konstrukcja powinna nobilitować właścicieli Hypexów które to będą montowane w sekcji basowej :)

Fajny artykuł wart wg. mnie przeczytania , są dwie strony , sporo szczegółów mogących Cię zainteresować na zdjęciach.

https://6moons-com.translate.goog/industryfeatures/grandecastine/2.html?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl

 

gamma 1.PNG

tt1.PNG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe rzeczy @tomek4446. Dzięki  za linki! Grand Castine chyba się nie doczekały jakichś większych sukcesów niestety. Tak to już jest z takimi odjechanymi projektami. Mało osób się nimi interesuje, więc jest i mało potencjalnych klientów. Łatwiej jest znaleźć zainteresowanych typowymi kolumnami w kształcie wąskich słupków :)

Zresztą jeden z trzech muszkieterów, który był odpowiedzialny za budowę tych kolumn (Jean Michel) zmarł jakieś dwa lata po premierze projektu :/ JM był człowiekiem znanym w środowisku DIYAUDIO. Szczególnie wśród osób zainteresowanych tematyką hornów. Chętnie dzielił się swoją wiedzą i swoimi przemyśleniami. Szkoda, że odszedł przedwcześnie, bo zapewne jeszcze miał jeszcze sporo do powiedzenia w temacie budowy kolumn.

Wracając do tematu samych hornów  - mam teraz mało wolnego czasu i sporo pracy, więc nie wiem kiedy, ale na 100% w najbliższym czasie zrobię jakieś przymiarki do tubowych rozwinięć moich szerokopasmowek. Temat jest złożony, ale jednocześnie arcyciekawy. Muszę się tylko uporać z zaległymi i bieżącymi tematami zawodowymi. I tutaj jednak czeka na mnie kilka ciekawych rzeczy. Między innymi klon przedwzmacniacza Lamm. Słyszałem o nim dużo dobrego, ale jeszcze nie miałem okazji go słuchać. Jestem więc ciekaw jak się u mnie sprawdzi. Muszę go tylko wcześniej naprawić ;)

Lamm-preamp-scaled.jpg

Egzemplarz zbudowany na całkiem fajnych podzespołach - mamy tu Jantzeny Silver ZCap + Silver Golf i papierowo-woskowe Jupitery.

IMG_20230305_161523-scaled.jpg

Przy okazji pochwalę się jednym ze swoich ostatnich płytowych zakupów - Miles Davis - Porgy & Bess. Uwielbiam tę  operę Gershwina! Tłoczenie z 1959 roku z UK. Oczywiście w mono. Okładka jest straaaaasznie zmęczona, ale na szczęście winyl zachował się w lepszym stanie (da się słuchać bez zgrzytania zębami) :)

Miles-Davis-Porty-and-Bess-scaled.jpg

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Rega napisał:

Skrzynki do odnowienia. Przetworniki w stanie idealnym. Po przeliczeni ok 1300 zł. 

Roman to prawie darmo. Ale jak bym wstawił drugie Alteci do chałupy to mieszkałbym na balkonie , a sam widzisz aura nie sprzyja :) 

Te 816 - stki po remoncie są za jedyne 8600 $

https://www.ebay.com/itm/323827118390?_ul=BO&nma=true&si=3VzpUC%2B8ITV9eOG7sz06qGv5hTg%3D&orig_cvip=true&nordt=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557

816.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rega napisał:

 jaką cenę wystawić, żeby nie potraktowano mnie jak typowego hadlarza? 1000 zł?

Roman, jak tylko zmienię lokum na jakiś domek, by to pomieścić to i z 3k mogę zaoferować😀

Inna sprawa, że odnowienie tego też tanie nie będzie. Ja bym poszedł w fornir🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...