Skocz do zawartości

Lenco L-75 i inne przygody w krainie analogu


Recommended Posts

Szanowni Koledzy - nie dzielcie skóry na niedźwiedziu! Jeszcze NIC nie wiadomo czy one dotrą do mnie. Poza tym cena wystawienia jest ceną samych 816, dodatkowe 511B (te stojące na górze) kosztują prawie drugie tyle. Jeśli trafia do mnie to będę informował na bieżąco o postępie prac. 

No, chyba, ze zamiast górnych wstawię takie

https://www.dba.dk/hoejttaler-andet-maerke/id-1099582605/

Te są dostępne za 600 dkk.

 

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dedal75 napisał:

Przysyłałeś mi IC do Olsztyna jak jeszcze na audiolubie byłem

Faktycznie. Już pamiętam :) Black Oil to były fajne interkonekty (moim zdaniem), tylko faktycznie były dosyć grube i do wielu sprzętów nie dało się ich wpiąć. Jak będziesz chciał w przyszłości coś potestować, to dawaj znać. Zwykle mam u siebie kilka w miarę ciekawych kabelków.

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Powinien dokładać od razu przejściówki :)

Człowiek uczy się na błędach. Następnym razem dołączę komplet przejściówek :)  

@Rega horny zawsze można dołączyć w późniejszym czasie. Nie mówię, że dokładnie takie tuby jak na powyższym zdjęciu, ale opcji jest sporo - sky is the limit :D 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do gramofonów - udało mi się wczoraj skończyć kolejnego Duala 1019. Lubię te gramofony. Mega pancerne maszyny, które naprawdę ciężko zabić. Miałem u siebie już takie, które przeszły niejedno i wyglądały jakby ktoś po nich przejechał autem, a i tak zwykle działały "z grubsza" bez żadnego serwisu. 

W tym egzemplarzu był lekko zatarty silnik (zupełnie nie startował), ale szybko udało się go reanimować. Efekt finalny kuracji odmładzającej (pełen serwis napędu, czyszczenie chassis i ramienia, lakierowanie obudowy, nowa igła do Shure'a) możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej ;)

Dual-1019-plinth-Audio-Autonomy-scaled.j

Dual-1019-Audio-Autonomy-plinta-scaled.j

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Fandiscopolo pokrywa jest oryginalna. Wymiary obudowy się nie zmieniły, więc pokrywa została fabryczna (jest w niezłym stanie i wymaga tylko lekkiej polerki).

Jeżeli u Ciebie wielkość plinty się zmienia, to możesz zrobić nową pokrywę. Największy problem jest zwykle z zawiasami, ale jest na to kilka patentów. Ja lubię te z poniższego zdjęcia. Są uniwersalne, małe (więc się nie rzucają w oczy) i mają regulację oporu (więc można je dopasować do pokryw o różnej masie/wymiarach). Nie są  może najtańsze, ale też nie są jakieś ultra drogie :)

thorens-td160-plinta-13-1152x1536.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio był Dual 1019, a teraz przyszedł czas na reanimację  troszkę mniej znanego Duala o oznaczeniu 1015. Tym razem obudowa zostaje w oryginale (zachowała się w fajnym stanie, więc tylko ją odświeżę). Do dopracowania zostaje temat napędu i automatyki. Na pokładzie fajna, niebieska wkładka Pickeringa. Całkiem przyjemny gramofon, dla kogoś kto szuka w pełni automatycznego drapaka "w drewnie" i do tego za niewielkie pieniądze. Zobaczymy co z tego wyjdzie :)

Dual-1015-scaled.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Udało  się i Dual wrócił do formy sprzed lat. Sam napęd zachował się w fajnym stanie (kółko idlerowe było w lepszej formie niż w moim 1019 i L75). Silnik został rozebrany, wyczyszczony, a łożyska nasmarowane. Jego konstrukcja jest zbliżona do tego z Dual 1019, przy czym w 1015 silnik jest oczywiście trochę mniejszy. Kolejna różnica względem dziewiętnastki to lżejszy talerz i brak prędkości obrotowej 16 obr/min. 

IMG_20230316_101416-scaled.jpg

Najwięcej pracy było z samym ramieniem i jego automatyką. Przez dłuższą chwilę nie mogłem dojść do tego co blokuje ruch ramienia w połowie płyty. Udało się jednak rozwiązać tę zagadkę i cała automatyka działa tak jak powinna. Jednak gramofon z automatyczną pracą ramienia to miła odskocznia od pełnego manualna. Nie trzeba tak pędzić co chwilę do gramfoonu żeby podnieść ramię 😎

IMG_20230316_100459-scaled.jpg

Na powyższym zdjęciu widać, że przeciwwaga jest wykonana trochę inaczej niż Dualu 1019 i większości innych gramofonów. Jej położenie reguluje się srebrnym pokrętłem. Po wyważeniu ramienia blokujemy pokrętło wewnątrznym pierścieniem. Prosty i dobrze działający patent.

Naklejka w środku obudowy wygląda jak nowa. Lubię takie smaczki :)

IMG_20230315_125107-scaled.jpg

A tak się prezentuje cały gramofon. Na pokładzie Pickering V15 z nową igłą eliptyczną. Ustawiamy nacisk 2,5 grama, na talerz kładziemy "Music for K"  i gra muzyka. Nie jest to oczywiście wkładka do rozkładania nagrań na czynniki pierwsze i analizowania detali taki jak czy Pan Stańko gra na trąbce Schilcke B6, czy może  na King Silver. Gra to jednak całkiem przyjemnie i dodaje sporo ciepełka od siebie. Jest miękko i ciepło, ale nie kluchowato. 

IMG_20230320_085142-scaled.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...